zexland
Advanced
Odlicna ideja za biblioteku u Karadjordjevoj...lepa moderna tranparentna zgrada, sa pogledom na Usce...a za ovo nemam komentar...jos ako nabudze sto kaze Stef neki kic...bice strasno...
boca-ica":1pzvsv9n je napisao(la):Treba reći istinu. . . ako budu projektovali i gradili kao što su pravili svoju zgradu pored hrama Sv. Save
onda bolje da zemlja proguta ceo Kosančićev venac i nas sa njim. . .
stf":bmqb2ibu je napisao(la):Цео овај случај Библиотеке је врло деликатан и комплексан, и надам се да људи схватају, неупоредив са било којим другим случајем код нас, а и у свету. Можда је једини упоредиви случај заправо судбина Александријске библиотеке (Да ли је њена зграда обновљена?)
Надам се да људи схватају да се зграда Библиотеке никако не може упоредити са Генералштабом. У овом поређењу коначно могу да објасним и разлику између оштећене и срушене зграде. Надам се да је особама којима је Генералштаб "срушен" сада мало јаснији тај појам.
Губитак писаног блага је ненадокнадив. Међутим, у јавности се далеко више плаче за зградом са слика него за књигама и то је погрешно. Оваква рупа пуна змија је неадекватно обележен тај губитак и због тога је и склон забораву. Али обанвљањем зграде заправо стављамо шминку преко бубуљице, и све што ћемо постићи је много бржи заборав стварног губитка. Зашто? Па зато што се губитак више неће видети, а зграда са старих слика ће бити опет ту што ће створити осећај да је све у реду, као што је некад било,.....
.,....а ништа није у реду, нити ће икада бити.
Међутим, имам ја и компромисно решење и то врло симболично. Обновити само фасаду, без крова, и без прозора и врата, а унутар те фасаде направити спомен плато са стакленим подом. Унутрашња "Б" страна фасаде се може симболичпно моделовати као спомен пример који је Драгче поставио, камени обриси књига, као духови изгубљеног блага, чија је судбина у пепелу срасла са судбином зграде.
Тиме ћемо опет добити зграду која на симболичан начин указује да "нема душу" јер је она изгорела, да је њена сврха изгубљена и ненадокнадива, да оно што је у њој требало да буде, више не постоји. Тело без душе, што би она свакако била, како је год обновили и шта год у у ставили. Али се на овај начин то јасно показује и не стиди се тога.
Чини ми се да би симболика била крајње јасна, шта ви остали мислите?
Може, што да не. :kk:drum1":2x8osgzw je napisao(la):То сам ја писао пре годину дана или сл, на овој теми чини ми се. Једино што је моја идеја била да се обнови само ужа фасада, и да она служи као доминанта-споменик, а да са унутрашње стране буде камен/бетон на коме ће бити исписана сва изгубљена дела...попут надгробне плоче над стаклом покривеним гробом.
Knjige/Stripovi | četvrtak 4.04.2013
Kosančićev venac i kulturni kod
| Izvor: Novosti/D. Bt. - D. B. M.
Reagovanje na ideju da se na mestu bombardovane biblioteke izgradi patrijaršijska - zaposleni u Narodnoj biblioteci pokrenuli akciju "Ne dam Kosančićev venac"
"Ko sebe poštuje i svoje čuva, toga svi čuvaju i poštuju", na ove reči Ive Andrića podsetio je predsednik Tomislav Nikolić, prilikom nedavnog obeležavanja Dana Narodne biblioteke Srbije.
Tom prilikom predložio je da se lokalitet na Kosančićevom vencu, gde je nekada bila zgrada Biblioteke, koja je u šestoaprilskom bombardovanju do temelja izgorela, uredi i vrati NBS. Samo nekoliko dana kasnije iz Srpske patrijaršije stigao je predlog da se tu podigne njihova biblioteka, što je Ministarstvo kulture odmah i svesrdno podržalo!
