Šta je novo?

Šta jedemo?

Naveo si nesto u formi tvrdnje, a ta tvrdnja je zasnovana na iskustvu jednog coveka. A na planeti ima 8 milijardi i razlikujemo se medjusobno po 100 razlicitih kategorija. A ovako ispada da smo svi isti.

Evo konkretnog pitanja koje me iskreno intrigira: ako svako meso izaziva srcane udare, osteoporozu, visok pritisak i holesterol, zasto onda ljudi poput Inuita, koji se hrane vecinski masnim mesistima, ne umiru od tih stanja i bolesti asociranih s njima?

Dalje, ako su sva mesa ista i stetna, zasto se onda vec stotinama godina svim bolesnicima digestivnog trakta, nakon oporavka (od operacije, bolesti, tegoba, mucnih terapija...) posle par dana daje kuvana piletina? Sto se ne ostave samo na vocu i povrcu?

Inace, piletina je ujedno i najveci i najvredniji izvor triptofana, komponente od koje se sintetise serotonin. Sledeci najbogatiji izvor su pojedine ribe. Onda mlecni proizvodi. I tek nakon toga neka semena i orasasti plodovi.

Meso je skoro pa nezamenljiva komponenta ishrane. Kazem skoro jer jeste moguce svemu naci zamenu pa i njemu, ali to ne samo da kosta, nego nekad nije dostupno ili bar nije u dovoljnim kolicinama. Ne mogu suplementi da pokriju sve sto izostane kad se izbaci svako meso.

E sad druga je stvar to sto neko preteruje s mesom kolicinski ili sto jede pogresnu vrstu mesa (pasteta ili kozure i tako to). Ali nije svako meso u svakoj kolicini stetno
Covek je prilagodljiva vrsta, sposobna da preživi u svim uslovima. Kada mu adekvatna hrana nije dostupna, on jede ono što ima u okolini, ali mi živimo u okolnostima opšte zatrovanosti svega i svačega, pa su i mesa puna hormona i antibiotika, a životinje se gaje u užasnim uslovima, što takođe utiče na kvalitet mesa. Zbog svega toga, piletina je danas jedan od najgorih izbora mesa.
Meso čoveku nije neophodno za preživljavanje, ali može da ga jede, ako nema u okolini ono što je njegova prirodna hrana, a to su plodovi.
Neko je pomenuo vitamin b12, koji navodno ne postoji u biljkama, a zapravo se on dobija iz životinjskih namirnica, tako što životinje biljojedi pojedu hranu sa zemlje, koja sadrži bakteriju, od koje se taj vitamin sintetiše. Dok se nije sve prskalo i pralo, čoveku je b12 bio više nego dostupan iz biljne hrane.
Pošto živimo u doba interneta i dostupno nam je mnoštvo informacija, svako može izabrati ono šta mu odgovara i saznati sve o tome, što pre interneta, nije bilo moguće.
 
Da se čovek hranio plodovima, ostao bi na nivou sadašnjih gorila.

Ljudski mozak je evoluirao i razvio se dobrim delom zbog upotrebe mesa koje je počeo da konzumira u jednom trenutku svoje evolucije.

Tako da te priče da čovek nije predodređen da jede mese su potpuno bez naučnog utemeljenja.
 
Da se čovek hranio plodovima, ostao bi na nivou sadašnjih gorila.

Ljudski mozak je evoluirao i razvio se dobrim delom zbog upotrebe mesa koje je počeo da konzumira u jednom trenutku svoje evolucije.

Tako da te priče da čovek nije predodređen da jede mese su potpuno bez naučnog utemeljenja.
U nauci postoje mnoge teorije, koje se posle demantuju, a nisu dokazive. Ono što je činjenica, da su ljudi po građi, dominantno biljojedi, a da u prosečnom srpskom ručku, meso zauzima preko 50 posto.
 
