Šta je novo?

Cene nekretnina

Junski podaci su nekompletni + katastar nije radio deo meseca, tako da ti podaci nisu merodavni. Zbog toga ce i julski verovatno biti iskrivljeni.

Sto se tice prethodnih meseci, u Beogradu (jos uvek?) nije vidljivo usporavanje u pogledu broja transakcija. U prvih pet meseci 2022. broj transakcija je oko 6% veci nego u prvih pet meseci 2021. (Maj je cak 10% veci nego maj prosle godine, april 5% manji, mart 12% veci.) To predstavlja odredjeno usporavanje rasta u odnosu na pre par meseci, kada je obim transakcija bio 10% veci nego 12 meseci ranije, ali (jos uvek?) nema pada.
Ne bih rekao. Kao sto rekoh 7. ili 8. Jula su unosili Junske podatke (znaci retroaktivno unose, u Julu za sada nema nista) tako da verujem da ce podaci biti itekako merodavni. Iskreno ocekujem da je u Junu bila jako losa prodaja, u Julu ce biti malo bolja (bar po ovome sto pratim).

Sto se tice statistike koju gledas - pogresno gledas tj. ocekujes - oni koji prate ekonomiju videli su inflaciju, ocekivali su povecanje kamatnih stopa i ocekuje se takodje recesija, dok obican narod (99.9% ljudi) za nista nije znao do samog pocetka Juna, tek tada je pocelo u medijima da se prica, zato se i ocekuje da je u Junu bio pad prodaje (a ne u Maju)...
 
Читајући ову тему стичем утисак да је Београд један од најнапреднијих и најбогатијих градова у свету и да су сви они који немају бар 10 милиона евра да искеширају за 10 станова у БнВ неспсообни, љубоморни губитници, али срећом мало их је, јер већина становника Београда то може себи да приушти.
 
Kardinalno nepoznavanje i mesanje svega i svacega. PR pausalac i PR knjigas nisu isto oporezovani. I tih 10% nisu onih o kojima ja pricam. Ja nisam pricao o pausalcima.
Cim ne znas da li je bajato ili ne jasno mi je da nisi u tim vodama i sada ceprkas po netu i pricas napamet.
Slazem se sa ovim, Milos je pobrkao pojmove, ali - pausalac NE MOZE da zaradjuje 5000 EUR mesecno. Zasto? Zato sto postoje 2 limita koji su problematicni za pausalca:
6 miliona dinara ako predje u toku kalendarske godine ide u knjigase
8 miliona dinara u bilo kom trenutku i upada u sistem PDV-a

Zaradom od 5000 EUR mesecno upada u knjigase, a vrlo je blizu i sistema PDV-a (sto mu je problem ako radi sa domacim firmama).
 
Читајући ову тему стичем утисак да је Београд један од најнапреднијих и најбогатијих градова у свету и да су сви они који немају бар 10 милиона евра да искеширају за 10 станова у БнВ неспсообни, љубоморни губитници, али срећом мало их је, јер већина становника Београда то може себи да приушти.
Beograd pa 100 mesta prazno pa onda neki drugi grad!
 
Читајући ову тему стичем утисак да је Београд један од најнапреднијих и најбогатијих градова у свету и да су сви они који немају бар 10 милиона евра да искеширају за 10 станова у БнВ неспсообни, љубоморни губитници, али срећом мало их је, јер већина становника Београда то може себи да приушти.
Naravno, ili to ili je svako ko ima neki veci kes u zemlji kriminalac, to su jedine dve opcije.
 
Ne bih rekao. Kao sto rekoh 7. ili 8. Jula su unosili Junske podatke (znaci retroaktivno unose, u Julu za sada nema nista) tako da verujem da ce podaci biti itekako merodavni. Iskreno ocekujem da je u Junu bila jako losa prodaja, u Julu ce biti malo bolja (bar po ovome sto pratim).
Nije stvar u unosu podataka nego u periodu koji oni i notari nisu radili, jednostavno će biti manje predmeta.
 
