Šta je novo?

Železnička Stanica Beograd Centar, Prokop - [ Železnica ]

@solecar
Naravno da je Prokop promašaj, vasionski, ali naravno da to ne znači da treba da ostane u najgorem mogućem od svih stanja još 100 godina. Je l to predložio neko ovde balone za fudbal na ploči, ili mi se čini? Pa uklapa se sa obližnjim boćanjem, može i Sportski centar da se otvori.

A tek ti visoki standardi za pogled... ovo ponekad treba preimenovati u Bella Vista Build. Gledam na betonsko dvorište i betonsku zgradu koja mi zaklanja vidik na bespuća, na daleka svitanja i zalaske sunca, što je sve... sasvim normalno u povelikom gradu. Toliko je narod otuđen - Beograđani su najotuđeniji ljudi na svetu da ih ja znam - da im smeta kada ih komšija gleda čak i kad navuku zavese (a komšinice sami ionako ne gledaju), mesto da se mahne, zapita za zdravlje preko prozora i možda pozove na piće, kao što bi stanovnik Leskovca, bogme i Pariza.

Kako bi izgledala ta naseobina u kojoj bi svak imao širok i dalek pogled, pa i onaj na prvom spratu, kao ja? Zapitate li se ikad tako jednostavno pitanje: Da li sam realan?

I ne voli se grad ovde, nemojte da se samozavaravate.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905898#p905898:cduj0qdt je napisao(la):
Пантограф » 06 Dec 2021 11:59 pm[/url]":cduj0qdt]A baš uz glavnu železničku stanicu - boćanje, barake i 'parkić'. Taman da se skupljaju prostitutke.

Ili se beše 'investitorski pritisak' usmerava oko takvih objekata, jer je to najbolje za grad? Ček da vidimo, to mu dođe tako... u svakom gradu na svetu. Ima negde partija boćanja 100 metara od prvog perona? To tu treba da bude? Koliko košta ta jedna partija i ko će da je plati?

Svaki kvadratni metar izgrađen uz železničku stanicu je povoljniji za grad od onoga na nekoj utrini, i to je urbanizam, a naivna maštanja o rajskim naseljima koja to nisu, e to je savremeni Beobild.
Покушао да објасним исто, није ишло. Можда треба пластичније:

Ебе ми се за поглед (са једне стране) срећника који живе на ободу можда и најдуже зелене целине у некој европској престоници, хоћу пристојну и економски одрживу главну жс!
 
Zašto je normalno da okolina ŽS NBG bude u najgorem mogućem od svih stanja još 100 godina, a nije normalno da Prokop bude uređen bez gradnje solitera na klizištu na ivici padine, u planski izgrađenom naselju pre nego što je Prokop uopšte i počeo da se gradi?

Žašto je bitnije da se izgrade ova dva solitera na Prokopu nego da se uredi „javni toalet“ u okolini ŽS NBG, u čijem okruženju živi zagovornik solitera na Prokopu?

Zašto je bitno da Beograd liči na Kineske gradove gde mogu da gledam šta komšija preko puta mene radi, i da bude sav u neboderima, a ne da ostane ovakav kakav je sada, kombinacija zelenila, asfalta i zgrada u odnosu kakav jeste?

Zašto je bitnije izgraditi Hajd park, Zvezdarsku šumu, Košutnjak, Veliko ratno ostrvo i sl. , nego urediti deponije poput Ade Huje, raznoranih deponija koje okružuju Čukaričku padinu, Žarkovo, Ibarsku magistralu i sl. , delove grada poput okruženja Hipodroma (uključujući i Čukarički rukavac), Malog Leskovca, pojedinih priobalnih delova NBG...? Ili recimo Baru Revu pretvoriti u novu deponiju? Ili samo pričati kako se radi na rešavanju problema kanalizacije u III Beogradu, a ljudi decenijama okruženi potocima ličnih fekalija?

Zašto je bitnije svakoga ko kaže da je za očuvanje postojećih parkovskih i zelenih površina, proglasiti ekološkim fanatikom i ubicom razvoja grada, nego se pozabaviti svim ovim stvarima koje sam spomenuo?

