Šta je novo?

Šta jedemo?

Pazi ja tvrdim da ne postoji srpska kuhinja u kontekstu da postoje samo 4 navedene prave kuhinje.

Naravno da postoji srpska kuhinja, isto kao što postoji i španska ili argetinska, ali tvrdim da su to samo varijante neke od 4 "prave" kuhinje.

Takođe i dalje tvrdim da je to što mnogi nazivaju srpskom kuhinjom odlično, ali samo na kratak period i da nije održivo na duge staze. Pričam o kuhinji poslednjih 30-40 godina kada je meso postalo dominantno u našoj kuhinji. Izbaciti meso par dana dana nedeljno i pojačati sa povrćem (sa ovog podneblja) i tada možemo pričati o nekoj održivoj kuhinji na ovim prostorima.
 
Naravno, ogromna je to zemlja sa mnoštvom entiteta i sastava, tako da razumem. Zato i rekoh ono ''dok ne odem dalje od Kavkaza'' i ostavljam mogućnost da ima tamo nešto što može da parira nama, Mediteranu i Američkom jugu. Mislim kad kažem nešto, mislim na skup jela, ne na pojedinačne izuzetke kojih ima svugde.

A da, oni tovare ljuto. I začine i taj soja sos. A i masno. Zato jetre pucaju sve u šesnaest. Nego ljudi misle da masnoća u hrani ubija samo putem začepljenja arterije. Jok bato, to je još i super. Mnogo gore je kad pokvari jetru ili žučne kese i kanale, ili pak pankreas.

Mada znam i sam da su Indusi najgori po pitanju ljutog. Ne smem ni da mislim šta godine takve prakse rade crevima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898109#p898109:34amx0wo je napisao(la):
astrodule » Pet Nov 12, 2021 2:18 pm[/url]":34amx0wo]Pazi ja tvrdim da ne postoji srpska kuhinja u kontekstu da postoje samo 4 navedene prave kuhinje.

Naravno da postoji srpska kuhinja, isto kao što postoji i španska ili argetinska, ali tvrdim da su to samo varijante neke od 4 "prave" kuhinje.
A jel možeš da mi objasniš šta to definiše ''pravu kuhinju''? A još me više zanima šta to čini jednu Indijsku ili Kinesku kuhinju tako unikatnim i začećem svega? Pirinač pomešan sa pohovanom piletinom i ljutim soja sosom ili krompir natopljen kari začinom?

Mislim ne kažem da nema tu specijaliteta, samo me zanima po čemu je to pirinač sa pohovanom piletinom u soja sosu specijalniji i originalniji od npr punjene paprike... I po čemu je to kineska tikvica u sosu sa govedinom specijalnija od npr balkanske musake sa patlidžanom i mlevenim mesom.
Takođe i dalje tvrdim da je to što mnogi nazivaju srpskom kuhinjom odlično, ali samo na kratak period i da nije održivo na duge staze. Pričam o kuhinji poslednjih 30-40 godina kada je meso postalo dominantno u našoj kuhinji. Izbaciti meso par dana dana nedeljno i pojačati sa povrćem (sa ovog podneblja) i tada možemo pričati o nekoj održivoj kuhinji na ovim prostorima.
Uradi isto to svakoj drugoj kuhinji na svetu i na celoj planeti ostaće ti Boršč, Gaspačo, engleski doručak - pasulj (mislim kao jelo (to samo oni mogu da smisle)) i slične bede od jela.

Mislim ne razumem, pa izbaci po jedan glavni sastojak iz svake kuhinje sveta i ostaće ti obogaljena bezlična masa sastojaka. Izbaci Kineskoj kuhinji soja sos i ostaće ti gomila pirinča i mesa. Izbaci Indusima začine i ostaće ti isto. Izbaci Turcima meso i ostaće ti pita hleb i kačkavalj. Neće čak ni Humus, jer mislim da je Humus originalno sa prostora Levanta. Malo karikiram, ali ne razumem tu tezu ''srpska kuhinja je loša jer je puna mesa'' i ''sprka kuhinja ne bi bila ništa da nema mesa''. Ni jedno ni drugo nije tačno.
 
