Šta je novo?

Šta mi smeta u Beogradu

Борчанац":3lx0p9f1 je napisao(la):
Ма верујем ја да те стварно нешто тишти, али ова ти није добро поређење. :roll: просто је :cry:
Сада ме занимају разлози? Да упоредим са другим сличним мишљењима. То су индивидуалне појаве или масовне?
Познато је учестало подбадање Сремаца и Далматинаца у делу града који је са Сремцима староседеоцима. Прост судар различитих нарави код истог народа :bash: (мени нису тако различити, у неким стварима) :D
Никакви сремци ни далматинци нису у питању, класични шиптари
1) Бацање смећа у моје двориште
2) Лупање сијалица које осветљавају двориште
3) Покушаји да се оштете кола
4) Тровање паса

毋不敬,儼若思,安定辭":3lx0p9f1 je napisao(la):
То није став, то је предрасуда и дискриминација, па не мислите да се можете крити иза паравана 'моје мишљење'. Не постоји никакав списак разлога који би вам дао за право да једну целу групу прогласите некултурном, непожељном или шта већ. Као што кажете, нису сви 'такви', баш као што ни сви 'староседеоци' нису такви као ви.
Срби имају невероватан урођен 'таленат' за самопрезир и неслогу. Као да немамо довољно проблема, већ још требамо да се делимо на 'староседеоце' и 'дошљаке', иако нема града у Србији у коме је удео становништва са локалним коренима који досежу даље од једног века већи од десетине.
Погледај само 4 разлог, тај им никада нећу опростити ма ко и одакле год били. И немој да ми персираш.
 
Somi303":33jete6k je napisao(la):
Борчанац":33jete6k je napisao(la):
Ма верујем ја да те стварно нешто тишти, али ова ти није добро поређење. :roll: просто је :cry:
Сада ме занимају разлози? Да упоредим са другим сличним мишљењима. То су индивидуалне појаве или масовне?
Познато је учестало подбадање Сремаца и Далматинаца у делу града који је са Сремцима староседеоцима. Прост судар различитих нарави код истог народа :bash: (мени нису тако различити, у неким стварима) :D
Никакви сремци ни далматинци нису у питању, класични шиптари
1) Бацање смећа у моје двориште
2) Лупање сијалица које осветљавају двориште
3) Покушаји да се оштете кола
4) Тровање паса

毋不敬,儼若思,安定辭":33jete6k je napisao(la):
То није став, то је предрасуда и дискриминација, па не мислите да се можете крити иза паравана 'моје мишљење'. Не постоји никакав списак разлога који би вам дао за право да једну целу групу прогласите некултурном, непожељном или шта већ. Као што кажете, нису сви 'такви', баш као што ни сви 'староседеоци' нису такви као ви.
Срби имају невероватан урођен 'таленат' за самопрезир и неслогу. Као да немамо довољно проблема, већ још требамо да се делимо на 'староседеоце' и 'дошљаке', иако нема града у Србији у коме је удео становништва са локалним коренима који досежу даље од једног века већи од десетине.
Погледај само 4 разлог, тај им никада нећу опростити ма ко и одакле год били. И немој да ми персираш.

Ах, ради се о тим дошљацима. Мој коментар се односио на више интерне миграције. Поменуо сам 'дискриминацију' и 'предрасуде', али то не значи да све што технички потпада под дискриминацијом и предрасудама заслужује негативне конотације тих термина.

Није добро генерализовати на нивоу целог народа, и чак и о оним народима према којима не гајимо благонаклона осећања, не требамо јавно говорити сувише лоше, ради општег добра, нити ту колективну неблагонаклоност требамо преносити на појединце. Сад кад сам испунио дужност према моралу, да пређем на ствар:

Онај гласнији део Албанаца - базиран ово на познавању историје, текућих догађања, као и личних искустава и искустава познаника - неретко има изузетно лукаве и префригане црте. Особине које иду руку уз руку са нама познатим, а и од вас наведеним, дивљаштвом, које испољавају кад се дочепају снаге, и знају да могу. Ради се о народу с мало колективног, а неретко и личног стида, што се види из њиховог нивоа захвалности према Југославији, која им је заиста оуно дала. Пате од дозе колективног комплекса више вредности, испољеног у бахатом понашању према иноплеменицима, који прикрива њихово истинско осећање дубоке инфериорности, које се манифестује у изразитој мржњи и зависти према другима. Част изузецима, али међу онима које сам упознао је било врло мало честитих људи. Из мог искуства, саживот са њима је могућ једино ако се води рачуна да остану мањина, јер се ради о кукавицама, које своје зверство испољавају само када се осиле и надвладају. То смо имали прилике видети на Косову и Метохији.