Zašto je bitno reći da je nekome zinula zadnjica za „savršenim pogledom“ , samo zato što je taj neko rekao da ne želi novogradnju ispred svog prozora?

Zašto je bitno reći da su Beograđani najotuđeniji ljudi na svetu, samo zato što je nekolicina njih rekla da ne želi da gleda šta rade komšije, niti da te komšije gledaju šta oni rade? Zašto se to automaski predstavlja da ljudi ne žele da imaju kontakt jedni sa drugima samo zato što su izneli pomenuto mišljenje? Da li se iko zapitao druže li se i pričaju (pitaju) o zdravlju ili nečem drugom, ti ljudi u dvorištima ispred svojih zgrada?

I još jedno pitanje. Da li je iko obratio pažnju koliko se ljudi druže u delovima grada koji nisu kanjončine, a koliko se druže u delovima grada koji imaju zgrade okružene zelenilom, parkovima, dečjim igralištima, uređenim prostorima sa terenima za košarku, fudbal, boćanje i sl. , te stolovima za šah i stoni tenis?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906030#p906030:1hqkr6d7 je napisao(la):
Delija » 07 Dec 2021 14:34[/url]":1hqkr6d7]Ебе ми се за поглед (са једне стране) срећника који живе на ободу можда и најдуже зелене целине у некој европској престоници, хоћу пристојну и економски одрживу главну жс!
Izgradnja dva solitera u okolini ne znači da je stanica GŽS pristojna i ekonomski održiva, već završetak njene gradnje i izgrađenost na ploči koju smo pre tri decenije započeli.
 
Ni meni nisu jasne neke stvari ovde, bojim se da ću da umrem glup.

Prvo, nije mi jasno kako s jedne strane ide priča ''j*** mi se za pogled postojećih stanara'' i ''svako ko želi pogled je otuđena snobina i buržuj'', a onda s druge strane navija se za izgradnju oblakodera na istom tom mestu, a taj oblakoder investitor želi baš zato da bi svojim budućim stanarima ili zakupcima dao što bolji pogled na što veći deo grada.

Znači, ako sam dobro ispratio, kada neko želi da sačuva nešto što ima, pa uključujući tu i pogled iz postojećih zgrada (ali i više od toga), to je onda snobizam i buržujstvo i to treba satirati, pljuvati, vređati, proterivati i dovoditi u red. A kada NN investitor, verovatno neki akademik i humanitarac, želi da napravi isto to, samo drugim ljudima, za debele pare i uz određene rizike koje ta gradnja nosi... to onda nije snobizam i buržujstvo.

thinking.png


Druga stvar koju moj mali zakržljali mozak ne može da shvati je kako će izgradnja oblakoderčine i kocke iznad Prokopa da oživi, popularizuje i ekonomski održi tu stanicu više nego neki drugi elementi i akcije koje se trenutno rade. Ne kažem da neće, samo što ovde ispada da će da udvostruče, utrostruče, n-tostruče sve to... a ja lično ne uspevam da uvidim kako je to tačno zamišljeno. Osim ako znamo unapred da će u Kockici raditi sve ljudi iz naselja koji će putovati do nje BG vozom a u Oblakoderčini sve ljudi koji će za svoje dnevne aktivnosti koristiti vozove sa Prokopa.

Treća stvar s kojom sam se pomirio da nikad neću shvatiti i da ću umreti nedostižan kapaciteta da je razumem je kakve veze imaju London i drugi gradovi u zemljama koje bujaju od populacije i nataliteta, sa činjenicom da Beograd ima hektare i hektare i hektare zemljišta u krugu od 5 km od centra centra, dosta njih na jako dobrim lokacijama (Dunav, Sava, Bogoslovija...) koji svi čekaju da ih neko kupi, preuredi i izgradi.

