Šta je novo?

Železnice Srbije........uticaj na razvoj Grada

Пристојне железнице нису у интересу државе која може да попуни буџет још само на власницима аутомобила. Гледано на дужи период од само годину дана таква политика је погубна и за државу и за народ и за нашу економију али тако то иде кад нам држава поприми све особине тешког наркомана. Навукла се на кредите и краткорочну корист до следећег фикса па тоне све дубље без шанси за опоравак.
 
milanche":2hd64psu je napisao(la):
Na nekom forumu od zeleznicara sam procitao:
za brzine >140km/h potrebno je imati dvokolesecnu prugu
>160km/h, dvokolosecnu prugu, sva urstanja sa drugim vidovima saobracaja je potrebno denivelisati (kao na autoputu), automatski sistemi za grejanje i podmazivanje skretnica, kabinska signalizacija, nisam siguran ali mozda i satelitsko pracenje vozova i upravljanje/regulisanje skretnica i dr.
Ja bi bio srecan da idu i 120-140km/h
Strucniji i kompetentniji nek me isprave :)
vucko":2hd64psu je napisao(la):
Sve se to ide postepeno,glavno je da se digne brzina na 120km/h sto se moze sa dvokolosecnom prugom i rekonstrukcijama,onda na 160h i tako dalje.
Ovo mi je privuklo pažnju i pazite šta sam pronašao:
http://en.wikipedia.org/wiki/High-speed_rail_in_Norway

...
The conclusions indicate that the most interesting corridors are Oslo-Gothenburg (in Sweden) and Oslo-Trondheim (through the Østerdalen valley).[3] The Oslo-Bergen corridor could expect the highest passenger count, but is much more expensive to build.
According to the report, the lines are assumed to be single-track railways, with up to 4% grade, dedicated to high-speed passenger trains with a 250 km/h (155 mph) maximum cruise speed. Closer to the big cities, the railways would be double-track and also be used for regional trains.
The feasibility study has suggested that a passenger count of 5000 per day per line could be expected if rail is competitive with air travel. This is much lower than German or French high-speed lines, and building double tracks will not be economical. It will, however, be hard to get below three hours from Oslo to Bergen or Trondheim on single track, as meeting trains will be very sensitive to delays. Travel time above three hours makes it hard to compete with air travel. There is no single-track high-speed railway in operation in the world at the moment (one such, the Botniabanan in Sweden is built for 250 km/h, but does not operate above 200). The VWI investigation suggests very long passing loops (15 km) to be able to pass at 160 km/h, and accept some delays without delaying meeting trains. Since these railways would be high-speed only, the passing loops need only to be 30 minutes travel time (80–100 km) apart (assuming one train per hour per direction).
...
 
milanche":3c837g2z je napisao(la):
11030":3c837g2z je napisao(la):
jedno laicko i naivno pitanje posto videh da ni struju svuda nemamo- da li i kada ce na nasim prugama moci da voze vozovi 160km/h ili vise?
Verovatno nikad. Na nekom forumu od zeleznicara sam procitao:
za brzine >140km/h potrebno je imati dvokolesecnu prugu
>160km/h, dvokolosecnu prugu, sva urstanja sa drugim vidovima saobracaja je potrebno denivelisati (kao na autoputu), automatski sistemi za grejanje i podmazivanje skretnica, kabinska signalizacija, nisam siguran ali mozda i satelitsko pracenje vozova i upravljanje/regulisanje skretnica i dr.
Ja bi bio srecan da idu i 120-140km/h
Strucniji i kompetentniji nek me isprave :)

