Šta je novo?

Cene nekretnina

Navedite mi tri pozitivne stvari a koje se tiču kvaliteta života ovde. Da pogodim; novogradnja termoizolovana sa dobrim energetskim pasošem (i nivoom radona), ili kvalitetne zgrade? Rusima je trenutno ovde ok, jer mogu da zarađuju i dalje svoj novac, a da su srećni i nisu baš. Znam jednog koji nije srećan ovde ali nema drugi način da zaradi novac.
 
1. Imas slobodu da odes na trg u svom gradu i vices "Slava Rusiji" ili "Slava Ukrajini" bez ikakvih posledica.
2. Mozes da pojedes 10 cevapa za 3,4 evra.
3. Mozes da kupis stan za 2 kile krompira.
 
Svi za Srb :) dal ce u Mirijevo :)

Na ovom Telegram kanalu non stop komentarisu gde da gledaju stanove i sta i kako ide :)

5DEEB937-BB4A-414F-9CFC-596FDB148059.jpeg
 
Tako je, ovde imaš svu slobodu govora a u stvari si porobljeni rob. A tih 10 ćevapa su svuda jeftiniji nego ovde, a sastav bolje ne znati. Stanova će biti dž, ker ulazimo u neviđenu krizu.
 
Nemaju ni svi Rusi toliku ustedjevinu za kupovinu stana, niti mislim da im je to prioritet. Neki ce iznajmljivati dok se ne smiri situacija, ukinu sankcija pa idu dalje negde, neko ce mozda i ostati, ali ako drzava dozvoli da zbog masovnog pustanja rusa srbi ne mogu da prezive, e stvarno se treba zapitati... Onda je drzava dozvolila taj skok cena i nemogucnost za 95% ljudi u Srbiji da kupe a isto tako za one vec siromasne koji iznajmljuju, jos gore... Zao mi je tih ljudi koji izbegnu zbog rata, ali ovo bi trebalo da je ipak nasa zemlja. I ja sam za to da se ovde neguje sve dobro cega ima, podstakne i zivot van Beograda, ima lepih mesta ali u tim mestima nema poslova ni sa ni bez fakulteta. Ako nemas zemlju i vec dovoljno novca za podsticanje proizvodnje, kupovinu traktora, gorivo, ne mozes ni da odes na selo, tesko i da prodas to sto proizvedes. O penziji kasnije da ne govorim... Ljudi sa fakultetom tamo nemaju opciju rada ni za neke "prosecne" plate... Mozda ovi bez fakulteta mogu da rade u nekoj lokalnoj prodavnici za 200-300e, a penzija im bude posle, ako celog zivota radis, mozda 15.000 mada te taj poslodavac sigurno nije ni prijavio
 
U razvijenijim drzavama je podstaknuta poljoprivreda i bolji zivot na selu. Ovde se bavimo prodajom drzavnog zemljista, stranci otvore fabriku i daju nasim neku bas najnizu zaradu i eto nama siromastva a njima profita. Nasi koji imaju firme mozda i imaju nekog novca ali i radnik u maxiju treba da prezivi mesec jer i on radi celog meseca
 
Svi za Srb :) dal ce u Mirijevo :)

Na ovom Telegram kanalu non stop komentarisu gde da gledaju stanove i sta i kako ide :)

Pogledajte prilog 145476
vradovic čime se ti javno nasladjujes treba da se zapitaš, ako smognes malo vremena između zarađivanja miliona i besmislenih chat-ova probaj da odeš po neku dijagnozu, za svoje dobro….
 
Mozda nemaju neku veliku ustedjevinu ali neki imaju bas dosta. Ovi koji prvi imigriraju i plus oni na samom pocetku Upworkovci tj IT su solidni. Rekao bih 20.000 eura da je prosek da donesu sa sobom ili kroz remote poslove.
Ako imigrira 1 milion Rusa i Ukrainaca (sto je 0.5% populacije) to je 20 milijardi kesa koji ucestvuje u ekonomiji. Rentiranje nekretnina bi poskupelo drasticno. Veci porezi i to na kraju gura vece cene nekretnina.

Kada se gleda iz perspektive drzave to je jako dobra situacija.

