Šta je novo?

Cene nekretnina

Najlosiji Rus Upworkovac koji je u Novom Sadu to odradi za 3 dana.
Trenutno Srbija ima najvise upworkovca po glavi stanovnika.

Upworkovac je sirok pojam, ovi sto rade data entry (a ne znaju da automatizuju ili iskoriste neki OCR), ne zaradjuju vise od 600-700 evra mesecno uz kidanje od posla. A ozbiljniji programeri uglavnom vec rade negde za velike pare. Ima i tih koji mlate pare na upworku, al opet, pricam na osnovu ljudi koje znam, nemamo statistiku... Tako da se ovaj argument svodi na "ima ih mnogo, evo ja znam JEDNOG.."

A sto se tice poskupljenja stanova i studenata, ne bih bas likovao oko toga... Opet ce isplivati negativna selekcija u Srbiji, nije problem u kapitalizmu ili komunizmu, problem je u nama.
 
Ja sam rekao rus upworkovac. Ovaj sto radi data entry se nije selio vec je odustao od tog posla.
Rusi koji su se preselili jer je Upwork banovan u Rusiji su oni koji po mom misljenju imaju minimum lupam $40/Hr.

Mozes lako da utvrdis. Otvori upwork stavi Srbiju i videces da je gomila njih Novi Sad a nisu nasa imena. Neka su i slicna ali kad krenes da pricas sa njima ne znaju nas jezik a stoji im nasa drzava. Ja cesto zaposljavam neke na upworku i vidim takve stvari.

Drugo ne likujem vec iznosim cinjenice, neposredna saznanja i moje misljenje. Dobro povremeno anti Srbima-hejterima malo odbrusim (sto mi je u krvi) ali ne mislim da je ovako ludacki rast cena dobar za bilo sta. Osim eventualno za veci drzavni budzet od naplate poreza (sto je po meni dobra stvar). Drzava na prvom mestu.

Pored ovih nenadanih upworkovca sve vise se nasa dijaspora vraca i to utice na znacajno pomeranje granice u cenama

Kao da to sve nije dosta USD je jak pa nasi iz USA kupuju sta drugo nego nekretnine.
 
Poslednja izmena:
Euribor 3M je toliko skočio da je fleksibilna kamatna stopa u jednoj banci veća od fiksne koju sam ja dobio pre mesec dana...

Fiksne kamate su po pravilu veće od varijabilnih zato što banka kalkuliše inflatorni rizik, tj banka ti naplati što je rizik na njoj, a varijabilnom se ti u stvari kladiš da će euribor ostati nizak. Ako si ti dobro razumeo i preneo i ako sam ja dobro razumeo, to znači da banke očekuju da euribor/belibor padne u srednjem/dugom roku!

Treba dobro proučiti šta banke predstavljaju fiksnim kamatama. Ima kamata koje su fiksne samo određeni period! Nisam u toku sa ponudom, niti bih se usudio da uopšte sada razmišljam o kreditu (eto bot koji još i odvraća ljude od kupovine :)), znam da je jedno vreme bila opcija da ti na svake recimo 3 godine možeš da menjaš sa fiksne na varijabilnu i obratno. Možda i najbolja opcija za one koji se sad usude i koji nemaju nameru da se klade sa bankom, nego hoće pošteno da plate neku kamatu na pozajmljeno, bez nekih većih rizika u slučaju fluktacije rata.

Još jedna prilično realna situacija za razmatranje je i devizni kurs i ogroman deficit koji se pravi (troškovi branjenja kursa i sada energije)! Rizik devalvacije valute nije zanemarljiv. Najbolje je prošla jedna moja drugarica koja je još pre 7, 8 godina uzela fiksni kredit za stan i to u dinarima. Em je imala pogodnosti jer je radila za banku, em nema rizika promene deviznog kursa, em joj je inflacija obezvredila kredit i podigla nominlanu vrednost stana! Što kažu uhvatila je nož u padu tik iznad poda.
 
Izgleda i kod brace Hrvata lobi agenata kida mada slabiji su od nas dosta. Uskoro ih svakako prestizemo po svakom kriterijumu.
 
