Šta je novo?

Cene nekretnina

Nema bolje investicije pogotovo sad, u ovom trenutku. Bull. Prica se prica da Rusi dolaze.
 
Vec je objasnjeno da BDP po paritetu kupovne moci nije kategorija za poredjenje ako se istovremeno porede cene nekretnina: Nominalni dohodak pokazuje koliko imas para. Dohodak po paritetu kupovne moci pokazuje koliko zaradjujes u odnosu na cenu prosecne potrosacke korpe. Ako prosecan Srbin zaradjuje 10.000 evra godisnje, a prosecan Svajcarac zaradjuje 100.000 godisnje, ali je nivo potrosackih cena u Svajcarskoj dva puta veci nego u Srbiji, onda po paritetu kupovne moci Srbin zaradjuje 20.000 godisnje. Dakle dva moguca nacina poredjenja su da kazes "Svajcarac ima 10 puta veci dohodak ali su potrosacke cene dva puta vece" ili da kazes "Svajcarac ima pet puta veci dohodak po paritetu kupovne moci".

Medjutim to je samo obracunska kategorija, irelevantna za kupovinu nekretnina, jer Srbin i dalje ima 10.000 godisnje za kupovinu stana, a ne 20.000. Na isti nacin kako se u kontekstu svakodnevnih troskova nominalni dohodak standardizuje potrosackim cenama i poredi dohodak po paritetu kupovne moci, u kontekstu nekretnina se cene nekretnina standardizuju dohotkom i poredi price to income racio. Vec je mnogo puta pokazano da je Beograd po ovom parametru znacajno losiji od gotovo svih evropskih gradova, i ne znam sta vise nije jasno. Teza da su nekretnine u Beogradu jednako nedostupne prosecnom gradjaninu kao i u drugim gradovima Evrope jednostavno nije tacna - nekretnine u Beogradu su znatno nedostupnije.
BDP po paritetu kupovne moći nije irelevantna kategorija za kupovinu nekretnine, jer sa svojom manjom platom Srbin troši neproporcionalno manje na život, i u tom kontekstu neko ko zarađuje par hiljada evra u Beogradu ili porodica koja ima prihod od 3-4 hiljada evra postaje kupac stana na Novom Beogradu, a neko sa takvim prihodima u Švajcarskoj je socijalni slučaj.
 
Malo mi je iskreno zasmetalo na forumu gde se stvara utisak da je maltene normalno da neko ima 2K platu i vise. I to ne samo on nego i njegova supruga. Realnost je da ukoliko neko ima vecu platu od 150K, on spada u <5% ljudi sa najvecim primanjima u Srbiji (neocekivano zar ne 🙂). Ukupno ima 27k ljudi koji zaradjuju vise od 2k evra. E sad, ima tu svakako ljudi koji zaradjuju i 3-4k ali nema tu mesta da i supruga radi makar priblizno (ako hoce da koliko toliko imaju porodicu). Ima izuzetaka ali oni su u promilima.
 
Ne pratim temu, možda je ova vest i bila, ali došao sam samo da okačim ovaj komentar koji mi se dopao:
Pogledajte prilog 144910

A posle pojedinci serinjaju ''kmeeee zaaaaštooo ljuuudiii neee praveee višee deeeceeee... aaaajdee kmetoooviii, tooo je vaašaaa obaaveezaaa prema druuštvuuu...''
A mnogi od njih ni sami nemaju. XD Niti kur... kurblom mrdaju da urade nešto po tom pitanju. Ali bitno da drugima drže govore i propovedi.
Ja sam odrastao u 57 kvadrata sa roditeljima i bratom, kao i većina iz mog naselja i generacije, i to na periferiji Beograda. Naravno, više bih voleo da smo živeli u 120 kvadrata, ali jednostavno nije istina da ima manje dece zbog toga. Postoje razni razlozi zašto se rađa manje dece- manji društveni pritisak na neudate i neoženjene, veći individualizam, postojanje penzionih sistema, feminizam, promovisanje promiskuiteta kao cool osobine, a u razvijenim zemljama i uvoz strane snage koji otežava radničkoj klasi da se reprodukuje zbog nelojalne konkurencije (uskoro kod nas), ali cena nekretnina u nekoliko centralnih beogradskih opština svakako nije razlog. Pogotovo što najviše dece, u proseku, imaju siromašniji, manje obrazovani, u manjim mestima, selima i drugde gde još postoje recidivi patrijahalnog društvenog uređenja.

