Šta je novo?

Šta jedemo?

The study did not state where the plastic originated from. Atmospheric circulation patterns are capable of transporting microplastics significant distances and they have been recorded in some of the most remote parts of the oceans and the Arctic.

Scientists say that the impacts that microplastics have on human health are not fully understood, however several institutions are conducting research on this topic.

A study from the World Wildlife Fund (WWF) found that on average people swallow approximately 5 grams of plastic every week, which is about the weight of a credit card. This study found that the largest source of plastic ingestion comes from drinking water, which includes both bottled and tap water sources.

Činjenica je da mi trenutno ne znamo odakle tačno dolazi ta mikroplastika koja je nađena u kišnici, a takođe ne znamo ni da li i kako utiče na ljudski organizam.
 
sigurno ne utice blagotvorno
 
Ljudi generalno ne znaju šta znači organsko pa misle da je organsko ono što se ne tretira hemikalijama. Još ako na plodu ima i malo zemlje - to je to - zdravo da zdravije ne može biti.
Мислим да је овде најважније знати колико је која биљка отпорна. Нпр тешко је наћи органске јабуке али рецимо смокве не треба третирати па са њима неме грешке.
Исто тако и већина житарица су осетљиве и треба их третирати хемикалијама али постоје и оне отпорне, нпр спелта и хељда (она је уствари псеудожитарица) и њих треба конзумирати
 
Šta jedemo ili tačnije šta nam uvaljuju:

Jutros u pekara -Gak- na Zelenjaku
kupih pitu smesom. Kako je bila mala a lepo izgledala odmah poceh dok je topla da je jedem al sa nevericom ...
Nigde ni jedan trun mesa il komadica luka .... niceg ... samo masne uvijene kore. :(
vratim se i kažem
- Izvinite , tražio sam pitu sa mesom , dali ste mi praznu pitu.
- Nemoguce, mi nemamo prazne pite.
- Evo pogledajte ima li igde jedna trunka mesa, i pružih joj načetu pitu.
Prodavacica uze i rasturi pitu... Kako nije našla išta uze iz vitrine drugu i malko je otvori.... ni tamo nema mesa , mada je ista u jednom čošetu pite ugledala neku crnu mrvu i sa ushicenjem kažiprstom nanišanila na nju uzvikujuci
- Evo , evo mesa !
Ljubazno joj se izvinih i zatražih lupu jer nisam bio siguran šta je to ta jedna crna mrva ....
Mislim da je ipak ukapirala njihovu prevaru gradjana, te se dade u ponavljanje mantre :
- Nije to do nas....Nije to do nas...

Kako je bilo rano jutro a ja u žurbi, shatio sam da ce me teško iko uveriti da su obucari krivi..
te se okretoh i nastavih svoj put.

Pekara - Gak- sramota ovog grada, a i samo ime tera na razmišljane na moguce čudno poreklo mesa ... Jbg. nema mesa natalitet je u porastu.... :)
 
Poslednja izmena:
Мени је њихов хлеб хармоника одличан. А било које пециво са месом је за избегавање у целом Београду.
 
Meni je OK pita sa mesom u Lidlu. Tu osetim i meso i luk. Sa druge strane, vrlo često mi se dešava da kada tražim burek sa sirom, zaista to i dobijem, ali sa trunkama sira, pa sam počeo da izbegavam da to kupujem. Jedina pekara gde to kupujem je Dalmatinska, kada se zateknem u tom kraju (ne svaki put). Tu sam kupovao dok sam išao u obližnju srednju školu. Dok sam recimo piroške kupovao u pekari kod Đevrek kod Đerma, dok su postojali, zato što oni nisu štedeli na siru, a bogami im je bio i kvalitetan, plus što su piroške išle kao na pokretnoj traci, jer maltene uvek su bile vruće i vrlo brzo bi im otišla čitava tura, a kada god bih svratio kod njih, najmanje još jedna osoba bi bila unutra i kupovala. KOd njih sam kupovao i vanilice, zato što nisu mećali tri kile limuna u iste, što se vrlo često dešava kada uzimam na drugim mestima, tako da i to jako retko uzimam, jer to je nešto što baš i nisam voljan da sam spremam.​
 
U Zemunu Burek s mesom dobar je samo kod Petrovica ( i to u Bežaniskoj ) i štapic s mesom na okretnici 17
 
Nedavno kupih 1/2 kg mlevenog u Amanu, mrzelo me tog dana da spremam išta te iz frižidera to upakovano izvadih sutradan...
Nikad dotle nisam video tako tamno sivu smesu !
U razgovoru sa drugima svi su me pitali isto : - ,, Ha, pa ko još kupuje meso u Amanu, pa znaš li ... ,,
Eto, sad i ja to znam 😀
 
Mleveno meso u prodavnici? Pa ne znam šta bi me nateralo da kupim isto, a da ne gledam komad kako melju. Ako mi baš treba mleveno stavio bih ga u secka, ako me već mrzi da iskopam stru mašinu za mlevenja mesa.