Pa sad, prestizemo ih po cenama svega :) a da li ih stizemo po standardu? Srpski gdp per capita i dalje vise nego duplo manji od Hrvatskog. Molim da budemo precizni, prestizemo ih u cenama, ne po svakom kriterijumu.
 
Zato su oni prodali 100% Telekoma a mi nismo jos
Njihov dug per capita je mnogoo puta veci od naseg.
Vojno smo ih vec prestigli.

Pregazicemo ih kao brzi voz. Da nemaju primorje ne bi se ni do sad drzali.
Nemam nista protiv njih iskreno ali nebuloza je da se poredimo sa njima jer to je kao da poredis Kinu i Albaniju.
Realnije je da gledamo Madjare i Austriju to su nasi dometi za sada.
 
Poslednja izmena:
I Austrija ima veci dug u odnosu na gdp, a i Nemacka i Belgija, o Francuskoj da ne govorimo... O vojnom prestizanju zemlje koja je u NATO, ne bih trosio reci...
Pregazicemo ih kao brzi voz. Da nemaju primorje ne bi se ni do sad drzali.
Da tramvaj nema sine, bio bi trolejbus. :) Takodje, nemam nista protiv njih, cak imam dosta prijatelja tamo, a navijam i ja za nas. :cool: Al budimo objektivni, u Zagrebu vise niko ne gleda na platu od 1000+ evra kao na bog zna sta, cak sta vise, to je tamo ko kod nas 500 eur, oni tek 2000+ smatraju za neku dobru platu. Kod nas ljudima curi voda na usta kad im pomenes paltu od famoznih 1000 jura. Cene slicne ko kod nas. Kukaju na korupciju i na drzavne sluzbe, al opet, debela su Evropa za nas, iako kaskaju za Evropom realno. Toliko.

Nekad mi zvuci kao da nas trolujes, al eto nateras me da odgovorim, obaska :)
 
Fiksne kamate su po pravilu veće od varijabilnih zato što banka kalkuliše inflatorni rizik, tj banka ti naplati što je rizik na njoj, a varijabilnom se ti u stvari kladiš da će euribor ostati nizak. Ako si ti dobro razumeo i preneo i ako sam ja dobro razumeo, to znači da banke očekuju da euribor/belibor padne u srednjem/dugom roku!

Treba dobro proučiti šta banke predstavljaju fiksnim kamatama. Ima kamata koje su fiksne samo određeni period! Nisam u toku sa ponudom, niti bih se usudio da uopšte sada razmišljam o kreditu (eto bot koji još i odvraća ljude od kupovine :)), znam da je jedno vreme bila opcija da ti na svake recimo 3 godine možeš da menjaš sa fiksne na varijabilnu i obratno. Možda i najbolja opcija za one koji se sad usude i koji nemaju nameru da se klade sa bankom, nego hoće pošteno da plate neku kamatu na pozajmljeno, bez nekih većih rizika u slučaju fluktacije rata.

Još jedna prilično realna situacija za razmatranje je i devizni kurs i ogroman deficit koji se pravi (troškovi branjenja kursa i sada energije)! Rizik devalvacije valute nije zanemarljiv. Najbolje je prošla jedna moja drugarica koja je još pre 7, 8 godina uzela fiksni kredit za stan i to u dinarima. Em je imala pogodnosti jer je radila za banku, em nema rizika promene deviznog kursa, em joj je inflacija obezvredila kredit i podigla nominlanu vrednost stana! Što kažu uhvatila je nož u padu tik iznad poda.
Fiksne kamate su dobre za kraći rok otplate. Banke ih samo tako i daju (do 10 godina).
Na 25-30 godina meni trenutna vrijednost Euribora ne bi ni bila toliko bitna zato šta će u tom dugom periodu svakako biti nekoliko ciklusa rasta i pada od po nekoliko godina i za taj period će se sve iznivelisati tuda negdje na nekoj prosječnoj vrijednosti.
 
