relja
Professional
- Učlanjen(a)
- 13.12.2006.
- Poruke
- 16.758
- Pohvaljen
- 18.696
Ta Nedićeva komisija se baš trudila da krivicu svali na administraciju propale kraljevine, Bože sačuvaj da kažu da su Nemci to smišljeno uradili.dedinje":ztai3a58 je napisao(la):Tačno se znaju događaji oko stradanja NB. To je detaljno istražila posebna komisija još 1941. U komisiji su bili isključivo Srbi, istaknuti kulturni i javni radnici, Nemci se u to nisu mešali. Strašno je to što je požar tinjao oko 2 dana a niko ništa nije preduzeo. Knjige su bile spakovane za evakuaciju ali do nje nije došlo. U zgradi je bio čovek - upravnik odgovoran za kompletno čuvanje biblioteke. Međutim, zbog bombardovanja. njega je uhvatila panika, napustio je zgradu i otišao da spašava svoju porodicu. Zgrada je bila sama i satima je tinjala dok se požar nije razbuktao i proširio i sve propalo. Jasno, postupak upravnika se može ljudski razumeti ali čovek očigledno nije bio dorastao položaju koji je zauzimao. Pre nekih 20 godina neko je izneo nadu da je možda nešto knjiga ostalo sačuvano pod zemljom u temeljima zgrade. Preduzeta su iskopavanja ali nažalost ništa se nije našlo. O ovim događajima pre 15 godina TV je prikazala vrlo interesantnu dokumentarnu dramu koja verno sve rekonstruiše. Zgrada je bila veoma lepa i mislim da je treba u potpunosti obnoviti i staviti na nju spomen ploču.
Jedan od mitova koji se do danas održao je da niko nije pokušao da gasi - nije tačno, stanari okolnih zgrada su pokušali, ali sa kofama i šerpama vode se ne gasi zgrada.
Deo fonda, po prioritetu, je bio spakovan u sanduke i trebalo je da se odnese na bezbednije mesto. Nekoliko dana pre napada Beograd je proglašen za "otvoren grad" i u skladu sa tim, iz ministarstva je doneta odluka da se evakuacija obustavi.
Zbog toga je u privatnom aranžmanu bilo dogovoreno da se sanduci iznesu na sigurnije mesto. Ovaj put su kamioni trebali da dođu u nedelju 6.aprila, popodne. Prvi napad je bio u 6, blioteka je pogođena u 4 popodne, kada je lovačka i PV odbrana već posustala.
Takođe, treba imati u vidu i da nije bilo struje, telefona, da vodovod nije radio, da su Beograđani stajali u redovima za vodu za piće ispred česmi i bunara, da su mrtvi danima ležali na ulicama. Ulice nisu bile sigurne, u jednom od napada su spaljeni i peroni Železničke stanice krcati ljudima koji pokušali da napuste grad, a Štuke su mirljirale kolone izbeglica.
Lako je danas kritikovati, treba da shvatite da je zavladao haos i da se zemlja i država raspala jer nije bila spremna za rat.
I neuporedivo bolje organizovaniji, spremniji i jači Britanci su se spasili za dlaku i uz puno sreće (i šaku Poljaka i Čeha - smajli koji se klanja).
70tih je grupa arheologa na čelu sa prof. Gordana Tomašević Cvetković, istraživala ruševine, kada su i otkopani ostaci rimske građevine. U suterenu zgrade, gde su se nalazili oni limeni sanduci (stajali su, inače, u pesku), otkriveno je nešto spaljenih i nagorelih knjiga, ali ne sanduci ili njihovi ostaci, samo tragovi (fleke) na podu gde su se oni nalazili. Sve je ukazivalo na to da je zgarište pre toga već bilo rašćišćavano. Bez svedoka su to mogli da urade samo Nemci u toku policijskog časa.
I za kraj, Vili Brant je Titu "predao" (haha) nekoliko knjiga sa pečatom Narodne biblioteke... (sad zamislite muziku sa odjavne špice X Files-a)