I da... poslednja stvar... možda meni intelektualno najgora i najkomplikovanija od svih - kako je bolje uništavati neki postojeći ambijent pod raznim izgovorima dok širom grada, oko centra, stoje hektari i hektari zemljišta koje trenutno nit' je zelenilo, nit' je izgrađeno, nego samo služi kao otpad, ruglo i sramota. Znači ne uspavam da savladam logiku kako je to bolje uništiti zelenilo, ambijent i neke aspekte života (rekoh - neke) postojećih ljudi na Lokaciji A, umesto na Lokacijama B, C, D, E, F, G, H... napraviti nove.

Sad kad malo razmislim i pogledam sve ovo što me čudi i buni, počinjem da se mirim sa time da ću umreti glup jer mislim da nikad neću uspeti da razumem sve ovo gore ispisano. Ali bože moj, navikao sam se već na to, jer ovde na forumu svako ima svoje poimanje svega i svoje kriterijume za sve, tako da ne bi bio ni prvi ni poslednji put da otkrijem da ću da umrem glup što ne uviđam kako su 2+2 = 5 u jednom a 2+2=3 u drugom slučaju. :|
 
Мени се све више чини да изградња ова два солитера онемогућава пролазак метроа кроз Прокоп.

И опет, ово су планиране стамбене зграде, не пословне. О каквој економској одрживости станице онда причамо?
 
P.S.

Hrčak koji okreće točkiće u mom mozgu mi kaže da po ovome svemu ispada da za brljotine i idiotluke svih klovnova i pacijenata koji su se izređali u zadnjih 50 godina i osmislili Prokop i ''novu GŽS'' takvu kakva je, sad treba da plaćaju Sole i ostali stanari naselja između Prokopa i Bulevara mira.
Znači, ako sam dobro razumeo hrčka, nisu krivi svi gradonačelnici, svi ''profesori'', svi ''stručnjaci'', svi ''instituti'' koji su nas doveli u ovu poziciju... oni su kul i u redu je da se njihovi ''intervjui'' i ''mislilaštva'' kače na temu svako malo. Nego su za sve krivi stanari obližnjeg naselja i zgrada.

I zato ''fuck 'em!!!'' Fak douz buržua madafakas! I naravno fak adr lokeišns za gradnju širom Beograda. Neka se tu naprave nove megalomanije sa precenjenim stanovima i kancelarijama za reke ljudi koje se rađaju i bujaju svake godine u prenaseljenoj Srbiji. I neka se napokon kazne što žive tu i što predlažu da se sačuva nešto što već imamo (svi, kao grad) i gradi na drugim lokacijama kojih se svi grozimo.
 
Postoje primedbe koje su pravdane i koje nisu. Ukoliko postoji tehnicki razlog ili urbanisticki razlog zasto tu ne moze nesto da se gradi onda u redu. Ukoliko ugrozava bezbednost postojecih zgrada naravno da ne treba tako nesto da se gradi. ALI

-Koliko sam upoznat, ispravite me ako gresim, ne postoji tehnicke poteskoce za gradnju, tj prica o klizistu ne pije vodu vise, ili?
-Urbanisticki se nadovezuje na postojece vec izgradjene stambene kule, nema zasticenih vizura, visokokapacitetni sinski sistem je tu, pa onda nema velikih ogranicenja u vezi sa kvadraturom...

Argumenti ja hocu moj teren za bocanje i moju klupicu gde sam prvi put.. se napio :) nisu relevantni. Sorry, grad se izgradjuje, sto je normalna stvar i ukoliko su ispostovani svi tehnicki i urbanisticki parametri, nema nikakvih prepreka za to.

btw. okolina prokopa i jeste oduvek prepoznata za objekte visoke spratnoti, kao u ostalom i okolina z.s.nbg
 
Најгоре што може да се деси је да нам се **ебе једни за друге. Зато, што ако већ немамо закон који би обавезао све да приликом изградње обејката уколико се наруши квалитет живота, да инвеститор буде у обавези да компензује тако што ће уложити у јавну инфатрукутру а такође примењивати она решења која ће минимално утицати на остале становнике. Или да се направи неки програм који би људима нудио достојне алтернативе и компнезације.