Ako bi se krenulo odmah, a da se ima para, onda bi trebalo najmanje 5 godina za relaizaciju tajvog projekta. A pošto se ne kreće odmah, para nema i niko to ni ne spominje onda ništa od toga. Jako bih voleo da kinezi ponude rekonstrukciju naših pruga jer imaju iskustva. U Kini su čuda napravili.
Milanche je dobro naveo šta je potrebno za brzine 160 km/h. Te brzine su planirane za koridor X ali da se ne ponavljam.
Što se tiče autobuskog i železničkog saobraćaja da napomenem da bi železnica bilo konkurentija autobusima između većih gradova i u tom slučaju bi autobusi obavljali saobraćaj tamo gde nema železnice. Razni vidovi saobraćaja treba da se dopunjuju i to bi ovde bio slučaj. U Švajcarskoj između velikih gradova nema autobusa ali ih ima tamo gde nema železnice.
Kada bi pruga Beograd - Budimpešta bila sposobna za brzine od 160 km/h bila bi konkuretna i avionskom saobraćaju. Ne treba zaboraviti da je 1990-tih godina brzi voz na relaciji Subotica - Beograd saobraćao za oko 2h i 30`. Nisu za nas to nedostižni pojmovi, samo treba redovno investiranje.
Što se tiče vozova na relaciji Beograd - Budimpešta, dnevni su dobrog kvaliteta dok je noćni loš. Dva dnevna voza su komforna, klimatizovana i sa vukuum WC-ima. Jedan od njih ima i restoran. Dešava se da naši vagoni ne rade ali održavanje je takvo. Noćni je lošiji jer naša spavaća kola nisu baš reprezentativna i u noćnom vozu ima lopova u Mađarskoj. Brava u kabini iznutra ne pomaže i vrata treba dodatno obezbediti. Ja sam ih vezivao kaišem.
 
Duleja":3ampzlgf je napisao(la):
@ 11030...Putnik od SU do BG morao da istrese 20 evara, i ako ta cena nije čoveku subvencionisana (od firme, jer ide poslom) zaboravite zezanje!...

Ovde na forumu najradije govorimo o tehničkim stvarima, zanemarujući mnogo toga drugog. Ulaganja i popravke ovoga što imamo bili bi astronomski, s obzirom na realnost. OK, držeći se te realnosti kao 'pijan plota' mogli bismo gomilu tema odmah da zatvorimo, zar ne?

Pogledajte samo FIAT cirkus u srcu Srbije! Kamo putevi, kamo pruge, da odšlepamo naša haj-tek vozila iz ove šume!?
Ми у Србији, нарочито у последње две деценије, користимо готово искључиво амортизована средства. Преко 80% онога што имамо на железници је остатак вредности у економском смислу (из те рачунице потпуно искључујем земљиште саобраћајних коридора). За одређени део тога се исплати од бабе правити девојку, али суштина је да је систем одржив једино ако се периодично врше улагања у оно што ће трајати 20-50 година, а то су колосек, сигнално сигурносна опрема, вагони и локомотиве. У одређеној мери се можемо крпити половним материјалом, али нам је потребан пословни план. СФРЈ је била индустријска земља, која је свој пласман масовних пољопривредних и индустријских производа обављала преко железнице. Данас смо посустали са индустријом, а још више са железницом, и ту смо у ћорсокаку развоја. За економију засновану на терцијарном сектору смо још неспремни, тако да се морамо вратити и ојачати примарни и секундарни, а они се у највећој мери ослањају на теретним железницама. Путничке железнице су нам важне због енергетске стратегије и стратегије регионалног развоја.

Железница може бити кичма путничког саобраћаја, и то добра и здрава кичма. Интеграција са аутомобилом на краћим релацијама и бициклом је много једноставнија од интеграције са аутобусима. Локални аутобуски монополисти ће се грчевито борити за свој доминантан положај у транспорту на некој дужој релацији. Зато је потребна законска антимонополска основа, а железница као кооперанте може узети мање приватне превознике, којима је простор ограничен због премалог капацитета да конкуришу већим превозницима. Тако, на пример, неки мали приватник може да држи аутобуску линију Пожега - Ивањица као преседачку на правцу Пожега - Београд. На послетку, очекујем да ће велики превозници попут Ласте, Војводине и Ниш-Експреса почети да купују своје возове, нове или половне.

Директан трошак путника Београд-Суботица од 20 евра, или око 11 центи по километру је уколико је пословни модел крајње нерационалан. У рационалним пословним моделима могуће је имати стварни трошак од 4-5 центи по километру, или 7-9 евра у једном правцу. Директан трошак аутобуског путничког километра може бити само 3 цента, али са аутобусима је немогуће постићи политику квалитета која ће дестимулисати коришћење аутомобила на дужим релацијама. Директан трошак километра аутомобилског путника са аутомобилима са просечно 1,5 путником је 12-16 центи. Међутим, они трошкови аутомобила који се не плаћају на бензинској пумпи, салону аутомобила и радњи резервних делова више него удвостручују стварну, индиректну цену аутомобилског километра.
 