Kada se gleda iz perspektive naroda i to domaceg onda je za neke dobro (biznismene na primer) a za neke lose (oni koji su se pravili pametni i cekali cuveni pad cena). Oni ce najgore proci od svih.
 
vradovic čime se ti javno nasladjujes treba da se zapitaš, ako smognes malo vremena između zarađivanja miliona i besmislenih chat-ova probaj da odeš po neku dijagnozu, za svoje dobro….
Ucini sebi uslugu i nemoj nikada u zivotu da se bavis procenama, investiranjem na berzi ili biznisom. Imas 50 postova poslednjih 5 godina kako ce cene padati i svaki put si promasio. Ako to radis iz neznanja to je u redu ne krivim te.

FB4EC4B4-A81F-4C4F-AED4-0C0E59FAA7FE.jpeg


4E1EA8FC-DD56-453A-81AB-71503B7D9280.jpeg


C23475BF-81E5-4BA0-865B-0CB44395A05E.jpeg


60633FAE-F12F-42C6-BEC2-CF00EDB64DAC.jpeg


3AF9CDDC-1F69-46A5-9463-1626188CC76D.jpeg


DE263DFD-EAC1-45F7-87DE-2A6548687C3A.jpeg
 
Priznaje za sistematski pristup, izgleda da je malo zabolelo 😉 mene cene nekretnina ne dotiču, da se BW za 5 godina cena prepolovi ponovo ga ne bih kupio…ja sam svoj održivi plan u skladu sa mojim prohtevima manje više sklopio, voleo bih da to isto uradi sto više ljudi, ovo neodrživo stanje sa cenama gde se radujemo tudjoj muci ovaj put Ruskoj i Ukrajinskoj ili u krajnju ruku prodavacemo ljudima sa bliskog istoka za par decenija, ako nam ne uzmu sami ….
Malo smalaksi čoveče , dan/noc pratiš svoj portfolio(investiram poverenje da nije sve spam), spamujes po raznim forumima…izadji malo u prirodu, čuvaj zdravlje …
 
ja sam u prirodi :) Ne brini ti za mene. Brini za sebe kako ces da se ne stresiras od frustracije sto cene samo idu na gore.

Sa ovim platama i ovim IT-jevcima meni je jako cudno da rast nije jos jaci. Jednostavno upumpavaju nam i jake IT poslove i plus novi svez kapital na trzistu. Po svakoj logici trend rasta ce se nastaviti. Sve dok se nesto ne desi da ga preokrene. Sledeci RGZ izvestaj ocekujem all time high. Po meni rast nije onakav kakav bi trebao da bude jer ljudi imaju psiholosku granicu ali probice se to uskoro. Ako se ovo nastavi rente ce da budu bas visoke.

13DF47B3-37A6-459E-9409-047547D323C1.jpeg
 
Na CG primorju su ovog proljeća cijene rente stanova skočile skoro duplo nakon dolaska velikog broja Ukrajinaca. Jako mali broj njih su kupci, uglavnom iznajmljuju. Kod domaćih zakupaca stanova se pojavila ljutnja, jer su njima stanodavci znatno podigli kirije. Sada se to malko stabilizovalo, ali generalno, cijene zakupa su jezivo visoke. Otprilike toliko da je kirija veća od rate kredita za isti stan i nakon ovih skokova Euribora. Ista je stvar i u Podgorici. Ovdje od prije ima jako puno Rusa. Oni više od Ukrajinaca kupuju i generalno su bogatiji (ovi koji su do sada dolazili). Došlo se u situaciji da turistički apartman (stan) više prihoda donosi ako se izda cijele godine Ukrajincu ili Rusu, nego što donese za sezonsko izdavanje jun-septembar. To nikada nije bio slučaj. Međutim kod cjelogodišnjeg izdavanja dosta je veće habanje stana i uvijek je problem sa izlaskom stanara iz stana u ugovoreno vrijeme jer ti ljudi jednostavno nemaju gdje. Pogotovo ako je dogovor da izađu pred sezonu.
Što se tiče cijena stanova, ne nazire se pad. Tokom ljeta je došlo do blagog poskupjenja.
 
U razvijenijim drzavama je podstaknuta poljoprivreda i bolji zivot na selu. Ovde se bavimo prodajom drzavnog zemljista, stranci otvore fabriku i daju nasim neku bas najnizu zaradu i eto nama siromastva a njima profita. Nasi koji imaju firme mozda i imaju nekog novca ali i radnik u maxiju treba da prezivi mesec jer i on radi celog meseca
У развијенимим државама заиста се више подстиче пољопривреда, али су и почетне позиције и резултати потпуно супротни нашој ситуацији.

