Šta je novo?

Železnice - infrastruktura

Razlikuju se samo tipovi.
Za velike brzine ide onaj vulkanski.

Npr. TGV
Adding ballast
The next step consists of stuffing a deep bed of ballast underneath the new track. The ballast arrives in a train of hopper cars pulled by diesel locomotives. Handling this train is challenging, since the ballast must be spread evenly. If the train stops, ballast can pile over the rails and derail it.
A first layer of ballast is dumped directly onto the track, and a tamping-lining-levelling machine, riding on the rails, forces the stones underneath the sleepers. Each pass of this machine can raise the level of the track by 8 cm (3 in), so several passes of ballasting and of the machine are needed to build up a layer of ballast at least 32 cm (1 ft) thick under the sleepers. The ballast is also piled on each side of the track for lateral stability. The machine performs the initial alignment of the track. Next, a ballast regulator distributes the ballast evenly. Finally, a dynamic vibrator machine shakes the track to perform the final tamping, effectively simulating the passing of 2,500 axles.
 
Словеначки Флирт ДМВ, прелеп је! 8)
Не кажем ја, и гарннитуре итекако могу имати врлине, посебно ако су им седишта распоређена ,,лицем у лице", али нисам за потпуно напуштање путничког воза вученог локомотивом као концепта, посебно за возове великих раздаљина путовања.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=744599#p744599:1gao8sbq je napisao(la):
spatiotecte » 03 Jun 2020 10:08 pm[/url]":1gao8sbq]Brza pruga Pariz Bordo otvorena nedavno ima tucanik i brzina joj je 320.
Ne znam Orijene gde si video da je tucanik do 160?
4a29acf37e5277cc121922877aeacfb7.jpg


Послато са SM-G975F помоћу Тапатока
NIsam znao za Francusku, u Nemackoj i Japanu koriste beton - Feste Fahrbahn - https://www.gleisbau-welt.de/lexikon/in ... -fahrbahn/
Zato mi je i bilo zanimljivo da je Hu pred Vucicem uzeo onaj kamen i objasnjao da ima puno varijante (valjda velicina i tezina tucanika)
(Die Kosten für den laufenden Kilometer Feste Fahrbahn auf der Neubaustrecke "Frankfurt – Köln" belaufen sich auf sage und schreibe 770.000 Euro. Das ist doppelt so teuer als die Variante mit Schotteroberbau, soll aber wartungsärmer und auf lange Zeit kostengünstiger sein. In Japan hatte man sich unter anderem mit einer elastischen Unterlage unter dem Schotterbett zu helfen gewusst – hergestellt aus zerschnittenen alten Autoreifen. Andere Abschnitte erhielten einen Plattenoberbau. In Frankreich bevorzugt man aber nach wie vor den konventionellen Schotteroberbau. Zu den Vor- und Nachteilen des Schotteroberbaus sowie der Vorgehensweise beim Reparieren des Oberbaus ist ein interessanter Podcast erschienen, der am Ende dieses Artikels verlinkt ist.)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=744625#p744625:1gao8sbq je napisao(la):
Pendolino » 03 Jun 2020 10:50 pm[/url]":1gao8sbq]Razlikuju se samo tipovi.
@Za velike brzine ide onaj vulkanski.

Npr. TGV
Adding ballast
The next step consists of stuffing a deep bed of ballast underneath the new track. The ballast arrives in a train of hopper cars pulled by diesel locomotives. Handling this train is challenging, since the ballast must be spread evenly. If the train stops, ballast can pile over the rails and derail it.
A first layer of ballast is dumped directly onto the track, and a tamping-lining-levelling machine, riding on the rails, forces the stones underneath the sleepers. Each pass of this machine can raise the level of the track by 8 cm (3 in), so several passes of ballasting and of the machine are needed to build up a layer of ballast at least 32 cm (1 ft) thick under the sleepers. The ballast is also piled on each side of the track for lateral stability. The machine performs the initial alignment of the track. Next, a ballast regulator distributes the ballast evenly. Finally, a dynamic vibrator machine shakes the track to perform the final tamping, effectively simulating the passing of 2,500 axles.
@Pendolina - zanimljivo

A further problem with ballasted track at high train speeds is that ballast grains can become airborne as a result of a combination of air turbulence and groundborne vibration (a phenomenon known as ballast pickup or ballast flight), although this can probably be prevented by good ballast specification/management and aerodynamic design of the train underbody.

geologija je znacajan faktor
The performance of unpiled slab track on the highly plastic clay subsoils found across much of the southern UK. These soils shrink and swell significantly when their water content changes. The Chinese high-speed line from Dalian to Harbin had to be rebuilt on viaducts over 20% of its length when the original slab track design was unable to cope with frost-induced heave (swelling) of the subsoil (resulting in a total of 70% on viaduct)
Ovde pise da je izbor i ciscenje tucanika, elicina zrna i izostatak sitnih frakcija kao i ociscavanje od ne zeleznih minerale bitno u ugradnju na brze pruge https://www.ssf-ing.de/fileadmin/web_da ... ck__EN.pdf
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=744664#p744664:2xq9mpu4 je napisao(la):
orjen » Thu Jun 04, 2020 6:25 am[/url]":2xq9mpu4]@Pendolina - zanimljivo
geologija je znacajan faktor

Gilje-Paraćin je plaćen kao vulkanski. Valjda je zaista.
 
