Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

JohnyBgood":3qbsfc3s je napisao(la):
Zasto se ne bi mogao polagati venac u samoj zgradi ako bi u njoj bio nekakav memorijal i izlozeni/otkriveni ti stari temelji i zgariste? Isto kao sto se to moze pokriti staklenim plocama na trgu moze i unutar obnovljene zgrade.

A sto se tice zvanicnog stava, pa i on je valjda promenjiv, JMM pa zivimo valjda u nekakvoj demokratiji, nisu to valjda reci nekakvog Kim il Sunga. I neka rade na kraju sta hoce pa makar i po tom "zvanicnom stavu", ali valjda je jos uvek OK na forumu reci sta bi vise voleo da vidis.

E pa sad... ako matična institucija ne pokreće inicijativu već priželjkuje pristojan memorijal na koji će se pogalati venci, ako, da ne preteram, "šira kulturna javnost" ne insistira na obnovi zgrade (čak je i protiv), dakle oni od kojih treba očekivati inicijativu, koji su onda zapravo motivi za tako nešto?
 
Samo malo truda i cela Evropa ce nam zaviditi na "Starom Gradu"

68_centar-beograda.png
 
о боже...немам снаге да читам све...а, једноставно је сасвим. та зграда као грађевина је занемарљива, а њен недостатак са драгоценостима је итекакао значајан, судбоносан заправо, зато и треба да остане тако очигледан.

реконструисана зграда у овом случају не говори ни о чему, јер не треба да покаже како је она изгледала нити како је к. венац изгледа (зато је поређење са Варшавом вађење из контекста). треба да покаже да те зграде и тих драгоцености заувек нема, и да су отети, истргнути из простора. али ви који заговарате реконструкцију то очигледно не разумете.
 
ово би било дивно, само је за ово неопходан метро и много већи стандард становништва, као и много већи град. мислим да је боље да се полицентризује град него направи овако огроман центар.

едит: али је одлична идеја да се прошири пеш. зона, само мислим да треба мање...типа у "Г" (уз кнез и париску до кос. венца)
 
Ја мислим да су те и толике пешачке зоне мало утопијске и у сваком случају долазе, евентуално, тек на крају. Али уређење тргова апсолутно подржавам. Пре свега попуњавање Карађорђеве и уређење трга у дну Великих степеница. КРАЈЊЕ ВРЕМЕ.

А о пешачким зонама је илузорно причати (КОШТАЈУ а и треба осмислити алтернативе за саобрађај) док год рецимо Трг републике изгледа овако како изгледа. А изгледа јадно.

Превелики делови града блокирани за саобраћај једноставно не функционишу. У Чикагу су тако у центру неке улице од пешачких зона поново отварали за саобраћај. И живо ме занима који је највећи континуални блок-комшилук пешачке зоне у свету? И језгро Дубровника је нешто око 300х400 метара, а и тамо је тешко спречити одумирање старог града. Ма колико звучала лепо идеја пешачког града или комшилука је утопистичка :( .
 
Ne budite bukvalisti :) , ne mora bas svaka ulica da bude skroz pesacka, postoje varijante, ogrenicenje brzine, kontrolisani pristup...

Hteo sam samo da pokazem da u postojecoj strukturi gradskog tkiva varosi u sancu ima isto sto i u drugim starim gradovim u evropi, a verovatno i vise, samo treba da dodje do izrazaja. Kao sto je Knez Mihajlova procvetala poplocavanjem.

Za pocetak bi bilo dobro imati pesacke Kralja Petra / Kosancicev Venac / Toplicin Venac / Obilicev Venac (ulaz u garazu iz Birjuzove). Zajedno sa Knez Mihajlovom dobijamo trougao i zaokruzenu celinu.
 
Kroz neke treba omoguciti prolaz biciklistima odlicna ideja ali na dugom stapu treba smisliti i sta sa kolima silnih sugradjana itd.Inace zidar mogao si koristiti malo razlicitje boje da se lake uoci sta je pisac htjeo reci
 
zidar":3m27jo93 je napisao(la):
Svaki put kada prodjem Kosancicevim vencem nanovo zapazim kako praznina na mestu biblioteke otvara prostor i kako okolne zgrade formiraju trg skladnih proporcija. Dodje mi da sam sklonim onu odvratnu ogradu i kontejnere i pokrijem ostatak temelja daskama kao kakvu veliku scenu. Jos samo da se bocni zidovi zgrada do rupe srede u nesto pristojno.
Ta velika praznina, kao i zvaka druga u okolini je dar, otvara perspektive, cini prostor zanimljivijim.
Ако гледамо чисо урбанистички, тај простор никако не треба изградити. Савршено место за трг, јер на том месту и треба трг. Зграда би угушила цео косанчић.

