Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja takodje ne verujem da sve zavisi od investicionih kupaca, mislim da su ljudi koji kupuju za zivot oni koji odredjuju raspolozenje na trzistu dok se ostali samo kace nato.

A ti ljudi uglavnom ne razmisljaju toliko o vecini stvari o kojima se ovde pise, odnosno razmisljaju ali to nije presudno u odluci da se do kupovine dodje.

Pri kupovini za zivot, moras da napravis neki kompromis izmedju makrolokacije, mikrolokacije, velicine/rasporeda, kvaliteta, materijalizacije i cene. ROI nije ni faktor, a cena je prvenstveno limit za maksimizaciju ostalih parametara, odnosno dzabe ako sve odgovara ako ne mogu to da priustim.

Sumnjam da ce neko kupiti nesto sto mu ne odgovara samo zato sto ocekuje da ce cene jos da rastu. Isto tako sumnjam da ce neko propustiti nesto sto mu odgovara u cekanju pada. Dovoljno je tesko postici dobar kompromis izmedju gorenavedenih faktora da bi se u to ubacivala i nepouzdana prorocanstva.

Tek kada dizanje kamata i eventualni skok nezaposlenosti vecini ljudi dovoljno poremeti gornji kompromis, ce se ti kupci povuci, odnosno biti isterani sa trzista (mozda se to vec desava, podaci iz jula/avgusta nagovestavaju to).
 
Ja takodje ne verujem da sve zavisi od investicionih kupaca, mislim da su ljudi koji kupuju za zivot oni koji odredjuju raspolozenje na trzistu dok se ostali samo kace nato.

A ti ljudi uglavnom ne razmisljaju toliko o vecini stvari o kojima se ovde pise, odnosno razmisljaju ali to nije presudno u odluci da se do kupovine dodje.

Pri kupovini za zivot, moras da napravis neki kompromis izmedju makrolokacije, mikrolokacije, velicine/rasporeda, kvaliteta, materijalizacije i cene. ROI nije ni faktor, a cena je prvenstveno limit za maksimizaciju ostalih parametara, odnosno dzabe ako sve odgovara ako ne mogu to da priustim.

Sumnjam da ce neko kupiti nesto sto mu ne odgovara samo zato sto ocekuje da ce cene jos da rastu. Isto tako sumnjam da ce neko propustiti nesto sto mu odgovara u cekanju pada. Dovoljno je tesko postici dobar kompromis izmedju gorenavedenih faktora da bi se u to ubacivala i nepouzdana prorocanstva.

Tek kada dizanje kamata i eventualni skok nezaposlenosti vecini ljudi dovoljno poremeti gornji kompromis, ce se ti kupci povuci, odnosno biti isterani sa trzista (mozda se to vec desava, podaci iz jula/avgusta nagovestavaju to).
Sve si u pravu
 
Čekajte bre, kako mislite da investicioni kupci ne utiču na cene? Pa oni prvi prave pritisak na kupovinu. Kad bi samo kupovali ljudi da stanuju u tim nekretninama, pa kvadrat bi bio ispod 1000e. Možda bi se samo oko nekih jako traženih lokacija otimali, pa bi tu bilo skupo. U Beogradu ima sasvim dovoljno stanova za sve.
 
Čekajte bre, kako mislite da investicioni kupci ne utiču na cene? Pa oni prvi prave pritisak na kupovinu. Kad bi samo kupovali ljudi da stanuju u tim nekretninama, pa kvadrat bi bio ispod 1000e. Možda bi se samo oko nekih jako traženih lokacija otimali, pa bi tu bilo skupo. U Beogradu ima sasvim dovoljno stanova za sve.
Pa utiču i oni naravno ali i ja mislim da više ima onih koji kupuju za život..
 
Investicioni kupci najviše utiču kad je početak bull-a, kad je hype i kad kreće opšta ložana. Tada se dreše kese, razgrću slamarice i parkira vulo. Taj pritisak na tražnju se tada toliko zavitla i može da traje godinama.

