Kapija Beograda na reci
Link: http://www.glas-javnosti.co.yu/clanak/glas-javnosti-17-09-2007/kapija-beograda-na-reci
Izvor: Glas JavnostiNajbitniji delovi plana se odnose na sanaciju klizišta, regulaciju Karađorđeve ulice, novog Vidikovca i stepeništa kojim će biti omogućen izlaz na reku iz centra grada
Predlogom plana detaljne regulacije Kosančićevog venca koji je usvojila Skupština grada, stekli su se uslovi da se posle 50 godina na ovom prostoru, jedinstvenom po kulturnom značaju i turistički veoma atraktivnoj destinaciji, vrati nekadašnji sjaj. Akcenat će biti na uređenju obalnog dela gde se u budućnosti planira savremeno turističko-putničko pristanište, kao jedna od kapija Beograda. Drugi cilj je da se prostor Karađorđeve ulice uredi, kao važna gradska saobraćajnica.
Prema rečima Vere Mihaljević, obrađivača predloga iz Zavoda za urbanizam, najvažnije je da je plan usvojen, a time data šansa da se krene u praktičnu primenu i uređenje Kosančićevog venca.
- Najbitniji delovi plana se odnose na sanaciju klizišta, regulaciju Karađorđeve ulice, novog Vidikovca i stepeništa kojim će biti omogućen izlaz na reku iz centra grada. Tokom javnog uvida u plan, građani su uložili pedesetak primedbi i sugestija, a Urbanistička komisija ih je sve razmotrila, a pojedine usvojila - kaže Mihaljević. Ona je takođe dodala da je od izuzetne važnosti to da će usvajanjem plana, Kosančićev venac biti zaštićen od neplanske gradnje, ograničavanjem veličine i spratnosti zgrada.
- Time se ne umanjuje mogućnost novim graditeljima da i oni ostave svoj trag kao što su to činili njihovi prethodnici vekovima koji su iza nas. Beograd ima samo jedan Kosančićev venac i tako smo se prema njemu odnosili dok smo izrađivali plan detaljne regulacije. Tretirali smo ga u svakom pogledu, kao jedinstven gradski prostor zajedno sa Kalemegdanom i uložili maksimalne napore da novogradnja ne ugrozi ono što je na njemu već izgrađeno - pojašnjava Mihaljevićeva.
Međutim, ona kaže da je bila iznenađena da neki predlozi nisu prošli prilikom usvajanja u Skupštini grada, ali da je za Kosančićev venac sve bolje od daljeg propadanja.
Đorđe Bobić, gradski arhitekta, je prilikom usvajanja plana u Skupštini grada za narednu godinu najavio veliki urbanistički konkurs za prostor Kosančićevog venca na mestu gde je nekada bilo zdanje Narodne biblioteke koja je za vreme Drugog svetskog rata srušena do temelja, a na kome bi trebalo da bude izgrađen trg. Bobić je dodao da je neophodno zaštititi postojeća arheološka nalazišta, kao i da se ceo prostor revitalizuje i uskladi prema modernim potrebama života.
SIMBOL PRESTONICE
Kosančićev venac jedan je od najčešćih motiva na razglednicama i najstariji je urbani deo Beograda. Obuhvata prostor oko savske padine, od Beogradske tvrđave do Brankovog mosta, uključujući deo oko Saborne crkve, Karađorđevu ulicu i priobalje. Samo naselje su osnovali Srbi, koji su izgradili svoju varoš oko crkve posvećene Arhangelu Mihajlu, kao protivtežu turskoj čaršiji koja je bila na dunavskoj padini. Na ovom mestu ostali su mnogobrojni tragovi još iz rimskog perioda, kao što su iskopine ispod nekadašnje zgrade Narodne biblioteke. Današnji izgled Kosančićevog venca potiče iz perioda posle 1867. godine, iz vremena kada Turci napuštaju grad i kada Beograd prelazi u srpske ruke. Iz tog vremena ostala je Saborna crkva. Na mestu današnje Patrijaršije u to se vreme nalazila mitropolija i zgrada Bogoslovije, a na mestu gde je danas Osnovna škola "Kralj Petar Prvi" nalazila se zgrada čitališta. Preko puta je i najstarija beogradska kafana "Znak pitanja"... Ovaj prostor dobio je ime po Ivanu Kosančiću, junaku iz narodnih pesama, koji je poginuo u Kosovskom boju.
Autor: Sandra Mališić
Link: http://www.glas-javnosti.co.yu/clanak/glas-javnosti-17-09-2007/kapija-beograda-na-reci