Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

Kapija Beograda na reci
Najbitniji delovi plana se odnose na sanaciju klizišta, regulaciju Karađorđeve ulice, novog Vidikovca i stepeništa kojim će biti omogućen izlaz na reku iz centra grada
Predlogom plana detaljne regulacije Kosančićevog venca koji je usvojila Skupština grada, stekli su se uslovi da se posle 50 godina na ovom prostoru, jedinstvenom po kulturnom značaju i turistički veoma atraktivnoj destinaciji, vrati nekadašnji sjaj. Akcenat će biti na uređenju obalnog dela gde se u budućnosti planira savremeno turističko-putničko pristanište, kao jedna od kapija Beograda. Drugi cilj je da se prostor Karađorđeve ulice uredi, kao važna gradska saobraćajnica.

Prema rečima Vere Mihaljević, obrađivača predloga iz Zavoda za urbanizam, najvažnije je da je plan usvojen, a time data šansa da se krene u praktičnu primenu i uređenje Kosančićevog venca.

- Najbitniji delovi plana se odnose na sanaciju klizišta, regulaciju Karađorđeve ulice, novog Vidikovca i stepeništa kojim će biti omogućen izlaz na reku iz centra grada. Tokom javnog uvida u plan, građani su uložili pedesetak primedbi i sugestija, a Urbanistička komisija ih je sve razmotrila, a pojedine usvojila - kaže Mihaljević. Ona je takođe dodala da je od izuzetne važnosti to da će usvajanjem plana, Kosančićev venac biti zaštićen od neplanske gradnje, ograničavanjem veličine i spratnosti zgrada.

- Time se ne umanjuje mogućnost novim graditeljima da i oni ostave svoj trag kao što su to činili njihovi prethodnici vekovima koji su iza nas. Beograd ima samo jedan Kosančićev venac i tako smo se prema njemu odnosili dok smo izrađivali plan detaljne regulacije. Tretirali smo ga u svakom pogledu, kao jedinstven gradski prostor zajedno sa Kalemegdanom i uložili maksimalne napore da novogradnja ne ugrozi ono što je na njemu već izgrađeno - pojašnjava Mihaljevićeva.

Međutim, ona kaže da je bila iznenađena da neki predlozi nisu prošli prilikom usvajanja u Skupštini grada, ali da je za Kosančićev venac sve bolje od daljeg propadanja.

Đorđe Bobić, gradski arhitekta, je prilikom usvajanja plana u Skupštini grada za narednu godinu najavio veliki urbanistički konkurs za prostor Kosančićevog venca na mestu gde je nekada bilo zdanje Narodne biblioteke koja je za vreme Drugog svetskog rata srušena do temelja, a na kome bi trebalo da bude izgrađen trg. Bobić je dodao da je neophodno zaštititi postojeća arheološka nalazišta, kao i da se ceo prostor revitalizuje i uskladi prema modernim potrebama života.

SIMBOL PRESTONICE

Kosančićev venac jedan je od najčešćih motiva na razglednicama i najstariji je urbani deo Beograda. Obuhvata prostor oko savske padine, od Beogradske tvrđave do Brankovog mosta, uključujući deo oko Saborne crkve, Karađorđevu ulicu i priobalje. Samo naselje su osnovali Srbi, koji su izgradili svoju varoš oko crkve posvećene Arhangelu Mihajlu, kao protivtežu turskoj čaršiji koja je bila na dunavskoj padini. Na ovom mestu ostali su mnogobrojni tragovi još iz rimskog perioda, kao što su iskopine ispod nekadašnje zgrade Narodne biblioteke. Današnji izgled Kosančićevog venca potiče iz perioda posle 1867. godine, iz vremena kada Turci napuštaju grad i kada Beograd prelazi u srpske ruke. Iz tog vremena ostala je Saborna crkva. Na mestu današnje Patrijaršije u to se vreme nalazila mitropolija i zgrada Bogoslovije, a na mestu gde je danas Osnovna škola "Kralj Petar Prvi" nalazila se zgrada čitališta. Preko puta je i najstarija beogradska kafana "Znak pitanja"... Ovaj prostor dobio je ime po Ivanu Kosančiću, junaku iz narodnih pesama, koji je poginuo u Kosovskom boju.
Autor: Sandra Mališić
Izvor: Glas Javnosti
Link: http://www.glas-javnosti.co.yu/clanak/glas-javnosti-17-09-2007/kapija-beograda-na-reci
 
@ Rascian: Da, ta! Ali mislim da ona ide skroz do Kosovske, ili je ona ka Kosovskoj vrlo slična, što ima baštu ispred.. Nebitno.. Sve u svemu savršene su..
A zli jezici bi dodali.. i masonska obeležja.. :lol:
 
nture.jpg


Ne mogu da ocenim jer ova zgrada poste bila belo-crvena ili nekih mirnih malterastih boja? Je l se seca enko kakvu su fasadu imale one dve zgrade u Kosovskoj pre renoviranja?

