Nemački feldmaršal fon Klajstje na suđenju, posle rata, o tome rekao: 'Vazdušni napad na Beograd 1941. godine je prvenstveno imao političko- teroristički karakter i nije imao ničeg zajedničkog sa ratom. To bombardovanje iz vazduha je*******ilo stvar Hitlerove sujete, njegove lične osvete.
Narodna biblioteka Srbije
Biblioteka je imala i zbirke turskih rukopisa, starih štampanih knjiga [više od 200] od 15. do 17. veka, starih karata, gravira, slika, novina... Osim toga, unjoj su bile sabrane sve knjige štampane u Srbiji od 1832. godine, kao i one štampane u susednim zemljama, ali i kompletne biblioteke Vuka Stefanovića Karadžića, Lukijana Mušickog, Đure Daničića, P.M. Šafarika i drugih.
Uoči bombardovanja, na početku Drugog svetskog rata, 1. aprila 1941. godine, sve je bilo spremno za evakuaciju. Biblioteka je bila spakovana u 150 sanduka, rukopisiposebno u 38 sanduka [svaki je bio težak oko 80 kilograma], a stari časopisi u22 sanduka.Tadašnje Ministarstvo prosvete zabranilo je, međutim, 03. aprila evakuaciju prosvetno-kulturnih ustanova Beograda, pa i Narodne biblioteke, ali je naredilo da se sve dragocenosti sklone u podrum, što je i učinjeno.
Zgrada je pogođena zapaljivim bombama 06. aprila, u 16 časova.Smatra se da je sve izgorelo.
Prema sećanju stanovnika kraja oko Kosančićevog venca, još dva-tri meseca ruševinesu se pušile.