Једном ми је причао један Грка са Крита да је поента у критској дијети то што се црвено месо једе једанпут недељно. То му дође скоро као вегетаријанска исхрана а таман толико узимају меса да не морају суплементе.
 
@Bender
Nekako intuitivno provaljujem i šta je tursko (Bliski istok), a šta je evropsko, a šta je azijsko (sa posebnom razlikom šta je kinesko, a šta indijsko)

Vidim autentičnosti u svakoj od tih kuhinja. U srpskoj ne vidim tu autentičnost da bih je stavio u ravan sa nekom o tih navedenih.
 
Zato sto smo na raskrscu svetova. Ali to ne znaci da što smo preuzeli neke stvari, nemamo i neke svoje.

Cela ljudska nauka se vrti oko preuzimanja i deljenja. Samo 10ak posto su čisti izvorni izumi (točak, poluga, jedro...) Sve ostalo su razne iteracije i usavršavanja dok se ne dođe do optimalnog. Pa opet imamo nemačko inženjerstvo, rusko inženjerstvo, američko, kinesko... Svi oni dele svašta, a opet svako ima nešto autentično.

Isti princip važi i u kulinarstvu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898118#p898118:2wo2yeve je napisao(la):
orion » Pet Nov 12, 2021 3:41 pm[/url]":2wo2yeve]Једном ми је причао један Грка са Крита да је поента у критској дијети то што се црвено месо једе једанпут недељно. То му дође скоро као вегетаријанска исхрана а таман толико узимају меса да не морају суплементе.

Da, ali šta radi prošečan Krićanin? Da li ustaje ujutru u 6, odvede dete u školu ili nahrani svinje, stigne na posao u 9, radi za minimalac, dodje kući u 18-19h, ore, kopa? Ili mu se život svodi na gledanje u sunce, a najveća briga koliki će prosek izdavanja biti ove godine dok uživa u moru i ostalom... Kaže jedan poznanik koji živi na Kipru da je tamo većinom "ladovina". On radi 4-6 sati dnevno kao programer, posle toga plaža i tako. Zimi temperatura oko 10c. Kaže puno je i stranaca koji ne rade ništa, proizvodnju nemaju tj imaju samo taj halumi sir i to je to. Velika većina se bavi turizmom. I sad trebamo da njihovu klimu, ishranu, sres... poistovećujemo sa našom?
 
Daklem, ti tvrdis da je srpska kuhinja zdravija od mediteranske ?
Sta sve covek nece procitati na forumu...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898128#p898128:1964718q je napisao(la):
mariks » 12 Нов 2021 03:16 pm[/url]":1964718q]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898118#p898118:1964718q je napisao(la):
orion » Pet Nov 12, 2021 3:41 pm[/url]":1964718q]Једном ми је причао један Грка са Крита да је поента у критској дијети то што се црвено месо једе једанпут недељно. То му дође скоро као вегетаријанска исхрана а таман толико узимају меса да не морају суплементе.

Da, ali šta radi prošečan Krićanin? Da li ustaje ujutru u 6, odvede dete u školu ili nahrani svinje, stigne na posao u 9, radi za minimalac, dodje kući u 18-19h, ore, kopa? Ili mu se život svodi na gledanje u sunce, a najveća briga koliki će prosek izdavanja biti ove godine dok uživa u moru i ostalom... Kaže jedan poznanik koji živi na Kipru da je tamo većinom "ladovina". On radi 4-6 sati dnevno kao programer, posle toga plaža i tako. Zimi temperatura oko 10c. Kaže puno je i stranaca koji ne rade ništa, proizvodnju nemaju tj imaju samo taj halumi sir i to je to. Velika većina se bavi turizmom. I sad trebamo da njihovu klimu, ishranu, sres... poistovećujemo sa našom?

Ово што сам навео као "критску дијету" није нека фенси дијета већ стил исхране који је последица сиромаштва а на крају се испоставило да утиче на дуговечност. Јели су месо једанпут недељно зато што нису имали више.

Последњих пар деценија живе од туризма пре су масовно бежали у УСА.
 
Daklem, ti tvrdis da je srpska kuhinja zdravija od mediteranske ?
Sta sve covek nece procitati na forumu...

Ajde prvo da razjasnimo na koju mediteransku kuhinju misliš? Koja jela? Kako bi nazvao našu kuhinju baziranu na povrću sa naše teritorije?