Да нема забуне, ја их не мрзим, већ их сажаљујем, али и разумем и погубност неопреза, коју смо искусили на Косову и Метохији.
 
Beograd je grad i on pripada svakome ko duh Beograda prihvati kao svoj, pa i ako zivi u njemu tek 7 dana...
 
Jao znao sam da ce se tema pre ili kasnije pretvoriti u klasiku dosljaci vs. 'pravi' beogradjani :laugh:
Da nije bilo doseljenika kroz decenije, pa i vekove, Beograd bi bio obicna palanka, tu bi se svako slozio.

Mislim da je problem u razlozima/motivima zbog cega su se ljudi doseljavali u BG u zadnjih 20-30ak godina.

Nekada kada je ekonomsko-socijalna situacija bila stabilnija ljudi su se doseljavali da bi se oslobodili palanackih stega i malogradjanstine, da bi stekli bolje obrazovanje, da bi bili slobodniji, ostvareniji, anonimniji itd. dok se sada doseljavaju vise iz ekonomskih razloga, takoreci protiv svoje volje (ne racunajuci izbeglice iz HR i BiH), jer ne vide perspektivu u svojim rodnim mestima koje i ne zele da napuste, vec samo presele na novu lokaciju onoliko koliko je to moguce, ne usepvajuci da u potpunosti prihvate novu sredinu kao svoju.
Zbog toga generacija beogradjana pati, jer to vise nije taj grad u kome zele da zive.
To sto je neko bahat, okrut i nevaspitan nema toliko veze odakle je dosao, vec vise sa nekom opstom moralnom situacijom u citavoj zemlji.

Stav filma "Beograd - zivot ili smrt" u mnogo cemu peteran i pogresan sudeci po trejleru, ali moram da priznam da mi se dopada ovaj tipicno beogradski bezobrazluk :mrgreen: kao i sloboda izrazavanja kojom umetnica u filmu prkosi ucmalosti zivota u gradu. Zenske (glumica i rediteljka) imaju petlju, to im se ne moze osporiti.

... ne znam otkud sad odjednom 'siptari' u prici i kakve veze imaju sa temom? Ovo sto je 'kinez' napisao prelazi crtu formalnog i neformalnog pravilnika foruma.





@borcanac Malo mi zvuci obstraktno to sto si napisao, mogao si slobodno biti konkretniji, jer imas preciznu sliku ljudi o kojima govoris, ali mislim da razumem sta zelis da kazes.
 
I na temu:

U Beogradu mi smeta velika razlika izmedju muskaraca i zena , kao i uniformisanost.
 
Вероватно прелази црту, али нека неко побије оно што сам рекао аргументима. Можемо ми да се правимо либералнима колико хоћемо, али чињеница је да припадници истог народа често деле одређене карактеристике. Не мислите да имам боље мишљење ни о Србима - о њима сам критичнији него према било коме другом, баш зато што су моји, и што ми је стало да буду, и будем бољи.

Наравно, изузетака је увек пуно, па и више, али они који деле лоше карактеристике су увек бучнији од околине. Не износим запажања изнад у циљу омаловажавања, нити подстицања мржње према другима. У породици имам и Хрвата, и Јевреја, и многих других, и са њима имам одличан однос.

Без обзира, ублажићу коментар, јер није добро ове ствари износити јавно. У мене не стварају мржњу, али код некога другог могу.
 
Feanor":1tm4yc7c je napisao(la):
Beograd je grad i on pripada svakome ko duh Beograda prihvati kao svoj, pa i ako zivi u njemu tek 7 dana...
Ако је овакво понашање дух Београда благо нама.

Ја нисам желео да делим људе, али ова групица се за то потрудила. Има и добрих људи, али су они у мањини. Да питате било кога овде имаће исто мишљење.

Послато са GT-I9100 уз помоћ Тапатока
 
Somi303":1x3mpev5 je napisao(la):
Feanor":1x3mpev5 je napisao(la):
Beograd je grad i on pripada svakome ko duh Beograda prihvati kao svoj, pa i ako zivi u njemu tek 7 dana...
Ако је овакво понашање дух Београда благо нама.

