Šta je novo?

Crna Gora

Samo da pitam, da li je ovde autoput pravljen iz nigde u nigde? Bez prvobitno planirane veze u Smokovcu. I još uvek nezavršene u Mateševu. O vezama sa petljama Veruša i Pelev Brijeg da ne pričamo. Kao i o kašnjenju.
Mozemo da pricamo o 1000 mana... 7 umesto 4 godine, petlja Matasevo, put Matasevo-Kolasin, hidro, elektro i druge instalacije, vatrogasna sluzba, sluzba za upravljanje AP... Mnogo, mnogo amaterskog i saboterskog rada.
Ali to "put iz nigde u nigde", ta fraza koju su izmislili anglosaksonski dusebriznici, to nema veze sa mozgom. Pa u Beranu, Kolasinu, Mojkovcu, B.Polju itd. ne zivi st***. Zive neki ljudi koji su zasluzili da u poodmaklom 21-om veku voze normalnim putem. A tu je i hiljade turista koji svake godine idu na primorje.
Svako ko je makar jednom vozio ovom deonicom (kroz kanjon) zna da je ovo fenomenalna stvar. Roman bi mogao da napisem za 10-15 godina voznje ovim putem sta sam sve doziveo, od toga da udjem u neosvetljeni tunel koji prokisnjava (tu ne mislim na po koju kap nego kao da prolazim kroz vodopad) pa do toga da vozim iza kamiona kog bez realno ogromnog rizika ne mogu da preteknem ali zato autobus iza mene resi da pretekne mene pa uletimo svi u jedne grand makazice...
Uzivajmo svi u ovome, velika je ovo stvar!
 
Kad kažem iz nigde u nigde, mislim da prvobitni projekat gde niti je planirano spajanje u Smokovcu niti u Mateševu što se moralo naknadnim projektima rešavati. Već sam naglasio da će autoput značiti mnogo naravno. U pitanju je naša mala rasprava sa neke druge teme.
 
Možda će da puste pravo na autoput kroz tunel, možda je zato džabe.
Edit. Sad vidim da su stavili datum videa 1.7. a na prošlom stoji 30.6. A na njemu most nije betoniran. Nešto su tu petljali sa datumima.
 
Poslednja izmena:
Za koji dan ćeš videti kolko je "iz nigde u nigde" kad skrati čak 50% vremena putovanja između Berana i Pg, tj bar pola sata! A to je pola sata manje za sve severnije i južne koji idu tim pravcem. Sada je po Google mapi 70tak minuta, a po otvaranju možemo očekivati oko 35.
Evo i ja cu u nedelju za Žabljak pa ćemo provjeriti koliko će se put skratiti ali to možemo očekivati da će se voziti za 35 minuta je naučna fantastika.
Tačno je da sad put traje iz Pg do skretanja za Kolašin 65-70 min a očekujem da će to sada biti oko 50 min tako da se put skracuje 15 ,maksimalno 20 minuta ali opet kazem provjericemo eksperimentalnim putem pa javljam.
 
Па како 50 минута, ако се Смоковац-Матешево пређе за 20 и два-три?
Пре ће бити 40.
 
Po mapi kaže da treba još 10tak minuta od Kolašina do autoputa. Plus recimo 25min, ako se 40km ide 100km/h i tako dobih 35min.
 
I ja sam sledeće sedmice u Kolašinu, merićemo... Mada, imate već negde ranije moja merenja do Mateševa od Kolašina, bez 40min ukupno teško da će biti... Slažem se sa @Kurogane1 da će ušteda biti max 20min.

Ipak, prava ušteda je što će to sada biti opuštena vožnja, bez nerviranja (čitaj: šanse da ti šleper pretiče u lice), prilično invarijantnog trajanja u odnosu na saobraćaj i uslove. To je ogroman dobitak.
 
Ipak će ga pustiti preko starih mostova

Zavisi kada je sniman ovaj video... možda će most preko Drcke ipak biti spreman. Preko Tare SIGURNO neće, vidi se da rade trasu ispod AP od starog mosta, a za novi se tek radi armatura na prvom stubu. Taj će trajati ko zna koliko, kada nakon otvaranja pritisak popusti...
 