Ti si jos jedan od onih koji misle da samo kada se ne placa porez moze da se kupi pet stanova. Kao sto pricaju za one pevace. A kada bi placali porez onda ne bi bilo ni za kiflu i jogurt.
To su naivna misljenja. Pa porez je 10%, u doo 15%. Platio ili ne, opet si zaradio za pet stanova na prvom mestu. I kada platis ostane ti za 4 i po stana umesto pet.
Ne mogu da razumem tu misao da vi placate porez pa zato nemate pet stanova. Pa ti i kada ga ne bi placao nista znacajnije ne bi mogao steci jer ti ni prihpdi nisu veliki.
Bas suprotno kazem. Kad ne platis porez, ne mozes da taj novac ulozis na racun da platis stan jer ce da ti traze poreklo.
 
Ko je to vama rekao da je potrebno porijeklo novca kada se kupuje stan?
Možeš dati novac investitoru na ruke, Notar te normalno ništa neće pitati.
Možeš mu uplatiti preko računa, banka te ništa neće pitati.
Nije ovo '48. god.
Nije posao šalterskog službenika u banku da preispituje porijeklo kapitala.
To je zadatak krivičnog suda ako i kada krivični postupak bude pokrenut.
Najlakše se novac ubacuje u legalne tokove preko nekretnina. I od strane investitora ali i od strane kupaca.
 
Miloše, ja znam i dosta više od 10 ljudi koji zarade 5.000 € i više (plata, dobit, renta...).

A i žene rade danas u Srbiji, i zarađuju, pa kad tamo iznad praviš računicu koliko troši porodica, onda dupliraj i prihode. Recimo, imam 3 kuma, jedan je razveden, ali preostale 2 porodice imaju obe mesečne prihode od 5.000 €+ (direktor markeringa, novinar, dr spec. i domaćica).
Bas tako sam i mislio. Prvo pitanje koliko je takvih. Drugo pitanje koliko ostane mesecno od tih 5000. Hajde neka ostane pola, mada neko i potrosi skoro sve. Dakle 30000 godisnje se ustedi. Za jedan stan od 100m2 sa 2 garazna mesta za takvu porodicu treba prosecno 300.000. Dakle minimum 10 godina.
 
Ko je to vama rekao da je potrebno porijeklo novca kada se kupuje stan?
Možeš dati novac investitoru na ruke, Notar te normalno ništa neće pitati.
Možeš mu uplatiti preko računa, banka te ništa neće pitati.
Nije ovo '48. god.
Nije posao šalterskog službenika u banku da preispituje porijeklo kapitala.
To je zadatak krivičnog suda ako i kada krivični postupak bude pokrenut.
Najlakše se novac ubacuje u legalne tokove preko nekretnina. I od strane investitora ali i od strane kupaca.
Pa banka je duzna da pita za poreklo kesa, iznad 10.000 mislim a sve se to prosledjuje poreskoj. Ne verujem da oni proveravaju bas svakog. Ali ako svakog meseca donosis u kesu po 5000k pitace te.
Za ovo poslednje se slazem, zato je i ovolika kupovina jer se mnogo krade i pere.
 
Bas suprotno kazem. Kad ne platis porez, ne mozes da taj novac ulozis na racun da platis stan jer ce da ti traze poreklo.
Postoji dosta nacina da taj novac dodje na racun firme a zatim legalno i na racun vlasnika. Svakako je u pitanju novac zaradjen davanjem lekarskih usluga a ne prodajom heroina. Dal je na tu zaradu placeno 0 ili 40% dazbina je do snalazljivosti vlasnika i njegovog knjigovodje i revnosti poreskih inspektora. Kao uostalom i svuda u svetu.

Nista od toga je menja poentu a to je da se mogu zaraditi te pare bez kriminala. Tvoja teza da je svaki vlasnik privatnog biznisa u Srbiji kriminalac je banalna, i ne znam zasto uopste raspravljamo o njoj ceo dan.
 
 
Postoji dosta nacina da taj novac dodje na racun firme a zatim legalno i na racun vlasnika. Svakako je u pitanju novac zaradjen davanjem lekarskih usluga a ne prodajom heroina. Dal je na tu zaradu placeno 0 ili 40% dazbina je do snalazljivosti vlasnika i njegovog knjigovodje i revnosti poreskih inspektora. Kao uostalom i svuda u svetu.