Ја нисам желео да делим људе, али ова групица се за то потрудила. Има и добрих људи, али су они у мањини. Да питате било кога овде имаће исто мишљење.

Послато са GT-I9100 уз помоћ Тапатока

Треба разликовати расизам, то јест мржњу, и једноставно запажање туђих недостатака, који отежавају саживот. Ти ниси (баш ми је нелагодно да не персирам, али испоштоваћу твоју жељу) изнео злобне маштарије мржњом испуњеног ума, већ чињенице о понашању великог броја припадника одређене групе, које ти дају повод за неблагонаклони став према тој групи. Наравно, ту неблагонаклоност не треба аутоматски пребацивати на све припаднике одређене групе, нити треба мрзети и дискриминисати против саме групе. То је оно што морал налаже. А захтевати од некога да одбаци своја искуства и запажања, и да се, у суштини, понаша као наивни дебил - што, у суштини, неолиберални концепт 'толеранције' захтева -, не само да није логично, већ је и неморално. Ако онај ко формира мишљење није заслепљен мржњом, онда кривица за формирана мишљења никако не може да се свали само на њега.
 
Борчанац":559ic1w5 je napisao(la):
То што у духу наводног либералног, грађанског друштва и поданичке идеологије неко рекламира Београд као дестинацију за секс туризам. Представљају се наше жене као јефтина забава.

У потпуности се слажем. Грозно је и одвратно. Свако питање било ког новинара странцу је: "Какве су наше девојке?"

Добра забава, јефтин град, источна Европа и добре рибе = проституција.
 
Krivi smo mi

Zato sto kada pogledate nase domace medije cesto se to potencira kako imamo odlicnu zabavu na splavovima koja bih ja davno uklonio. O kulturnoj ponudi gotovo ni reci
 
Ми смо апсолутно криви. Не ради се овде о туристима, већ бескрупулозном појединцима, с обе стране, и неодговорном друштву, с наше стране. Дотични долазе овде, ради такве 'забаве', искључиво зато што у сопственим земљама не наилазе на тако 'повољне' услове.
 
Meni smeta mala ili nikakva aktivnost građanskog sektora. Ljudi slabo prijavljuju komunalne i druge probleme. Ali moram da primetim da i ovo ide na bolje.

Послато са GT-N7100 уз помоћ Тапатока
 
stf":1zgd9nh2 je napisao(la):
Борчанац":1zgd9nh2 je napisao(la):
То што у духу наводног либералног, грађанског друштва и поданичке идеологије неко рекламира Београд као дестинацију за секс туризам. Представљају се наше жене као јефтина забава.

У потпуности се слажем. Грозно је и одвратно. Свако питање било ког новинара странцу је: "Какве су наше девојке?"

Добра забава, јефтин град, источна Европа и добре рибе = проституција.

Само да додам..
Не ради се само о девојкама. Постоје бројни чланци који корен имају у Хрватској па се овде накалемили о њиховим девојкама које налазе забаву овде (код наших мушкараца) Та ми је прича једнако неповољна као ова о нашим женама. Колико је све то јадно тек може да се закључи и по томе ко долази овде да се забави :roll:

Ствар о којој сам писао далеко је дубља од нашег сексуалног посрнућа. Морални пад у сваком погледу је у питању, наше оправдавање. Син сити имиџ само је наведени пример. На дербију од 104 ухапшена, 25 странци међу којима се издвајају из Босне, Грчке и Русије...од 29 000 гледалаца тог дана верујем преко хиљаду посетилаца ван региона. Све авантуристи (доста сам их видео, упознао)

Ствар је у одсуству срамоте, безобзирности, на крају крајева чин губитка поштовања за праве вредности које можемо понудити. А њих се стидимо...сам начин на који презиремо себе и оспоравамо доказане вредности брижљиво грађене и остављене нам од предака у руке недостојне.

Не знам како немамо ни ту сујету, коју многи помињу...
Па када видиш ко те води, какве по квалитету и самој логици приче те шамарају (да узмеш само бетовеновог другара палму, као један од бројних очигледних примера стања нације) да те сујете имаш, све би поломио у држави. Скоро све што ми смета има исти корен тај, а немоћ коју видим последица је чињенице коју исто негирамо, а која потврђује ту немоћ. Ми смо окупирани, робови којима неће дати да дигну главу, учине нешто за себе. Зато нам прво ломе тај дрски правдољубиви бунт, наслеђен од искона а оличен у свакој цигли 100 пута тврдоглаво поново уграђеној.
 