Znam ljude koji su bili vegani. Kazu da su jeli ogromne kolicine povrca da bi se zasitili. COvek mi kaze da je u jednom trenutku sanjao meso i odlazio do frizidera nocu. Odustali su.

Znam i osobu koja je rpestala da jede meso i njoj to tak odgovara, nije cak ni omrsavila.

Razni ljudi, razna iskustva.

Nego, sto se tice hemikalija i voca. U kopjoj meri se kod nas postuje pravilo da se posle upotrebe pesticida voce ne prodaje i ne konzumira odredjeni broj dana.
Da li je u tom smislu bolje kupovati uvozno voce jer je ono duze odlezalo?
Da li postoje laki nacini za detekciju pesticida u hrani?
 
Ne znam po čemu su to ljudi dominantno biljojedi?

Po dužini creva, vrsti zuba, enzimima?

Ponvaljam da se slažemo da jedemo više mesa nego što nam uglavnom treba, ali 50% mesa u prosečnom srpskom ručku je debelo preterivanje.
 
@MC_
U mlaku vodu sipaš sodu bikarbonu, promešaš dok se soda ne rastvori, i onda u nju metneš voće / povrće da odstoji 15 - 20 min, nakon čega ga ispereš pod slavinom. Proces depestizacije završen. Nakon toga voće / povrće oprati, kako bi se prljavština i blato skinuli.
 
Ne znam po čemu su to ljudi dominantno biljojedi?

Po dužini creva, vrsti zuba, enzimima?

Ponvaljam da se slažemo da jedemo više mesa nego što nam uglavnom treba, ali 50% mesa u prosečnom srpskom ručku je debelo preterivanje.
Zubi, vilica, nokti, dužina creva, stomačna kiselina,...
 
Znam ljude koji su bili vegani. Kazu da su jeli ogromne kolicine povrca da bi se zasitili. COvek mi kaze da je u jednom trenutku sanjao meso i odlazio do frizidera nocu. Odustali su.

Znam i osobu koja je rpestala da jede meso i njoj to tak odgovara, nije cak ni omrsavila.

Razni ljudi, razna iskustva.

Nego, sto se tice hemikalija i voca. U kopjoj meri se kod nas postuje pravilo da se posle upotrebe pesticida voce ne prodaje i ne konzumira odredjeni broj dana.
Da li je u tom smislu bolje kupovati uvozno voce jer je ono duze odlezalo?
Da li postoje laki nacini za detekciju pesticida u hrani?
Vegan može da se hrani katastrofalno, a i odlično, kao i svastojed.
 
Kako možeš da ukloniš pesticide iz voćke spoljnim pranjem.

Možemo ih skinuti samo spolja, ali unutrašnjost ostaje netaknuta. E sad, gde se pesticidi najviše zadržavaju, to je druga stvar.

Ta priča o sodi mi je kao da hoćeš da izlečiš rak tako što se trljaš sapunom.
 
Kako možeš da ukloniš pesticide iz voćke spoljnim pranjem.
Da li možeš iz zelene salate, kupusa i sl. da izvučeš pesticide potapanjem u sodu?

Ta priča o sodi mi je kao da hoćeš da izlečiš rak tako što se trljaš sapunom.
Meni je u istom tom rangu priča da je zdravije jesti organsku hranu jer je neprskana.

Zubi, vilica, nokti, dužina creva, stomačna kiselina,...
Pogledaj samo zube kod određenog broja majmuna, koji imaju očnjake kao i mesojedi, a 100% su biljojedi (neki od tih sa očnjacima).
 
Ako su ljudi oduvek biljojedi koji su živeli samo i samo od žvakanja biljaka, zašto imaju očnjake?
Bakterije u crevima ljudi, čime se hrane, jel se sve hrane samo vlaknima iz voća i povrća, ili ima i onih koje žive od mesa?
Vilice su se smanjile kroz milenijume kako se usavršavala priprema hrane te bilo manje potrebe za kidanjem i komadanjem. Ali i ljudske vilice su nekada svakako bile veće.
 