Ova zgrada je sitnija od sadasnje zgrade, ili? I kakav je to cudan zavrsetak glavne zeleznicke stanice?
 
Zgrade u Kosovskoj su bile pozutelo - posivele, tako da sam se skroz bio iznenadio kada sam ih video u belo-crvenoj varijanti, sto izgleda jako lepo. Zgrada poste bi verovatno isto bila crveno-bela.

Ova slika je jako stara i napravljena je pre rekonstrukcije i prosirivanja Z. stanice.
 
Ova vrsta fasada bila je jako popularna u Srbiji izmedju 2 rata posto je predstavljala neku modernu verziju starog srpkog stila. Na njima su najcesce aplicirane crvena i bela. Pored navedene zgrade PTTa u Kosovskoj, slicna postoji u Palmoticevoj, zatim u Njegosevoj, zgrada starog DIFa je takodje u tom stilu kao i Vukova Kuca u Kr. Milana.
 
Da ih sadda sve redom farbaju u crveno-bele jasno mi je i mislim da je to u Kosovskoj ispalo jako lepo. Ona zgrada Vukove zaduzbine je mnogo lepsa bila nakon restauracije pocetkom devedesetih nego sada sto je belo-zlatno-crvena.
Nego, niko nije odgovorio na moje pitanje koje nema veze sa time da li nam se crveno i belo svidjaju. Kako su zgrade u Kosovskoj, Vukova zaduzbina i ova zgrade poste bili uradjene pre rata. Meni se sve cini da je ona jedna zgrada u Kosovskoj bila zelenkasta (obnovljena pocetkom 90ih), a ona ka Palmoticevoj zlatna (obnovljena pre par godina).
 
To kako je sta obojeno je najmanje bitno, dokle god izgleda pristojno, pitanje je da li ce obnavljati zgradu poste, odnosno da li ce joj vratiit stari izgled. Cisto sumnjam :rolleyes: . Ono sto je ovde najbitnije je da se sva zdanja pod zastitom obnove. Jer stari Beograd je poprilicno ruzan samo zato sto su fasade ruinirane, a zgrade nakaradno nadogradjene. I pored svega muka mi je od price 3-ci Beograd.
Nego ovde je tema KV pa nastavimo o tome. Kakvi su vlasnicki odnosi na KV??? Po meni to ce biti glavna prepreka nove gradnje.
 
Lucifer":1euzyjh9 je napisao(la):
Da ih sadda sve redom farbaju u crveno-bele jasno mi je i mislim da je to u Kosovskoj ispalo jako lepo. Ona zgrada Vukove zaduzbine je mnogo lepsa bila nakon restauracije pocetkom devedesetih nego sada sto je belo-zlatno-crvena.
Nego, niko nije odgovorio na moje pitanje koje nema veze sa time da li nam se crveno i belo svidjaju. Kako su zgrade u Kosovskoj, Vukova zaduzbina i ova zgrade poste bili uradjene pre rata. Meni se sve cini da je ona jedna zgrada u Kosovskoj bila zelenkasta (obnovljena pocetkom 90ih), a ona ka Palmoticevoj zlatna (obnovljena pre par godina).
Jock, ona u Palmotićevoj je bila nešto rozikasta, mada mislim da je to bila neka posleratna budževina (ima pre/posle prikaz na www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=121047). Ona u Kosovskoj (na uglu) je bila crveno-bela, samo je vremenom crvena bila izbledela a bela posivela :rolleyes: Imam neku fotku iz 1916, prilično se dobro vidi kontrast između belih zidova i obojenih elemenata...
 
Ona na uglu Kosovske i Palmoticeve je stara telefonska centrala Branka Tanazevica iz 1907. u stilu nacionalne secesije, isti je radio i fasadu Vukove zaduzbine...
Inace zgrada treba da izgleda tako kako danas izgleda, imam razglednicu ( zgradi je kasnije nadogradjen jedan sprat):
hpture.jpg


A ovu zgradu je radio Momir Korunovic, autor poste na Savskom trgu... to je neki art deco sa nacionalnim elementima i par masonskih simbola :)

DSC00112-1.jpg
 
Rascian":2mkgdckb je napisao(la):
A ovu zgradu je radio Momir Korunovic, autor poste na Savskom trgu... to je neki art deco sa nacionalnim elementima i par masonskih simbola :)
...i jednim klima uredjajem :D
 
E nadam se da ce struja jezivo da poskupi pa da ne mogu da koriste te klima uredjaje i da moraju da ih skinu. :D :D
 
Rascian":12ztwqo9 je napisao(la):
A ovu zgradu je radio Momir Korunovic, autor poste na Savskom trgu... to je neki art deco sa nacionalnim elementima i par masonskih simbola :)

http://i105.photobucket.com/albums/m235/Vlastimir/DSC00112-1.jpg
Mislim da je u pitanju pre neki Art Nouveau ;) Inace, masonski pokret je bio veoma jak u predratnoj Jugoslaviji tako da se po Beogradu mogu videti desetine zgrada sa njihovom simbolikom.
 