1.У Србији је проценат руралне популације и даље огроман у односу на те развијеније земље, па ће и даље (бар још једну или две генерације) трајати притисак на градове.

2. Њихова пољопривредна производња је много јача од наше, а опет је удео пољопривреде у укупној економији много нижи, што говори о томе да је код нас пољопривреда чак и најближа тим земљама, и да више каскамо у другим областима.

3. Наша села по пасивним крајевима имају језиву будућност. Потребна су гигантска средства, за нас незамислива, да би се ту нешто преокренуло, а не видим ни шта би то било. А ова села која имају неку будућност ће бити богатија, али са трендом даљег укрупњавања газдинстава, и смањења популације.

Дакле, и у случају неулагања у село, и у случају великих улагања, ефекат депопулације је неизбежан. А то значи даљи притисак на урбану популацију и делатности. Наравно, и на некретнине. И то све причам као неко ко управо купује своју другу сеоску некретнину. :)
 
Na CG primorju su ovog proljeća cijene rente stanova skočile skoro duplo nakon dolaska velikog broja Ukrajinaca. Jako mali broj njih su kupci, uglavnom iznajmljuju. Kod domaćih zakupaca stanova se pojavila ljutnja, jer su njima stanodavci znatno podigli kirije. Sada se to malko stabilizovalo, ali generalno, cijene zakupa su jezivo visoke. Otprilike toliko da je kirija veća od rate kredita za isti stan i nakon ovih skokova Euribora. Ista je stvar i u Podgorici. Ovdje od prije ima jako puno Rusa. Oni više od Ukrajinaca kupuju i generalno su bogatiji (ovi koji su do sada dolazili). Došlo se u situaciji da turistički apartman (stan) više prihoda donosi ako se izda cijele godine Ukrajincu ili Rusu, nego što donese za sezonsko izdavanje jun-septembar. To nikada nije bio slučaj. Međutim kod cjelogodišnjeg izdavanja dosta je veće habanje stana i uvijek je problem sa izlaskom stanara iz stana u ugovoreno vrijeme jer ti ljudi jednostavno nemaju gdje. Pogotovo ako je dogovor da izađu pred sezonu.
Što se tiče cijena stanova, ne nazire se pad. Tokom ljeta je došlo do blagog poskupjenja.
Ukoliko sam negde dobro procitala-ratne izbeglice ne mozes ni da izbacis tek tako iz stana...
 
Svakako, prodaja je definitivno i provereno skroz stala. Jedino sto moze da utice na rast jesu Rusi, ali svi mi koji gledamo da kupimo, se naravno nadamo da se to nece desiti. Osobe koje pisu sve vreme-sve dlce da ode jos gore, rade isto sto i mediji, stvaraju paniku koja poskupljuje stanove... I bas se pitam zasto neko to godinama forsira po forumu. Mozda ce momak koji godinama pise o padu cene jednom biti u pravu 🙂 ja se bar tome nadam jer, dok je bila manja cena, nisam imala opciju, sad kad je porasla i cena i kamata, opet je nerealno cak i sa dosta boljom zaradom....
 
Nemacka ce izgleda ponuditi azil ruskim izbeglicama.


Glup bi bio onaj ko odabere Srbiju kada moze dugorocno Nemacku.

Ne postoji zvanicna informacija o broju Rusa koji su u Srbiji, pa je svako potenciranje ovde cista spekulacija.

Rusi ne kupuju stanove, o tome se pisalo i ranije, tako da Radovicu, smanji dozivljaj sa spamovanjem i pravljenjem urgency prodajne atmosfere.
 
Ok. Mozda se nesto promenilo ili zavisi od lokacije. Ranije kad je bila aktuelna vest od 10%, raspitivao sam se kod osoba koje rade po bankama i znam da nisu odobravali (nisam uzimao kredit nego mi je bilo sumnjivo sto spustaju limit i dovode u veci rizik stanovnistvo). Znam da su poostravali uslove za kredit ove godine od maja i izbegavali su da ljudima opterete zaradu do maksimuma. Cesto sada traze i vece ucesce od 20%.hocu da kazem da to sto mozda nude tebi, nije deo standardne ponude. Da li je zbog primanja, prethodno otplacenih kredita, stanja na racunu....ne bih ulazio u to posto je to tvoja licna stvar
Ima banki koji traze i vece ucesce, Erste banka mi je trazila 16%, to je neka njihova racunica, poenta svega ovog jeste da imaju banke koje daju i sa 10% ucesce.
 