A kao odgovor na tvoje pitanje mislim da su sve kuhinje zdrave ako znaš šta jedeš i koliko. Dakle tebi je reper to što neko na nekom ostrvu, ne stresira se, ima vazduh, more, više sunca... živi 90god da je neka "kuhinja" bolja od druge? Šta sve čovek neće pročitati na netu... Koliko žive naše babe i dede po selima? Evo moja baba 91+ i još uvek se dobro drži, mislim da nije ni čula za Krit.

Zašto onda kinezi ne predju na mediteransku kuhinju pa da žive 150god? Mnogo generalizuješ, palmina mast = urme, maslinovo ulje = zdravo za sve, mast = smrt.

Ово што сам навео као "критску дијету" није нека фенси дијета већ стил исхране који је последица сиромаштва а на крају се испоставило да утиче на дуговечност. Јели су месо једанпут недељно зато што нису имали више.

Последњих пар деценија живе од туризма пре су масовно бежали у УСА.

Naravno da sve utiče na dugovečnost ali npr koliko utiče na dugovečnost to što nemaju stresa koliko mi?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898090#p898090:3tp6b6m2 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 12 Nov 2021 13:42[/url]":3tp6b6m2]Dule, motalo se svuda po svetu sve i svašta. Nema to veze samo sa Orijentom, to je bio planetarni način da se sačuvaju sastojci od propadanja i da budu lakši za duga putovanja i pakovanja (čitaj - da ne moraš na sebe ili konja da tovariš i posebnu kofu samo sa saftom ili salatom).

Ljudi dolaze kod nas i oduševe se hranom, isto kao što se i mi oduševimo hranom u arapskom svetu, tj. kada probamo nešto novo. A Ameri ili Englezi, naravno da se oduševe našom kuhinjom kada oni imaju najgoru kuhinju na svetu (Englezi naročito).
Naši se kod nabrojanih oduševljavaju sa 2 ili 3 jela. Drugi se kod nas oduševljavaju sa bar 20.
Čime se stranci oduševljavaju kod nas? Mesištem, koje je ultra jeftino i obilno pa se zasitiš za 2 evra na svakom ćošku. Jeste to ukusno, ali ne možeš to da jedeš svaki dan.
Nije tačno. Gibanicom, pecivima (koja nisu ni danska ni francuska ni turska nego mešavina toga), pitama uvijačama sa sirom ali od lisnatog testa (ne kori, mada mogu i te), punjenim paprikama, sarmama, satarašem, komplet lepinjom, šopskom salatom, pečenim paprikama, pohovanim kačkavaljem, pohovanim tikvicama, musakom od krompira, musakom od patlidžana, musakom od tikvica (Musaka jeste grčka reč ali nisu oni jedini autohtoni tvorci tog jela nego ceo Balkan), musakom od bamija (Makedonija), telećim čorbama...
Naša varijanta sarmi mi jeste ukusnija od originalne, isto kao i baklave, ali i tu idemo na kvantitet i na masno, a sve što je masno (u normalnim količinama) je ukusnije nego kad se mast zameni uljem, ili skroz izbaci iz pripreme.
Pitaj Engleze, Skandinavce ili Ruse koji imaju hranu mani ga mito da li je naša hrana fantastična samo zato što je natovljena mašću, ili zato što za razliku od njihove ima neku raznovrsnost i originalnost u tome. Umesto kriške krompira, pasulja ili neke hladne supice.
Kod nas je prednost to što smo bili pod uticajem Austrougara i Turaka (Orijenta), pa se to donekle izmešalo kod nas, uz dodatak našeg inovatizma. Volim da gledam kulinarske emisije, i imao sam prilike da gledam i Englesku / Američku kuhinju, Azijsku kuhinju, Nordijsku, Mediteransku, Bugarsku, Francusku, Orijentalnu...

Ono što sam primetio je da Azijate (mahom istočna i jugoistočna), dosta potenciraju jela slična našim gulašima i đuveču, i koriste dosta pikantnih začina / grupe začina, kao i preliva. Kinezi dosta potenciraju pirinač, dok Japanci ribu. Takođe, dosta jedu i nudle.

