Šta je novo?

Šta jedemo?

Глутен нема везе са млеком. Нетолеранција на лактозу је у суштини природна али су се људи временом прилагодили, неки да неки не. Производи од млека су подношљиви за конзумирање интолерантним особама.
 
Глутен нема везе са млеком. Нетолеранција на лактозу је у суштини природна али су се људи временом прилагодили, неки да неки не. Производи од млека су подношљиви за конзумирање интолерантним особама.

A ko je rekao da ima?
 
Пардонирам лоше сам протумачио онда :sesir:
 
Mrzelo me je da radim testove netolerancije na gluten, laktozu i ostalo jer su me busili i testirali kao klinca na razne alergije i smucilo mi se za ceo zivot. Ovako probam nesto i ako mi ne prija zaobilazim, prezivecu i bez mleka.
my-nigga-denzel-washington.gif


Ja isto tako, pre par meseci imao neke tegobe (mislim više nego inače) i pročitam neki dobronameran savet na V92 od nekog čoveka koji je imao Helikobakter i izbacio laktozu i od tad mu svanulo. Odem na net, proguglam cene testiranja na laktozu i budem u fazonu - :ROFLMAO:

Reko umesto da dajem 5.000 na test koji će mi reći ''može biti a i ne mora da znači'' (čuvena doktorska fraza u današnja vremena) ja ću lepo jedan period da izbacim laktozu pa da vidim hoće li biti promena. I pošto nije bilo posle par nedelja, vratio sam se na regularno mleko i to je to. Mislim da su mi neke druge stvari pravile problem, ne laktoza i svakako ne gluten.
 
Ja isto tako, pre par meseci imao neke tegobe (mislim više nego inače) i pročitam neki dobronameran savet na V92 od nekog čoveka koji je imao Helikobakter i izbacio laktozu i od tad mu svanulo. Odem na net, proguglam cene testiranja na laktozu i budem u fazonu - :ROFLMAO:

Reko umesto da dajem 5.000 na test koji će mi reći ''može biti a i ne mora da znači'' (čuvena doktorska fraza u današnja vremena) ja ću lepo jedan period da izbacim laktozu pa da vidim hoće li biti promena. I pošto nije bilo posle par nedelja, vratio sam se na regularno mleko i to je to. Mislim da su mi neke druge stvari pravile problem, ne laktoza i svakako ne gluten.
Ja sam jedno vreme probao da koristim samo mleko bez laktoze da vidim da li mi možda upravo laktoza pravi problem sa varenjem. Ali sam batalio posle 5. tetrapaka odnosno 3 nedelje jer nekako nisam mogao da se naviknem na ukus. I da, nije bila laktoza faktor jer mi je bilo isto stanje i za vreme ishrane bez laktoze i za vreme ishrane sa njom.

Naravno, ko voli ukus, ili ko ne može da podnosi laktozu, samo napred.
Mogao bi da probaš da piješ jogurt. Ja sam primetio, još dok sam bio u osnovnoj školi, da mi smeta masnija hrana i neka teža jela, naravno to uzeti sa rezervom šta je masnije i teže. Zaključio sam da ako neka jela jedem sa jogurtom, da mi uopšte ne smetaju, a da mi neka jela / namirnice prijaju ako pijem jogurt uz to. Može da se beleži šta se jede i da se na osnovu toga lako zaključi šta je problem i šta treba u potpunosti izbaciti, a za šta je dobar jogurt. Naravno, ovo ne znači da će da deluje kod svakoga i da je 100% provereno jedino adekvatno sredstvo, ali ne košta te ništa da probaš. Ja barem znam šta mi u dobroj meri smeta, a šta mogu da jedem na određeni način, i shodno tome se i hranim.​
 
Јогурт је здравији од млека. Има прича о стогодишњој баби и њеној кћерки од 80 година које су доживеле те године захваљујући свакодневној конзумацији јогурта, тј. корисних бактерија млечне киселине које се налазе у њему.
 
Amanu nista ne fali. Uvek kupujem kod njih.
 