oni tek 2000+ smatraju za neku dobru platu.
upravo na temi koja pokriva cene nekretnina, treba da je jasno, da se tek svote od €1.5/2k, i ovde mogu smatrati za odgovarajuću platu, a ako uzimaš kredit za stan, i želiš i da ti posle svake rate, ostane dovoljno za OK život s porodicom

i to ne neko bahaćenje tipa BGH20, već bilo koju novogradnju

svakako da većina to nema, ali je pokrenuto pitanje šta se može smatrati "dobrom platom" u Bg miljeu, i to je danas otprilike ista suma ko u Zg
 

Oranice i cene nekretnina!
Navijam za sve vas koji podrzavate podizanje cena nekretnina.
Neka vam tako bude celog zivota ali za sve proizvode , produkte i usluge,
Navijam da cena u Mirjevu bude 5000 po kvadratu, da gorivo za par meseci bude 500 din po litru , da jestivo ulje placate 600 din. po litru a hleba kao glavno Srpsko jelo 200 din.
Navijam da vam se takvi snovi ostvare i da vasa deca i unuci ovim tempom povecanja cena placaju te iste stvari po 10 tj. 100 puta vecim cenama i da neki od njih ni za 5 zivota ne mogu otplatiti stambeni prostor.
Navijam za vase licemerne stavove jer znam da to radite iz licnog i kratkortajnog koristoljublja koje mozete ostvariti.
Neka vama danas , sutra i narednih par godina bude lepo a posle toga nek ode sve u veliki potop.
Vazni ste vi trenutno i vasa mogucnost dobitka i zarade.
 
Ja navijam da drzava prosperira od poreza na imovinu, poreza na prenos apsolutnih prava i poreza na dobit jer je nacionalni interes najvazniji a ne interes ljudi ili pojedinaca.
 
Da imas malo postovanja prema svojoj drzavi i ti bi tako mislio. Iskreno ako ne mislis slicno onda ili imas neki problem ili u opste nisi odavde pa siris negativu.

Ne vidim sta je lose u tome?
Nas nacionalni interes na prvom mestu!
Ti mora da si iz vladajuce garniture samo oni imaju politiku ocuvanja socijalne pravde i da su im ljudi na prvom mestu umesto drzave. To su dva razlicita stanovista. Meni je drzava na prvom
mestu.

Drzavi je u interesu da digne porez na imovinu x10. (Da bi bilo sto vise para u drzavnoj kasi). Dok je (sebicnom) delu stanovnistva bitno da porezi budu sto nizi. Kao sto vidis ja zagoravam da sto vise novca bude u drzavnoj kasi i ako to meni licno steti.

Po meni punjenje drzavne kase se moze postici i time sto cene nekretnina odu x2 u odnosu na sadasnje stanje. (kao sto sam objasnio vecom
kolicinom novca zbog poreza na prenos apsolutnih prava, vise novca zbog poreza na imovinu i veca porez na dobit). Meni licno bi to u ovom trenutku nastetilo jer se spremam da muski uletim na trziste ali ja nisam
bitan vec drzava.

Mozes da mislis sta hoces ali postoje ljudi koji iskreno zele dobro svojoj drzavi a postoje i sebicni i to su najcesce oni koji su spremni i da ukradu od na primer poreza na dobit neprijavljivanjem punog iznosa. Ja sam ponosan na to sto takve kao ti ako tako nesto i pokusaju odmah prijavim nadleznim organima.

Dacu ti primer. (inace ja ovo redovno radim mada sve se redje i redje desava).
Skoro sam hteo da kupim jedan lokal.
Lokal je prilicnog iznosa.
Agenta pitam za koliko se lokal rentira on kaze za 2.000 eura ali deo prima i u kesu.

Prvo sto sam uradio:
1.) Prijavio sam taj lokal trzisnoj inspekciji
(ne znam ko je vlasnik ali ko god da je).
2.) Agenciju sam prijavio takodje
3.) Sa takvima ne radim jer ako je spreman na tako sitnoj stvari da kraducka ko zna na sta je jos spreman.

Usput prijavio sam jos jednu agenciju trzisnoj inspekciji jer lazno kaci oglas za lokalo u centru Beograda a kad zoves “prodavac se predomislja” i na moje insistiranje da obrisu oglas nije se desilo. Trzisna ako ne bude postupala po tom predmetu ide na sud. Za sad imam samo potvrde da su primili moj predmet u rad.