Nema Fiat šta da plati i pravi prugu. Prema ugovoru između FIat-a i Srbije taj posao je deo države, ako se ne varam, kao vlasnički udeo u zajedničkoj fabrici.
 
ma dal stvarno mislis da sam ozbiljna? malo humora nije na odmet ;)
 
ili kako bi Gojina razredna rekla
"Pričvrljilo pile jare"
:laugh: :lool: :laugh:
 
Na www.ebrd.com stoji da ce se od kredita finansirati obnova 14km pruge Beograd centralna-resnik-rakovica. Idealno i za razvoj bg voza, posto na toj deonici vozovi mile.
 
praguc":c9qv5iqp je napisao(la):
Na www.ebrd.com stoji da ce se od kredita finansirati obnova 14km pruge Beograd centralna-resnik-rakovica. Idealno i za razvoj bg voza, posto na toj deonici vozovi mile.

Pa taj kredit i jeste uzet da bi se uradio remont koloseka od st. Bgd.Centar do st. Resnik zbog prosirenja Bg:voz-a. E sad cemo videti koliko su ovi nasi spremni i pametni pa da sve to i realizuju,posto se sve ovo bas oduzilo.
 
Od arhitekte dr Mirjane Lukic koja je projektovala stanicu Vukov Spomenik,groblje Orlovaca i druge projekte smo dobili ove crteze stanice gradske zeleznice pod nazivom Slavija.

Stanica je planirana izmedju Mekenzijeve ulice i Hrama Svetog Save. Plan je radjen 1981. godine a od njega se odustalo u korist izgradnje stanice Vukov Spomenik 1989. godine.

Kada bi postojala ova stanica presedanje sa trolejbusa u Mekenijevoj bi bilo bezbolno,a i bg voz bi veoma lako bio povezan sa Slavijom.Takodje bi daljina stanica Karadjordjev Park-Slavija(ova stanica o kojoj pisem u ovom postu)-Vukov Spomenik bila kao kod metroa oko 700 metara.

slavija-stajaliste.jpg


slavija-situacija-i-pres.jpg
 
a reci mi ima li sanse da se bg voz nadoveze na metro tj da se metro nadoveze na bg voz :)
Pa da bude nekako spojeno :)
ps taj projekat bi mogao da se iskoristi za stanicu metroa na slaviji iovako ako je renoviraju i naprave podzemne prolaze i ubace neke radnje bio bi to pravi bum :)
 
SASTANAK ĐILASA, MRKONJIĆA I ILIĆA U NEMANJINOJ
Završetak "Prokopa" prioritet republike i grada

Tanjug
Završetak železničkog čvora “Prokop” jedan je od prioriteta za ukupan privredni razvoj grada Beograda, ali i cele Srbije, rečeno je danas na sastanku predstavnika nadležnih ministarstava i grada Beograda.
269332_20120517blicpetar-markovicbeograddi003518022_f.jpg


Budući železnički čvor: Prokop
Da je “Prokop” prioritet konstatovali na sastanku u Ministarstvu saobraćaju ministar Milutin Mrkonjić i ministar građevine i urbanizma Velimir Ilić, gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić i generalni direktor Železnica Srbije Milovan Marković, navedeno je u saopštenju iz Nemanjine.

Na sastanku je dogovoreno i da se što pre intenzivira izrada projekta stanične zgrade i prilaznih saobraćajnica, što bi omogućilo da se privuku potencijalni investitori koji bi mogli da ulože novac na oko 70.000 kvadrata raspoloživog prostora, iznad ploče završene pre nekoliko godina.

Ispod ploče je planirano da se završi gradnja kompletne železničke infrastrukture, a prostor iznad postao bi privlačan investitorima za komercijalne usluge, s obzirom na moguću frekvenciju i broj putnika na železnici.