Ljudi koji su želeli brak i decu iz moje generacije (postali punoletni za vreme ratova i sankcija) su to ostvarili bez obzira na daleko veće teškoće koje su imali u odnosu na sadašnje dvadesetogodišnjake i tridesetogodišnjake.
 
Malo mi je iskreno zasmetalo na forumu gde se stvara utisak da je maltene normalno da neko ima 2K platu i vise. I to ne samo on nego i njegova supruga. Realnost je da ukoliko neko ima vecu platu od 150K, on spada u <5% ljudi sa najvecim primanjima u Srbiji (neocekivano zar ne 🙂). Ukupno ima 27k ljudi koji zaradjuju vise od 2k evra. E sad, ima tu svakako ljudi koji zaradjuju i 3-4k ali nema tu mesta da i supruga radi makar priblizno (ako hoce da koliko toliko imaju porodicu). Ima izuzetaka ali oni su u promilima.
Statistika ne znaci nista.Koliko mesecno zaradi komsija koji je juce dosao kod mene i za sat vremena posla oko prozora uzeo mi cisto 3000 dinara, ili bravar koji radi u GSP za 40 000- 50 000 a dosao je i osurio me za 2500 za 20 minuta posla kad mi se zaglavila brava, ili komsija koji ima malinjak u selu a zivi u BG, i koji je po njegovim recima uzeo cisto 20 000 evra ove godine (mozda i laze, ne znam). Svima je to dodatni prihod.Koliko ima takvih, pa prilicno.Stanje sa primanjima je daleko od zadovoljavajuceg, ali nemoj da se lazemo oko novca sa kojim porodice raspolazu, i pricamo o 27K ljudi koji zaradjuju preko 2000.
 
Izvinjavam se sto pisem post za postom ali samo sam hteo da docaram koliko je trenutno nerealna cena.
Muz 2000evra, zena 600 evra - ukupno =2600
Npr neka nekretnina od 60m2 :


Trenutna matematika:
Ucesce 20% : 41600 eur
Broj rata 360
Kamatna stopa 4,95% - uskoro ecb povecava 0.5-0.75 ali koristicemo ovu
Rata : 895 evra
Provizija agentima, porez, notar, bank troskovi - oko 10k
Ako hoces jos parking 20k
Znaci za bracni par koji spada verovatno u 5% populacije sa najvecim platama potrebno je:
Oko 70k cistog kesa da bi uzeli stan od 60m2 sa garazom na kredit 30 godina sa ratom od 900evra 🙂.

Ja pricam o 27k kao relevantan podatak u PU. Te fantazije ima malinjak i ima od njega 20k a ne racuna se sta je pre toga ulozio i koliki mu je visegodisnji prosek ne pije vodu. Plus, to je ozbiljan posao koji zahteva vreme i to treba neko da radi ko ne radi od 8-16h (cale npr).
 
Poslednja izmena:
Garaza moze da ide i preko kredita.
Za prvi stan dosta banaka daje ucesce od 10%, a ako ti je drugi stan neke banke daju i bez uscesca stime sto u tom slucaju dajes i prvi i drugi stan pod hipoteku sve dok ne otplatis 30% kredita onda se skida hipoteka sa prvog stana.
Tako da moze to da prodje i sa 30k
 
Haha moze moze, samo se povecava i rata i to ne bas malo.
Ubaci u kalkulaciju garazu i tu razliku u ucescu.
A ucesce od 10% je pitanje kako skupis, s obzirom da i sa boljim platama cesto jedva izguras kraj meseca (pogotovo ako placas rentu cak i po nekoj davnoj ceni).
Agencije kazu da prodaja ne ide nikako...samo sto sad nema po TV-u da se plasira ta prica. Kad ide cena gore tad bas plasiraju takve price i to forsiraju za sirenje panike.
Rusi mozda dodju, mozda kupe, mozda samo prodju...mislim nista od toga
 
