Šta je novo?

Šta jedemo?

Hvala na odgovoru @astrodule. Probacu onda da napravim to ipak kod majke u multipraktiku (jer ga ja nemam) pa da vidim kako ce ispasti. Ranije sam kod nje pravila i humus ali smo imali redovno snabdevanje tahinijem iz orijentalih zemalja (nebo i zemlja u poredjenju s nasim kupovnim tahnijem). :) Kikiriki puter u multipraktiku pravimo bez problema. Sirovi kikiriki ispecemo do pola u mikrotalasnoj, on se sam dopece dok se melje posle. A daleko je komfornija manipulacija kad treba da se pere. ;)
 
Za Krit ste zaboravili jedan od najvažnijih stavki u njihovoj ishrani, velike količine jaretine i kozijih sireva/mleka. Tamo se krka crveno meso (narvno uz ribu, maslinovo ulje, i voće/povrće) ali nije istina da su maltene vegetarijanci, pošto im veliki udeo proteina stiže iz jaretine, koja je uz srnetinu, najzdravije crveno meso sa jako niskim količinama masti i holesterola. Pritom, mislim da je sramota koliko malo vrednujemo Srpsku kuhinju i koliko malo znamo o raznim receptima pa vrlo ubedjeno govorimo kako imamo 7-10 jela i to je to. Ima masa nas koja nikada nije probala niti čula za juneće repove u saftu, Negotinski zečiji paprikaš, ribić u kajmaku, jaretina ispod sača, obrazina, itd itd. Van Niša nisam video nigde moravsku salatu recimo, a van vojvodine slabo ko cepa riblju čorbu. Domaća kuhinja je itekako raznovrsna, od zimskih kuvanih jela i fermetisanog povrća do roštilja i sača. Grčka kuhinja ima mnogo bolju reklamu od Balkanske, ali je po meni jako precenjena. Nisam oduševljen sa tolikom količinom ugljenhidrata na jednom tanjiru u vidu riže, krompira, i još hleb ti donesu. Uz to ide par komada prepečenog mesa na štapiću i grčka salata plus tatsiki sos. Grčka hrana van Grčke je često blagi užas, a tradicionalna mediteranska kuhinja nas je najviše obagatila maslinovim uljem i kozijim sirevima.
 
I kod nas imaš kozjih sireva i mleka koliko hoćeš, imali smo oduvek, samo što ljudi, kao i ribu, ne vole jer im smrdi. Ja uzimam od neke babe koja ima svoje koze tako da znam da je sveze i uopše se ne oseća da je kozje. Jedino zimi neda, čuva za sebe. I u pravu si, ljudi definitivno malo obraćaju pažnju na celokupnu ishranu i recepte pa kažu "mediteranska je zdrava" (a to što prepeku ribu pa od nje nema ništa ili jedu hleb i krompir to nema veze), a kod nas postoji samo pasulj i kobasice. A tek mi kad spremimo džerviš :)
 
Imas i jaja od prepelice u Srbiji, znaci srpska kuhinja se sastoji od prepelicjih jaja.
 
Sastoji se, do nedavno sam ih redovno jeo :) Samo pasulj (koji i nije naš po tvom) i kobasice chiko, ništa drugo se u Srbiji ne jede. Dok drugi piju maslinovo ulje umesto vode mi pijemo pasulj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898660#p898660:2rf2e2sx je napisao(la):
chiko » Ned Nov 14, 2021 9:15 am[/url]":2rf2e2sx]Imas i jaja od prepelice u Srbiji, znaci srpska kuhinja se sastoji od prepelicjih jaja.