Somi303":1n6xe0s9 je napisao(la):
Мени највише сметају недостатак основне културе и досељеници. Можда вама нису, али мени јесу у доброј мери погоршали живот.

Послато са GT-I9100 уз помоћ Тапатока

Lepo je ko te ne voli :)
Inače, svaka mržnja na osnovu nekog ličnog svojstva mi je potpuno... ali ok :)
 
Dodjoši - starosedeoci

Bgd se oduvek uvecavao prilivom sa strane a postojale su čitava grana sugradjana
koji su vekovima i živele na račun tog priliva (jeft. rad. snag. , kirajdjije...)
a i znalo se po razvitku, do koje lestvice društ. mogu da zauzmu u prvoj generaciji
(grubo zanemareno da svaki talas je imao sve oštrije zube)

Poslednji talasi takvog priliva poremetili su vekovni red u Bg
ne svojim dolaskom
vec materijalnim potencijalom (koj je u početku bio sakriven te im se mnogo i pomagalo )
Umesto da budu jeftinija radana snanga (šegrti), postali su poslodavci
te umesto da placaju kiriju počeli su da naplacuju

Beogradizacija mladjeg dela talasa je vec završena, a kod starijeg dela nikada nece ni doci.

Katastrofa starosedeoca se ogleda u zabezeknutosti na veličinu i oštrinu zuba novopridošlih
te ta nespremnost dovela je do ogromnog pada i promene poretka u Beogradu
(bilo pre, lepo opisano u knjizi ,,Kosančičev venac br 7,,)

Takva velika promena tipa ,,lovina je postala lovac,, je izazvala
još jedan u nizu strahovitih potresa u istoriji Begradskog društva

Meni samo teško pada ovo vreme čekanja do momenta
kada ce po svom prirodnom toku od otimanja preci u davanje Bgdu
 
Meni smeta što je Beograd postao za ovih 35 godina života koliko ga poznajem jedno veliko selo u negativnom značenju.
Do te mere da sam ozbiljno razmišljao kako ne želim da odgajam dete ovde.
To je rezultat ratova, velikih seoba, gubitka kulture starosedelaca i nedostatka kulture novopridosllica, loše vlasti i korupcije, mladu generaciju koja odrasta na šundu i neukusu, uz nepoštovanje osnovnih moralnih načela i kulture. I kad sve to staviš u istu jednacinu, dobiješ jedno veliko selo zvano Beograd.

Sent from my HTC One mini using Tapatalk
 
Somi303":2q8j7lec je napisao(la):
Мени највише сметају недостатак основне културе и досељеници. Можда вама нису, али мени јесу у доброј мери погоршали живот.
boca-ica":2q8j7lec je napisao(la):
Dodjoši - starosedeoci
Bad-Toro":2q8j7lec je napisao(la):
Meni smeta što je Beograd postao za ovih 35 godina života koliko ga poznajem jedno veliko selo u negativnom značenju.

Ово је све повезано. Београд, од када је почео да тежи европским метрополама био под сталним притиском "дођоша". Одувек је тако. Свака породица је једном доша у Београд. И моја. "Староседелаца" у правом смислу готово да нема. Ипак, "староседелац" се постаје временом, када прође време, али се и усвоје одређене културолошке норме и шаблони понашања.

Примера ради, мој отац није рођен у БГ, и он је дошао као клинац, па ипак и он има низак степен толеранције према данашњим "дођошима" и мишљење му је слично Шомијевом.

Разлика између дођоша некад и сад и између Београда-града (некад) и Београда-селендре (данас) је у степену културне асимилације дођоша. Београдска друштвена заједница данас није у стању да их асимилује, напротив, они асимилују Београђане. Разлози за то су комплексни.
 
U potpunosti se slažem sa svim što si rekao. Toliko stvari je tu uključeno, da je jednostavno moralo da dodje do pada kvaliteta života. Pre par nedelja mi je jedan mladji dečko rekao da je imao veću platu u gradu iz koga je došao nego sada u BGu. I da je tamo sa 30 hiljada živeo bolje nego što bi ovde živeo sa 50. Medjutim i dalje je tu, a koji je razlog zašto neće da ode mislim da ne zna ni sam.
Iskreno, nisam siguran da ću doživeti da se Beograd vrati na onaj nivo na kome je bio pre četvrt veka.