Razlog za ovakvu odluku Ministarstvo je pronašlo u činjenici da je sadašnji prostor Biblioteke Srpske patrijaršije izrazito nepovoljan kako za čuvanje dragocenih knjižnih fondova tako i za njihovo korišćenje i dostupnost javnosti.
- U isto vreme, izgradnja Biblioteke Srpske patrijaršije i sadržaji koje će ona imati u potpunosti predstavljaju kontinuitet namene planiranih sadržaja ove lokacije kao Memorijalnog kompleksa, namenjenog sećanju na tragično i nepovratno uništeno rukopisno i štampano kulturno blago Srbije, koje je najvećim delom pripadalo Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Samim tim, to ne treba da isključi obeležavanje mesta na Kosančićevom vencu na koji simbolično treba da se vrati Narodna biblioteke Srbije - navedeno je u saopštenju.
Na ovakav stav usledilo je reagovanje zaposlenih u Narodnoj biblioteci. Akciju "Ne dam Kosančićev venac" je na "Fejsbuku" poveo Ljubomir Branković iz ove institucije i pozvao sugrađane da 6. aprila na ovoj kultnoj adresi bar jednu knjigu daruju kamenim ostacima ubijene Narodne biblioteke.
OBELEŽAVANjE DANA STRADANjA
Svoje mišljenje o ovom sporu Dejan Ristić, v. d. upravnika Narodne biblioteke Srbije, saopštiće u subotu 6. aprila na tradicionalnoj manifestaciji povodom dana stradanja Biblioteke u Drugom svetskom ratu. Na skupu na Kosančićevom vencu, koji počinje simbolično u 11.55, govoriće i pisac Radovan Beli Marković, kao i ministar kulture Bratislav Petković. Posetioci su zamoljeni da ponesu po jednu knjigu.
Komentarišući u svom stilu predlog za gradnju na Kosančićevom vencu, dramski pisac Dušan Kovačević za „Novosti“ kaže:
- Bio bi red da se posle toliko decenija ta nesrećna i strašna uspomena skloni iz jednog od najlepših delova grada. I da se nešto na tom mestu izgradi, što je dostojno današnjeg Beograda, a šta će to biti - neka odluče ljudi koji vode grad. Zašto ne bi bila i medicinska ustanova.
Da ideja da se na Kosančićevom vencu na mestu gde je u nacističkom bombardovanju uništena Narodna biblioteka Srbije podigne bilo šta drugo osim zgrade Narodne biblioteke predstavlja zapanjujuće odsustvo kulturne, istorijske i tradicijske svesti, smatra Gojko Božović, pisac i glavni urednik "Arhipelaga":
- Ako bi se na mestu srušene Biblioteke podigla neka druga zgrada, ma koje namene, potpuno bi se poništio jedan istorijski i kulturni kod, nešto na čemu su, između ostalog, izgrađivane sve generacije kod nas posle 1941. I to mora biti prvorazredno pitanje čitave kulturne javnosti - kaže Božović. - Nametnuta je pogrešna tema, ali pošto je ona već u javnosti, ne sme ostati prećutana. Sasvim je moguće da je potrebna nova zgrada Biblioteke Srpske pravoslavne crkve, ali Kosančićev venac nije mesto za to.
Šta o izgradnji Biblioteke patrijaršije na mestu NBS na Kosančićevom vencu misli blogerka B92 Jelica Greganović, pročitajte ovde.
Pisac Mihajlo Pantić takođe smatra da je nedopustivo na temeljima Narodne biblioteke praviti nešto drugo:
- Sramota ove zemlje je da ni posle sedam decenija nije obnovila zgradu koja bi trebalo da bude riznica najboljeg što su nam preci ostavili u nasleđe i simbolički znak naše prosvećenosti. A izgrađeno je toliko Potemkinovih sela, o "nedovršenim projektima" da ne govorim.