Garaza moze da ide i preko kredita.
Ok u tom slucaju:
Kredit : 182.400
Ucesce: 45.600
Broj rata : 360
Rata : 981 eur
Inace to je neka granica do koje ce banke da ti odobre kredit.
10% je sns politicka fantazija koju banke naravno ne praktikuju. Ukoliko zalozis drugu nekretninu kamata je veca zbog veceg rizika banke. U principu, ako se zaposlis sa 22 imas odmah 2k platu i stedis do 30 godine ces imati 45k da mozes da podignes kredit koji ces placati do 65 😁. Nije suludo uopste. A da, ukoliko imas 3 malinjaka onda zaradis 60k za godinu
 
Poslednja izmena:
Ok u tom slucaju:
Kredit : 182.400
Ucesce: 45.600
Broj rata : 360
Rata : 981 eur
Inace to je neka granica do koje ce banke da ti odobre kredit.
10% je sns politicka fantazija koju banke naravno ne praktikuju. Ukoliko zalozis drugu nekretninu kamata je veca zbog veceg rizika banke. U principu, ako se zaposlis sa 22 imas odmah 2k platu i stedis do 30 godine ces imati 45k da mozes da podignes kredit koji ces placati do 65 😁. Nije suludo uopste. A da, ukoliko nemas 3 malinjaka pa onda zaradis 60k za godinu
Kvadrat od 3400, i u trenutnom stanju, je daleko od nekog proseka.

Podatak od samo 27k ljudi sa platom preko 2000e mi je malo neverovatan, ali mozda ja zivim u balonu. Vecina parova u mom okruzenju ima primanja koja su kombinovana barem nivo tih iz ovog primera, s tim sto nije uvek takva razlika izmedju supruznika vec je cesto dve plate po 1000 i nesto evra. Opet, ti ljudi ne kupuju stanove za 3400, ali je 2-2,5 ostvarivo, pogotovo sto gotovo svi imaju i neku pomoc od roditelja.

Skupiti sam od nule je dosta tesko i sa primanjima preko tih 2000e.
 
Ok u tom slucaju:
Kredit : 182.400
Ucesce: 45.600
Broj rata : 360
Rata : 981 eur
Inace to je neka granica do koje ce banke da ti odobre kredit.
10% je sns politicka fantazija koju banke naravno ne praktikuju. Ukoliko zalozis drugu nekretninu kamata je veca zbog veceg rizika banke. U principu, ako se zaposlis sa 22 imas odmah 2k platu i stedis do 30 godine ces imati 45k da mozes da podignes kredit koji ces placati do 65 😁. Nije suludo uopste. A da, ukoliko imas 3 malinjaka onda zaradis 60k za godinu

Molim vas nemojte iznositi lazne informacije, slazem se ja sa time da je sns ko vageta uz sve se mesa al neke stvari je veoma lako proveriti pre nego sto napisete dezinfomracije.

Banke daju kredit sa 10% to mozete i sami da se uverite i da odete u banku i da pitate (ne sve, al isto tako nisu sve banke davale stambeni kredit IT preduzetnicima), kamate su iste bilo ucesce 5, 10, 15 ili 20 posto. Jedina je razlika sto ako uzmete sa 5% rata za kredit je veca a sa 20% manja, sto je logicno zar ne :)

Ako dajes drugi stan pod hipoteku on mora da ima min 30% vrednost stana koji kupujete znaci za ovaj stan od 210k stan koji dajes pod hipoteku mora da ima prodajnu vrednost bar 63k da bi mogli da dobijete kredit. Banci ovo i odgovara jer ako ne placas kredit odose oba stana, pritom vise im dajes para za kredit jer si manje dao za ucesce

Druga stvar gledas kupovinu polovnog stana na NBG gde covek trazi oko 3500eur za kvadrat, sto mislim da ce tesko dobiti osim ako ne naleti na nekog rusa, imas novogradnje po jeftinijoj ceni evo ti GDS Petica cena sa PDV-om je 2937 eura ako bas zelis NBG, a imas i u Vojvodjanskoj skoro su pisali da je tamo oko 2500eur, a imas i na Vozdovcu novogradnju i za 2000eur sa PDV-om ili Mirijevo za 1500eur :)

Pri kupovini u novogradnji imas troskova oko 2,3k mozda malo jace ako je veci stan i jaca cena stana.
Sve u svemu mozes i da prodjes sa nekih 15-20k eur za kupovinu prvog stana.
 