Када се на то дода и велика трагедија која се ту десила, и тиме реконструкцију зграде обесмислила, добијамо место за меморијални плато на месту рођеном за плато.

Низ савршених предуслова који су се случајно спојили.
zidar":3m27jo93 je napisao(la):
A kada se kaze da Beograd nema "stari grad" ili "stari kvart" kao celinu to nimalo nije tacno. Podrucje oiviceno Vasinom/Pariskom/Karadjordjevom/Toplicinim Vencem/Obilicevim Vencem je svojevrsni stari grad sa fantasticnim spojem arhitektonskih dostignuca i prostora od Turske preko secesije do soc realizma.
Када говорим да Београд нема "стари град" мислим пре свега на компактну стилску целину-улицу.
То увек нагласим када дође до класичног негодовања за било шта модерно у старом граду.

Надам се да ме разумеш

zelja87":3m27jo93 je napisao(la):
а, једноставно је сасвим. та зграда као грађевина је занемарљива, а њен недостатак са драгоценостима је итекакао значајан, судбоносан заправо, зато и треба да остане тако очигледан.
Управо. :kk:
 
Eh. . . kad bi Zeks ili neko tako vešt, napravio par sličica Kosančićevog venca On danas i On sutra. . .
 
+1 @relja i @zidar za fotke i pesacke zone.

Za nas koji ne mozemo bas svaki dan da setamo po beogradu svaka fotka je veoma znacajna,
a automobili nam upropastise ulice!. :bash: :laugh:

stf":11ophbet je napisao(la):
Ако гледамо чисо урбанистички, тај простор никако не треба изградити. Савршено место за трг, јер на том месту и треба трг. Зграда би угушила цео косанчић.

Када се на то дода и велика трагедија која се ту десила, и тиме реконструкцију зграде обесмислила, добијамо место за меморијални плато на месту рођеном за плато.

Низ савршених предуслова који су се случајно спојили.

Slazem se da je dobro mesto za trg, pogotovu zbog toga sto ih Beograd u svom jezgru premalo ima. Plato na mestu nekadasnje biblioteke bi odgovarao u smislu nekog 'modernog' kontrasta u odnosu na okolinu; ako je to ono sto zelimo, sto bi malo skrenulo od zeljene celine kosancicevog venca kao starog, starog grada.


To svakako nije losa svar (tj. ne mora biti) kada je u pitanju np. bajlonijev trg ili sl. mesta koja su projektovana u vremenskom periodu kada je prosirenje uskih ulica na siroke trgove bilo karakteristicno ( u Beogradu, ako se ne varam - od druge polovine 19og veka).
Kosancicev Venac , donekle Skadarlija i delovi starog Zemuna su oni retki sacuvani ambijenti u Beogradu koji potsecaju na mediteranski ili kasno-srednjevekovni tip naselja sa uzim ulicama, neravnim terenima i malim trgovima.

Na ovoj sacuvanoj fotografiji se vidi izgled prostora/ ambijenta dok je biblioteka postojala:
http://www.danubeogradu.rs/2011/12/mesto-koje-volim/

Naravno, za sve ima resenje, ako je kompromisno ne znaci da je lose.
Ovaj prednji 'partenonski' / atriumski deo zgrade je najupecatljiviji, dok se od produzetka zgrade zaista moze napraviti nesto poput 'platoa' ili amfiteatra otvorenog i/ili namenski zatvorenog tipa, a da , pritom, iskopine ispod ostanu netaknute.

'Simbolika gubitka' koja je nekim beogradjanima gotovo mitoloski bitna, ne mora ostati zamagljena, vec naprotiv, jos 'aktivnija' od uobicajnog zala slucajnim ili neslucajnim prolazenjem ulicom pored, time sto se ljudi konacno moci da se okupljaju na samom epicentru tragedije.
Znam da mnogi, pogotovu oni koji zive u blizini, nisu preterano odusevljeni ovakvim ili sl. promenama, ali neke stvari se, jel'te, moraju menjati vremenom, po mogucnosti - na bolje.
 