Kompleks železničke stanice “Beograd centar”, poznatiji kao “Prokop” planiran je kao centralni putnički terminal glavnog grada, koji integriše sve vidove saobraćaja i obuhvata železničku i metro stanicu i stovarišta javnog gradskog saobraćaja.

U ovoj stanici ukrštaju se pruge Koridora 10 iz pravca Subotice, Šida i Niša, kao i pruga Beograd - Bar i pruga Beograd - Vršac.

Realizaciju ovog projekta su podržali čelnici Beograda, jer on otvara veliku mogućnost da se posle više decenija realizuje izvrsna ideja o iskorišćenosti “Savskog anfiteatra”, koji zauzima veliki prostor u centralnoj gradskoj zoni.
233458_mrkonjic-foto-a-stankovic034_f.jpg


Mrkonjić, koji je i ranije insistirao na završetku “Prokopa”, kaže da je sastanak još jedna potvrda o odlučnosti vodećih ljudi republičke i gradske vlasti da efikasno reše pitanje beogradskog železničkog čvora, a samnim tim obezbedi nove investicije u komercijalne sadržaje.

- Interes stranih investitora postoji, modele saradnje nije teško pronaći, jer postoje zakonska rešenja, ali je važno odlučno nastaviti sa definisanjem idejnih rešenja ovog kompleksnog projekta. Završetak “Prokopa” otvara velike mogućnosti da grad efikasnije i kvalitetnije reguliše sve saobraćajne tokove u gradskoj zoni - istakao je Mrkonjić.

Odlučeno je da radna grupa nastavi sa radom, a prvi naredni korak planiran je za sledeću nedelju, kada će biti predstavljena idejna rešenja.
 
Tanjug

Da je “Prokop” prioritet konstatovali na sastanku u Ministarstvu saobraćaju ministar Milutin Mrkonjić i ministar građevine i urbanizma Velimir Ilić, gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić i generalni direktor Železnica Srbije Milovan Marković, navedeno je u saopštenju iz Nemanjine.


E blago nama kada nam ovakav skup mozgova iz proslog veka odlucuje o prioritetima, samo jos Krkobabic fali na spisku.
 
примећујем да је у оваквој економској, па онда и друштвеној културолошкој, дакле и кризи архитектуре, заправо срећа да се не отварају таква градилишта попут с. амфитеатра, јер би само биле попуњене ругобама без правог плана.

одличан пример решења естетике новопројектованог простора је у Хамбургу, где су решења фасада поверавана различитим групама студената архитектуре који су, на тај начин створили разнолик амбијент који има "душу" одн. специфичности и амбијенте. За разлику од "штанцоване" градње која је смрт за сваки простор.
 
:)
a sta ce da bubde sa onim naseljem sto ga je neko spomenuo gore :))))
 
Ne znam da li je neko već preneo, drveni pragovi i šine koloseka ispod Kalemegdana koji odavno nije u upotrebi su - odneti. Kolosek je bio delimično rasturen kada je pravljena nova biciklistička staza i postavljana ograda, a sada je i definitivno odnešen.
 
recite mi posto nisam bas najupuceniji oko prokopa koliko je on udaljem od istocne kapije ??? :)
 
Udaljen je oko 6 km ali to nije puno sa obzirom da ides samo autoputem :)
 
Kostić: Dajte mi Železnice na tri godine, ali da me političari ne zovu

Danijela Nišavić | 23. 09. 2013. - 22:02h | Foto: V. Lalić | Komentara: 2
Trudim se da primenjujem ono što valja. Sve što je već dokazano kao dobro obično prekopiram jer nemam nameru da izmišljam. Zašto Srbi imaju taj mentalni sklop da oni moraju nešto posebno da naprave, odgovara Miodrag Kostić, vlasnik „MK grupe“, na pitanje „Blica“ očekuje li neka nova rešenja u najavljenim izmenama zakona i privrednog ambijenta.
Kao vlasnik 35 firmi u kojima zapošljava 55.000 radnika vrlo je, priznaje, zainteresovan za sudbinu privrednih reformi. Ipak, dodaje, treba da gledamo kakva su rešenja za ono što nas muči i da primenimo sisteme kojima smo slični.