Uz zgradu na Kosančićevom vencu, koju je 1920. godine tadašnja vlada kupila za Narodnu biblioteku od industrijalca Milana Vape, nalazilo se i omanje zdanje - Zadužbina episkopa Nikanora Ružičića, koja je, takođe, srušena u bombardovanju. Da li je to i krunski argument za izgradnju Patrijaršijske biblioteke ili postoje još neki ubedljiviji razlozi, biće poznato narednih dana. Kako su "Novosti" nezvanično saznale Patrijaršija će se, ovim povodom, oglasiti saopštenjem. U njemu će, između ostalog, biti navedeno i da je zemljište na kojem je sadašnja zgrada Narodne biblioteke Srbije (ukupno tri hektara), 1973. oduzeto od Srpske pravoslavne crkve.
Ko se seli na Kosančićev venac?
| Izvor: B92, Jelena Kikić
Na današnji dan pre 72 godine bombardovanjem Beograda, nacistička Nemačka je napala Kraljevinu Jugoslaviju. Pored mnogobrojnih objekata, tog dana je stradala i Narodna biblioteka u kojoj je izgorelo više od 500.000 knjiga.
Uoči obeležavanja godišnjice započeta je i polemika oko buduće namene prostora na Kosančičevom vencu pošto je Srpska pravoslavna crkva najavila da na mestu nekadašnje narodne želi da napravi Patrijaršijsku biblioteku.
Ruševine nekadašnje Narodne biblioteke simbolično su obnovljene bar na jedan dan, i to knjigama umesto ciglama.
Dan sećanja na stradanje narodne biblioteke u Drugom svestkom ratu, dan je i u kom se javno otvara polemika da li je Kosančićev venac mesto za biblioteku koja pripada državi ili crkvi.
Građani su po pitanju namene prostora podeljeni.
"Ovo je prostor koji pripada svim građanima Srbije , ne pripada samo jednoj crkvenoj zajednici, i u sekularnoj državi, makar i samo na papiru, to ne sme da se pokalnja nijednoj crkvenoj zajednici.
"Dovoljno je da bude za biblioteku. Ja ne vidim neku posebnu razliku. Obe bi bile mesto kulture. I lep način da se obeleži ovaj prostor da ne buzde rupa.
"Nije tačno da ta patrijaršijska biblioteka ne treba da bude negde, da ima svoju zgradu. Ovo nije jedino mesto na kom ona može da se izgardi"
Pored knjige, upravnik Narodne biblioteke Srbije doneo je i pločicu sa poda koju je devedesetih uzeo sa namerom da je vrati kada se biblioteka bude obnavljala. Ističe intenzivnu saradnju sa Srpskom pravoslavnom crkvom koja je posle 40 godina pauze, na inicijativu Nacionalne biblioteke, utvrđena i protokolom.
"Verujem da inicijativa Svetog sinoda koju mi u potpunosti podržavamo, nas raduje svaka nova biblioteka u Srbiji jeste nešto što treba svi da podržimo, a ostaje da se vidi na koji način i opredeliti odgovarajući prostor i sredstva za izgradnju patzrijaršijske biblioteke. Naše mišljenje je da ovo ne treba da bude mesto patrijaršijske biblioteke iz prostog razloga što je ovo nažalost groblje knjiga", kaže Dejan Ristić upravnik NBS.
Zašto svoju biblioteku želi da napravi baš ovde, na mestu narodne, kako će ona izgledati, čijim sredstvima će biti finansirana izgradnja, i kome će ona biti namenjena. Od Sinoda srpske pravoslavne crkve B92 nije dobio odgovor.
Ministarstvo kulture je inicijativi crkve pružilo punu podršku. Ministar kulture ne ulazi u detalje da li na kosančićevom vencu treba da bude narodna ili patrijašrjska biblioteka
"Ništa to još nije ni definitivno ni gotovo , mislim da nema mesta dizanju bilo kakvih tenzija kao da će sad tu da bude taikmičenje između patrijaršijske biblioteke i narodne. To je stvarno deplasirano. Jednostavno to treba da bude u slavu knjige. Ali znate zašto je ovo dobro, jer je ovo nekakva inicijativa koja će da pokrene stvar od nule, ta rupa zaista strašno izgleda."