Pokušaj da ispadnete duhoviti? Neuspeh. Pokušaj da nešto pametno dodate diskusiji? Takodje neuspeh...
Svako ima pravo da mu se svidja ili ne svidja neka kuhinja, začini, recepti, ali ne razumem otkud tolka dogma o ishrani kad očigledno niste toliko proučili tematiku? Još uvek ima ljudi koji beže od bilo koje trunke masti ko djavo od krsta a trpaju u sebe šećer i jednostavne ugljenehidrate pa se čude što im je povišena masnoća, holesterol, i ne mogu da skinu kile. Najopasniji odnos Srba i masnoće je najprimetniji na selu, gde se krka kao da se još uvek ručno sve radi. Naši preci su mogli da cepaju sapunjare, čvarke, i hleba kolko su hteli kad su trošili 5000 kalorija dnevno, a danas su ostale iste navike u ishrani ali mnogo se slabije kreće kad je efikasnost u proizvodji dostigla nivou gde kombajn, traktor, i hidraulika/robotika zamenjuje 100 konja i mukotrpni ručni rad. Dodaj na to da su Srbiju preplavili sokovi, kole, "simple carbohydrates", grickalice, i brza industrijska hrana pa imaš naravno problem gojaznosti koji ranije nije bio prisutan. Jedno je kad jedeš mast od bele svinje iz neke nemačke mega-farme, a drugo je kad podmazuješ zemljani sač sa mast od mangulice ili moravke (autohtone vrste čija mast ima skoro identičan sastav omega-masti i HDL holesterola kao i maslinovo ulje u koje se kuneš)...
 
Kakve veze ima konzumacija secera sa mastima ?
Kako si uspeo da povezes to. Znaci onaj koji jede masti ne jede secer, i obrnuto, briljantan zakljucak...

Koliko procenata stanovnistva koristi mast od mangulice ?
Koliko procenata stanovnistava prevashodno pece u sacu, a ne przi i pece u masti ili ulju (zaprska, omiljena rec) ?

A konzumacija premasne i prezacinjene hrane je dokazano stetna za zdravlje.
Srpska kuhinja je puna toga, nazalost.
Znam ima i posne hrane, ali udarne stvari su masne.

Na kraju ce ispasti da je i sushi srpska hrana, jer mozes i njega u Srbiji da jedes.
 
Da li ste me iskreno pitali kakve veze ima konzumacija šećera sa mastima? Pa vi kasnite bar 20 godina na relevantnoj naučnoj literaturi što se tiče ishrane i ljudskog tela.
https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 100709.htm
https://healthcare.utah.edu/the-scope/s ... 0_7frg4jjd
https://www.businessinsider.com/eating- ... ill-2018-7
"Excess glucose gets stored in the liver as glycogen or, with the help of insulin, converted into fatty acids, circulated to other parts of the body and stored as fat in adipose tissue". Izmedju ostalog, prevelika konzumacija šećera prouzrokuje kardio-vaskularne bolesti mnogo brže nego ishrana bazirana na masnoći i životinskim proteinima.

U pravu si, nedevoljni broj ljudi koristi mast od mangulice i moravke, kao i što nedevoljni broj naših gradjana jede ribu. Ajde to da menjamo, a ne da glumimo kako je svaki Srbin osudjen na doživotno prženje. Kažete da konzumacija prezačinjene hrane je dokazano štetna za zdravlje? Pa gde su ti silni mrtvi Indijci, Tailandjani, i Kinezi koji koriste više sodiuma i raznih začina u jednom obroku kolko Milojko iz zapadne Srbije potroši za godinu dana hahahah. Ponavljam, pročitaj moj prethodni post, ne leži problem isključivo u Srpskoj kuhinji, nego u kulturi ne-kretanja i povišena konzumacija industrijske hrane puna šećera, trans-masti, i uglenhidrata. A komentar za sushi je zaista besmislen, niti vidim na šta konkretno potenciraš...
 
Mislio je @chiko (barem sam ja tako shvatio) na konzumaciju masti i šećera, a ne stvaranje masti u organizmu.

Ko ne zna, na stvaranje masti u organizmu, najviše utiče konzumiranje ugljenih hidrata.

I naravno, postoje masti između organa (viscelarne) koje su opasnije od ovih naslaga ispod kože.

Imamo i masnu jetru i još mnoga stanja za koje je prvenstveni krivac konzumacija previše šećera, a ne masna hrana.