07D627D7-C223-4EE3-B28D-321A01DB9B48.jpeg
 
Poslednja izmena:
Da imas malo postovanja prema svojoj drzavi i ti bi tako mislio. Iskreno ako ne mislis slicno onda ili imas neki problem ili u opste nisi odavde pa siris negativu.

Ne vidim sta je lose u tome?
Nas nacionalni interes na prvom mestu!
Ti mora da si iz vladajuce garniture samo oni imaju politiku ocuvanja socijalne pravde i da su im ljudi na prvom mestu umesto drzave. To su dva razlicita stanovista. Meni je drzava na prvom
mestu.

Drzavi je u interesu da digne porez na imovinu x10. (Da bi bilo sto vise para u drzavnoj kasi). Dok je (sebicnom) delu stanovnistva bitno da porezi budu sto nizi. Kao sto vidis ja zagoravam da sto vise novca bude u drzavnoj kasi i ako to meni licno steti.

Po meni punjenje drzavne kase se moze postici i time sto cene nekretnina odu x2 u odnosu na sadasnje stanje. (kao sto sam objasnio vecom
kolicinom novca zbog poreza na prenos apsolutnih prava, vise novca zbog poreza na imovinu i veca porez na dobit). Meni licno bi to u ovom trenutku nastetilo jer se spremam da muski uletim na trziste ali ja nisam
bitan vec drzava.

Mozes da mislis sta hoces ali postoje ljudi koji iskreno zele dobro svojoj drzavi a postoje i sebicni i to su najcesce oni koji su spremni i da ukradu od na primer poreza na dobit neprijavljivanjem punog iznosa. Ja sam ponosan na to sto takve kao ti ako tako nesto i pokusaju odmah prijavim nadleznim organima.

Dacu ti primer. (inace ja ovo redovno radim mada sve se redje i redje desava).
Skoro sam hteo da kupim jedan lokal.
Lokal je prilicnog iznosa.
Agenta pitam za koliko se lokal rentira on kaze za 2.000 eura ali deo prima i u kesu.

Prvo sto sam uradio:
1.) Prijavio sam taj lokal trzisnoj inspekciji
(ne znam ko je vlasnik ali ko god da je).
2.) Agenciju sam prijavio takodje
3.) Sa takvima ne radim jer ako je spreman na tako sitnoj stvari da kraducka ko zna na sta je jos spreman.

Usput prijavio sam jos jednu agenciju trzisnoj inspekciji jer lazno kaci oglas za lokalo u centru Beograda a kad zoves “prodavac se predomislja” i na moje insistiranje da obrisu oglas nije se desilo. Trzisna ako ne bude postupala po tom predmetu ide na sud. Za sad imam samo potvrde da su primili moj predmet u rad.

Pogledajte prilog 144658
Sad zasigurno znam da si Milosevicev kadar i to iz bankarskog sektora.
Prijavi me administratoru , moze da ti olaksa savest.
Inace ja sam za razliku od tebe obisao sve institucije ove zemlje i Crne gore koje nose drzavna obelezja .Sve bolnice ,zatvore , opstine .. poreske uprave , carinske ispostave , sudove, elektrodistribucije...
Sreo sam do sada vise miliona ljudi u ovoj zemlji i CG. dovoljno mi je da prodjem pored nekog i da skinem psiholoski profil , da znam sta misli i oseca.
Tebe sam na osnovu pisanja procenio ispravno.
Ne spadam u grupu teoreticara o i prema drzavi vec sam od prakticne pomoci.
 
Poslednja izmena:
Eto cim nemas boljeg argumenta odmah se ide na licne napade ili ti je krivo sto se osecas kao “los covek” jer ti ne bi tako postupio. Meni
je savest cista i nemam nikakve veze sa Milosevicem ili politikom generalno.

Jel mozemo sad da se vratimo na cene nekretnina?
 
Zato su oni prodali 100% Telekoma a mi nismo jos
Njihov dug per capita je mnogoo puta veci od naseg.
Vojno smo ih vec prestigli.