Neka moja očekivanja su da bi trebalo da bude oko 40 minuta, naravno ne računamo neke špiceve, gužve, zaglavljivanja i ostalo.
Ukoliko je do sad trebalo 65-70 minuta onda je to ušteda od 25, što uopšte nije malo vremenski ali zaista je najvažniji benefit u sigurnosti.
 
- pola sata ove godine, - 10tak minuta Surcin-NBg pocetkom sledece, - 10tak minuta krajem sledeće ili 2024. Pakovraće-Požega. Znači, na vidiku smanjenje 50tak minuta ili oko - 15% vremena. Požega-Duga Poljana 70tak km dogovoreno, početak gradnje možda iduća godina, to bi moglo još sat skrati, a ostalo Duga Poljana-CG granica i granica-Mateševo i finalno smanjenje još 1,5 sat još na dugom štapu.
 
ja ipak mislim da je greška u snimku jer je juče bio 11-ti.
Svakako je snimano prije par dana. a kad Bemax žuri oni su u stanju da mnogo stvari odrade za par dana.
 
Usteda dvadesetak minuta na jedan sat je za mene nesto sto je ogromno, ma kako se kome cinilo. Drugo, sigurnost I udobnost koju donosi ovo parce od ceterdesetak km I izbegavanje Platija tj jednog od najopsnijih magistralnih pravaca u Evropi sa preko 2000 mrtvih za ovih nepunih 70 godina eksploatacije, je NE MERLJIVO! I sam sam izgubio clana porodice, a gotovo da nema familije u Cg koja nije izgubila bar nekog kog nije znala. Da ne pricam sto cemo biti postedjeni izivljavanja "kamikaza" lokalnih idota sa Cg tablicama koji I u tunelu preticu itd.
I jos da se osvrnem na Earthovu kalkulaciju sa kojom se slazem, ali da ce slag na torti biti u ustedi vremena primena Balkan opena, ako dodje do slobodnog protoka na granicama. nikola92.pg welcom back!
Nek nam je svima nama sa srecom!
 
KrCane, u pravu si. Ali moram ipak nešto dodati. Malo je poginulo kroz sam kanjon. Nego najviše njih prije i poslije onog najgoreg dijela npr Dromira itd. Jer ljudi se opuste - misle prošli su najgore pa nagare po gasu i pretiču kolone. Koliko njih je poginulo tu ni krivi ni dužni jer je neki i.... bio u njihovoj traci.
A sad će tek da brže voze tuda jer će biti manji protok saobraćaja.
I za sve vas koji dolazite u CG na more - polako vozite ne žurite. Previše je udesa bilo ovih dana. Posebno juče - katastrofa. Svi ćemo stići gdje smo naumili.
 
Krcane, možeš li malo detaljnije objasniš uštedu vremena Balkan Opena? Kako bi onda granice funkcionisale, i da li je CG deo toga?
 
Po mapi kaže da treba još 10tak minuta od Kolašina do autoputa. Plus recimo 25min, ako se 40km ide 100km/h i tako dobih 35min.
Vidjecemo,ima i od mog stana do naplatne rampe za ulaz na autoput 7 km a i kad sidjem od Mateseva do magistrale za Beograd 11 km a to pa zastajanja na rampi kod ulaska i izlaska mora trajati 25 min računam i jedno 25 min vožnja autoputem tako dodjoh do 50 minuta koje očekujem.
Nadam se naravno da si ti u pravu ali brzo cemo znati.
 
Pa ako računaš od stana, onda sigurno nisam u pravu. Mislio sam da treba uporediti od mesta gde se razdvajaju autoput i magistrala u Pg, do mesta gde se spajaju u Kolašinu. Pa uporediti vremena i kilometražu kolka je razlika
 
Pa računao sam od stana i kroz Platije :) ima jedno 70 km do skretanja za Kolašin a sad će biti računam 60 autoputem.
Kroz Platije rekoh stize se bez manijačenja za 65-70 minuta a vidjecemo novu dionicu.
Moze se porediti i od račvanja ali razlika u minutima ostaje ista jer do račvanja za autoput je ostao isti put :)

Послато са SM-A536E помоћу Тапатока
 
Vrh