Јер већ сутра, може да се деси и у нашем крају исто или слично безкоње. Да живимо у граду, који има тененцију да се шири тј расте, али то треба некако да буде складно а не да само једна мала група буде на добитку
 
Jel može neko da me uputi na prvi post gde se pomenulo to boćanje, da vidim odakle je krenulo ovo ludilo i ''da komšiji crkne krava'' huškanje jedni na druge?

Pošto ne mogu da se načudim da samo jedan loš izbor reči može da dovede razumne osobe na forumu o i izgradnji I URBANIZMU u ovakvu situaciju.

Bukvalno ispada da kada bi se pokrenula rasprava o tome treba li da krčimo šume i zidamo na Košutnjaku, ako bi strana koja je protiv izgovorila: ''uništićete nam terene za boćanje, između ostalog'', automatski bi bila diskreditovana i ismejana. A ako bi izgovorila: ''uništićete još jedan komad prirode koji služi celom gradu'', onda bi bilo ok.

Drugim rečima, ako bih se ja našao u situaciju da moram od investitora da branim Pionirski park, po nekim ljudima ovde, od izuzetne i presudne je važnosti da li bih započeo odbranu sa ''uništićete jednu oazu u koju danju dolaze porodice sa decom'' ili ''uništićete oazu u koju uveče dolaze parovi da se ljube ili društvo da posedi posle filma u Takvudu''.

A zapravo se radi o istome, samo drukčije reči. Ali eto, nekima dovoljno da samo taj loš odabir reči pretvore u krtaške ratove i lovove na buržoaske veštice.


P.S.
Svi su buržoazija. I komunjarski sinovi. I krug dvojke. I (lažna) elita. Svako ko ikome smeta ili se ne slaže u nečemu, on je nešto od toga. Ponajviše buržoazija.
Za to vreme, prava neo-buržoazija, pravi neofeudalci i prava ''lažna elita'' se baškare po BnV, Dedinjima i još nekim mestima i iz kula gledaju nas kmetove kako se glođemo jedni protiv drugih, dok oni nastavljaju da rade na svoj novoj viziji ''moderne Srbije'' za 21. vek - 10% grabljivaca koje drže 90% zemljišta.

Ali hej, bitno je kao i uvek za prethodnih 1300 godina, da Srbin udari na komšiju. Nikako na feudalca, gospodara ili izrabljivača koji mu uzima sve a baca otpatke.
 
Најгоре што може да се деси је да нам се **ебе једни за друге

Slazem se. Zato treba imati kriterijum a to su tehnicke i urbanisticke postavke. Da li se ugrozava bezbednost, je broj jedan. Drugo index izgradjenosti, zauzetost parcele, broj parking mesta, pozicija i orjentacija u odnosu na susedne objekte, igralista za predvidjen broj dece, obdanista itd. To su urbanisticke postavke i oko toga stanari mogu da se bune i zahtevaju poboljsanje projekta. To je konstruktivno i smisleno. Ali to nedam ja moju klupicu, moje drvo ispred, teren za bocanje...hocu ja da gledam na klinicki necu da mi se gradi nesto ispred.... nisu osnovane kritike
 
Људи, да се разумемо, спорни су стамбени солитери. То није пројекат који ће допринети развитку железничке станице, већ чисто за зараду инвеститора. Значи ту нема јавног интереса.
 
To je vezano sa zavrsetkom zs prokop. na ploci ce biti poslovni objekti, okolo stambeni, KOmbinacija stambeno poslovnog kompleksa. Ne vidim sta je problem. Pogledajte sta se gradi u Becu u naselju "Sonnwendviertel" kod glavne zel stanice u Becu, ili naselja "Nordbahnhof" kod Pratera. Sve novi stambeni objekti.
 
Проблем је што се силује околина постојећих објеката. А поновићу опет, целокупна неспособност државе да заврши зграду станице без јавно-приватног партнерства је једна велика срамота.
 
