Ako su reklamni kubusi imali uticaj na ubetonirane kotve za sidrenje zatega, taj uticaj bi verovatno bio mahom negativan, i to na sledeće načine:
- Usporavanje odvodnjavanja – Prisutnost kocki mogla je usporiti oticanje vode, što je dovelo do njenog dužeg zadržavanja i povećanog prodora kroz beton.
- Ankeorovanje kocki – Veštačenje je ukazalo na sumnju da su ti kubusi bili ankerisani za postojeći krov, što je moglo uzrokovati otvaranje dodatnih rupa kroz koje je voda prodirala do kotvi.
S obzirom na to da smo nedvosmisleno zaključili da te kocke nisu bile deo originalnog projekta – što potvrđuju i avio snimci pre njhovog postavljanja – verovatnoća da bilo koji naknadno dodati element bude povoljan za konstrukciju je izuzetno mala. U većini slučajeva, takvi dodaci ili nemaju uticaja ili imaju negativan efekat, jer bi u suprotnom bili deo prvobitnog projektantskog rešenja.
Što se tiče kolege Milićevića, savetovao bih ga da pažljivije pročita prilog NALAZA, koji će ga demantovati u više od 50% njegovih tvrdnji. Međutim, ne bih rekao da je isključivo njegova greška – veći problem leži u ćutanju drugih kompetentnih inženjera, pre svega sa Građevinskog fakulteta u Beogradu. Oni su se, ruku na srce, uključili u analizu dokumentacije, ali se oko statike se dalje ne oglašavaju, iako sada već postoji dovoljno podataka za nezavisnu analizu ili barem kritiku veštačenja FTN-a. Ne mogu reći da je FTN veštačenje loše, ali otvara dosta prostora za diskusiju – i verujte mi, kocke nisu među ključnim pitanjima.