Јогурт је здравији од млека. Има прича о стогодишњој баби и њеној кћерки од 80 година које су доживеле те године захваљујући свакодневној конзумацији јогурта, тј. корисних бактерија млечне киселине које се налазе у њему.
Kako se zna da su doživele tolike godine samo zbog jogurta? Možda ima i do vazduha, okruženja, a po mom mišljenju najviše do 'ladovine u glavi, tj. načina da eliminišeš stres.
 
Симбиоза корисних бактерија у дебелом цреву.
 
Što opet ne isključuje sve druge faktore, kakva im je bila ostala ishrana, kakav vazduh su udisali, stres, životne navike, genetika i naravno hemijsko i radijaciono zagađenje (radon, azbest), teški metali, mikro plastika sve ostalo što pojedemo ili nešto od toga što udahnemo pa se taloži u plućima i drugim organima putem krvi... Pa tek u sklopu svih tih faktora možemo da pričamo o razlozima dugovečnosti, a ne jogurt.

Ili popije rakijicu svakog jutra pa doživeo 100tu... Mnogi piju svakog jutra po rakijicu pa žive prosečno ili manje.
 
@Bender Rodriguez e nema mleka! 😄 Ne znam na kojoj smo temi pričali o nestašici mleka, ali malopre odlazim u onu malu aromu u koju sam išao ovih dana i nema ništa, samo čokoladno 😃 a do prekjuče je svega bilo, svih vrsta...

Tek vam sad verujem, mislio sam da je malo i sprdnja, al ozbiljna je nestašica...
 
A kod mene baš danas bilo nešto malo, oko 20ak komada, ali video sam kako se i to malo brzo ''topi''. Već dok sam obišao radnju i uzeo sve, vidim ode 10 komada.

Koliko se meni čini, i koliko sam pohvatao, istina je da s jedne strane je manja proizvodnja jer su proizvođači rekli da su imali strašnih problema zbog suše i zbog opšteg poskupljenja svega ( i vezanog i nevezanog za mleko odnosno stooku). A s druge strane, verujem da su pipke malo umešali i pojedine glavudže koje pokušavaju da profitiraju sad od ove nestašice.


Ni sanjao nisam pre 5 godina da će Srbija imati ovakve nestašice (osim u slučaju svetskog rata ili nekog velikog rata na ovim prostorima) al eto, i to dočekasmo. Opet.
 
Nemamo mi nestašice. Mi proizvodimo nestašice. Svaki put kada nam se predsednik obrati sa produženjem roka ograničenih cena određenih proizvoda, znam da je to objava da ti proizvodi poskupljuju. Lično se uverio u više navrata. Sada se svi redom vade na rat u Ukrajini, kao da je ona svetski proizvođač svega br. 1 u svetu, svega i svačega što može da ti padne na pamet i da snabdeva 95% sveta.​
 
Nemamo mi nestašice. Mi proizvodimo nestašice. Svaki put kada nam se predsednik obrati sa produženjem roka ograničenih cena određenih proizvoda, znam da je to objava da ti proizvodi poskupljuju. Lično se uverio u više navrata. Sada se svi redom vade na rat u Ukrajini, kao da je ona svetski proizvođač svega br. 1 u svetu, svega i svačega što može da ti padne na pamet i da snabdeva 95% sveta.​

Na duži rok je to objava da tih proizvoda neće biti, jer tržište ne trpi ograničene cene... Jedino ako nekog prinudiš da proizvodi kao onaj hleb Sava što moraju da proizvode... Inače možeš ti da ograničiš cene, ali niko neće da proizvodi po toj ceni ako mu se ne isplati i imaš nestašice...
 
Nemamo mi nestašice. Mi proizvodimo nestašice. Svaki put kada nam se predsednik obrati sa produženjem roka ograničenih cena određenih proizvoda, znam da je to objava da ti proizvodi poskupljuju. Lično se uverio u više navrata. Sada se svi redom vade na rat u Ukrajini, kao da je ona svetski proizvođač svega br. 1 u svetu, svega i svačega što može da ti padne na pamet i da snabdeva 95% sveta.​
На Украјину се ваде због прича о највећем извознику уља.
 
Ова лажна несташица је класично мешетарење, или што би рекли тржиште ће само да се регулише.
 
