Šta je novo?

Šta jedemo?

Srpskog mleka ima u Beču odavno, kao i svih drugih Moja kravica proizvoda - a mislim da ima i Dukat mleka. I ponuda naravno zavisi od okruga, tamo gde nas ima više, tu je i ponuda domaćih proizvoda veća, pa čak i u "ne-balkanskim" radnjama.

E sad, zašto se trenutno izvozi, to je drugo pitanje.
 
Srpskog mleka ima u Beču odavno, kao i svih drugih Moja kravica proizvoda - a mislim da ima i Dukat mleka. I ponuda naravno zavisi od okruga, tamo gde nas ima više, tu je i ponuda domaćih proizvoda veća, pa čak i u "ne-balkanskim" radnjama.

E sad, zašto se trenutno izvozi, to je drugo pitanje.
Маре, која је цена нашег млека тамо а колика је цена из алпских млекара?
 
Samo je jedan problem. AKo vlada ogranici cenu uzima od nekoga profit u tom lancu.
Taj ce sabotirati prodaju mleka.
 
Слажем се. На доступност и цене влада треба да утиче подстицајима, субвенцијама и борбом против корупције. Забрана извоза може доћи у обзир у неким екстремнијим условима а само ограничење цена је рекао бих најекстремнија мера као одговор на неке шпекулативне работе, и мора да буде краткотрајна иначе ће имати више негативних него позитивних последица, и може довести и до још веће несташице. То је мера крајње супротна тржишној економији којој ваљда тежимо.
Свакако у том ланцу - произвођач сировине (сељак или фарма), откуп, складиштење (хладњаче), прерада (млекаре), трговина - најугроженији је управо произвођач сировине и њему највише треба помоћи, а ови остали би по аутоматизму уз фер тржишне принципе (што ми такође немамо) требало да се прилагоде условима тако да на крају добијемо и пуне рафове и прихватљиве цене и све у ланцу производње задовољне.
 
Маре, која је цена нашег млека тамо а колика је цена из алпских млекара?
Tačne cene sad ne mogu da navedem jer nemam pojma, ali okvirno su domaća mleka oko 1e, 1.10e, a ova Moja kravica su naravno skuplja za bar 50% - uključujući i sve mlečne proizvode. Najgore od svega je što su ti srpski proizvodi daleko skuplji u radnjama i pekarama koje drže naši ljudi u odnosu na druge radnje tipa Špar, Penny i slično.
 
Ljudima ce sada trebati jeftina hrana, bilo kakva.
Sa epohom "zdrave hrane" je zavrseno.

Dobar biznis bi bilo napraviti lanac prodavnica sa osnovnim artiklima, nesto kao Aldi, ali jos jednostavnije.
Jedna vrsta hleba, jogurta, mleka, meso povrce, sapun, deterdzent, puter/margarin, ulje, secer, brasno,makarone ulje slanina. Do 50 artikala.
Nzovimo je Bazis.
 
Da, nešto kao onaj SOS market što su ga ukinuli.. to će nama trebati...
 

Hahahaha koji je ovo cirkus od države :ROFLMAO: Prvo izvezeš svo svoje mleko da bi ućario neki kikiriki od preprodaje drugim zemljama, a onda uvoziš od trećih zemalja da bi okončao nestašicu koju si stvorio ni iz čega. :ROFLMAO:
 
@Bender Rodriguez

Čisto da ne bude da sam pre neki dan pričao napamet, a i da obznanim za druge koji žive na restriktivnim budžetu kao i ja 😄

Sok je 100% jabuka, 1 litar a aktuelna cena se vidi iz priloženog...

Bitna stvar je da nekada bude prazan raf iznad te cene 😄 ali, ima ali... taj sok se prodaje i kao deo od 3 spakovana soka obavijena u plastičnu foliju... Cena ta 3 soka je dosta viša... Oko 260 rsd, što je opet ok, ali ako hoćeš samo jabuku za 39.90, pocepaš foliju i uzmeš samo jabuku... 😇

Meni je to super ušteda...