Orijentalni slatkiši, to sam od više ljudi iz različitih strana sveta čuo, uključujući i naše, da potenciraju kako su dosta slatki.

Mediteranska kuhinja ima manu što se u nekim delovima baš dosta potenciraju rezanci.

Francuzi dosta posvećuju pažnje bujonima i potažima, te pecivima.

Bugari dosta sličnu kuhinju imaju nama.

Nordijci opet, isto zbog blizine, potenciraju ribu, ali i jela koja sadrže bobičasto voće. Naravno, tu su zastupljeni, koliko sam mogao da primetim, i drugi plodovi mora.

Kada gledam Engleze i Amere, u većini slučajeva :roll: . Pitom nazivaju dva razvučena tanka testa, gde jedan stave na dno pleha, a drugi na vrh, dok u sredinu natpaju ili neki krem ili sve i svašta što im padne pod ruku. Palačinkama nazivaju patišpanj, koji ne mogu da jedu ukoliko nije preliven čokoladnim prelivom ili surpom od javora. A aklo hoće zdrav doručak, onda uzmu žitarice iz kutije i sipaju u posudu u koju su prethodno sipali mleko iz tetrapaka. Malo je onih koji se potrude da spremaju raznovrsno i većina njih je navikla da sipa iz kesice iseckanu hranu i da tako za kratko vreme spreme jelo. Takođe, dosta njih baca hranu, tj. malo njih ima običaj da, primera radi, kada skine meso sa koske, ono što ostane pri kosti sačuva za neku supu.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898090#p898090:3tp6b6m2 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 12 Nov 2021 13:42[/url]":3tp6b6m2]Čoveče, pa ja tamanim našu kuhinju ceo život a zadnjih 11 godina jedem minimalno masno pošto moram. Tj da kažem ovako - jedem nekad i masno, ali 70% vremena jedem kuvana jela uz minimum masnoće jer ne smem. Pa opet uživam u našim specijalitetima samo tako. Dakle, ne, srpska hrana NIJE najbolja zato što je masna. Nego zato što meša koncepte i sastojke sa više delova sveta i kultura. I dovoljno je dobra i kad nije masna. Odnosno ukusna je i bez masnoće. Za razliku od npr Ruske ili Engleske za koje mislim da ni najbolja ulja ne bi mogla da spasu, jer su prosto siromašna u sastojcima i neoriginalna.
I kod mene slična situacija.
Kako sam sklon eksperimentisanju prilikom kuvanja / pečenja (uglavnom u rerni) ili spremanja nekih slatkiša, vrlo često to ispadnu kombinacije koje obore ljude sa nogu, a velika većina tih jela su maltene bez masnoća ili je to minimalno, i gotovo ni jedno nema zapršku. Takođe je to bez nekih začina, koji mi smetaju, a koji se danas (tako se potrafilo), pošto je takvo pomodarstvo, trpaju u maltene svako drugo jelo. Te nedostatke začina i masnoća nadomešćujem (uglavnom) dodavanjem namirnica koje nisu toliko zastupljene u svakodnevnoj ishrani kod nas ili nekim adekvatnim zamenama.
 
Одај нам тајну које су то намирнице :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898142#p898142:3s5hzu4d je napisao(la):
mariks » Pet Nov 12, 2021 5:03 pm[/url]":3s5hzu4d]
Daklem, ti tvrdis da je srpska kuhinja zdravija od mediteranske ?
Sta sve covek nece procitati na forumu...

Ajde prvo da razjasnimo na koju mediteransku kuhinju misliš? Koja jela? Kako bi nazvao našu kuhinju baziranu na povrću sa naše teritorije?

A kao odgovor na tvoje pitanje mislim da su sve kuhinje zdrave ako znaš šta jedeš i koliko. Dakle tebi je reper to što neko na nekom ostrvu, ne stresira se, ima vazduh, more, više sunca... živi 90god da je neka "kuhinja" bolja od druge? Šta sve čovek neće pročitati na netu... Koliko žive naše babe i dede po selima? Evo moja baba 91+ i još uvek se dobro drži, mislim da nije ni čula za Krit.

Zašto onda kinezi ne predju na mediteransku kuhinju pa da žive 150god? Mnogo generalizuješ, palmina mast = urme, maslinovo ulje = zdravo za sve, mast = smrt.