@ WLABmz
Управо сам изгуглао ове белгијске вагоне, ружни су споља као да их је Јоца Слепац дизајнирао. А ни изнутра нису много бољи. Чак су и наши Y Atl/Btl лепши од њих. Мислим да би било најбоље да се ,,огребемо" од нешто из Аустрије када их поново буду продавали због модернизације тамошњег возног парка. А и даље их доста имају у саобраћају, није да немају.
Аустријски Z1 без купеа са распоредом седишта као у нашим Y Atl/Btl, а не као у нашим Z1, 2/4 вагона сва седишта контра од смера вожње, а у преостале 2/4 сва у смеру вожње. Зашто не прерадити и наше Z1 овако, и зашто им на следећем ремонту не убацити овакав под са шљокицама и каменчићима, а не овај огавни, застарели, као у каквој фискултурној сали? Битно да су они рокнули тепих преко њега, који је, бар по мом мишљењу, одавно изашао из моде, као да ће тепих анулирати све несавршености. :bash: А унутра туробне сиве пресвлаке на седиштима. Бљак.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=744924#p744924:oeb1tqeo je napisao(la):
Рипањац 405 » Pet Jun 05, 2020 10:00 am[/url]":oeb1tqeo]
Аустријски Z1 без купеа са распоредом седишта као у нашим Y Atl/Btl, а не као у нашим Z1, 2/4 вагона сва седишта контра од смера вожње, а у преостале 2/4 сва у смеру вожње. Зашто не прерадити и наше Z1 овако, и зашто им на следећем ремонту не убацити овакав под са шљокицама и каменчићима, а не овај огавни, застарели, као у каквој фискултурној сали? Битно да су они рокнули тепих преко њега, који је, бар по мом мишљењу, одавно изашао из моде, као да ће тепих анулирати све несавршености. :bash: А унутра туробне сиве пресвлаке на седиштима. Бљак.

Dokle ćeš da forsiraš svoju subjektivnu preferencu sedenja nasuprot u vozu? Ta sedišta u Austrijskim Z1 su dosta neudobnija od naših. A i u našim imaš na par mesta sedišta nasuprot, pa izvoli sesti tamo ako voliš. Ja volim da sedim, da ne gledam u nepoznatu osobu koja gleda u mene. I šta sad, treba da pokrenem peticiju za ukidanje sedišta koja gledaju jedna nasuprot drugom? Da li zaista misliš da građani Srbije treba da plaćaju prerađivanje vagona zbog tvoje subjektivne preference sedenja nasuprot i nekakve šljokice i kamenčiće? Bio je nekad ovaj forum sasvim dobar i konstruktivan, a sada se raspravlja o trivijalnim stvarima... :kafa:

Slažem se da treba uzeti polovne OBB EC vagone kada se pruži prilika. Na žalost Česi (i državne železnice i Regiojet) pokupovaše gomilu do sad, a naši ništa...
 
Dokle ćeš da forsiraš svoju subjektivnu preferencu sedenja nasuprot u vozu? Ta sedišta u Austrijskim Z1 su dosta neudobnija od naših. A i u našim imaš na par mesta sedišta nasuprot, pa izvoli sesti tamo ako voliš. Ja volim da sedim, da ne gledam u nepoznatu osobu koja gleda u mene. I šta sad, treba da pokrenem peticiju za ukidanje sedišta koja gledaju jedna nasuprot drugom? Da li zaista misliš da građani Srbije treba da plaćaju prerađivanje vagona zbog tvoje subjektivne preference sedenja nasuprot i nekakve šljokice i kamenčiće? Bio je nekad ovaj forum sasvim dobar i konstruktivan, a sada se raspravlja o trivijalnim stvarima... :kafa:

Slažem se da treba uzeti polovne OBB EC vagone kada se pruži prilika. Na žalost Česi (i državne železnice i Regiojet) pokupovaše gomilu do sad, a naši ništa..
Око 2 ствари из твог поста се можемо сложити. Може и овако као што си навео, да помиримо 2 супротна табора: 1/2 вагона седишта насупрот, преостала 1/2 седишта поређана у једном смеру, баш како си рекао. :wink: Такође, добро је да смо се сложили око аустријских вагона.
А за ово плаћање модернизације возних средстава - па ваљда се паре за исти скупљају од плаћених возних карата и резервација, бар донекле. Тако да, када је реч о додатном ,,кинђурењу" постојећих вагона у виду другачијег пода (то бар не би требало да је нека баснословна инвестиција, нагледао сам се таквог пода у нашим аутобусима, поготово градским) и пресвлака седишта у веселијим бојама, не видим никакав проблем ни препреку. :) Једноставно, постоје ствари које чине да возно средство изгледа модерније него што јесте, прикривају неке фабричке недостатке, овакви какви су сада унутра поједини изгледају као да им је 40 година (иако имају само 20) по неким детаљима. Зато се и зове тако како се зове - модернизација, поред виталних склопова, треба модернизовати и спољашњост и унутрашњост. :wink:
Елем, кад смо код наших Z1, да ли су им коначно средили климе и WC-е? Питам чисто да ми не преседне вожња ако у скорије време будем налетео на неки од тих вагона. :wink: Знам да су се многи раније жалили на те вагоне како су несносни лети зато што су, барем тада, имали фелеричне климе и да су масовно искључивани са возова.
 
