[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=604242#p604242:162gb5c6 je napisao(la):
Zuma » Ned Feb 24, 2019 1:05 pm[/url]":162gb5c6]Problem je što bi otrovni gasovi izašli kroz ventilacione otvore i ulaze/izlaze tunela, a tečnosti otišle dublje u zemlju.
Ako se naprimer zapali kompozicija sa naftom, količina zagušljivog i toksičnog dima koja se MORA osloboditi da bi sagorelo nekoliko stotina tona nafte je toliko velika da bi ti gasovi prekrili priličan deo Beograda iznad tunela. Za njih bi bilo svejedno da li požar iznad ili ispod zemlje, oni iz tunela MORAJU da izađu napolje, pa će svakako pronaći svaku rupu koja vodi naviše. Ako nije u pitanju požar nego havarija kompozicije sa otrovnim i isparljivim tečnostima, recimo amonijakom, situacija je ista. Čovek se guši ako udahne samo malo amonijaka u nekoj flašici. Šta misliš da bi se desilo sa neverovatnom količinom od desetak pocepanih železničkih cisterni amonijaka? Ni njegova isparenja ne bi ostala ispod zemlje. Šta bi ih zadržalo u tako malom prostoru tunela? A ako nije u pitanju ni požar, ni isparljiva tečnost, ni komprimovani gasovi u cisterni, nego samo otrovna ali neisparljiva tečnost, ona bi potonula nadole i zagadila podzemne vode (što bi se verovatno desilo i u onim prvim slučajevima).
Ključ problema je dakle što tunel i njegovi betonski zidovi POJAČAVAJU efekte iskliznuća cisterna iz šina pa oštećuju i oslobađaju sadržaj iz VIŠE cisterni nego u slučaju iskliznuća na livadi bez okolnih prepreka, a tada te povećane količine oslobođenih gasova, otrova ili tečnosti nikako ne bi ostale u tunelu, kao što kažeš, pošto on ni gasove ni tečnosti apsolutno ne može zadržati na mestu udesa, već oni izlaze tačno tamo gde ima jako mnogo ljudi, dakle ili na površinu ili u rezervoar vode koju pijemo.
Da bi stekli bar približan utisak o veličini eksplozije i koliko se mnogo gasova oslobađa posle paljenja kompozicije sa sirovom naftom, pogledajte ovo:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=NPN8jvKl_wA[/youtube]