Sent from my HTC One mini using Tapatalk
 
Врхунац безобразлука мојих 'комшија' је њихов захтев да ми уступимо део плаца да би мала уличица (која је до скоро била 'козја стаза') могла да се прошири иако постоје две улице кроз које би могао и аутобус да прође само зато што ова скраћује пут за 20-30 метара.

Послато са GT-I9100 уз помоћ Тапатока
 
AKO imaju adekvatan prilaz niko vas nemoze natjerati da ustupite zemlju ,
 
Наравно да им нећемо уступити јер нема смисла, а ни разлога за то. Није довољно што се услед асфалтирања урушила ограда и направила повећа штета већ би они још у ширину. После се љуте кад пустим куче на њих :evil:

Послато са GT-I9100 уз помоћ Тапатока
 
stf":2lw6edg7 je napisao(la):
Разлика између дођоша некад и сад и између Београда-града (некад) и Београда-селендре (данас) је у степену културне асимилације дођоша. Београдска друштвена заједница данас није у стању да их асимилује, напротив, они асимилују Београђане. Разлози за то су комплексни.

Није то разлика између дођоша некада и сад, већ између људи, некада и сад. Степен културе је неповезан са локацијом. Он зависи од личне просвећености појединца - све друго су самоласкаве небулозе које нису на општу корист, јер је јасно да морал и култура нису неоходно међусобно пропорцијални, нити обрнуто пропорционлани, са нивоом урбанизованости, нити 'побеограђености'. Београђани, самом чињеницом што су Београђани, то јест инхерентно, уопште не представљају неки светионик културе - баш као што ниједна друга група није културна само зато што јесте оно што јесте - па не видим зашто би асимилација, у виду не-селективног утапања, представљала неки позитиван исход. Нека људи задрже све своје личне и групне одлике, изузев својих негативних особина. То треба да буде водич свима, одакле год били. У противном, људима би се створила неоправдано позитивна слика онога што је, у бити, пука покондиреност и потпуно одсуство оданости. А, то да неко вештачки имитира друге, није на корист ни њему, ни онима који то захтевају. Једни тиме губе идентитет и достојанство, а други постају насилници.
Овде је реч о, бојим се, политички коректном виду нечега што је у равни са нацистичким идеологијама расне супериорности - само што је самопроглашена 'виша' раса, у овом случају, урбано становништво, а конкретно становништво Београда, док је мерило супериорности постао ниво 'урбанизованости', неретко без претеране пажње на то да ли се ради о позитивним или негативним аспектима тог процес-стања. Наш народ има своје карактеристичне бољке, баш као и сваки други, а, бојим се, ово је једна од њих. Зато, не патимо од те дистинкције сељакㅡ(Бео)грађанин, већ се усресредимо на човекㅡнечовек.
 
Пријатељу,ниси у праву. Бити Београђанин не значи само живети у њему. За то је потребно много више. Уосталом, као и за било који други град. Бити Нишлија, се не постаје самим досељењем. Бити Њујорчанин се не постаје пуким досељењем.

Досељеници морају да се прилагоде средини у коју долазе јер тако стичу осећај да је град њихов, и тако ће га чувати. Данашњи досељеници то не желе, они доводе своје село у Београд, не желе да га напусте, Београд неретко мрзе, и тако и имамо толики степен бахатости.
 
Upravo tako. Nisu mi jasni koji ljudi koji dodju iz nekog malog sela/grada u Beograd. I onda kukaju kako je sve daleko, i zamisli moraju da putuju 45 minuta prevozom ???
Gde god se odseliš treba se akumulirati prema uslovima u tom novom mestu.
 
Često se "brkaju lončići" pa se ubacuje nacionalizam, rasizam, elitizam tamo gde mu nije mesto. Baš me briga da li je neko Šiptar, Cigan, Arapin, Indijanac, belac, crnac, iz nekog sela...

Ako nećeš da se prilagodiš životu u gradu i pravilima koja važe u njemu ja ne želim da delim svoj prostor sa tobom i treba da postoje mehanizmi da se takve osobe kazne na neki način. Na papiru ti mehanizmi postoje (razni zakoni i odredbe), ali se selektivno primenjuju.
 
Vrh