- Uzmite, recimo, Zakon o radu od zemalja koje su ekonomski narasle u poslednjem periodu. Sistem u ekonomiji je jednostavan „jedan plus jedan jednako dva“. Zakon o radu prekopirajte ili iz Južne Koreje, ili iz Kine, ili iz SAD. Važno je da to budu produktivne zemlje. I važno je da bude adekvatan nama. Ne možete vi da prekopirate sistem iz Švedske. To što neki hoće socijalni i penzioni sistem iz Norveške jeste lepo, ali trenutno neostvarivo. Kopirajte sistem koji ima smisla, zemlju koja ima sličan društveno-ekonomski sistem kao što je naš, recimo Kina. I lepo ćete videti kako oni promene zakon o radu što omogući više investicija.

Iz Vlade se najavljuje i da će izmene Zakona o radu omogućiti da poslodavci lakše zapošljavaju ne samo mlade već i one koji danas imaju preko 50 godina života, a ostali su bez posla. Hoćete li i vi početi više da zapošljavate tu kategoriju radnika?

Dajte mi Železnice Srbije i za tri godine neće im trebati ni dinar subvencija, samo da me niko od političara ne zove. Da li su Železnice socijalna ustanova ili služe za prevoz robe?
- Poslodavci izbegavaju da zaposle bilo koga, nevezano od godina. Mene je premijer Dačić ismejao na konferenciji gde sam otvoreno rekao da mi je teže da dam otkaz nego što mi je bilo da se razvedem. Ja ne otpuštam radnike, već one koji mi zaista ne trebaju. Pa nemojte me terati da držim radnika s kojim ne mogu da napravim posao i da obezbedim zaradu za sebe i njega. To je tako loša poruka za radnike u firmi. Ja ne mogu da otpustim radnika koji krade benzin iz kamiona jer ga sud, uprkos svim dokazima, vraća na posao. Recite mi koja je to poruka za ostale vozače u kompaniji.

Može li poreska reforma da utiče na povećanje zaposlenosti?
- Nama nije problem deo privrede koji radi i koji ispunjava svoje zakonske obaveze. Nama nisu problem tajkuni, već siva ekonomija, koja raste. Proizvodnja hleba nam je 70 odsto u sivoj zoni. Meso i mesne prerađevine - 50 odsto, mleko 30-35 odsto u zoni je ilegalnog. Nama je polovina svih kapaciteta tekstilne industrije i ugostiteljstva u sivoj zoni. I tu ne pričamo o hiljadama zaposlenih, već o stotinama hiljada onih koji ne plaćaju nikakav porez. Ne možete da idete ulicom koja je asfaltirana, a ja sam je platio, vi niste. Ne mogu vam, naravno, zabraniti da koristite ulicu. To je problem. Neće nijedan direktor Poreske uprave s tim da se bori jer je za ovaj posao potreban veliki broj ljudi. A, zapravo, nisu problem inspektori, već sistemska rešenja i zakoni. Problem je uvek implementacija rešenja, posebno kod poreza koje ljudi ne bi smeli da doživljavaju kao kaznu.
Već drugu godinu javno ponavljate svoju želju da pomognete državi da reši problem s firmama u restrukturiranju. Da li vas je neko iz vlasti pozvao da razgovarate o toj ideji?

- Niko. Koliko znate privrednika kao što sam ja i moje kolege u klubu „Privrednik“? Ne možete reći da imam viška slobodnog vremena sa 5.500 zaposlenih i 35 firmi. Od mene dovoljno. Ali siguran sam da mogu da pomognem, i to samo kao savetnik u, recimo, Železnicama Srbije. Siguran sam u uspeh. Naravno, postoji i određeni uslov za to... Ne sme da me zove niti jedan političar da mi kaže uradi ovo ili ono. Dajte mi Železnice Srbije i za tri godine neće im trebati ni dinar subvencija, samo da me niko od političara ne zove. Da li su Železnice socijalna ustanova ili služe za prevoz robe? Nemojte od firmi da pravite socijalne ustanove. Ja ću vam napraviti profit od treće do pete godine. Danas preko budžeta za subvencije neuspešnih odlazi 125 miliona evra naših para.
I za smederevsku železaru daju se subvencije. Šta biste vi s njom učinili?
- Zatvorio bih je. Železara je proizvod električne energije i gasa, koksa i gvozdene rude i to čini 90-92 odsto troška. A imamo li mi nešto od te tri stavke? Ne. Železne rude nemamo, a gas plaćamo najskuplje u Evropi. Koliko god je nepopularno, stoji da to donosi boljitak. Međutim, niko očito nema hrabrosti u Srbiji da zatvori tu železaru i da reši status gubitaša Železnica.