Slično i za pekare - mleveno meso samo u proverenim pekarama.
 
Sve je teze pronaci neke vrste organske hrane. Jednostavno, sve je sve skuplje, ap je ionako skupa, organska hrana sve skuplja i sve se menje trazi.
Nasi partijski novinari o tome cute, ali kukuruz je susa skoro unistila sto ce dovesti do vise cene stocne hrane za sledecu godinu.
Ulazimo u doba na ivici gladi. Ljudi ce biti zadovoljni sa bilo kakvom hranom.

Svi koji imaju ma kakvo zemljiste, preporucio bih im da zasade nesto tamo.
 
Ah to više "organska", "bio" i slične gluposti. Shvatite da to ne postoji, i da postoji, ne bi bilo privlačno u radnjama i na pijacama. Ne može plod da izdrži sve napasti, štetočine i nepogode, a da se ne štiti na bilo koji način. I ta Bio pomama, kao ekološki, jes' đavola, zagađuje isto koliko i "normalno", samo na drugačiji način.

Mleveno meso u prodavnici? Pa ne znam šta bi me nateralo da kupim isto, a da ne gledam komad kako melju. Ako mi baš treba mleveno stavio bih ga u secka, ako me već mrzi da iskopam stru mašinu za mlevenja mesa.

Slično i za pekare - mleveno meso samo u proverenim pekarama.
Potpuno se slažem. Mleveno isključivo već zapakovano iz neke fabrike ili da se melje u mesari na licu mesta. Nikako ne uzimati ono koje je mleveno u radnji bez nadzora mušterije.
A što se tiče tog "sivog" mesa @boca-ica koja je vrsta? Govedina (i mešavina sa svinjskim) relativno brzo posivi, ali mu ništa ne fali. Govedina može mnogo duže da stoji u frižideru nego svinjsko, što neki kažu, ono tada "sazri".
 
Meso koje posivi moze jos jedan dan da s ekoristi.
to je oksidacija.
Treba pomirisati.
 
Ja bih samo dodao da je to trend u najrazvijenijim delovima sveta, poput napredne Skandinavije...

Treba razlikovati "najbolje upotrebiti do" na proizvodu i "upotrebljivo do"...

Kad stoji "najbolje upotrebiti do" savet ovih naprednih zemalja je ne bacati proizvod posle isteka roka nego ga otvoriti, pogledati, pomirisati i okusiti...

Dakle, osloniti se na sopstvena čula i ako je sve ok, pojesti 🙂

Bacamo puno hrane, a često je bespotrebno...

Kod hrane sa puno proteina treba najviše paziti, ali miris će vas uvek opomenuti da nešto nije za jelo... Nema goreg mirisa nego kad baciš pirinač u kantu a ne izneseš đubre neka 2 dana 🙂 Šećeri mogu nešto duže da stoje, masti čini mi se najduže... Nisam hemičar, ali tako mi neko iskustvo govori...
 
Da. I hrana bilnjog porekla sa puno proteina je kvarljiva, recimo kuvani pasulj.

Da ne govorimo o hrani kao sto su puzevi ili plodovi mora.
 
Nedavno kupih 1/2 kg mlevenog u Amanu, mrzelo me tog dana da spremam išta te iz frižidera to upakovano izvadih sutradan...
Nikad dotle nisam video tako tamno sivu smesu !
U razgovoru sa drugima svi su me pitali isto : - ,, Ha, pa ko još kupuje meso u Amanu, pa znaš li ... ,,
Eto, sad i ja to znam 😀
u Amanu ne bih ni za konzerviranu robu bio siguran da je ispravna. Jednostavno, par puta sam usao u razlicite Amane, nikada gori smrad nisam osetio u skoro svakoj prodavnici. Na stranu sto izgledaju depresivno kao da gledam neku radnju iz 90ih.
 