Račun sam pokazao da se vidi datum kupovine za neverne Tome ako ih ima 😊

20220910_040759.jpg
 

Prilozi

  • 20220910_190704.jpg
    20220910_190704.jpg
    69,2 KB · Pregleda: 117
  • 20220910_190631.jpg
    20220910_190631.jpg
    73,1 KB · Pregleda: 136
Hvala ti na preporuci, probaću ih. :sesir: E da znaš da su i Linolade sada na akciji, i to čak 50%. Moja preporuka. Odlične su. 🤑 Čak su i opasne, jer ne mož' čovek da se obuzda! :LOL:
funny-lol.gif
 
Kupujem redovno Cipiripi ima mi najbolji ukus od svih kremova.. ali probaću i linoladu 😊
 
Ni ja nisam znao za Linoladu dok me ortak nije upoznao s njom i onda sam se iznenadio koliko je dobra. :D
 
Kan-Francuska.
Mleko 3.2% 1,1 evro, secer 1.2 evra. Ulje 2.5 evra, brasno 1 evro, krompir 0,47, jaja 22 din, svinjetina od 4 do 7 evra, junetina od 15 do 20, ako pazaris vise od 80 evra na sve dobijes popust 25%. Medijalna plata 2700 evra. Prevoz 1.5 evra 70 km ili 2,5 sata. Dizel 1.67 evra. Prava nutela je 5 evra a ne kao nasa zejtin. Kinder i Linds konditorija duplo jeftiniji. Povrce skupo ali kad pazaris za 60 evra onda je sve po evro kilo. Grozdje 1.2.
 

Prilozi

  • IMG-46592f2fe680686bce57284920209fc9-V.jpg
    IMG-46592f2fe680686bce57284920209fc9-V.jpg
    115,8 KB · Pregleda: 129
Ispravka, pazaris 80 evra a povrce i voce do 30 evra
 

Prilozi

  • 20220909_125354.jpg
    20220909_125354.jpg
    72,9 KB · Pregleda: 107
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ika
Prava nutela je 5 evra a ne kao nasa zejtin.

Nije to naša nego koju nam zapad šalje na naše tržište...

Kao što sočno srce lubenice pojede čovek a koru baci svinjama... Nije to svinjska lubenica nego kora lubenice koju je čovek svinjama dao...

Tako je i sa kremama za smanjenje bora i praškom za pranje veša... Kao objašnjenje koriste eufemizam da istražuju svako tržište ponaosob i da su prilagodili potrebama našeg tržišta...

To što je prilagodba takva da nama ide škart roba, uvek goreg kvaliteta a često po većim cenama to je samo 'slučajnost'
 
 
Sve je vise topljenih sireva naa nasem trzistu.
Sve jemanje kvalitetnih kackavalja u ponudi.
To je indikator siromasenja, topljeni sisrevi prave se od nekvalitetnijeg sira.
 
Kada sam razgovarao sa jednim proizvodjačem mleka reče on "mi nismo poskupeli, to ovi što pakuju dišu cene" :) Nisu se sigurno krave zabrinule za situaciju u ukrajini pa davale manje mleka.

Što se tiče babe od 100god koja je pila jogurt... evo i moja baba ima trenutno 93god i ne pije jogurt svaki dan, a u salatu stavlja suncokretovo ulje. Slično kao ona priča ljudi sa krita koji žive 100god jer jedu maslinovo ulje. Sve ima uticaj na ljudski organizam kao što dule i noki rekoše. Ja se ne hranim potpuno zdravo, što reče bender koristim malo i hranu za mozak, da me opusti, a ne da jedem trave ceo život. I dalje sam mišljenja da najveći uticaj na zdravlje čoveka ima količina hrane, stres i fizička aktivnost... a posle sve ostalo.
 
Sad kad krenu iz vladajuče stranke da nam pričaju kako dobro živimo jer možemo da kupujemo skupo mleko, a jedino to skupo može da se nađe.

Danas sam bio do Univerexporta na Banjici. Rafovi sa šećerom poluprazni. I ovo nije usamljen slučaj. U nekoliko marketa sam viđao nestašicu određenih proizboda, i što je zanimljivo, u 95% slučajeva mogu da se nađu samo oni skuplji proizvodi. Recimo, hleb od 120+ din imaš kol'ko hoćeš, a onaj između 85 - 105 din jedva da možeš da nađeš.​
 
Postoji mogucnost da je poljsko mleko u stvari iz Ukrajine, samo pakovano u Poljskoj.
EU je ukinula carine na polj. proizvode iz Ukrajine.
 
Vrh