Druga je stvar što mnogi to poistovećuju jer mnogi uz previše šećera unose i previše masti, ali zato imamo primer ljudi koji ne jedu masno, a imaju masnu jetru, a jedan od razloga za to može biti previše voća jer je ono prepuno šećera i generalno nam ne treba više od jedne voćke dnevno (ili šake voća otprilike kod manjih voćki)
 
Nutricionisti nam hranu razložili do molekula ovoga i onoga.... da znamo sve ko naučnjaci
Po meni glavnu stvar prećutkuju
- da organizmu prija ,,bazna,, ishrana -
a nagrza i šteti ga kisela.

Imamo koje kakve kuvarske knjige koje akcentuju odredjene vrste, : proteinske te vitaminske, te nisko kaloricne i tako redom
vaka i onaka...
tragao sam da nadjem onaj koj akcentuje baznu ishranu ....
još ga nisam našao al da je na našem jeziku
:sesir:
 
Ja moram da se uključim u ovo sa sledećim:
Pre jedno pola godine otkrijem da sam debelo zašao u insulinsku rezistenciju što ne čudi jer čitav život tamanim slatko te sam se okrenuo keto ishrani.
Uz keto sam često radio i intermitent fasting.
PREPORODIO SAM SE! i izgubio dosta kg usput. Ali poenta je u sledećem, dok sam jurio šta i kako našao sam da gotovo sve što je upakovano u ambalažu ima jako puno šećera u sebi. Kad kažem šećer mislim na sve zaslađivače hrane. Ovakva ishrana nužno vodi u razne probleme i očigledno smo sve gojazniji.
Sa druge strane i keto ishrana je ekstrem sa kojim se valja biti jako obazriv!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898933#p898933:2m4spu6i je napisao(la):
astrodule » Pon Nov 15, 2021 6:52 pm[/url]":2m4spu6i]Mislio je @chiko (barem sam ja tako shvatio) na konzumaciju masti i šećera, a ne stvaranje masti u organizmu.
Naravno da sam na to mislio, a to sledi i iz posta na koji sam odgovarao.
Generalno srpska ishrana je premasna, preteska i prezacinjena.

A pozivanje na Indijce i Tajlandjane ima smisla kad se uporede sa Japancima.
Sastojci su priblizno isti, ali mnogo manje masti i zacina kod Japanaca.
I ko duze zivi ?
 
@Gorstak bravo za vraćanje u normalu. Upravo zbog tih dodataka ja kažem - jedite slatkiše, ali ne one upakovane. Sami ih napravite. Običan šećer je mnogo manje opasan nego jeftiniji fruktozni sirup i razni drugi pokačivači ukusa.
Plus, više ćete ceniti slatkiš koji sami napravite. Plus, manje ćete ih pojesti jer vam se taj dezert neće svesti samo na otvaranje fioke i cepanje ambalaže.
 
Ma srpska kuhinja je najgora. Kineska je najbolja, pogotovu za jetru. Što se vidi i po statistici iz Kine.

A Japanci Žive i po 150 godina. Doduše, sve usamljenije i nehumanije (u smislu sve manje su ljudi). I to ako se prethodno ne overe od opterećenosti poslom, usamljenošću i pritiskom. Ali nema veze, da ne kvarimo zanos i iluzije sad... Srbi treš, sve ostalo gud, Azija d best.
 
@Gorstak89
Uh Keto, dosta kontraverzi, neki je hvale, drugi ne mogu da izdrže i napuštaju je. Moja sestra je probala, kod nje nije išlo. Napisala je manji tekst o keto ishrani (ko hoće da pročita LINK)
Ali znam dosta njih kod kojih je bila uspešna i smanjili su kilažu, ali zajdničko im je da posle toga nisu produžili ili su krenuli sa nekom light verzijom, ne znam da li će im koristiti.
 
Lajt verzija bi bila low carb ishrana. Keto ishrana je itekako održiva i ne mora nužno voditi u gubitak kilaže.

A što se tiče dugih staza i kilaže mora uz ishranu da se uvedu i vežbe inače opada metabolizam.
 