Pregazicemo ih kao brzi voz. Da nemaju primorje ne bi se ni do sad drzali.
Nemam nista protiv njih iskreno ali nebuloza je da se poredimo sa njima jer to je kao da poredis Kinu i Albaniju.
Realnije je da gledamo Madjare i Austriju to su nasi dometi za sada.
Koja količina lupetanja.
 
Sve je pitanje ugla iz kojeg se gleda.
Nije isto uzeti 50% za porez od onog koji ima 1m evra na racunu i od onog ko zivi sa 30 000 din mesecno.
Npr moja mama ima 30k din penziju a porez na kucu je 9000 godisnje. Ne znam da li je sebicluk to sto ne zeli drzavi da da 10x vise za porez. Zapravo ne znam ni kako vecina Bg penzosa plati i postojece poreze na stanove.

Mozda bi sa par miliona evra imovine razmisljao o rodoljublju i davanju par hiljada evra drzavi iz dobrocinstva.

Realno najbolji nacin da se napuni drzavna kasa je da se oni koji imaju milionce na racunu oporezuju 85%. Ili ko prihoduje preko 100 000e godisnje, sve preko toga 80% za drzavnu kasu.
Sve bi doslo u normalu. Ali bi verovatno pala stopa napretka. Ne bi morale ni cene nekretnina u nebo radi punjenja kase.
Ne znam zasto se nije napravio fond srpskog interesa u koji bi ljudi slobodno davali koliko zele da pomognu drzavnu kasu. Ali verujem da bi se nahvatala paucina na kasi tog fonda.
Zapravo i sada oni koji osecaju da imaju dovoljno da pomognu drzavni interes to mogu da predaju kao donaciju drzavi. Ne mora da ide preko poreza od stanova.
 
Ja navijam da drzava prosperira od poreza na imovinu, poreza na prenos apsolutnih prava i poreza na dobit jer je nacionalni interes najvazniji a ne interes ljudi ili pojedinaca.
Reci lepo navijam da dobijem veću proviziju kao agent prodaje. Nemoj o nacionalnom interesu, kada sve to ide iz naših džepova u tvoj i džepove tvojih naprednih drugara...
 
Ja navijam da drzava prosperira od poreza na imovinu, poreza na prenos apsolutnih prava i poreza na dobit jer je nacionalni interes najvazniji a ne interes ljudi ili pojedinaca.
Ne kazem da si u politici, al zvucis kao promo spot SNS-a, najjaci smo, lideri regiona... A kad ti neko pomene realne brojeve, samo preskocis i iskuliras odgovor. I pojavis se za nedelju dana sa istom tezom, ista meta isto odstojanje.

U nasoj zemlji se zivi lose, tacnije velika vecina zivi lose. Ako treba gastosi da budu jedini koji kupuju stanove, onda to znaci da je kod nas jaaaaako tesko zaraditi za zivot. Mozda je to istina, al nemoj da nam to prodajes kao veliko dostignuce nase vlasti i drzave. Lose nam ide i to je to, ako nesto i pokusavaju mora bolje...
 
Ne kazem da si u politici, al zvucis kao promo spot SNS-a, najjaci smo, lideri regiona... A kad ti neko pomene realne brojeve, samo preskocis i iskuliras odgovor. I pojavis se za nedelju dana sa istom tezom, ista meta isto odstojanje.