Nista od toga je menja poentu a to je da se mogu zaraditi te pare bez kriminala. Tvoja teza da je svaki vlasnik privatnog biznisa u Srbiji kriminalac je banalna, i ne znam zasto uopste raspravljamo o njoj ceo dan.
Ja sam fasciniran tvojim poznavanjem svih oblasti privatnog bisniza. I brojem ljudi razlicitih zanimanja koje poznajes a koji su kupili stanove od 200-300k. Ne shvatam sta je problem sa Svedskom? Sa kartice firme, tvoje, placas za sebe sta zelis. A ako zelis kes da podignes onda je porez ogroman bas. 50 - 90% sad nagadjam jer prosle su godine od kad mi je pricao drug koji radi tamo mozda sam malo izbrkao. Mogu ga pitati ako te zanima.
 
Ja sam fasciniran tvojim poznavanjem svih oblasti privatnog bisniza. I brojem ljudi razlicitih zanimanja koje poznajes a koji su kupili stanove od 200-300k. Ne shvatam sta je problem sa Svedskom? Sa kartice firme, tvoje, placas za sebe sta zelis. A ako zelis kes da podignes onda je porez ogroman bas. 50 - 90% sad nagadjam jer prosle su godine od kad mi je pricao drug koji radi tamo mozda sam malo izbrkao. Mogu ga pitati ako te zanima.
Ja sam isto tako fasciniran tvojim nepoznavanjem nekih osnovnih stvari.

Proveri to opet, malo vise si izbrkao.
 
Hajde navedi mi 10 osoba, tj. njihovih zanimanja za koje pouzdano znas da mogu da zarade sa placenjem svih poreza bar 5000 evra mesecno, ako racunamo da je 2000 trosak na zivot, onda im ostaje 36000 po godini. Dakle treba im 7-8 godina za 200.000. A kes kupaca ima 60-70%.

"Navedi mi 10 osoba koje zaradjuju > 5000 evra mesecno" je malo trapav nacin da se postavi pitanje da se objasni rast cena nekretnina u Beogradu u prethodnim godinama, i narocito udeo kes kupaca.

Iako 5000 evra nije nedostizna plata, odgovori kako se oni ili neki "koji mogu da kupuju po stan mesecno" nalaze na svakom koraku su pomalo preterani. Isto vazi i za primere investicija i biznisa sa stopama povrata od > 100% godisnje. Ajmo svi onda da kupimo po jedan specijalni bager. Onih koji u Srbiji legalno zaradjuju iznad 5000 evra mesecno ima ispod 30.000, koliki je broj obveznika godisnjeg poreza na dohodak. Svi prinosi iznad 10% godisnje na dug rok su natprosecni, i mnogo vece godisnje stope rasta bogatstva nemaju ni milijarderi.

Takodje, sumnja da znacajan deo prometa dolazi od korupcije, utaje poreza i drugih oblika kriminala je opravdana, a odgovori da na to otpada 1% su smesni i naivni, i to ne samo za Beograd.

Medjutim, da bi se zaista razumela dinamika trzista i cena, treba spojiti sve kockice: koliko je to trziste, ko su kupci, odakle im novac, odakle sada vise para nego prosle godine ili pre par godina.

- Za pocetak, trziste je relativno plitko: u Beogradu se godisnje proda oko 18.000 stanova. Zbog neelasticnosti ponude nekretnina, a narocito na plitkom trzistu, mali poremecaji traznje mogu da izazovu znacajna pomeranja cena.
- Podatak da se samo oko trecine transakcija realizuje iz kredita ne uzima u obzir transakcije u kojima se prodaje jedan stan da bi se kupio drugi. Ako takve transakcije predstavljaju npr. 50% ukupnog broja transakcija (nemam ovaj podatak), onda to znaci da dve trecine novih para (kada se izuzmu pare koje su bile i ostale u nekretninama) dolazi iz kredita. Procenat je mozda i veci, jer je razumno pretpostaviti da vecina novca od prodaje starogradnje ostaje u nekretninama, a starogradnja cini vise od 50% trzista.
- Ostali kes kupci mogu biti dobro placeni strucnjaci koji su stedeli nekoliko godina, vlasnici privatnih biznisa ili oni koji su do novca dosli nelegalno. Nijedna grupa verovatno nije zanemarljiva.

Nista od ovoga i dalje ne objasnjava nagli skok ukupnog prometa nekretnina u Srbiji sa 4,1 milijarde evra u 2019. i 4,2 milijarde u 2020. na 6,1 milijardu u 2021. godini. Medjutim, cini mi se da je odgovor dat vec nekoliko puta i tice se do sada nevidjene monetarne ekspanzije, koja je bila odgovor na kovid. Ta monetarna ekspanzija je dovela do naglog rasta investicionih dobara (nekretnina, berze, kriptovaluta), a zatim i do opste inflacije, koju vidimo sada.