Navedi mi banku koja hoce da ti da kredit sa 10% ucesca za stan od 250k. Jedino da traze spec.saglasnost ako imas npr dodatnih 100-200k na racunu. Post.stedionica je mislim jedina. Mada nije ni bitno. Sa 10% bi bila prezaduzena zarada i ne bi mogao da uzmes kredit.
Druga nekretnina mora da ima vecu vrednost od one za koju uzimas kredit inace. A i da imas tu mogucnost, drasticno je losija ponuda. Bankama ne trebaju nekretnine nego pare (u konkretnom primeru 981 vs 1200 evra razlika u rati npr)
Ne shvatas sustinu ali dobro.
 
Poslednja izmena:
Bull je trcao 2ipo godine i polomio i noge i rogove.. Bice mecka verovatno i veca nego 2008me.. A rusi koji su dosli njih par stotina, kako su dosli tako ce se i vratiti za par meseci, oni samo iznajmljuju stanove
ne bih da licitiram brojem rusa, jer ne znam, ali je malo verovatno da će se bilo ko od njih koji su sad - ali i u poslednjih 7 meseci - otišli/pobegli, u skorije vreme vratiti u maticu

neki koji ovde dođu, možda će nastaviti ka EU, ali mi se to čini nerazumnim, jer je tamo stvoreno ozbiljno anti-rusko raspoloženje, do nivoa histerije

opasnost im je, potencijalno, da neki poput Bihalija, Vacića i inih, ne dobiju naredbu, pa da počnu da ih vijaju, a jerbo ih proglase za dezertere/izdajnike...
 
Poslednja izmena:
ne bih da licitiram brojem rusa, jer ne znam, ali je malo verovatno da će se bilo ko od njih koji su sad - ali i u poslednjih 7 meseci - otišli/pobegli, u skorije vreme vratiti u maticu

neki koji ovde dođu, možda će nastaviti ka EU, ali mi se to čini nerazumnim, jer je tamo stvoreno ozbiljno anti-rusko raspoloženje, do nivoa histerije

opasnost im je, možda, da neki poput Bihalija, Vacića i inih, ne dobiju naredbu, pa da počnu da ih vijaju, a jerbo ih proglase za dezertere/izdajnike...
Ovo sada ili ce da traje jos par meseci ili ce da pocne treci svetski rat (ako to bude izginucemo kao kolateralna steta i nikom tada nece biti do nekretnina) taj scenario je manje verovatan, trece opcije nema.. Nece ti rusi ovde duze od par meseci to je sigurno..
 
Evo neko rece bull🤣🤣
 

Prilozi

  • Screenshot_20220923_185759_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20220923_185759_com.android.chrome.jpg
    76,1 KB · Pregleda: 250
Ovo sada ili ce da traje jos par meseci ili ce da pocne treci svetski rat (ako to bude izginucemo kao kolateralna steta i nikom tada nece biti do nekretnina) taj scenario je manje verovatan, trece opcije nema.. Nece ti rusi ovde duze od par meseci to je sigurno..
Ima treca opcija.
Potpise se veliki svetski sporazum o trajnom miru. Berza krene na gore, ekonomija procveta, cene se smire a Rusi koji su tu kazu "WOW" kako je dobro ovde u Srbiji i ne ide mi se nazad. Ovi Srbi ne shvataju sta imaju totalno suluda nacija. Zatim pozovu i prijatelje i porodice jer se rasprica da je kvalitet zivota Srb daleko bolji nego sto se predstavlja :)

Eto sanse za dupli bull.
 
Navedi mi banku koja hoce da ti da kredit sa 10% ucesca za stan od 250k. Jedino da traze spec.saglasnost ako imas npr dodatnih 100-200k na racunu. Post.stedionica je mislim jedina. Mada nije ni bitno. Sa 10% bi bila prezaduzena zarada i ne bi mogao da uzmes kredit.
Druga nekretnina mora da ima vecu vrednost od one za koju uzimas kredit inace. A i da imas tu mogucnost, drasticno je losija ponuda. Bankama ne trebaju nekretnine nego pare (u konkretnom primeru 981 vs 1200 evra razlika u rati npr)
Ne shvatas sustinu ali dobro.