U nasoj zemlji se zivi lose, tacnije velika vecina zivi lose. Ako treba gastosi da budu jedini koji kupuju stanove, onda to znaci da je kod nas jaaaaako tesko zaraditi za zivot. Mozda je to istina, al nemoj da nam to prodajes kao veliko dostignuce nase vlasti i drzave. Lose nam ide i to je to, ako nesto i pokusavaju mora bolje...
To je na žalost dosta tačno, ali zašto pojedini forumaši misle da je u Hrvatskoj bolje?
Ja živim uz granicu i znate kada se predje granica ili još bolje kada se ide preko Molunta i ostalih sela prema Dubrovniku, znate li kolika je to bijeda? Moskviči i Trabanti se dan danas voze. I onda poslije 20-ak km dodjete u Dubrovnik, platite sat parkinga 6 € i kafu još toliko na Stradun i vidite da je raslojenost još veća. Dovode "robove" da im rade iz zapadne, sad i istočne, Hercegovine. Imaju taj turizam i ništa više. Zaduženi su do guše. Znate šta je Beograd za Hrvatsku? Evropska Metropola visokih standarda i vrijednosti. Znate šta je Srbija za Hrvatsku? Moderna i razvijena zemlja. Znate li šta je Beograd za Ljubljanu? Megalopolis. Na Balkanu je sve ostalo (osim Atine i donekle Soluna) boranija za Beograd.
I znate li sada šta je najveći paradoks? Da je M2 stana u Ljubljani 2 ili 2 ipo puta skuplji nego u Beogradu. Skuplji je i u Zagrebu. Pa vi sad procjenite je li to realno da jedan grad koji je malo veća konjušarnica bude duplo skuplji od Beograda. Ova kriza zapad Vs. Rusija je takodje velika razvojna šansa Srbije. E sada, uvijek je u samoj Srbiji postojao ogroman procenat mrzitelja svega srpskog. Najviše u Beogradu. Kada bi samo malo poput nas bokeljskih Srba, Srba iz Crne Gore, Hercegovaca, Krajišnika, i takvi "Beogradjani" zavoljeli Srbiju, svima pa i njima samima bi bilo bolje. Prvenstveno u smislu psihološke ravnoteže i sredjenosti jer ta kriza identiteta se pretvori u mržnju i počne da razara.
E sad raspalite po meni slobodno. Da sam bot, da sam ovakav ili onakav, ali budite sigurni da i nas preko milion ipo ljudi iz RS, CG i okruženja ćemo uvijek više voljeti Beograd i Srbiju i tamo ćemo uvijek kupovati stanove što će takodje uvijek održavati potražnju. Beograd je prirodni centar velikog tržišta ljudi robe i kapitala koji su medjusobno povezani.
 
1. Ne mrze Srbiju oni sto upru prstom u ono sto je valja. Konstatovati da nesto ne valja je prvi korak u popravljanju istog.
Ruzicasto bojenje svega sto se uradi/ne uradi i "hvalite me usta moja" pristup je zaostali i odbrambeni mehanizam ciji cilj nije napredak vec zadrzavanja statusa quo koji je u debeloj dubiozi i puni dzepove na nelegalan nacin nekolicini, dok ostali grcaju.

2. Kome je Beograd neko uzvisenje i metropola, taj nije video mnogo u zivotu.

3. GDP Srbije zasnovan na gradjevini i zaduzivanju je put u propast jer nekretnine sutra nece stvarati novu vrednost (evo i danas se zaduzio za 1 milijardu eur pod netransparentnim uslovima).

4. U Srbiji je trenutno na delu ogromna i besramna pljacka drustva i upropascavanje koja se vise ni ne skriva, a u domenu je ataka na goli zivot (sada, a pogotovu u predstojecem periodu).

5. Ovaj forum nije ni Pink ni Informer za SNS-ovske matrica nebuloze.
Ovde su vecinom obrazovani i ostvareni ljudi koji ipak imaju malo vise mozga.
 
Ma da. Kao i uvijek. Najbolji odgovor je uvrijediti sagovornika.
Vidio sam ja dovoljno u životu i Beograd jeste metropola. Za uslove Balkana, pa i Evrope.
Normalnim ljudima bi trebalo da bude milo što im cijene nekretnina u njihovom gradu i Državi imaju vrijednost. Time i njihova imovina više vrijedi. To ne bi trebalo da im bude razlog i opravdanje za lično nezadovoljstvo i frustraciju.
 
Status metropole se stice izgleda samo kada postoji realna, ne-nulta verovatnoca da te opljacka crnac u sred bela dana (i to ne ako si usao u 'zabranjene kvartove' nego ovako, generalno). ;)

Pritom ne racunam na ove nase indijske pod-varijante crnaca.

Beograd je atraktivan za strance upravo iz razloga sto ovoga (jos) nema, a pritom uopste nismo neprijateljski nastrojeni prema strancima, crncima, azijatima, tj bilo kome.
 
Vrh