Kupci koji rešavaju stambeno pitanje ne mogu toliko da utiču na izbor trenutka kupovine.
 
Čekajte bre, kako mislite da investicioni kupci ne utiču na cene? Pa oni prvi prave pritisak na kupovinu. Kad bi samo kupovali ljudi da stanuju u tim nekretninama, pa kvadrat bi bio ispod 1000e. Možda bi se samo oko nekih jako traženih lokacija otimali, pa bi tu bilo skupo. U Beogradu ima sasvim dovoljno stanova za sve.
Ne mislim da ne uticu uopste, ali da generalno, barem kod nas, ne prelamaju oni da li ce trziste biti u padu ili ce rasti. Vise uticu koliki ce taj pad/rast biti.
 
Ne mislim da ne uticu uopste, ali da generalno, barem kod nas, ne prelamaju oni da li ce trziste biti u padu ili ce rasti. Vise uticu koliki ce taj pad/rast biti.
Cek, polako, hoces da kazes da obican narod u Srbiji za zivot kupuje stanove od 45 m^2 u bloku 45 za 100k+ evra u keshu? :) A kako se to "prelama" trziste, kako to uticu investori na to koliki ce pad/rast biti, mehanika mi nije jasna, da li su zanemarljivi ili ne?
 
Zavisi od definicije investicionog kupca! Ne postoje ozbiljna domaća i strana pravna lica koja se time bave ovde (za razliku od zapada npr). Dalje i pravih investicionih fizičkih lica je malo, realan prinos je minimalan, a ako već ima neko bogatstvo pre će graditi (i povećavati) ponudu ili praviti neki portfolio. Više u smislu da ima dosta onih koji bi to svakako radili i sav višak ubacivali u beton, jer ne znaju šta drugo (ništa biznis, berze, kripto, zlato...), a i psihološki je pod uticajem trenutnog trenda da nekretnine rastu brže od drugih aseta! E takvi utiču više od ljudi koji samo žele da se skuće!

Poznajem dobro ženu, 70 godina, bez dece, u Nemačkoj ceo radni vek, svakakve muke pretovarila preko leđa! Ceo život svima samo pomagala, poklanjala, jurila i završavala kome šta treba. Nešto malo stvorila, veći deo nasledila, prodala sve i to ubacila u par stanova u Zemunu i NBG i poklonila bratanici, kaže ništa joj ne treba, a sama živi u stanu koji nije njen (valjda državno stanovanje, ne plaća punu tržišnu cenu, jer je tu decenijama, imaju neki sistem, ne znam detalje). Da li je treba kriviti?
 
LOL koja Spanija krs. Veternik FTW!

Mislim da isemo jos na gore i da ubezava. Danas je bila grupa Rusa kod fontane na Terazijama i trazili su da im neko iznajmi stan. (tamo gde se menjaju slicice). Tu su dolazili svi koji imaju stanove da iznajme. Potpuno sumanuto sta se desava! Ovo je sad otimacina za stanove. Samo je pitanje ko ce koga da zaj*be da proda na foru kao “sad ce pad” i “ovo je balon”.

U Kaliforniji je krenuo zestok pad. A gde ce kesh? Pa u Srbiju naravno. :)
 
LOL koja Spanija krs. Veternik FTW!

Mislim da isemo jos na gore i da ubezava. Danas je bila grupa Rusa kod fontane na Terazijama i trazili su da im neko iznajmi stan. (tamo gde se menjaju slicice). Tu su dolazili svi koji imaju stanove da iznajme. Potpuno sumanuto sta se desava! Ovo je sad otimacina za stanove. Samo je pitanje ko ce koga da zaj*be da proda na foru kao “sad ce pad” i “ovo je balon”.