U procesu sam uzimanja kredita, trenutno pregovaram sa ove tri banke jer te tri banke mi daju najbolje uslove, Intesa, NLB i OTP. Intesa mi je u startu rekla sa 10%, NLB ako bude trebalo jel moze 10 umesto 5% a OTP moze sa 5%, Nema nikakvog dodanog novca na racunu.
Druga nekretnina mora da ima 30% vrednost od drugog stana koji uzimas, zovni banke i raspitaj se.
Nije nista losija ponuda nego da imam 20% za ucesce jedino sto je manja rata jer si isplatio 20% stana, lose jeste po onog ko uzima kredit.
 
Za nekoga ko ima opciju druge nekretnine pod hipotekom. Postoji stvarno sa 10% ucesca aliiii plata treba da bude dosta iznad proseka, nekretnina iskljucivo nbg i centar (ne ledine, ovca, borca) ne prizemlje i ne poslednji sprat... Sve u svemu za bas veliku platu i skupe stanove, sto sigurno nije za srednji i donji stalez vec opet za one koji malo bolje zive
 
Šta predstavlja kvalitet života ovde? Hrana isprašena pesticidima, ili meso sa isteklim rokom trajanja uveženim iz Eu, ili voda koja nije za piće i hloriše se u većem % nego u EU, možda nazagađeniji vazduh na svetu, kvalitet i cena goriva, kultura naroda? Čistoća? Uneređeni parkovi kerećim govn.ma....da ne nabrajam dalje.
 
U procesu sam uzimanja kredita, trenutno pregovaram sa ove tri banke jer te tri banke mi daju najbolje uslove, Intesa, NLB i OTP. Intesa mi je u startu rekla sa 10%, NLB ako bude trebalo jel moze 10 umesto 5% a OTP moze sa 5%, Nema nikakvog dodanog novca na racunu.
Druga nekretnina mora da ima 30% vrednost od drugog stana koji uzimas, zovni banke i raspitaj se.
Nije nista losija ponuda nego da imam 20% za ucesce jedino sto je manja rata jer si isplatio 20% stana, lose jeste po onog ko uzima kredit.
Ok. Mozda se nesto promenilo ili zavisi od lokacije. Ranije kad je bila aktuelna vest od 10%, raspitivao sam se kod osoba koje rade po bankama i znam da nisu odobravali (nisam uzimao kredit nego mi je bilo sumnjivo sto spustaju limit i dovode u veci rizik stanovnistvo). Znam da su poostravali uslove za kredit ove godine od maja i izbegavali su da ljudima opterete zaradu do maksimuma. Cesto sada traze i vece ucesce od 20%.hocu da kazem da to sto mozda nude tebi, nije deo standardne ponude. Da li je zbog primanja, prethodno otplacenih kredita, stanja na racunu....ne bih ulazio u to posto je to tvoja licna stvar
 
Šta predstavlja kvalitet života ovde? Hrana isprašena pesticidima, ili meso sa isteklim rokom trajanja uveženim iz Eu, ili voda koja nije za piće i hloriše se u većem % nego u EU, možda nazagađeniji vazduh na svetu, kvalitet i cena goriva, kultura naroda? Čistoća? Uneređeni parkovi kerećim govn.ma....da ne nabrajam dalje.
Zašto si još ovde onda?

Sent from my A063 using Tapatalk
 
Šta predstavlja kvalitet života ovde? Hrana isprašena pesticidima, ili meso sa isteklim rokom trajanja uveženim iz Eu, ili voda koja nije za piće i hloriše se u većem % nego u EU, možda nazagađeniji vazduh na svetu, kvalitet i cena goriva, kultura naroda? Čistoća? Uneređeni parkovi kerećim govn.ma....da ne nabrajam dalje.
Na selu je sve suprotno od ovog sto si naveo, pa opet kvadrat nije ni pola od BG/NS.
 
Na selu je isto zagađeno, a gde da budem? U Nemačkoj? U Kanadi? Nisam studirao da bih učio tuđi jezik, trudim se da ovde živim zdravo koliko mogu. Kako god kvalitet života ovde nije bolji nego u Rusiji.
 
Vrh