Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

Dokle god ne izlazi iz gabarita susednih zgrada, meni je ovo (mislim na stranu ka savskoj padini) u redu, kao jedna zgrada koja pounjava prazninu i dodaje malo živosti.
I logično mi je da sve bude u terasama i u prozorima, i želim da stanari postave što više cveća i zelenila na terase.
Ovo i jeste prava "revitalizacija".
Samo da zgrada ostane u ovim gabaritima, i na samo jednoj ovakvoj zgradi.
 
Dokle god ne izlazi iz gabarita susednih zgrada, meni je ovo (mislim na stranu ka savskoj padini) u redu, kao jedna zgrada koja pounjava prazninu i dodaje malo živosti.
I logično mi je da sve bude u terasama i u prozorima, i želim da stanari postave što više cveća i zelenila na terase.
Ovo i jeste prava "revitalizacija".
Samo da zgrada ostane u ovim gabaritima, i na samo jednoj ovakvoj zgradi.
Gabariti su jedan od potencijalnih problema.
Ovo je izgled ka Kosančiću ne ka Savi. Pritom najverovatnije neće ni ovako izgledati.
Cveće i zelenilo najverovatnije videti nećemo.
Sama zgrada nema veze sa revitalizacijom.

Generalno realni problemi su sledeći:
1. Ta strana ka reci je klizište. Zbog toga su (između ostalog) zaustavljani neki raniji građevinski projekti na ovom potesu.
2. Zgrada pored nje (broj 23) već je nagnuta prema Savi a kopanje još nije ni počelo.
3. Ispod zgrada na Kosančićevom vencu broj 19, 21 (koja se sada zida) i 23 u nivou Karađorđeve nalaze se podrumi sa svodnim plafonima od cigle koji "drže" celo to brdo. U kom su stanju ti svodni plafoni i da li oni mogu da izdrže postojeći i/ili dodatni teret to niko ne zna.
4. Dozvolu za izgradnju je izdala opština Stari grad, ukoliko se svi ne varamo, dozvolu za izgradnju na ovoj lokaciji ne može da izda opština, čak ne može ni grad. već dozvolu za izgradnju mora da izda Republika. Ako je ovo tačno, o čemu se ovde zapravo radi sve je jasno bez dalje diskusije.
5 . Na samoj tabli ne piše koliko će kojih nivoa (garaže, spratnost...) zgrada imati, što je sumnjivo samo po sebi.

Sve u svemu, valjda radnici neće izginuti, zgrade poleteti ka Savi i nadajmo se da će neko pametan i stručan dolaziti u kontrolu kako bi se izbegla materijalna šteta i daleko bilo gubitak života.
 
Gabariti su jedan od potencijalnih problema.
Ovo je izgled ka Kosančiću ne ka Savi. Pritom najverovatnije neće ni ovako izgledati.
Cveće i zelenilo najverovatnije videti nećemo.
Sama zgrada nema veze sa revitalizacijom.

Generalno realni problemi su sledeći:
1. Ta strana ka reci je klizište. Zbog toga su (između ostalog) zaustavljani neki raniji građevinski projekti na ovom potesu.
2. Zgrada pored nje (broj 23) već je nagnuta prema Savi a kopanje još nije ni počelo.
3. Ispod zgrada na Kosančićevom vencu broj 19, 21 (koja se sada zida) i 23 u nivou Karađorđeve nalaze se podrumi sa svodnim plafonima od cigle koji "drže" celo to brdo. U kom su stanju ti svodni plafoni i da li oni mogu da izdrže postojeći i/ili dodatni teret to niko ne zna.
4. Dozvolu za izgradnju je izdala opština Stari grad, ukoliko se svi ne varamo, dozvolu za izgradnju na ovoj lokaciji ne može da izda opština, čak ne može ni grad. već dozvolu za izgradnju mora da izda Republika. Ako je ovo tačno, o čemu se ovde zapravo radi sve je jasno bez dalje diskusije.
5 . Na samoj tabli ne piše koliko će kojih nivoa (garaže, spratnost...) zgrada imati, što je sumnjivo samo po sebi.

Sve u svemu, valjda radnici neće izginuti, zgrade poleteti ka Savi i nadajmo se da će neko pametan i stručan dolaziti u kontrolu kako bi se izbegla materijalna šteta i daleko bilo gubitak života.