U Kaliforniji je krenuo zestok pad. A gde ce kesh? Pa u Srbiju naravno. :)
I ti rusi ce otisi isto tako kao sto su dosli, kes iz USA naravno nece doci u usr*ni srbistan, vec ko ima kesa ce iskoristiti veliki pad cena tamo i pokupovati sve po niskoj ceni, a kako pises sa euforijom o umisljenom rastu cena, prizeljkivajuci ga (uzalud) radi koristi samo svog dup*ta dok mladi ljudi sa bebama se muce da dodju do deb*lno precenjenih nekretnina, verujem da ce ti trebati dzak bensedina kad krene neizbezni pad cena🤣🤣🤣a bice ti i skroz zasluzeno..
 
Tako je Vradoviću, ako krenu masovni dolasci stranaca biće ludilo Srbija neće učestvovati u sukobu i tražiće se kvadrat više. Postaćemo zemlja blagostanja (proročanstvo Tarabića).
 
LOL koja Spanija krs. Veternik FTW!

Mislim da isemo jos na gore i da ubezava. Danas je bila grupa Rusa kod fontane na Terazijama i trazili su da im neko iznajmi stan. (tamo gde se menjaju slicice). Tu su dolazili svi koji imaju stanove da iznajme. Potpuno sumanuto sta se desava! Ovo je sad otimacina za stanove. Samo je pitanje ko ce koga da zaj*be da proda na foru kao “sad ce pad” i “ovo je balon”.

U Kaliforniji je krenuo zestok pad. A gde ce kesh? Pa u Srbiju naravno. :)
Nikad neću razumeti šta jedan milioner traži na forumu i gubi vreme umesto da izdaje i prodaje stanove koje je mudro kupio Rusima, čuo sam da je najbolje mesto Terazijska cesam(u poverenju) 😉
 
Ćaskam sa nevernim tomama i pripremam se da cupam parket za grejanje :)
Nadam se da nema networth limit da bi učestvovao u ćaskanju. Mene barem SNS ne može da plati :)

Uglavnom ja sam kupac a ne prodavac :)
Cekam taj cuveni pad da ulecem. Pricalo se da je u septembru a sad je u oktobru.
 
To je na žalost dosta tačno, ali zašto pojedini forumaši misle da je u Hrvatskoj bolje?
Ja živim uz granicu i znate kada se predje granica ili još bolje kada se ide preko Molunta i ostalih sela prema Dubrovniku, znate li kolika je to bijeda? Moskviči i Trabanti se dan danas voze. I onda poslije 20-ak km dodjete u Dubrovnik, platite sat parkinga 6 € i kafu još toliko na Stradun i vidite da je raslojenost još veća. Dovode "robove" da im rade iz zapadne, sad i istočne, Hercegovine. Imaju taj turizam i ništa više. Zaduženi su do guše. Znate šta je Beograd za Hrvatsku? Evropska Metropola visokih standarda i vrijednosti. Znate šta je Srbija za Hrvatsku? Moderna i razvijena zemlja. Znate li šta je Beograd za Ljubljanu? Megalopolis. Na Balkanu je sve ostalo (osim Atine i donekle Soluna) boranija za Beograd.
I znate li sada šta je najveći paradoks? Da je M2 stana u Ljubljani 2 ili 2 ipo puta skuplji nego u Beogradu. Skuplji je i u Zagrebu. Pa vi sad procjenite je li to realno da jedan grad koji je malo veća konjušarnica bude duplo skuplji od Beograda. Ova kriza zapad Vs. Rusija je takodje velika razvojna šansa Srbije. E sada, uvijek je u samoj Srbiji postojao ogroman procenat mrzitelja svega srpskog. Najviše u Beogradu. Kada bi samo malo poput nas bokeljskih Srba, Srba iz Crne Gore, Hercegovaca, Krajišnika, i takvi "Beogradjani" zavoljeli Srbiju, svima pa i njima samima bi bilo bolje. Prvenstveno u smislu psihološke ravnoteže i sredjenosti jer ta kriza identiteta se pretvori u mržnju i počne da razara.
E sad raspalite po meni slobodno. Da sam bot, da sam ovakav ili onakav, ali budite sigurni da i nas preko milion ipo ljudi iz RS, CG i okruženja ćemo uvijek više voljeti Beograd i Srbiju i tamo ćemo uvijek kupovati stanove što će takodje uvijek održavati potražnju. Beograd je prirodni centar velikog tržišta ljudi robe i kapitala koji su medjusobno povezani.
Evo da potvrdim. Bio sam u Dubrovniku pre tri nedelje i išao sam od Herceg Novog. Vozni park u selima od crnogorske granice do Dubrovnika je bio ispod svih očekivanja a dečko iz Sarajeva koji radi u kafiću u Dubrovniku mi je rekao da kao konobar ima 27 evra dnevnicu. Iskuka se čovek, kaže svi misle da se razbija od para a ono....
 