Da bih pokušao da objasnim zbog čega smatram da je neophodno rekonstruisati staru zgradu biblioteke citiraću deo teksta autora Čezare Brandija, koji se i danas smatra referentnim u oblasti restauracije i konzervacije kulturnih dobara:

„Argumentacija na kojoj se zasniva predlog da se jedna manje vredna građevina, umetnuta u spomenički kontekst, zameni modernom građevinom jednakog volumena, visine i boje, jedino je naizgled logična. U stvari, ona se svodi na sofizam, zato što se ta zamena dešava ili sa zgradom koja ima pravo da se nazove arhitekturom, ili to pravo nema. Ako se zgrada ne vrednuje kao arhitektura, jasno je da ona ne može da opravda destrukciju jednog statusa quo, koji treba da nastavi da postoji na istorijskom planu takav kakav jeste, ne dozvoljavajući istorijskom zahtevu da se povuče, osim u korist estetskog zahteva. Ili, ako se veruje da zgrada dostiže vrednost arhitekture, to jest umetnosti, inkorporiranje istinski moderne arhitekture u stari kontekst jeste neprihvatljivo, budući da tada daje suprotne prostorne kvalitete od onih koje personifikuje moderna arhitektura. Stoga se, ni na koji način, bez obzira na to da li se radi o pravoj arhitekturi ili ne, ne može dopustiti promena jednog istorijskog arhitektonskog ambijenta zamenom delova koji čine njegovo vezivo tkivo. Ovo tkivo, iako amorfno, još uvek je iz istog perioda i ima istorijsku vrednost...“

Čezare Brandi
TEORIJA RESTAURACIJE
Str.77
 
потпуно подржавам цитирање. за то алал вера.

ипак се, са скромним мишљењем, не слажем са Чезаром.

"Stoga se, ni na koji način, bez obzira na to da li se radi o pravoj arhitekturi ili ne, ne može dopustiti promena jednog istorijskog arhitektonskog ambijenta zamenom delova koji čine njegovo vezivo tkivo."

Потпуна је бесмислица да се данас зида у бароку или сецесији или било ком прошлом стилу. Ти стилови су настали као реакција на склоп друштва историју последица у том датом тренутку и потпуно су ван контекста, дакле смисла, у данашњици. Као што је бесмислено данас зидати постомдерну, тако је бесмислено зидати и неороманику.

На крају свега, то је ипак свесно и манерно стварање лажи у простору, које је по мени крајње погрешно и надасве неморално. Добрим делом и зато што се ти исти стилови газе неумећем и неквалитетом данашњих матаријала и мајстора.
 
Elem, kad smo kod platoa... verujem da je i drugima zapalo za oko... odnos zgrade rektorata univ. umetnosti i stare zgrade nize na broju 7 bgd. keja (zaboravio sam joj ime i namenu) kada se posmatra iz perspektive sa reke.

3624431869_90f3296f72.jpg


Ne stoje pravolinijski jedna iznad druge, ali je prostor izmedju pogodan za izgradnju sirokog stepenista (zeleno) koje bi se spustalo od rektorata na dole do platoa (zuto).



Nije toliko kolosalno kao neki drugi predlozi, ali mislim da bi izgledalo efektno.
 
stf":223nh6yk je napisao(la):
Ако гледамо чисо урбанистички, тај простор никако не треба изградити. Савршено место за трг, јер на том месту и треба трг. Зграда би угушила цео косанчић.

Када се на то дода и велика трагедија која се ту десила, и тиме реконструкцију зграде обесмислила, добијамо место за меморијални плато на месту рођеном за плато.

Низ савршених предуслова који су се случајно спојили.

Taj prostor ne može biti savršeno mesto za trg iz prostog razloga što na tom mestu nikada nije postojao trg.

Ono što mene najviše brine je činjenica da mi imamo pogrešno shvatanje prostora koji se naziva trg. Kao primer navodim Trg republike i Trg Nikole Pašića u Beogradu koji sadašnju formu imaju zadnjih dvadesetak godina. U vreme renesanse trg dobija poseban značaj kao prostorna vrednost gde on predstavlja prostor bez građevina i suvišinh sadržaja.