Sole, ja kao glavni problem pesticida smatram njihovo prodiranje u plod (list) i to na molekularnom nivou. Zato mislim da je obicno pranje sasvim dovoljno i da time spiramo prljavštinu i neke bakterije koje NE PRODIRU u plod (ili list salate) ili ostatke pesticida.

A to organskoj hrani i prskanju se slažem.

Ljudi generalno ne znaju šta znači organsko pa misle da je organsko ono što se ne tretira hemikalijama. Još ako na plodu ima i malo zemlje - to je to - zdravo da zdravije ne može biti.
 
Ako su ljudi oduvek biljojedi koji su živeli samo i samo od žvakanja biljaka, zašto imaju očnjake?
Bakterije u crevima ljudi, čime se hrane, jel se sve hrane samo vlaknima iz voća i povrća, ili ima i onih koje žive od mesa?
Vilice su se smanjile kroz milenijume kako se usavršavala priprema hrane te bilo manje potrebe za kidanjem i komadanjem. Ali i ljudske vilice su nekada svakako bile veće.
Osim grofa Drakule, ljudski ocnjaci su smejurija sa kojima se eventualno može napolitanka prepoloviti.
 
Možete da se vadite koliko hoćete, sada mi je jasno o čemu se ovde radi. Samo su vegani ovako retardirani i zadrti u svojim stavovima.
 
Dužina creva zaista ukazuje da smo više biljojedi.. ali ok očigledno da smo se prilagodili i na meso..

Mene u principu meso zamara... Jedem ga jer moram... Ne znam kako lakše da unesem proteine...

Mnogo volim šećere.. ali ne kolače, torte, nego voće i povrće... Za ručak pojedem 100g mesa i 400g salate... Najviše volim da krckam iceberg salatu jedem je kao čips...
 
Ja često kupujem one z bregov.. mrzi me da idem u specijalizovane fitnes prodavnice.. valjda i ovim proteinima dovoljno nadoknadim..

A oni su poskupeli sa nekih 140tak dinara pre godinu dana na oko 220 sada za pakovanje od pola litre...

I gledam po hrani iz Meka od pre pandemije do sada su imali nekih 5,6 talasa poskupljenja...

Recimo pre pandemije, mogao si da kupiš 2 čikin vrepa na kupone za 500 rsd i dobiješ koka kolu besplatno ako popuniš onu anketu...

Sad su 2 vrepa 940 rsd, nema kupona za vrep, a koka kola sa ankete je 50 rsd, što je ukupno 990 rsd, a to je povećanje od bezmalo 100%

Danas plaćam duplo isti užitak... Inače mnogo volim mek i kfc, bukvalno svaka 2 dana jedem nešto od toga... Makar samo sladoled i kafu u Meku...
 
Protein u prahu ume nekad da iritira stomak, tj. pravi grčeve i protera. Doduše kapiram da je to samo kod ljudi sa bandoglavim digestivnim traktom, poput mene. 😄
 
Ako možeš na prirodan način da uneseš proteine (nemaš neki zdravstveni problem koji ti to onemogućuje), zašto bi ih uopšte uzimao u prahu (mislim na suplemente), ako se već ne baviš sportom (bilo to i rekreativno / amaterski)?
 
Pogled s druge strane, tj. šta nas jede... :p

in reality plants S.jpg
 
Mislim da alge i tokom našeg života uzumaju hranjive sastojke iz ostataka naše mrtve kože, tj. iz nekih organskih jedinjenja a ne samo fotosintezom...

Slično se može reći za bakterije i viruse.. Da je ovo njihov svet i da oni uzgajaju nas u meri i količini u kojoj smo im potrebni...
 
Utvrdjeno je prisustvo mikroplastike u kisnici.
To znaci da ni kisnica vise nije za pice.
Zato se ne zabrane u potpunosti plasticni kontejneri i kese?
 
Vrh