Ako se kaze silovanje okoline postojecih objekata, onda mora iza toga da stoji argument u vidu zauzetosti parcele, koeficijenta izgrajdneosti, nedostatka povrsine za rekreaciju za decu, broj vrtica i sl. Kada se imaju argumenti na tome zasnovani onda nije problem. Subjektivni stavovi nisu relevatni.

Da je sramota sto drzava nije sama zavrsila sve, sramota je. Da je sramota sto odavno to nije zavrsila i to je sramota.
 
Silovanje je i grada kada stoje hektari i prostranstva zemljišta u krugu od 5 km od Trga Republike a širom Beograda se prave kanjončine opkoljene sajmovima automobila i korača se po kolovozima samo da bi par hiljada istih protuva namlatilo što više kvadrata a država što veće poreze ''na osnovu prosečne vrednosti nekretnina''.

Pa eto, nikom ništa...
 
Па, да, заправо, у буквалном смислу код станице Тошин бунар још се чувају козе, па што не би и код Прокопа била нека крава. То је и очекивано, с обзиром на разваљеност овог града који се боји зграда.

У пренесеном значењу, никаква комшијина крава није угрожена.
 
A ja znam hektare u krugu od 5 km od Trga gde se pored koza i krava cuvaju i deponije i svasta nesto. Pa njih niko ne dira.

A naravno da se u prenesenom znacenju ovde dira komsijina krava. I naravno da se licemerni cutolozi koji druge optuzuju da su snobovi, a sami odisu snobizmom, raduju tudjim mukama i gubicima. I relativizuju stvari u pokusaju da izgrade neke svoje vizije i izgovore koje veze s mozgom nemaju.

Vazda bilo i bice na ovim prostorima, za jedan deo ljudi.
Nista ih ne opija kao kad vide da se nekome pravi neka muka ili steta.


J'o poglede, okolinu i potrebe Grupe ljudi A. Pravimo nove kule i kanjoncine da bi bila srecna Grupa ljudi B. A sve to zato sto Grupa ljudi C nece da pocisti i upotrebi hektare i hektare primamljivog zemljista i sto je Grupa ljudi D 50 faking godina pravila greske i brljotine, pa hajmo zato da kaznjavamo ove iz A.
 
Знам и ја за те хектаре, али то нема везе са тиме да зона железничке станице треба да буде развијен и максимално, колико год је могуће урбанизован и изграђен део града. Све друго је по град - штетно. И без икакве сумње, изградња у зонама железничких станица јесте приоритет у односу на слободне хектаре: ми у Београду баш имамо посебно лоше искуство са урбанизном "слободних хектара" на основу одлуке из 1967. уместо развоја већ постојећег града.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906066#p906066:2x4cr89k je napisao(la):
milanche » 07 Dec 2021 15:54[/url]":2x4cr89k]Ako se kaze silovanje okoline postojecih objekata, onda mora iza toga da stoji argument u vidu zauzetosti parcele, koeficijenta izgrajdneosti, nedostatka povrsine za rekreaciju za decu, broj vrtica i sl. Kada se imaju argumenti na tome zasnovani onda nije problem. Subjektivni stavovi nisu relevatni.

Da je sramota sto drzava nije sama zavrsila sve, sramota je. Da je sramota sto odavno to nije zavrsila i to je sramota.
Šta god da se kaže, koji god argument da se navede, dežurna spinovača počinje da govori kako nije validan argument i pozivaju se na to kako je u drugim gradovima na Zapadu, i kako mora pod neizostavno copy - paste i kod nas, i da se stane na put "teroru" protiv gradnje i napretka grada.
 
Pa sad, biće da primećuješ kako je Srbija među nekoliko najnerazvijenijih zemalja u kojima živi evropski čovek (na 4 kontinenta), pa može biti da neke od osobenosti njenog razvoja tokom poslednjih decenija nisu bile baš plodonosne...
 
A to će se popraviti jedino gradnjom višespratnica na svakom ćošku i kupovinom stanova od strane ljudi kojima je plata "nikad veća". ;)
 
Vrh