Ово што сам навео као "критску дијету" није нека фенси дијета већ стил исхране који је последица сиромаштва а на крају се испоставило да утиче на дуговечност. Јели су месо једанпут недељно зато што нису имали више.

Последњих пар деценија живе од туризма пре су масовно бежали у УСА.

Naravno da sve utiče na dugovečnost ali npr koliko utiče na dugovečnost to što nemaju stresa koliko mi?
Na jednoj strani:
masline i maslinovo ulje
mediteranski zacini (origano, bosiljak itd)
povrce
voce
riba i morski plodovi
malo mesa, uglavnom jagnjetina

Sa druge strane:
teska crvena mesa, ukljucujuci slaninu
rafinisano suncokretovo ulje
svinjska mast i puter
voce
povrce

Ne treba biti genije, pa videti sta je zdravije.
 
@chiko
Nisi mi odgovorio na pitanje. Koja jela? Konkretno koja kuhinja i koja jela su po tebi zdravija, a da se kod nas to ne sprema? Šta jedu ti ljudi na mediteranu? Žive na voću i povrću?

Sa druge strane:

povrce
voce
jagnjetina, svinjetina, riba
....

Ja koliko vidim "kuhinje" po tebi su veoma slične. Jedino što ti misliš da je mast(puter) = holesterol = smrt = srbija jer generalizuješ pa ne možeš da vidiš šumu od drveća. Zaboravio si još jednu smrt, jaja. Dakle po tebi bolje da pijemo maslinovo ulje umesto vode i bićemo zdravi, a pogotovo za dinstanje, prženje, kuvanje? A Srbi stavljaju mast u salatu, mora da je tako. Ajde ovako, zašto ti znaš da je mast i puter mnogo loše tj = smrt, a da je maslinovo ulje = život? Da li ću ako pržim ribu pola sata na maslinovom ulju na ajde 150c dobiti zdrav obrok?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898154#p898154:34i7cjhn je napisao(la):
Igor » Pet Nov 12, 2021 5:32 pm[/url]":34i7cjhn]I sad vidim da se za spremanje preporučenog kupovnog Humusa koristi rafinisano suncokretovo ulje, kako to tumačiti. Klasični humus je poslednji na strani https://patewski.com/proizvodi.html
Nisam citao sastav, samo kazem da mi se najvise svidja po ukusu, mada bi ja mnogo vise voleo da se koristi maslinovo ulje.
Nije mi jasno zasto to ne koriste, ne bi mnogo uvecalo cenu prozivoda, jer ne ide mnogo ulja.
Ali bar nema aditiva :)
 
Gleda se svaki dinar. Maslinovo ulje ima jak ukus, pa se zato ne dodaje. Mada probaću pa javljam kakav je ukus sa maslinovim.
 
Ја сам правио са маслиновим, могуће да је то покварило укус, можда не иде уз леблебије.

Уз туњевину баш иде.

А кад је цена у питању није ми јасно због чега је толоко скупља туњевина са маслиновим у односу на туњевину са сунцокретовим.
 
Inace, Monini ulje je dosta blaze od grckih iz Vera, mogli bi neko takvo da koriste.
Ja bi mogao da ga pijem direktno iz flase :)
 
Srpska kuhinja - so, biber, zejtin, vegeta, aleva paprika, lovorov list i eventualno još neka travka. Glavni pojačivač ukusa je dimljeno meso. Mislim da je naša kuhinja neinovativna i ukus se provlači kroz različite vrste jela, ali daleko od toga da je neukusna. Otkako sam otišao iz Srbije, vrlo rado spremam neka "domaća" jela, jer austrijska kuhinja i nije nešto preterano inovativna i wow. Tako uglavnom pravim jela po maminim receptima, ali često volim malo i da promenim nešto, jer zašto da ne.

