relja
Professional
- Učlanjen(a)
- 13.12.2006.
- Poruke
- 16.846
- Pohvaljen
- 19.023
tragac":2rmrjv4v je napisao(la):Hrvati jesu većinom fašisti, ali su i srbi militantni nacionalisti na svoj način.
Gluposti.
tragac":2rmrjv4v je napisao(la):Hrvati jesu većinom fašisti, ali su i srbi militantni nacionalisti na svoj način.
tragac":3w1ygm86 je napisao(la):Praviću se da ovo nisam pročitao.
Pa i Srebrenica je bila pod zastitom UN pa su je napali... ?Вожд":1gwrrtwe je napisao(la):Хрватски генерал Стипетић, један од команданата у Олуји у једном интервјуу каже да би они Крајину свеједно напали и да су Срби и раније потписали З4 него што јесу.
Једноставно Србима у Хрватској је била запечаћена судбина од стране Хрватске и њених НАТО савезника и то би се могло очекивати пре или касније. Прва Олуја је била још 1991. када су Срби убијани и протеривани из градова, па их је после формирања РСК било још неколико, да би се све завршило 1995.
Одговорност зашто подручје под заштитом УН, (које су замениле ЈНА) што је РСК била није сачувано, (милом или силом) сносе такође и УН које су гарантовале заштиту српских простора.
U ovome leži naša najveća greška.Mislilo se da se problem može rešiti mirnim putem, a u stvarnosti su hrvati samo kupovali vreme do promene stanja na terenu. Umnogome im je na ruku išao i emargo koji je uveo onaj što leži pod lipom. Tako se došlo do toga da ti trebaš nešto da braniš sa 3 granate po topu.Вожд":3e6rf9cr je napisao(la):И нико није интервенисао, него је Хрватска подржавана у више акција напада на заштићена српска подручја пре Олује. Чак је започет процес демилитаризације РСК, док је Хрватска наоружавана и обучавана. МПРИ да не помињем.
http://www.politika.rs/rubrike/dogadjaj ... ma.sr.htmlДа се Пребиловци никад и никоме не понове
Патријарх Иринеј освештао у Пребиловцима Храм Васкрсења Христовог, у чији темељ су положене мошти пребиловачких мученика
Пребиловци – Симбол српског страдања Пребиловци постају симбол живота, победе добра над злом и праштања како се злодела више никад не би поновила. Могло се ово чути у више наврата данас у Пребиловцима, где је његова светост патријарх српски Иринеј освештао Храм Васкрсења Христовог који је саграђен у знак сећања на 4.000 Срба које су у Другом светском рату убиле усташа и бациле у јаме, а чије је кости у Спомен-костурници у Пребиловцима 1992. минирала хрватска војска, само годину пошто су извађене из јама.
Патријарх је испред новог храма с двадесет владика и око 200 свештеника Српске православне цркве дочекао мошти пребиловачких мученика, које су у литији донесене из сеоског дома где су биле чуване последњих десет година. Остаци костију 4.000 страдалника сакупљени су 2005. године по повратку Срба у долину Неретве, а стале су у свега седам ковчега. Кости су данас по други пут смирај нашле у гробници смештеној у темељима новог храма на чијим су зидовима исписана имена страдалника. Међу њима и 826 Пребиловчана, махом жена и деце, који су живи бачени у јаму Голубинка у близини Међугорја првих дана августа 1941.
Патријарх Иринеј рекао је да су Пребиловци једна од српских голгота, али и место васкрсења. У Пребиловцима су, додао је, на најстрашнији начин – бацањем у јаме – страдали невина деца, жене и старци, само зато што су били Срби. Људска злоба, додао је патријарх, није дала ни да почивају на овом светом месту, па су доживели две смрти.
„Наш патријарх Павле на овом месту је рекао да зло никада и никоме добро није донело. Тако неће ни злочинцима ни њиховим потомцима”, поручио је патријарх, подсетивши да је Српска православна црква прошле године канонизовала мученике пребиловачке који се обележавају 6. августа као Свети пребиловачки новомученици.
