БЕОГРАД, 16. март (Танјуг) - Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре ће у 2017. модернизовати и реконструисати укупно 255 километара пруга, речено је данас на округлом столу о транспорту, у оквиру међународне изложбе "Експо Русија - Србија 2017".
Планирано је да се поред улагања у железнички Коридор 10, дугорочно уложи и 1,1 милијарда евра у магистралне и око 400 милиона евра евра у реионалне железничке правце у Србији, рекла је саветник у сектору за железницу у Министарству грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Вида Јерковић.
Од магистралних и регионалних пруга најважнији пројекти у наредном периоду биће наставак обнове барске пруге од Ваљева до границе са Црном Гором и реконструкција пруге од Панчева до Румуније ради везе са железничким Коридором 4.
Она је истакла да је сарадња Србије са Русојом веома добра по питању реализације руског кредита од 800 милиона долара, са учешћем Србије од још 15 одсто.
"Ове године из руског кредита биће завршена деоница на југу Србије Винарце - Ђрдијево дуга 15 км, затим део барске пруге Ресник - Ваљево у дужини од 78 км.
Укупна средства која ће се инвестирати у реконструкцију тих пруга је 94 милиона долара', рекла је Јерковић.
Према њеним речима, у 2017. години почеће и радови на још 162 км пруга, укупне вредности 762 милона евра.
Почеће и да се граде тунели и вијадукат на прузи Стара Пазова - Нови Сад, што ће се, такође, финансирати из руског кредита.
Ове године радиће се и пруга Београд Центар - Стара Пазова, Сићево - Димитровград, Ресник - Раковица и друге.
"Укупна дужина пруга на којима ће се радити у 2017. је 255 км", додала је она. Јерковић је рекла да је ће се градити и брза пруга за брзине од 200 км на сат у оквиру пројекта модернизације пруге Београд - Будимпешта.
Она је додала да ће бити грађен и модерни диспецерски центар за управљање српским пругама и да је уговор за пројектовање тог центра потписан са Русима прошле године.
"Ускоро се очекује усвајање националног програма за развој желензицке инфрастурктуре од 2017. до 2021. године у Скупштини Србије, што је први део дугорочног програма за развој српских пруга. Да би се комплетирала реконструкција и модернизација магистралних пруга Влада Србије планира да обезбеди средства за завршетак српског дела барске пруге од ваљава до границе са ЦГ и осталих деоница на Коирдору 10, који укључују и 92 км од Ниша до Прешева", навела је Јерковић.
Планира се и реконструција магистралне пруге од Панчева до границе са Руминијом, која је веза Кодирора 10 и 4.
Затим регионалне пруге Лапово - Краљево - Пожега , Рума - Ссабац - Зворник, Панчево Главна - Зрејанин - Банатско Милошево - Сента - Суботица и других. Приоритет ће бити обезбвеђивање средстава за барску пругу, Панчево - Румунија и за Коридор 10 од Ниша до Прешева, пошто би то представљало наставак већ започетих пројеката.
Она је рекла да је у 2016. изграђено и реконструисано 122 км пруга уврендости од 306 милиона евра из кредита ЕБРД, ЕИБ, као и кувајтског и руског кредита.
Углавном је брзина возова повећана са 30 или 50 км на сат на 120 км на сат. Она је подсетила да је из руског кредита набављено и 27 нових дизел руских возова у вредности од 100 милиона долара, као и из кредита ЕБРД 21 Штадлеров електромоторни воз.
"Свих 48 савремених возова саобраћа сада на српским пругама", додала је Јековић.