Urbanističkim i regulacionim planom Beograda već je utvrđeno da mesto na kom je pre 72 godine danima gorelo neprocenjivo kulturno blago koje je čuvala nacionalne biblioteke treba da postane memorijalna ambijentalna celina.
http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... DkuecuuDgM
Urbanističkim i regulacionim planom Beograda već je utvrđeno da mesto na kom je pre 72 godine danima gorelo neprocenjivo kulturno blago koje je čuvala nacionalne biblioteke treba da postane memorijalna ambijentalna celina.
Борчанац":160zg0g2 je napisao(la):Нај нормалније је указати на не прихватљива решења, пропусте, проблеме. Ја сам упозорио на тон, који се и даље на жалост провлачи. Са много поштовања треба говорити о нај важнијој организацији код нас у последњем миленијуму. А која и даље, наравно, има утицај, на све животне циклусе. Секуларни или не, још се нико није дрзнуо да се о озбиљним стварима не консултује са овако крупним делом народног бића. После се неко чуди када се упадне на неки " догађај " Насиље, не култура, ломе наш град, ово, оно... Овакав однос је окидач.
Опет понављам, критика али са уважавањем је добро дошла. Нико на пример није за заштиту педофила, лопова, ако такве ствари постоје, основано се сумња, постоје чињенице, свима нам је у интересу да се избаце из тако вредне организације.
Ја се више нећу оглашавати по овом питању, али узимам за зло и увреду. а ви по савести...
JohnyBgood":dpqnl3g4 je napisao(la):Борчанац":dpqnl3g4 je napisao(la):Нај нормалније је указати на не прихватљива решења, пропусте, проблеме. Ја сам упозорио на тон, који се и даље на жалост провлачи. Са много поштовања треба говорити о нај важнијој организацији код нас у последњем миленијуму. А која и даље, наравно, има утицај, на све животне циклусе. Секуларни или не, још се нико није дрзнуо да се о озбиљним стварима не консултује са овако крупним делом народног бића. После се неко чуди када се упадне на неки " догађај " Насиље, не култура, ломе наш град, ово, оно... Овакав однос је окидач.
Опет понављам, критика али са уважавањем је добро дошла. Нико на пример није за заштиту педофила, лопова, ако такве ствари постоје, основано се сумња, постоје чињенице, свима нам је у интересу да се избаце из тако вредне организације.
Ја се више нећу оглашавати по овом питању, али узимам за зло и увреду. а ви по савести...
Времена се мењају и некадашње суперсиле нису више суперсиле, и некадашње битне институције више нису тако битне. А поготово се нечији и садашњи а камоли бивши значај не сме користити за ућуткивање. И јасно ми је да је ствар васпитања никога не вређати али апсолутно не прихватам да се нечија некултура (узгред, некултура, неприхватљиво, итд. се пише заједно) и вређање користе као изговор под формом некаквог "окидача". То је исто као рећи "нисам ја крив што сам џипом згазио дете, крива је жена што ме пре тога изнервирала".
На крају и мени сметају бланко оптужбе да су СВИ попови педофили или лопови, али се онда на ТО може указати и ту ставити тачка. И огромна већина ће се сложити, што је пуно ефектније него уз то прогуравати тезе о некаквим "окидачима" кој као фол треба да "објасне" ломљење града или упадање на нечије догађаје. За такве акције постоји јасан назив, а то је фашистиодно дивљање.
А кад је реч о неким стварима које гради црква а које су једноставно ружне или представљаају чисту архитектонску бахатост и насиље, не видим шта ту ко има да се вређа ако неко на то укаже. Исто тако су и дискусије о архитектури цркава које се граде сасвим легитимне, био неко верник или не. Као што имам право на своје мишљење о стадиону Вождовца иако нисам навијач. Ово је један слободан форум у друштву које и само покушава да постане слободно.