Šta je novo?

Železnička Stanica Beograd Centar, Prokop - [ Železnica ]

Da li se voz koji treminira na Prokopu pomeri kad istovari putnike kod izlaza sa perona, na deo perona gde je ulaz? Na Atoći u Madridu tako rade, jer je isto razdvojeno, mada tamo je čeona stanica.
Ne, vozovi staju na istim mestima kao i uvek. Treba podsetiti da će od decembra nekih 70% saobraćaja biti prolazno. Samo iz NS i Šida će terminirati ovde
 
1000004583.jpg
 
Treba onda jasno da usmere ljude na izlaz, sad sam izašao i bilo je dosta zbunjenih ljudi.
Takođe, peroni izgledaju ofucano, naročito tamo gde su bili radovi. Kad se penje travelatorom, bukvalno se vidi podela investitor-država, ništa ispod ploče sem naravno liftova i travelatora (i pločica oko njih) nije pipnuto. Svuda se vide tragovi od bušenja, prašine i vlage. Ali dobro, možda to reše za sledeće otvaranje.
 
Što se tiče prevoza do Prokopa, za početak neka GSP dovede u red vozače, nakon 20 minuta čekanja, ovo je trenutna situacija. Naravno prvi se odmah napunio, čekam sledeći, tako da ću na kraju više vremena provesti čekajući trolu nego u vozu od NSa do Bags.
Screenshot_20231022_125346.jpg


Za sve one koji će sad da kažu da su neke vanredne okolnosti, nisu. Ovo grupisanje polazaka rade vozači trola već godinama, često sam se vozio i nekoliko puta prijavljivao. Zašto baš vozači trola vole grupnjake, pardon, grupne polaske, ne znam.
 
Planiram danas da se provozam do Prokopa da vidim stanicu i steknem utiske iz prve ruke, pa me zanima kakva je situacija sa parkingom? Znam da parking/garaža tek treba da se izgradi, ali pošto nisam bahat i ne volim da stajem na sva 4 ili da auto parkiram na divljaka, zanima me da li postoje parking mesta oko stanice ili da tražim negde u okolini, gde već neko od vas preporuči.
 
Planiram danas da se provozam do Prokopa da vidim stanicu i steknem utiske iz prve ruke, pa me zanima kakva je situacija sa parkingom? Znam da parking/garaža tek treba da se izgradi, ali pošto nisam bahat i ne volim da stajem na sva 4 ili da auto parkiram na divljaka, zanima me da li postoje parking mesta oko stanice ili da tražim negde u okolini, gde već neko od vas preporuči.
Postoji parking levo i desno od ulaza
 
Što se tiče neiskorišćenog prostora "u visinu" - kada sam prvi put video "glavnu" u Berlinu bio sam oduševljen što je na mnogo nivoa. Mislim da su vozovi na tri nivoa, a ostali nivoi su kao neki tržni centar.
BerlinCentralRailway-1.jpg


 
Što se tiče neiskorišćenog prostora "u visinu" - kada sam prvi put video "glavnu" u Berlinu bio sam oduševljen što je na mnogo nivoa. Mislim da su vozovi na tri nivoa, a ostali nivoi su kao neki tržni centar.
BerlinCentralRailway-1.jpg


Слажем се да је изузетно лепа станица, био сам двапута уживо у њој. Међутим поредиш бабе и жабе, управо сам нашао податак да је изградња која је била пројектована на 400 милиона коштала 1,4 милијарде евра!!! Притом немачке железнице су толико интранспарентне по питању тендера да је то страшно. Још гора ситуација је са пројектом Штутгарт 21 који ће по анализи немачког листа Тагесшпигел премашити невероватних 10 милијарди евра!!! Људи да ли сте ви свесни димензија?! Најбоља критика је била од стране удружења по мери метро која је на месту, а да ми као малена Србија правимо железницу као у Јапану то је просто нереално...
 
Још гора ситуација је са пројектом Штутгарт 21 који ће по анализи немачког листа Тагесшпигел премашити невероватних 10 милијарди евра!!! Људи да ли сте ви свесни димензија?!

Štutgart 21 nije samo stanica, radi se o projektu širih razmera. Da je katastrofa - to stoji :ROFLMAO: Ovo kako su putnici trenutno naterani da koriste Stuttgart HBF zbog radova, i to 15 godina, je ispod svakog nivoa. Poslom sam se doselio u Štutgart, u decembru se selim u drugi grad, a Štutgart 21 neću dočekati :D

1697981301667.png
 
I meni tako stoji u glavi.

Inače, nisam hteo da poredim njihovu i našu stanicu u smislu broja vozova i putnika, već samo da pokažem kako je možda nas prostor neiskorišćen.
Iako mi se sviđa stanična zgrada na Prokopu ona ima dosta značajne nedostatke koji su mi ipak nerazumljivi. Zašto odvojen pristup peronima? Gde su prostorije za odlaganje prtljaga? Nema slobodnih klupa za čekanje van gastronomije? Prostor je jako slabo iskorišćen, moglo se ići u visinu bez problema.
 
Niko nije smislio, koliko god se Vox trudio da nas ubedi da je to neki umetnički izraz. Originalno je trebalo da idu alu profili različitih širina koji bi imitirali letve/grede i koji bi zbog treće dimenzije (debljine) bolje zaklanjali konstrukciju. Ovo rešenje je inženjersko, znatno je jeftinije od zamišljenog i ne moraju da se bakću sa proračunima vetra.
jasno, smislio je inzenjering na licu mesta i odobrio je arhitekta. na to i mislim,

Pogledajte koliko to lose izgleda.. dzaba ta lepo zamisljena i nejeftina fasada kada se ona NE VIDI na glavnom prilazu iz centra grada. bas izgleda lose.. kao da su skele jos...
1697982871322.png
 
Dobra stvar je sto je Gruja vec krenuo da gradi poslovne objekte pored. Tako da sa stanovista tog nekog odrzavanja prostora okolo ( što je inace hronicna boljka drzavnih institucija ) i ne moramo da brinemo.
 
Vrh