Jedna stvar koja mi nikada neće biti jasna - zašto neki ljudi punjene paprike prave tako što paprike napune živim mesom i onda tako kuvaju/peku. Ništa odvratnije u životu nisam čuo, srećom još uvek se nisam susreo sa time uživo. Srpska kuhinja sigurno nije najukusnija ikada, ali nije nimalo odvratna. Na primer kada čujem neka ruska jela i šta su ona, meni se stomak prevrne. Obožavam istočnu, jugoistočnu azijsku i indijske kuhinju, kao i arapsku. Grčka mi slabo leži, ukusna je, ali mi je isto tako dosadna. Italijanska je božanstvo, dok nisam imao prilike da probam francusku i špansku. Američka kuhinja se svodi na sir i ulje, dakle odvratno, dok je britanska za hranjenje svinja.
 
https://www.youtube.com/results?search_ ... erbia+best

Mediteran, pa ispod njega Luizijana i rame uz rame s njom Balkan.

Pa onda sve ostalo.
Fracuska ima svakakve egzotike i zanimljivosti i svakako da je mnogo danas imamo zahvaljujući njima. Ali ono što se zaboravlja ovde na temi, a i po člancima, revijama, opisima... je da iako pečeni obezglavljeni vrabac naparen u loncu i jeden pod čaršavom s glavom uronjenom u posudu možda ima fantastičan ukus, to van restorana ne sprema apsolutno niko. I košta boga oca a ima mesa za dva zuba.

Dok narokane punjene paprike a tek gibanicu može da spremi maltene bilo ko bilo kada i da bude fantastično i jeftino.
Drugo, Francuska kuhinja se previše isproseravala, pa je uvela onaj trend među restoranima - tanjir 40x40cm a na njemu jelo od 5x5cm. To kad vidim, više ne dolazim u takvo mesto. Nisam na dvoru, u restoranu sam, daj mi da jedem. A drugo, na dvorovima (koje oni šatro imitiraju) ne da nisu jeli tako na prstohvate, nego su se preždirali od jela, orgijanja i uopšte preterivanja u svemu. Nego to je sad taj neki fazon kao, plaćaš ugled i priliku da kažeš da si bio u tom i tom restoranu i jeo to i to. E zasvrbe me baš. Nađite druge neobrazovane ovce da ih šišate.


Elem, mogu ljudi da pričaju šta hoće. Kako koji svetski putnik dođe u Srbiju (ili se vrati) tako uđe u trans kad jede našu hranu. Kraj rasprave.
 
chiko":2jbagaly je napisao(la):
Losos, koliko cujem, taj koji dolazi kod nas je najjeftiniji i najnekvalitetniji, iz Kine, meni se inace ne svidja ukus, nekako je vestacki, pa ga i ne jedem.

Losos teško može opstati u toplim morima, kod nas bi trebalo da dolazi iz Norveške koja je i najveći proizvođač.
 
Što se Luziijane tiče, našeg ravnopravnog konkurenta, Simpsonovi su (i) to sjajno pokrili i prezentovali pa evo da se malo i smejemo :D :mrgreen:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=h4hWRKje*******rc[/youtube]

Ne sećam se baš svega, ali od ovoga što pominje jeo sam sigurno Džambalaju, Crab cake (ali taj iz NO), neko aligatorovo meso i Crawfish Etouffee.
I drugo najbolje mesto posle NO je bio indijanski kazino, čini mi se u Misisipiju. Nikad jeftinije, a nikad bolja hrana. Jer tako privlače mušterije i mame ih da ostanu. Platiš bagatelu hranu al te zato oderu na kocki (ako si glup da se kockaš predugo).


I to je to. Američki jug, rame uz rame sa nama, jedini koji sam uz Mediteran video da može da nam parira. Samo naravno što Ameri stavljaju mnooooogo masti i vole mnogo jake intenzivne ukuse (svega, slatko, slano, kiselo... šta god da jedu, vole da ukus eksplodira u ustima) Ali vredi probati i videti (samo izbeći getoe Nju Orleansa haha). Sjajna hrana, sjajna muzika, sjajna arhitektura, puno istorije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=898004#p898004:34eb3rfs je napisao(la):
orion » Pet Nov 12, 2021 10:10 am[/url]":34eb3rfs]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=897974#p897974:34eb3rfs je napisao(la):
Igor » 12 Нов 2021 04:21 am[/url]":34eb3rfs]Par pitanja:

- Šta mislite o Humusu i koji odabrati pošto vidim da su neki pasterizovani, konzervirani što mi je odbojno samo po sebi. Može konkretan predlog poželjno sa linkom. Humus haus je prodavao svoj odličan humus ali su prestali sa radom sem ako nisu promenili lokaciju.