Kako izgleda Trg republike u Beogradu danas. Centralno mesto je spomenik Knezu Mihailu, pored koga se nalazi hromirani sat koji pokazuje trenutnu temperaturu na digitalnom displeju. Pored tog sata je parkiran autobus sa oznakom Crvenog krsta i dobrovoljim davaocima krvi (taj autobus se može upotrebiti i za snimanje filma "Ko to tamo peva 2"). Odmah pored tog parkiranog autobusa možete kupiti novine u nekom od dva kioska koji se nalaze odmah pored dve autobuske stanice i tri-četiri fontane koje žubore ispod tridesetak breza, koje stvaraju hladovinu za dvadesetak klupa. Oko tog drveća, fontana, autobusa i spomenika, smeštene su letnje bašte, sa stolicama, plastičnim kravama, sajmom meda i domaćim rukotvorinama, tako da se prolazak pešaka trgom svodi na izbegavanje prirodnih i veštačkih prepreka.
U likovnoj umetnosti postoji i definicija takvih prostora koji se naziva "horror vaccui" što na srpskom znači strah od praznog prostora. To je naše shvatanje čistog - praznog prostora. Stalno imamo potrebu da ga zatrpamo nečim, pa makar to bio prazan podrum u koji guramo stare novine, flaše, daske i sve ono što normalni ljudi odlažu za reciklažu ili bacaju na kontejner.

E, tako bi izgledao trg na Kosančićevom vencu - No thanks !
 
@zelja84 nije isto kada bi se replika neke stare zgrade radila negde na novom beogradu ili na mestu gde je nekad takva identicna postojala.
 
roger":2uwxdx39 je napisao(la):
Taj prostor ne može biti savršeno mesto za trg iz prostog razloga što na tom mestu nikada nije postojao trg.
Морам се јасније изразити. Тај простор је данас савршено место за плато.
Почетком 20 века Косанчић је имао другачију намену и концепт него што има данас. Зато се не може повлачити паралела између ситуације са почетка 20 века, и са почетка 21. А између се десила трагедија.

roger":2uwxdx39 je napisao(la):
Kako izgleda Trg republike u Beogradu danas. ...........

E, tako bi izgledao trg na Kosančićevom vencu - No thanks !
Зашто мислиш да би тако изгледао?

Хајде онда да продамо Трг Републике неком инвеститору да сагради шопинг мол! Кад већ не знамо да користимо трг....

Било какав трг, ће увек бити боље решење од изградње. Можда ћемо једног дана научити и да га користимо, али ако га изградимо, тај простор је заувек изгубљен....
 
stf":wx9t9b1f je napisao(la):
Морам се јасније изразити. Тај простор је данас савршено место за плато.
Почетком 20 века Косанчић је имао другачију намену и концепт него што има данас. Зато се не може повлачити паралела између ситуације са почетка 20 века, и са почетка 21. А између се десила трагедија.

Objašnjenje zašto ne možemo mešati 20 i 21 vek se nalazi u citatu Čezara Brandija koji se nalazi nekoliko postova unazad.
 
@Drakche
Vau , kakvo rešenje , sa odgovorajucim stepeništem ,
oprosti na izrazu ,,dupe da ne možeš da odlepiš ,, odatle
+ prirodni amfiteatar za razne događaje
+ panoramsko mesto, + + + + +
i tebi veliko + 1 :)

Edit
Kako se to dobro uklapa, sa ranije predloženim i ovde pokazanim Zeksovim rešenjem :kk:
 
Drakche":3ro6zvfq je napisao(la):
Elem, kad smo kod platoa... verujem da je i drugima zapalo za oko... odnos zgrade rektorata univ. umetnosti i stare zgrade nize na broju 7 bgd. keja (zaboravio sam joj ime i namenu) kada se posmatra iz perspektive sa reke.

3624431869_90f3296f72.jpg


Ne stoje pravolinijski jedna iznad druge, ali je prostor izmedju pogodan za izgradnju sirokog stepenista (zeleno) koje bi se spustalo od rektorata na dole do platoa (zuto).



Nije toliko kolosalno kao neki drugi predlozi, ali mislim da bi izgledalo efektno.