У развијенимим државама заиста се више подстиче пољопривреда, али су и почетне позиције и резултати потпуно супротни нашој ситуацији.

1.У Србији је проценат руралне популације и даље огроман у односу на те развијеније земље, па ће и даље (бар још једну или две генерације) трајати притисак на градове.

2. Њихова пољопривредна производња је много јача од наше, а опет је удео пољопривреде у укупној економији много нижи, што говори о томе да је код нас пољопривреда чак и најближа тим земљама, и да више каскамо у другим областима.

3. Наша села по пасивним крајевима имају језиву будућност. Потребна су гигантска средства, за нас незамислива, да би се ту нешто преокренуло, а не видим ни шта би то било. А ова села која имају неку будућност ће бити богатија, али са трендом даљег укрупњавања газдинстава, и смањења популације.

Дакле, и у случају неулагања у село, и у случају великих улагања, ефекат депопулације је неизбежан. А то значи даљи притисак на урбану популацију и делатности. Наравно, и на некретнине. И то све причам као неко ко управо купује своју другу сеоску некретнину. :)
Da ne zaboravimo i urbanu poljoprivredu, koja se sve više širi. Još uvek je to daleko od potrebnog, ne može se žito proizvoditi u gradovima, ali neke kulture kako pradajz, paprike, jagode, spanać i sve ostale koje mogu u plastenicima, mogu.
 
Goje podeli sa nama šta se kupuje po selima i gde? To je zanimljiv koncept, ljubitelj Dorćola, ali se kupuje po selima
 
Nikad neću razumeti šta jedan milioner traži na forumu i gubi vreme umesto da izdaje i prodaje stanove koje je mudro kupio Rusima, čuo sam da je najbolje mesto Terazijska cesam(u poverenju)
Ma lik garant ima neku firmicu za nekretnine, u prizemlju neke zgrade iznajmio prostor (bivsi frizeraj ili trafiku). Sad nema posla pa troluje. Ali dobar je trol, ima vremena, vidi se.
Milioner iz amerike

Sent from my M2010J19CG using Tapatalk
 
Goje podeli sa nama šta se kupuje po selima i gde? To je zanimljiv koncept, ljubitelj Dorćola, ali se kupuje po selima
Ја одавно не размишљам инвестиционо, односно то ми је секундарно. Посвећен сам улагању у личну срећу, и чулна задовољства. Радим ко коњ и дружим се са ашовом и мотиком, и то ме испуњава, а још ако уберем који плод тог рада... пуна капа.

Има их пуно који од тог рада могу и да живе, или да им то буде инвестиционо улагање. Ја сам одвећ неозбиљан за тако нешто.
 
Pa pretpostavimo da sada jeste dobar trenutak za ulaganje novca u nekretnine, sto je lakse nego se raspravljati da li nije :)
Kriza u Rusiji prepoznata kao odlucujuci faktor jos u februaru od strane ljudi koji se razumeju u zaradu na nekretninama i sada se ubiru plodovi dobre analize, razumevanja trzista, elasticnog reagovanja i pune likvidnosti :)
Sva energija i raspolozivi resursi su upregniti u sticanje novih gradjevinskih dozvola i pokretanje novih gradilista.
Efekti (bi morali) da se vec vide, pre svega u broju novih dozvola i novootvorenih gradilista, te pojacane gradjevinskih aktivnosti na novim projektima, i zavrsavanju postojecih projekata, da bi se prebacili na nove... a ne u tracenju vremena i broju postova na forumu.
 
Ima treca opcija.
Potpise se veliki svetski sporazum o trajnom miru. Berza krene na gore, ekonomija procveta, cene se smire a Rusi koji su tu kazu "WOW" kako je dobro ovde u Srbiji i ne ide mi se nazad. Ovi Srbi ne shvataju sta imaju totalno suluda nacija. Zatim pozovu i prijatelje i porodice jer se rasprica da je kvalitet zivota Srb daleko bolji nego sto se predstavlja :)

Eto sanse za dupli bull.

vradovic čime se ti javno nasladjujes treba da se zapitaš, ako smognes malo vremena između zarađivanja miliona i besmislenih chat-ova probaj da odeš po neku dijagnozu, za svoje dobro….
Ti rusi kako dosli tako ce i da odu/vrate se za par meseci💪💪 Jedva cekam da dozivi pad cena nekretnina🤣🤣🤣
 
Vrh