Ne znam da li je ovde bilo reci o uspinjaci, ali mislim da bi bila veoma funkcionalna i atraktivna.
 
da, nekada je postojala neka vrsta uspinjače (bolje rečeno teretnog lifta) od Karađorđeve do Kosančićevog venca. Kada sledeći put budeš prolazio tuda, pogledaj dve vertikalne paralelne strukture blizu bivše Švedske ambasade. Postoji ideja da se to obnovi, kako bi stariji posetioci mogli da lakše sa brodova stignu do centra.
 
^^Zgrada u principu ima jako jednotavnu fasadu. Verovatno ne bi bilo problema da se obnovi (tj. ne bi bilo skupo).
 
Cena obnove bi zavisila i od stepena autentičnosti - negde sam davno čitao da je prava Đumurkana imala čak i za ono vreme nenormalno debele zidove od opeke, da su je na kraju teškom mukom srušili....Miloš i Jevrem nisu ni žalili para ni tolerisali fušeraj...ne sećam se tačne dimenzije, ali nešto sumanuto, kao da su zidovi tvrđave...

via SSC, snimak iz 30-tih sa youtube-a, na 1minut, 10 sekundi:
http://www.youtube.com/watch?v=3QLDUaEqXaI&feature=related
Ceo taj kraj sa Velikim stepenicama, Kosančićevim vencem, starim pristaništem, je prosto nekompletan bez ove zgrade, pa odatle je i počeo da se razvija urbani Beograd.
 
Plan detaljne regulacije prostorne celine Kosančićev venac :

kv1xt5.jpg


kv2ug0.jpg


Plan može da se uveća, pa ako nekog interesuje insert ili neki deo ....
 
Intersuje me šta označava narandžasta boja na ovom planu.
 
Vrsljajuci po CIP-ovom sajtu naisao sam na projekat zgrade na adresi Kosancicev venac 27.

Идејно архитектонско решење урађено је у складу са дефинисаним елементима пројектовања из постојеће планске документације.

Објекат би био намењен трајном чувању и излагању дела преминуле сликарке Олге Оље Ивањицки, свих сликара који су покренули и стварали у МЕДИЈАЛИ, слика других домаћих и светских мајстора, скулптура, књига, писане документације и личне преписке, намештаја и велике збирке различитих вредних старина. У том смислу формиран је "ФОНД ОЛГЕ ОЉЕ ИВАЊИЦКИ".
7a-body.jpg

7b-body.jpg


Izvor: Saobracajni institut CIP

Nisam bio lenj, pa sam potrazio Fond Olje Ivanjicki na googleu i evo sta nadjoh:

Fond Olge Olje Ivanjicki osnovala je 27. januara 2007. godine umetnica Olja Ivanjicki sa ciljem zastite svog dela, ali sa krajnjim ciljem osnivanja Muzeja Olje Ivanjicki.

Fond Olge Olje Ivanjicki je dobio na trajno koriscenje plac sa napustenom barakom na Kosancicevom vencu 27 i odmah je krenuo u rad na projektu muzeja. Saobracajni institut CIP je donatorski uradio idejno resenje, medjutim zbog neresenih imovinsko pravnih odnosa u tom trenutku izmedju republike i grada, te vracanja tog placa u vlasnistvo grada, stalo se i sa projektom.

Olja Ivanjicki je preminula 24. juna 2009. godine. Fond je odmah nastavio sa radom i dogovorima na nivou Grada Beograda koji je iskazao dobru volju da pomogne resavanje spornog mesta za muzej. Medjutim, trenutno je pred Prvim opstinskim sudom u toku ostavinska rasprava o zaostavstini Olge Olje Ivanjicki.

Da bi se imovina Olje Ivanjicki spasila od nepotrebnih dugogodisnjih parnica i neminovnog propadanja, Fond je ponudio resenje kojim bi se na najbrzi i najbolji nacin resilo pitanje Oljinog muzeja. Potrebno je samo da se i nadlezni sloze.
I neki renderi odatle:

3873121_orig.jpg

5293925_orig.jpg


Izvor: Fond Olje Ivanjicki
 
Mala zgrada koja se vidi na slici pored veličanstvene Korunovićeve pošte je tzv. "mala stanica". To je bila stanica za prugu uzanog koloseka nekad veoma prometnu i važnu. Pruga je išla preko Umke, Obrenovca, Čačka, Užica; Višegrada sve do Sarajeva. Ukinuta je oko 1975 godine. Odmah do te male stanice nalazi se zgrada sadašnje glavne železničke stanice.
 
Vrh