Jos jedna srodna dusa :)

I ja uporno trubim da je to mesto fenomenalno za jedan trg, neka nasa (i sto da ne, moderna!) verzija Spanskog trga i stepenica u Rimu. Obozavam ideje koje valorizuju i uvode u upotrebu nesto sto je zapusteno/pusto/prazno/ruglo. Slican prostor mi je i ispred crkve Sv. Marka.

@roger, hvala na odlicnim postovima, citatima, stavovima, SVEMU! :)
 
roger":40naikqy je napisao(la):
stf":40naikqy je napisao(la):
Морам се јасније изразити. Тај простор је данас савршено место за плато.
Почетком 20 века Косанчић је имао другачију намену и концепт него што има данас. Зато се не може повлачити паралела између ситуације са почетка 20 века, и са почетка 21. А између се десила трагедија.

Objašnjenje zašto ne možemo mešati 20 i 21 vek se nalazi u citatu Čezara Brandija koji se nalazi nekoliko postova unazad.
Свакако лепо штиво за прочитати, али је ипак то више теорија архитектуре.

Конзервирати део града по принципу: "ништа не пипај" доводи до постепеног умирања истог тог града. Ако град не живи у свом времену, он престаје да живи, и губи душу.
 
roger":1hwf6nyz je napisao(la):
Čezare Brandi
TEORIJA RESTAURACIJE
Str.77

Grad je zivo bice a ne skulptura pod staklenim zvonom, alternativa je izmedju hirurgije (rusi sve pa pravi novo) i homeopatije (lokalizovane intervencije), formalin nije izbor.

stf":1hwf6nyz je napisao(la):
roger":1hwf6nyz je napisao(la):
Taj prostor ne može biti savršeno mesto za trg iz prostog razloga što na tom mestu nikada nije postojao trg.
Морам се јасније изразити. Тај простор је данас савршено место за плато.

Stf sto se mene tice jasnosi se izrazio, to mesto jeste savrseno za trg a cinjenica je da je to danas izvodljivo jer je prostor prazan.
Da bibiloteka nije onomad izgorela ja bih se danas zalagao da se prebaci na Vracarski plato a stara zgrada srusi i na njenom mestu obrazuje trg.
 
Drakche":2gbzrcjl je napisao(la):


Nije toliko kolosalno kao neki drugi predlozi, ali mislim da bi izgledalo efektno.

:bash: Поодавно сам завршио један идејни пројакат баш на тој локацији са све тргом и степеништем и кад га будем једног дана поделио са вама испашћу плагијатор. :)
 
Е, моје архитекте. Чему ли вас уче на задњем спрату Техничког факултета када имате толику аверзију према рестаурацији здања без кога амбијентална целина Косанчићев Венац није комплетна. Када ме убедите да је аутентична обнова низа градова у Немачкој, Француској, Белгији, Великој Британији "сељачење", ја ћу прихватити вашу жељу да усред најграђанскијег дела нашег града остане мусава рупа. До тада, сва ваша нарицања о потреби да уместо централног здања Косанчићевог Венца треба да остане пустиња, код мене не изазивају пијетет према стратишту на месту где су чувани наше сећање и наша душа, већ осећај стида што је оно претворено у пацовски јебарник.

На претходној страни сам објаснио зашто сам убеђен да може "и јаре и паре", и здање и сећање, и то је моје дубоко убеђење.

СТФ, на твој аргумент да је довољно оправдање за то што зграда није обновљена, чињеница да ништа по том питању није урађено после Другог светског рата, одговарам са пар кратких питања: Колико зграда срушених у бомбардовањима '41. и '44. и у борбама за ослобођење Београда су комунисти обновили? Знаш ли да до краја '80-их није била окречена ниједна предратна зграда, већ су све до једне биле сабласно чађаво-сиве (а кад је стидљиво почела обнова појединих старих фасада, да смо сви били запрепашћени количином лепоте и стила који су се испод црнила крили)?

И наравно да сам за то да се на плацевима окупираним мусавим приземљушама и монтажним објектима граде савремена здања, али она морају својим габаритом и основним линијама поштовати окружење у коме се налазе. Зато са зебњом ишчекујем зидање седмоспратнице у Карађорђевој која се гради поред четвороспратнице.
 
Vrh