Oko prvog dela bi i imali o čemu da diskutujemo, ali nemam baš vremena.

Sa drugim delom moram da se saglasim (na žalost).
 
Evo građevinske dozvole, pa prečešljajte za detalje o objektu ;)
 

Prilozi

  • Грађевинска дозвола - Верзија за објављивање_20220209150803.pdf
    91,4 KB · Pregleda: 262
20220218_124653.jpg
 
Novi model bandera. Znacajno "deblja" osnova i stub od postojecih, jedino im je zajednički izgled vrha.
 
No hard feelings bro , мени је жао у шта се Врачар претворио само због извиканости и навале инвеститора, a могао је да буде попут Барселоне да се пазило у планирању. Овако га још додатно деградирају скраћењем тролејбуских линија до Славије и заобилажењем од стране метроа.
Но да не скрећем пуно са теме, надам се да ће се ова зграда уклопити у околину габаритима и стилски.
 
Ух, да нема ове скоројевићке црне, фасада ка венцу би била прихватљива. Мислио сам да ће друга страна зграде ићи скроз до нивоа Карађорђеве.
 
Dejan Stankovic strikes again. Ali ako ispostuju ovu visinu mozda i lepo ispadne, ne deluje previse kicasto.
 
не може, плац је мали јер је тај део између предвиђен као уређена зелена површина/парк, као заштита
 
Brate ovo lepo igleda ne znam šta sad ne valja.
Са ове стране је мени прихватљиво иако би, као што Дошљак каже, било примереније без црне. Нека нежнија боја би се сасвим лепо уклопила. Јако сумњам да ће бити ишта од цвећа са рендера које умекшава овакву модернистичку архитектуру па и то треба узети у обзир. Подржавам поштовање габарита ако се стварно испоштује овај рендер и не буде лудила са надограђивањем како код нас често буде.

Са задње стране ми просто одудара од околних зграда и није ми на висини архитектуре за тако важан део града (фасада ка венцу је заправо по мом мишљењу много лепша и достојнија).

Мени највећи проблем овде представља ова гаража јер подразумева да ће се Косанчићев и убудуће користити као аутомобилска улица са чим се не слажем и заговарам да се изгради подземна гаража доле која ће бити повезана са целим Косанчићевим венцем и тај део бити препуштен пешацима како и треба да буде.
 
Био сам довољно залудан да проверим зашто ми страна ка венцу толико визуелно одговара а са друге стране одудара

Мислим да је фора у томе што су са задње стране покушали да угузе и 4. спрат у габарит зграде која се поклапа са суседним (које имају 2,3 спрата). Да би испоштовали висину и облик једини начин за то је био да се осмисли овако чудно решење са те стране, тако да су тарасе на том 4. спрату без крова а средишњи део има свој истурен кров. Са стране ка венцу виде се 3 спрата због чега изгледа много складније.

Eво предња и задња страна са рендера:

Maison-Royale-Stefial-Kosancicev-venac-001-1024x724.jpg


Maison-Royale-Stefial-Kosancicev-venac-002-1024x724.jpg


Ево на брзину нажврљано у илустратору шта хоћу да кажем



Maison-Royale-Stefial-Kosancicev-venac-002-1024x724_2.jpg
 
Meni ova lokacija nije za stambenu zgradu (cije ce se sobe verovatno izdavati preko airbnb i sl.), uopste ta investitorska logika za okretanje para od izdavanja soba u zasticenoj zoni od kulturnog znacaja mi se blago receno gadi. Opstina je trebala da preuzme plac i izgradi nesto sto bi stvarno bilo od kulturnog znacaja za KV, posto nekog sustinskog kontenta za razvoj tamo i dalje nema, a ne da se ovako samo povecva broj stanara.

Sam oblik zgrade nije toliko tragican, samo sto meni svuda hronicno fali upotreba malo maste pri projektovanju i odlucivanju sta ce tu da bude.
Ipak je ovo Kosancicev Venac. Ovde bi stvarno slatko legla jedna rekonstrukcija stare zgrade istih dimenzija, recimo, jer to je taj kontekst u kom bi to bilo dobra ideja.
 
Vrh