- Postoji li neka pašteta od tunjevine koja je kako treba?

- Inače solidno su mi se pokazali listovi dimnjenog lososa. Ako ima proverenih preporuka takođe može link

-хумус се може направити. Мени је у почетку испадало лоше јер у неким рецептима које сам налазио на нету није писало да се користи сода бикарбона и никако није могло да се раскува да се може изгњечити. Једино нисам успео да погодим неки укус да буде као куповни али претпоставњам да стављају неко појачиваче укуса у ове куповне да буде укусно. Ако је неко успео да комбинацијом зачина погоди добар укус може да подели. Иначе као што је малопре речено, леблебије су јефтине и прављени хумус је вишеструко јефтинији а и здравији.

-Најбоље је купити комаде туњевине у маслиновом уљу, изгњечити их и евентуално ставити још мало масл. уља. Ја додам још бибер и мирођију. Укус феноменалан

-Лосос који се може набавит код нас је из узгоја тако да му нитритивна вредност није као код дивљег лососа. Вероватво није ни димљен већ се стављају хемикалије које симилирају укус дима а конзерванс да се не поквари.

Kombinacija zacina je vrlo prosta - limun, beli luk i mleveni kim (iliti kumin, kako gde pise). Ovo poslednje je uz tahini kljucno! Ne preporucujem onaj koji ima u Maxiju da se kupi jer je vec u fazi pakovanja izvetreo. Daleko bolji ima da se kupi u Veru, nekako je cetvrtasta a bucmasta kutija zasticena folijom sa spoljne strane. Po otvaranju gledajte da je opet zatvorite kutijicu u neku kesu ili drugu kutiju jer je jako prodoran miris a mleveni zacini u principu i brzo vetre.

Kupovni humus je bio najbolji iz Lidla (i to je trajalo nekih godinu dana, recimo). Promenili su recept ili fabriku ili sta vec i napravili potpuno nejestiv proizvod. Svi ostali koje sam uzimala nisu bili za ponovnu kupovinu, ukljucujuci i neki bez konzervansa i ostalih gluposti koji ima u Veru. Taj je bio nekako previse tecan.

Uglavnom, teoretski ga je lako napraviti ako imas multipraktik. Stapni mikser nije od velike koristi. Najvazniji su tahini i kumin. Btw, ne mogu sad da nadjem ko je rekao da sam melje susam i blenderu, nadam se da ce procitati i javiti se. :) Jel se napravi fina tecna masa ili vise kao puter-namaz? Pitam jer razmisljam onda da kupim jedan i sama pravim tahini obzirom da je kod nas bas skup i ne preterano kvalitetan.
 
Ja pravim u nutribuletu.

Zavisi koliko staviš ulja. Imaj u vidu da je u trenutku pravljena topla smesa, skoro pa vruća, a u frižideru se malo zgusne.

Kako ja pravim tahini - na taginju propržim kratko susam. Stavim onoliko susama da popuni tiganj u jednom sloju. Minut dva ga tako držim, pa onda sledeća tura. Može i u plehu pa u rerni, ali nemam kontrolu toliku kao u tiganju.

Napunim posudu za nutribulet pečenim susamom do pola, posolim i sipam ulje. Tada kreće dosadan deo jer dobar deo smese ostaje ispod sečiva, pa je potrebno napraviti pauzu, otvoriti, malo pročistiti, pa ponoviti. Uglavnom, uđe se u štos sa vremenom. Možda bi se to izbeglo ako bi se odmah stavilo više ulja, ali uvek se plašim da ne bude previše tečno i onda nema ispravke (osim da još susama ispržim)

Naravno, na kraju je najveća muka oprati sečiva.

ista muka je i sa kikirikijem. Njega ne pržim sam, već kupujem onaj marinirani jer mi on ima najbolji ukus i nije preslan kao neki drugi.

Što se tiče samo nuribulet blendera, on nam vrši posao i za smutije. Koliko sam shvatio ima da se kupi isti uređaj, samo nema nije brend nutribulet, u Mađarskoj mnogo jeftinije.
 
Vrh