Ovde je večito pitanje, kako izgleda nastrešnica, koje su boje sedišta, da li su šljokice, tepih ili kamenčići. Naše železnice su na takvom nivou da je priča o tome ista kao kad bi dva beskućnika pričala o tome koja im se soba više sviđa u Hiltonu...

Ma kakvi sredili, ti vagoni su svi u stanju raspada...
 
Naše železnice su na takvom nivou da je priča o tome ista kao kad bi dva beskućnika pričala o tome koja im se soba više sviđa u Hiltonu...
Ово си добро рекао. Што се тиче СВ-а, за ових неколико година су ремонтовали само 3 локомотиве, нешто гарнитура 412, Z1 кола, 1 или 2 Y кушетa, прерадили неколико Z2 у кушете и ништа више. Остало - ко шљиви, нема везе, нека иструне слободно тамо у Раковици.
Ma kakvi sredili, ti vagoni su svi u stanju raspada...
Знајући СВ, ништа друго нисам ни очекивао.
 
jedinstven tunel jedinstvene geologije. cevi su u pliocenskim sedimentima.
 

Prilozi

  • geologija.JPG
    geologija.JPG
    34,2 KB · Pregleda: 2.520
  • pliocen2.JPG
    pliocen2.JPG
    47,6 KB · Pregleda: 2.515
  • pliocen1.JPG
    pliocen1.JPG
    61,9 KB · Pregleda: 2.512
Сада, на страну стављам оне своје преференце купе/пролаз кроз средину, седишта ,,очи у очи"/седишта поређана у истом смеру. :wink:
Како вам на око делују ови мађарски Z1 Bpmz? По мом мишљењу, супер су их средили, у веселим су бојама како споља, тако и изнутра, седишта делују јако удобно. Ово је пример како се сређује вагон, а не као наши, све нешто транге-франге, а и одржавање нам је такво као што се већ спомињало. Знам да звучи као класично извољевање оно што сам писао о боји спољашњости и дезену седишта и патоса, али постоји разлог зашто се возила боје у веселије боје и дезене, ова наша сива баш умара очи просечног путника, ужасна је. Боље да смо задржали чувену ,,канаринац" колор-шему по којој смо дуго били препознатљиви, представљала је својеврсан лични печат наших железница. Чак су и вагони у боји наше заставе, као што су они Z2 прерађени у кушете, мени лично далеко лепши и веселији од ,,сивог дома" како неки зову актуелну колор-шему наших кола.
Иначе, мађарска кола са линка горе произвео је исти произвођач од кога је наш ГСП купио трамваје - шпански КАФ. :)
 
MAV kola sa kupeima su mi odlična, Bpmz ne baš, sedišta niška kao u gradskom busu/vozu.
 
Еј, па то је онај Милошевићев пројекат Брзе Пруге Србије?
 
Јесте.

Те-Же-Ве (одабран у конкуренцији немачког ИЦЕ), 250 км/х.
 
Da se ne lazemo, ovaj danasnji projekat brze pruge je samo ažurirana verzija tog projekta brzih pruga iz kraja 80ih.
Nisu isprojektovali sve iz početka sigurno, vec su adaptirali taj stari projekat od pre 30 godina sa današnjim standardima.

A sto se tice brzine, geometrije i donjeg stroja, sigurno je da je parametar Vmax 250 km/h ostao neizmenjen.
Jer da su to dirali morali bi celu prugu da isprojektuju od 0 jer utiče na zemljane radove i sve konstrukcije niskogradnje.
 
У основи то је то, али ја бих да се надовежем на наставак пруге за 200 км/ч ка Нишу, што најављује ових дана министарка Блонда-Анаконда.

Дакле, ја сам у потпуности против тога и сматрам да би до Ниша испрва требало обезбедити двоколосечну везу за 120 км/ч и туда форсирати теретни саобраћај и у прво време наравно и сав путнички.

Брзу железницу (250 км/ч) би, сматрам, накнадно требало градити као једноколосечну пругу Ресник - Младеновац - Топола - Крагујевац - Крушевац - Ниш, и тако све највеће градове Србије сместити на једну железничку осовину, што би је учинило и у највећој могућој мери исплативом (иако би због тешког терена била скупа). Неким будућим рачвањем од Младеновца ка Горњем Милановцу и Чачку, добили бисмо и брзу пругу за западни део земље.
 
Могу само да се сложим са Пантографом, јер "киша око Крагујевца" предуго избацује важан град из опште приче - неправдено.

120км/ч је важно, довољо брзо, и не претерано скупо, а два колосека целом дужином подиже капацитет пруге да роба може неометано да тече без да путнички соабраћај страда.
 
Vrh