Извињавам се унапред за крос-постинг, али овде је то просто немогуће избећи, јер је скоро свака реченица погрешна.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=412269#p412269:2rjtg70c je napisao(la):
Mair » 23 Oct 2016 04:13 pm[/url]":2rjtg70c]@RioBL
Ukrštanje sa tim starim pravcem koji je predviđen za ukidanje otežava saobraćaj na novim pravcima. Jednostavno tebe zbunjuju postojeći neki delovi ruge koji zauzimaju najdraže ljudima zemljište pored reke Save sa obe rečne obale.
Овде долазимо до оне зачкуљице, шта је старије, кокошка или јаје, и да ли нам требају поред свега и саобраћајне површине. Односно да ли вреди у центру града оставити пар хектара за брз и ефикасан саобраћај, или ниоткуда створити стотине хектара за аутомобилске саобраћајне површине са истим транспортним ефектом, или треће решење, центар оставити тешко приступачним са тежњом исељавања из истог и сламизације?
И молим те, доста спиновања везаног за поистовећивање путничке железнице, са великом површином бившег робно транспортног центра, површине која је по свим плановима планирана за урбанизацију. Насељу је једна од највећих предности по тим плановима била близина брзог масовног превоза на Савском тргу ослоњеног на технологију класичне железнице.
Ovo oko zemljišta si razumeo, ali saobraćajno vozovi su veliki sistemi. Na primer znaš da je potrebno da se jedna kompozicijja od 300m sa brzinom od 50km/h zaustavi tek posle 100 metara ili više.
Дужина зауставног пута возова не зависи уопште од дужине композиције, већ од кочне масе. Зауставни путеви возова су много дужи, реда 700-1500 метара не рачунајући возове великих брзина. Та дужина зауставног пута не смета возовима да у једној јединој композицији има путника колико у једној траци оптерећеног аутопута буде за сат времена.
Takođe tako dugi teški sistemi kao železnica zbog bezbednosti saobraćaja imaju ispred sebe praznu prugu po nekoliko kilometara ili jedan razmak između dve stanice i takođe razmak između dva ukrštanja, a sve se to meri kilometrima.
Ово јако зависи од система сигнализације, АПБ омогућава пуштање узастопних возова на 2-7 минута, што највише зависи од мешања брзих и локалних возова на истом колосеку. Километри ту уопште нису битни.
S toga većina pa i ti nisi uvideo čim me pitaš da objasnim da ukrštanje dva pravca jedan sa Starog železničkog mosta i jedan sa Novog železničkog mosta čini saobraćaj veoma otežanim i neracionalnim u prolasku kroz grad Beograd iz tog razloga je stari pravac na obali reke Save i Stari železnički most iz 1884 god. predviđen za ukidanje.
Ту нема укрштања. Чак ни у смислу да се замисли да је то друм, не би се то називало укрштање, већ уливање. У овом случају је прикључивање, односно Нови Београд има карактер одвојне станице. Сама источна скретничка лира је фушерски пројектована, без минималних потребних скретничких веза, и то и само то ограничава пропусну моћ пружног правца Прокоп-Земун. Када ЦИП уради подходник тако да зими буде више снега у њему него на колосеку (Овча), ништа не треба да изненади. То не значи да је правилно пројектовање немогуће.
Na stranu to što po Srbiji mi imamo još primera železničkih saobraćajnih rešenja starih od 50 do 90 godina.
Ово је глупо и смешно запажање, посматрање саобраћаја као мобилних телефона, где производи брзо застаревају и мењају се новим. За инфраструктуру важе сасвим другачија правила, тако да је ћуприја у Вишеграду корисна и после 5 векова, неки путеви у Европи су грађени на подлози римских путева, а скоро цела Европа користи своје старе чеоне станице, као капију града, за најбржу и просторно најштедљивију везу до тих делова града. Кажем скоро, јер има изузетака да се не користе чеоне станице, али нема изузетака да се користе старе прилазне пруге. Односно, чеона станица се замени са пролазном, са даљим приближавањем центру кроз тунел!
Ovi od 30 godina su najmlađi koji se sada spremaju u muzej kao na primer signalna central.
То постоји у бајкама са државне телевизије ПИНК, а у пракси ништа од нове опреме се не купује осим за оних пар десетина километара ремонтованих пруга. Сигнализација је једна од ретких ствари на железници које треба да се често мењају (на 10 година), али ни то се не ради код нас.
Međutim način razmišljanja u železnici pre 70 godina i danas se menja u korist brzo protočnih pruga (protočnost nije samo brzina kretanja voza) i stanica kao što je i osmišljen Beogradski železnički čvor na čelu sa putničkom stanicom "Beograd centar" u prokopu još pre 35 godina.
У свим економски разумним друштвима се размишља о ширењу и надоградњи инфраструктуре, а не укидању. Такође о што паметнијем коришћењу постојећег. Нове станице, истина, више се не граде као чеоне, али нешто боље техничке могућности станице Прокоп, не могу надокнадити комерцијални промашај, за који не постоји званичан план да се на професионалан, те самим тим и успешан начин надокнади, у смислу интеграције и интеракције са градом.
Pravac preko stanice "Beograd centar" u prokopu ima kraće vreme zadržavanja voza i veću propusnu moć u Beogradu od pravca preko Starog železničkog mosta, i po broju koloseka i reljefno prema terenu.
Неуспео покушај да се ово постави као доказ... Шта би требало да се каже да, рецимо, сада доградимо колосек Београд главна - Нови Београд, што је не тако велики пројекат у односу на све остало што се улаже у Београду? А чак и без тога, са укидањем монопола ЦИП-а, партократије, и довођењем професионалаца, довољно је реконструисати скретничке лире на Новом Београду и без проблема би било могуће на тој једноколосечној прузи имати 3-4 пара возова дневно, сасвим довољно да се саобраћај расподели на "стари" и "нови" чвор.
Tako da bi ostavljanjem starog pravca samo usporavali i otežavali saobraćaj kroz Beograd.
Takođe to sam već objašnjavao da su čeone železničke stanice prošlost ili se primenjuju na obali okeana. Mada je i tamo upitno da li treba da bude čeona.
Понављање, но, четири колосека Нови Београд - Батајница - Стара Пазова је део званичног плана. Разлог је планирано врло велико оптерећење, и потреба за раздвајањем локалног и брзог саобраћаја. Широј маси јасније, као када на булевару постоји трака за брза и трака за спора возила. Такав пут има већи капацитет него два пута са по једном саобраћајном траком. Четири колосека преко Новог железничког моста не постоје у званичним плановима, јер је источно од Новог Београда до скоро планиран останак везе са центром Београда, односно Београд главном.