Na globalnom nivou, zbog krize na primer nisu krave nestale u par dana pa je stiglo svuda poskupljenje ili nestašice mleka Verovatno se mleko u prahu skladišti ili za zalihe ili za izvoz kao opravdani strtegiski potez
Takvih poteza i za dr. artikle bice sve više a naj surovije ce biti sa lekovima. Uobičajena hrana po kvalitetu približavace se kerećoj, kako bi bila pristupačnija širokim masama, tako je to u kriznim vremenima...
 
Poslednja izmena:
Da se na mleku zaradi kao na prodaji stanova u okviru BNV, subvencionisali bi i njega. ;)
 
Baš kažem na temi Cene nekretnina (koja već duže vreme služi kao svojevrsni skup kapitalista) - kamo lepe sreće da je država uložila 600 miliona evra u subvencionisanje zemljoradnika umesto u glupi fudbal. Ali dobro, važnije je u životu ko je uterao loptu u koji gol nego šta ćemo jesti i piti na zimu...
 
Заштита домаће пољопривреде, што велепоседника што мањих домаћинстава, је од националног интереса број 1. Бесмислене је причати и о Косову и о санкцијама Русији, и све те приче не вреде ничему ако уништимо сопствену пољопривреду, ако овако наставимо више користи од наше плодне земље ће имати и Арапи и Монсато него ми. Сточни фонд је пример системског уништавања националних интереса.
Поред свега тога мислим да је ова несташица млека вештачки уведена. У вестиме је почело да се драми о томе пре него што је стварно дошло до несташице, барем мени тако изгледа. Сад какви су и чији интереси све то тешко је рећи. Да ли неки политички интереси или поскупљење и већи увоз или нешто треће ...
 
Ajd još koju reč da dodam predhodnom pisaniju o krizi i hrani ...
Opšte Evropsko krizno kretanje približava se ujednjačivanju ( na lošije) tj uvodjenje socijalistčkih aršina kako bi bili ispunjeni bar minimalni životni uslovi za sve u toku krize
Socijalistički aršini ostavice bitne tragove i nakon krize svuda. Najbolji primer jeste hrana ....
The Hunger Games iz SF prelazi i realnost, samo nisam siguran u kom žanru Dal kao drama ili tragikomedija :)
 
Vrlo brzo ima da pukne čitav taj balon naduvanih cena, jer kada povećavaš cene svega što ti padne na pamet, nebu pod oblake, a plate i penzije ostanu iste ili se mizerno povećaju, narod će jednostavno početi da kupuje sve manje i manje stvari, i doći će se do toga da čak i mleko i hleb nisu toliko bitni. A kad ne budu imali kome da prodaju, od čega će da žive, tačnije na kome će da zarađuju nove pare i da povećavaju bogatstvo?​
 
Поред свега тога мислим да је ова несташица млека вештачки уведена. У вестиме је почело да се драми о томе пре него што је стварно дошло до несташице, барем мени тако изгледа. Сад какви су и чији интереси све то тешко је рећи. Да ли неки политички интереси или поскупљење и већи увоз или нешто треће ...
Pa jeste veštačka, naravno. Koliko sam ja ispratio, nestašica je usledila kada su poskupela mleka u nekim drugim zemljama, i onda ovi naši počeli da izvoze ko bolesni.

Uz to, kažu ljudi da je doprinela i kriza poljoprivrednika koji su em imali gubitke zbog suše, em imaju nove troškove zbog poskupljenja njima potrebnih resursa i materijala.
Znači dupli udarac, s jedne strane trgovci poludeli da izvezu što više, a s druge strane proizvođači smanjili proizvodnju jer su i sami u dugovima i troškovima. Rezultat - rafovi ko 90ih.

Zato je danas Vlada donela odluku da ograniči izvoz mleka i zakuca maksimalnu cenu. Na radost većine ljudi a nesreću kapitaljara koje podržavaju profiterstva i tržišta bez ikakve kontrole u kriznim vremenima jer su ubeđeni da ''srediće se tržište samo od sebe'' (hoće, kao što se sredilo 2008. i oteralo ceo svet u majčinu iz koje se nikad nismo povratili...)
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Vrh