Pokušaji da se živi život a da se nikad ne unese ništa štetno je ravno pokušaju da se vozi auto 10 godina a da se nikad nigde ne upadne u rupu, nikad ništa ne ogrebe i nikad ništa ne isprlja. Ono, moguće je možda ako ga svakog dana provozaš oko bloka i očistiš. Ali onda nećeš videti ništa od sveta. E isto je i sa životom. Može neko da pase travicu, pije planinsku vodu i jede divljač, ali taj onda nikad neće okusiti i doživeti brojne stvari u životu. A pitanje je koliko će i taj što živi kao monah da prođe srećno, zdravo i dugovečno. Ako u genima ima zapisanu sklonost ka nekoj bolesti, ili ako je izložen nečemu a da nije ni svestan (npr nešto u vodi) , džaba mu svo to cimanje.

Koliko samo ima ljudi koji puše kao lokomotive pa ne dobiju ni rak pluća ni bilo šta što se asocira sa pušenjem. A onda neko ko je vodio zdrav život i nije pušio niti imao bilo šta vezano za respiratorni sistem, dobije taj rak. Isto tako smo za vreme Kovida imali situacije i reportaže o tome kako neki sportisti umru a penzosi preleže i po 3. put bez posledica.

No to je sad druga tema, ono što hoću da kažem je da ne može čovek da živi a da se ne izloži nečemu. To mogu samo samotnjaci i oni što om-uju po ceo dan na Tibetu i Himalajima. Svako ko se upliće u život, ko se upliće u društvo, i ko želi da doživi nešto više, pre ili kasnije uvek mora da se izloži nečemu. Bolje živeti nešto kraće ali ispunjeno nego provesti 120 godina kao biljka i zombi.
 
u Amanu ne bih ni za konzerviranu robu bio siguran da je ispravna. Jednostavno, par puta sam usao u razlicite Amane, nikada gori smrad nisam osetio u skoro svakoj prodavnici. Na stranu sto izgledaju depresivno kao da gledam neku radnju iz 90ih.
Када је реч о Аману, ево конкретног примера од јуче

"AMAN" ĆE NAS POTROVATI! Mišji izmet svuda na rafovima!

AUTOR: KRISTINA ILIĆ VESTI 23.08.2022 16:06
Jezive fotografije štrokavih rafova, gde se na proizvodima nalazi izmet prljavih glodara. Nadležni da reaguju!
Strava i užas! U trgovinskom objektu gde se prodaje hrana, između ostalog i ona koja nije zaštićena celofanom, poput hleba i peciva, na različitim rafovima usnimljeni su tragovi glodara, odnosno izmet miša ili pacova.
Naime, reč je o trgovinskom objektu Aman, koji se nalazi na Belim vodama, na Čukarici
https://www.republika.rs/vesti/beograd/379758/glodarski-izmet-na-rafovima-aman-prodavnica
aman_glodari.JPG
 
Kazi jos samo da trazis i proizvode bez glutena i prestajem da se druzim sa tobom :LOL:

Jedem sva brašna i nisam intolerantan na gluten... mleko pijem dosta i u prvoj polovini dana ga podnosim u drugoj ne 😄 tako da je bez laktoze super... nabiju mu neki drugi sećer možda fruktozu ima više ukus soka nego mleka, ali ne smeta... 🙂
 
Jedem sva brašna i nisam intolerantan na gluten... mleko pijem dosta i u prvoj polovini dana ga podnosim u drugoj ne 😄 tako da je bez laktoze super... nabiju mu neki drugi sećer možda fruktozu ima više ukus soka nego mleka, ali ne smeta... 🙂
Zezao sam se ali ne podnosim mleko, jako lose ga varim pa ga izbegavam. Na srecu jogurt, pavlaka kajmak i ostalo mi sasvim lepo odgovaraju, valjda je drugacije posle obrade:)
 
Ja sam jedno vreme probao da koristim samo mleko bez laktoze da vidim da li mi možda upravo laktoza pravi problem sa varenjem. Ali sam batalio posle 5. tetrapaka odnosno 3 nedelje jer nekako nisam mogao da se naviknem na ukus. I da, nije bila laktoza faktor jer mi je bilo isto stanje i za vreme ishrane bez laktoze i za vreme ishrane sa njom.

Naravno, ko voli ukus, ili ko ne može da podnosi laktozu, samo napred.
 
Mleko bez laktoze nema ukus mleka nekako je šećerasto slatko kao kad bi u mleko dodao još par kašika belog šećera... Ali meni je ok, bukvalno ga pijem kao sok, ima samo 1.5% masti i ujedno unosim proteine, tako da mi je ok... ;)
 
Mrzelo me je da radim testove netolerancije na gluten, laktozu i ostalo jer su me busili i testirali kao klinca na razne alergije i smucilo mi se za ceo zivot. Ovako probam nesto i ako mi ne prija zaobilazim, prezivecu i bez mleka.
 
Vrh