Zašto?
- Znate zašto? Mediji su tu bitan točak. Potrebno je napraviti ambijent da to nije nikakav problem. I nije.

Verujete li da je pred nama vreme kad ekonomija neće biti sluškinja politike?
- Nema drugog izlaza.

Promovisati rad
Onaj ko je navikao da radi na crno, teško će prihvatiti ponudu da legalizuje rad. Ipak, u tom slučaju, mora nešto državi i da plati.
- Hoće. Treba da promovišemo rad i rad. Moja je majka devedesetih, kada smo bili u SAD, bila iznenađena kada je u prodavnici zatekla baku od 80 godina koja je radila tako što je pakovala namirnice. Njena reakcija je bila: „Ja ću to sama, zar da dozvolim da to čini žena starija od mene dvadeset godina“. A zapravo, tamo je normalno da čovek radi i kada je u penziji. U prevodu, postoji kultura rada i kultura preduzetništva.
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/4071 ... ri-ne-zovu
 
Odgovor Simonovica
Kostiću, nije to tako jednostavno"
IZVOR: TANJUG
Beograd -- Prelazak Železnica na tržišno poslovanje je osetljivo pitanje za državu, kaže direktor tog javnog preduzeća Dragoljub Simonović.
Prelazak na tržišno poslovanje podiglo bi Železnice Srbije "na noge" i za šest meseci, ali je to za državu osetljivo pitanje, izjavio je Tanjugu generalni direktor srpskih železnica Dragoljub Simonović.

Komentarišući izjavu vlasnika MK grupe Miodraga Kostića - da bi on mogao da postigne da železnice za tri godine ne dobijaju subvencije ako se ne bi mešali političari, Simonović je ukazao na veliki značaj tog javnog preduzeća i da to nije tako jednostavno.

"To je, pre svega, pitanje polaznog osnova, ukoliko shvatimo da je železnica osetljivo pitanje za državu onda je nemoguće to što je gospodin Kostić rekao. Kada bih se bavio tržišnim poslovanjem i ja bih mogao železnicu da stavim na noge za šest meseci", istakao je Simonović.

Čelnik železnice je kazao da kada bi se isključivo vodio tržištem ne bi železnica imala regulisane cene niti odredjene tendere.

"Nije to baš tako jednostavno, to samo govori o nepoznavanju osnovnih stvari o poslovanju i značaju Železnica Srbije", istakao je Simonović.

Nijedna evropska železnica ne posluje isključivo na tržnim osnovama već ima subvencionisano održavanje železničke infrastruktre, izgradnju novih pruga i funkcionisanje putničkog saobraćaja, kažu u železnici.

Tržišno poslovanje železnice će biti primenjeno nakon završetka procesa restrukturisanja, koje treba da počne od iduće godine.

U Železnicama Srbije ističu da je socijalni element stvar države, a ne železnica, zbog čega se i izdvajaju velike subvencije za to preduzeće.

Pored toga, od funkcionisanja i poslovanja srpske železnice živi i radi više hiljada privrednih subjekata u Srbiji, pa se sva sredstva koja se kroz subvencije daju železnice u stvari na indirektan način vraćaju srpskoj privredi i zato svaka država ima interes da pomaže svoju železnicu.

Od cene prevoza železnicom u teretnom saobraćaju zavisi i konkurentnost proizvoda srpske privrede kod izvoznih poslova, navode u Železnicama Srbije.

Vlasnik MK grupe Miodrag Kostić kaže da kao savetnik može da pomogne Železnicama Srbije i da je siguran u uspeh.

"Dajte mi Železnice Srbije i za tri godine neće im trebati ni dinar subvencija, samo da me niko od političara ne zove", rekao je Kostić za današnji "Blic".
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=756999
 
Vrh