Low carb, light keto, sve su to fensi nazivi za SMANJEN UNOS KALORIJA

Kako ćeš doći do njega, nije previše bitno, ali sva iskustva govore da nius potrebne nikakve specijalne restrikcije, već umerena ishrana bez previše prerađevina bilo kog oblika.

Znači kupovni slatkiši, kupovni sokovi i gazirani napici, beli hleb, sve to treba smanjiti što više.

A ako baš hoćete da jedete slatkiše, krenite da trenirate i tada smete da jedete pre i posle treninga skoro pa koliko hoćete.

edit: zaboravih, ali to se valjda podrazumeva - unošenje dovoljno masti, jer masti su ono što nas drži sitima, a ne ugljeni hidrati.

Naravno da će neko ko doručkuje musli da ogladni za 2 sata. Da bi musli bile kompletan obrok potrebne su masti i proteini, a šta ljudi rade umesto toga - stave još ugljenih hidrata u vidu voća jer je "voće je zdravo".

I tako smo dobili obrok koji se sastoji prvenstveno od ugljenih hidrata., insulin ide gore, dobijemo nalet energije i odmah zatim pad. To rešavamo mastima, tako da u musli dodamo lešnik, badem ili orahe.

Ostaje problem proteina, ali ako niste u treningu, nisu vam neophodni.
 
U Srbiji se generalno loše jede, iako, za razliku od zapadne Evrope, ima kvalitetnijeg voća i povrća. Kada se vidi koliko je debelih ljudi, koliko ima ljudi bolesnih od loše ishrane, jasno je da su promene neophodne. Kakvu god vrstu ishrane neko da prati, postoje konstante, kojih bi se trebalo pridržavati. Šećer potpuno izbaciti iz ishrane, belo brašno takođe, udeo masti, svesti na 20 posto, sveže voće i povrće, minimum 50 posto.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899169#p899169:37wzi4pa je napisao(la):
astrodule » Tue Nov 16, 2021 4:05 pm[/url]":37wzi4pa]Low carb, light keto, sve su to fensi nazivi za SMANJEN UNOS KALORIJA

Kalorija imaš i u mastima. Poenta low carba, intermitent fastinga i keto ishrane je da se što manje podiže insulin u telu. Kod keto ishrane insulin vrlo malo varira (koliko sam ja upoznat insulin reaguje i na proteine u ishrani). A čim nema insulina možeš da koristiš masti za energiju. Moje iskustvo je stvarno fenomenalno nakon što je prošao taj neki period adaptacije na masti, ceo dan jednaka energija, daleko bolje spavam i reših se nekih posledica rezistencije.

Sa druge strane mogu jesti npr 2200 kcal dnevno ali da to budu samo šećeri i ne bih mršavio, pre bih topio mišiće, posebno ako te čokolade raširim pa ih jedem tokom celog dana po malo.
 
Samo pitanje - low carb - da li to znači da unosiš kalorije manje nego što si ih unosio do tada ili manje nego što je preporučeni dnevni unos ugljeni hidrata za čoveka?

Ja sam mišljenja da mnogi dnevno unose toliko mnogo ugljenih hidrata da kada bi se prebacili na ono što je preporučeno, to bi za njih bio low carb.

Sve u svemu, svako treba za sebe da nađe takav način ishrane da se ne dobijaju masne naslage, a da se ima energija za život. Naravno, ko se rekreativno bavi sportom, jednostavno mora unese dnevno (nedeljno) više šećera, a ako je u pitanju dizanje tegova (u bilo kom obliku), onda i proteina.

Kad smo se već dotakli gubljenja kilograma, pravilnije je reći telesna rekompozicija jer moramo težiti da gubimo salo, a dobijemo mišiće, tako da kilaža može i ostati ista (mišić je mnogo teži od sala).

Ako idemo samo na gubljenje masti (kalorijski deficit) postoji velika šansa da postanemo tzv. skinny fat, tj. mršavi, ali mlohavi.