Владика захумско-херцеговачки и приморски Григорије, који је идејни творац изградње овог храма, наглашава да пребиловачки страдалници својом молитвом преклињу да се никада и никоме слично злодело више не понови. Владика је верницима поручио да утишају срца и да ће чути молитву којом мученици преклињу да се душе људи испуне праштањем и смирењем.
„Да изагнате сваку злу и задњу мисао, да земљу на којој стојите гледате с љубављу и добротом како се никада и никоме слично злодело не би више поновило. Сећање је дивно и памћење похвално, а злопамћење је највећи грех, који у смрт води”, рекао је владика.
Председник Републике Српске Милорад Додик, који је највећи ктитор храма, у обраћању је рекао да су се и Пребиловци и Јадовно и Доња Градина догодили у условима када Срби нису имали државу.
„Зато је Република Српска настала као одговор на бојазан да ће нам се овакви злочини дешавати, те да се они више никада не десе”, рекао је Додик.
„Памтећи и прослављајући пребиловачке, јасеновачке и друге мученике, ми их не само чувамо од заборава”, рекао је Додик, „већ и доприносимо да нам се невесела прошлост и историја више никада не понове.” Нагласио је да то не значи да треба сејати мржњу и раздоре на ионако ровитом терену, већ гајити истину.
„Никада се више у последњих 20 година није говорило о помирењу, а чини ми се да то и не иде тако брзо. И данас овде требало је да се окупимо сви с ових простора како бисмо отпочели једну нову страницу нашег помирења. Нажалост, они које смо позвали данас нису дошли. Не зато што овде не би били добро дочекани, већ зато што та култура подела на овим просторима не може да усахне и престане ниједним догађајем јер је она тако стварана”, каже Додик.
Изасланик председника Србије Томислава Николића Недељко Тењовић рекао је да су Србија и српски народ увек за помирење, те да су председник и премијер Србије пружили руку помирења. „Жао нам је што данас овде нема хрватских и бошњачких представника, јер је то начин да се врати пружена рука помирења и отпочне процес помирења”, рекао је Тењовић. Нагласио је да ће Србија и председник Србије увек бити уз српски народ, ма где био.
Академик Матија Бећковић нагласио је да су Пребиловци свето место свете српске географије, где се не зна ко је присутнији – живи или давно упокојени.
Јован Дучић је још 1941. године тражио да се нарочитим гласом целоме свету објави злочин за какав се у Европи није чуло. Уместо да је послушан, био је жигосан, и он и његово дело. Зато смо доживели да ових година и дана слушамо и с неочекиваних страна да је геноцидан онај народ који је неколико пута био предвиђен за истребљење, а за кога је само чудо Божије учинило да не буде и истребљен”, нагласио је Бећковић.
Српски режисер Емир Кустурица оцењује да су Пребиловци тријумф лепоте над клањем и смрћу.
„Срећна околност је што је српски народ одабрао пут да се од свих невоља брани лепотом, добрим и узвишеним и ово је крунско дело те идеје”, рекао је Кустурица.
На освећење храма стигло је више хиљада људи из долине Неретве, свих делова Републике Српске и Београда, а био је присутан и велики број угледника.
Људи кажу да је у овом питомом месту дуже од седамдесет година становала сва бол српске Херцеговине, али да више није тако. Минирану гробницу заменила је прелепа црква. И живи и мртви по други пут нашли су смирај. Мештанима овај догађај много значи, осећају да нису сами и заборављени. Надају се да се живот враћа у Пребиловце.
-----------------------------------------
Једно од четири најстрадалнија села у свету у Другом светском рату
Пребиловци су једно од четири најстрадалнија села у свету у Другом светском рату јер је животе изгубило 85 одсто живља. У првим данима августа 1941. усташе су у побиле 826 становника Пребиловаца, махом жена, деце и стараца. Они су, према сведочењима усташа којима је 1957. суђено за овај злочин, живи гурнути у јаму Голубинка код села Шурманци надомак Међугорја. По сведочењима, чак десет дана из јаме су се чули страшни јауци.
Јама је по налогу комунистичких власти забетонирана. Кости су извађене тек 1991. године и из ове и још тринаест јама на подручју Херцеговине које су биле стратише више хиљада Срба који су страдали под окриљем НДХ.
Сања Бјелица
објављено: 08.08.2015