Razbijaju samo vlasnici. Parking pored starog grada prošle godine 6 eur/h, verujem da je sad možda i skuplje. 😤
 
I ti rusi ce otisi isto tako kao sto su dosli, kes iz USA naravno nece doci u usr*ni srbistan, vec ko ima kesa ce iskoristiti veliki pad cena tamo i pokupovati sve po niskoj ceni, a kako pises sa euforijom o umisljenom rastu cena, prizeljkivajuci ga (uzalud) radi koristi samo svog dup*ta dok mladi ljudi sa bebama se muce da dodju do deb*lno precenjenih nekretnina, verujem da ce ti trebati dzak bensedina kad krene neizbezni pad cena🤣🤣🤣a bice ti i skroz zasluzeno..
Skupo ce nas kostati kao zemlju trenutni entuzijazam i licni interes. Uvek je tako bilo kroz istoriju.
Inace, dzabe mi kuca, 2 stana, lokal ako imamo demografsku katastrofu. Ova zemlja kao da se od 70-tih trudi da razjuri sve. Toliko
 
Razbijaju samo vlasnici. Parking pored starog grada prošle godine 6 eur/h, verujem da je sad možda i skuplje. 😤
Evo da potvrdim. Bio sam u Dubrovniku pre tri nedelje i išao sam od Herceg Novog. Vozni park u selima od crnogorske granice do Dubrovnika je bio ispod svih očekivanja a dečko iz Sarajeva koji radi u kafiću u Dubrovniku mi je rekao da kao konobar ima 27 evra dnevnicu. Iskuka se čovek, kaže svi misle da se razbija od para a ono....
Evo dve objave koje objašnjavaju u kom ku**u od sistema živimo. Parking mesto zarađuje više od čoveka koji ceo dan stoji na nogama i služi piće i hranu. O čemu dalje da pričamo.
 
Percepcija klinaca od oko 20 godina je da je aktuelan projekat po kome oni dobijaju jasnu poruku od države da mogu i treba da se odsele na zapad, ne postoji nijedan iskren napor da se zadrze kako mladi akademski gradjani tako ni seosko stanovnistvo, sve to u liniji sa tim da od 2050 neće biti moguć život na bliskom istoku usled klimatskih promena…sa koje strane Dunava si kupio stanove vradovic?
 
Da bismo pokazali kako to u praksi može da izgleda, uzmimo primer građanina koji se “navukao” na reklamu sa bilborda za kupovinu stana u Beogradu na vodi, uz ratu “počev od 499 evra mesečno”. Uz euribor od -0,54 odsto, koliko je bio do marta ove godine, za ratu od 499 evra mogao je da se podigne kredit od 127.000 evra na 30 godina otplate. Danas je rata za taj kredit već skočila na 650 evra, što je povećanje od 33 odsto. Ako euribor dostigne četiri odsto do kraja godine, rata kredita će biti oko 850 evra, što je povećanje od čak 70 odsto. Uz euribor od pet odsto, rata kredita bi skočila na 940 evra, što je povećanje od preko 88 odsto.
 
Vrh