O mišića ne pričam kao bilderi. Pričam o malo jačanja, a to se ne može videti ni posle 6 meseci redovnog i pravilnog dizanja tegova gde bi se sve mišićne grupe radile, a naročito leđa i noge (a ne kao većina ruke i grudi)
 
Low carb i keto se samo odnose na šećere odnosno na ugljene hidrate.
Možeš biti na keto ishrani ili low carb ishrani i da ne mršaviš. Ili primera radi da napraviš svojevrsnu rekompoziciju tela, da gubiš lagano masti a da nabacuješ mišićnu masu.

Kod intermitent fastinga je ista priča, samo nema hrane tokom 16 sati u cugu.

Poenta je da padne ivo insulina i da masti mogu da se koriste, ništa više. Ako želiš da smršaš onda svakako da moraš i da spustiš unos kalorija ali uz keto ishranu sam to dosta lakše uradio jer sam duže sit kada jedem. Druga prednost je što insulin nikad ne ide visoko pa s toga nema tog hornoma da čuva masti u organizmo.
Vremenom utoneš u ketozu tj postaneš "fat adapted" i počneš zaista lepo da se osećaš a telo ti radi na masti a ne na šećere. Ali tu stvarno treba biti opretan, ima ta ishrana i svoje nedostatke koji se moraju kompenzovati.

Suština: Keto i low carb samo znače da se ugljeni hidrati unose u izuzetno malim količinama, keto ishrana oko 20g dnevno a max 50. Low carb recimo oko 50 - 80. A sve ovo spomenuh jer sam primetio da jako puno namirnica kod nas sadrži poveće količine ugljenih hidrata i vrlo je lako preći 200-300g šećera. Najgori deo je to što i "lajt" hrana sadrži dosta šećera, grickaj to non stop i ništa od bilo kakvog gubitka sala plus neke druge posledice.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899119#p899119:3l3qqkbk je napisao(la):
astrodule » 16 Nov 2021 13:25[/url]":3l3qqkbk]Nema light verzije. Mora da se nađe održiv način života, a keto to sigurno nije.
Za održiv način života je najbolje da pratite šta vam organizam govori i da se u skladu sa time i ponašate.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=899044#p899044:3l3qqkbk je napisao(la):
astrodule » 16 Nov 2021 08:29[/url]":3l3qqkbk]@Gorstak bravo za vraćanje u normalu. Upravo zbog tih dodataka ja kažem - jedite slatkiše, ali ne one upakovane. Sami ih napravite. Običan šećer je mnogo manje opasan nego jeftiniji fruktozni sirup i razni drugi pokačivači ukusa.
Plus, više ćete ceniti slatkiš koji sami napravite. Plus, manje ćete ih pojesti jer vam se taj dezert neće svesti samo na otvaranje fioke i cepanje ambalaže.
Ja konzumiram i kupovne slatkiše, ali ih i pravim sam. Kupovnu tortu jedem samo kada sam na nekim rođendanima ili slavama, i to samo kod onih koji ne prave kolače i torte. Imam nekoliko kolača koje redovno pravim, a pravim i domaći keks, koji je nešto između klasičnog keksa i čajnih kolutića. Vanilice nisam skoro pravio i tu sam baš specifičan, zato što su one koje sam jeo na drugim mestima, ili previše slatke ili dominira limun. Dosta tih kolača napravim veću porciju, pa u zamrzivač i vadim kada osetim potrebu za njima.
 
Za održiv način života je najbolje da pratite šta vam organizam govori i da se u skladu sa time i ponašate.
Jedini ispravan pristup u granicama umerenosti :kk:

Primer:
Cesta pojava (bila kod nas) da mala deca
Iskopaju rupice po zidovima i u usta stave komadic maltera
To se dešava kada im u organizmu falie minerali kao što je kalcijum
Ko je detetu rekao da mu fali taj mineral ?
Ko je detetu rekao da ga ima u malteru ?
Niko, naj običniji instinkt
upravo
.... pratite šta vam organizam govori ....
:sesir:
 
Vrh