Dakle, cene ne rastu zato sto su neki mnogo pametni i sposobni a drugi nisu, pa ovi sto nisu treba da prihvate da nisu i da gledaju kako cene nastavljaju da divljaju, cene ne rastu ni zato sto odjednom ima mnogo vise korupcije i kriminala nego pre par godina, cene rastu zato sto su dostampane pare, a najveci ili svakako znacajan deo tih para je otisao onima koji su pare vec imali, pa su ih, posto im trenutno ne trebaju, ulozili, izmedju ostalog, u nekretnine. Rezultate tog eksperimenta upravo gledamo i sada je pitanje da li ce centralne banke zaustaviti inflaciju po cenu (daljeg) kraha trzista, ukljucujuci i trziste nekretnina, ili ce pustiti da nove stanove i druga ulaganja nekih od nas otplacujemo svi zajedno kroz inflacioni porez.
 
Poslednja izmena:
Svakako da ne mozemo svi samo kupiti specijalni bager jer u tom slucaju ne bi vise bio specijalan. Ne mislim ni da je svako ko nema za stan nesposoban i ljubomoran (samo oni kojima su svi koji imaju vise od njih kriminalci), niti da je onaj ko ima uvek narocito sposoban. Hiljade ljudi, hiljade okolnosti i sudbina, nemoguce je generalizivati.

Da li ima ljudi koji prodaju imovinu pa odatle imaju kes za kupovinu? Ima.
Da li ima ljudi koji imaju jake plate i lako mogu kupiti na kredit? Ima.
Da li ima ljudi koji nategnu skrokna primanja do kraja za kredit? Ima.
Da li ima ljudi koji imaju legalan biznis i od njega skupe kes? Ima.
Da li ima ljudi koji skupljaju po 10 godina za stan? Ima.
Da li ima ljudi koji skupe za godinu dana? Ima.
Da li se u drzavi vrti vise novca nego ranije? Vrti.
Da li divlja inflacija? Divlja.
Da li ima novca od kriminala? Ima.

Znaci svega toga ima, i izbacivanjem bilo koje kategorije banalizuje se slika trzista.

Plus je taj kriminal je dosta rastegljiv a opet najcesce koriscen pojam, pa sad iziednacavamo Belivuka i doktora koji nije izdao fiskalni racun, mislim smesno. Ja sam i dalje misljenja da je onaj ‘najprljaviji’ novac vise u izgradnji nego u kupovini.
 
Licni primeri u Srbiji 5.000+ eura mesecno
- vratio se iz US radio za Silicon Valley jednu od najvecih firmi i sada radi na specificnim projektima u Srbiji gde zaradjuje oko 10.000 eura mesecno (NETO)
- vratio se iz US sada radi remote za razne IT kompanije (150.000 USD godisnje - NETO).
- Radi remote iz Beograda za IT security firmu 190k godisnje
- Drzi biznis (ajd da ne ofirem previse ali nesto za automobile) - oko 10.000 eura mesecno mu ostaje NETO vec jako dugo.
- Prodao firmu i kupio nekretnine i od rente ima vise od 15.000 eura mesecno
- firma iz mesta u zapadnoj Srbiji, razbijaju kako rade trenutno (izvoz i gradjevina) - kupuju novu nekretninu u Beogradu jednom mesecno.

Mislim da je primera jako puno
Mislio sam nesto konkretno, ime firme, opis posla. Meni nema neke logike da u Srbiji budu vece pare i zarade nego u USA na licu mesta, pitanje koliko je to tacno sto je rekla-kazala.
Al i da jeste tako, sta ce tim ljudima vise od jednog stana. Kapiram, super zaradujuju, vise bi logike imala vila pored Dunava, kuca na Zlatiboru, na primoriju itd. Mada opet s obzirom na svetski profil takvih ljudi, zasto samo u Srbiji, evo recimo Istra je zanimljiva, Slovenija i slicno... tako da slabo mi to govori da oni kupuju nekretnine u ovom gradu i zemlji s obzirom na stanje u istoj a na njihova radna iskustva, zarade i sto su "videli sveta". Takodje s obzirom na desetine hiljada prodatih stanova, realno koliko je takvih, 1 promil?
 
"Navedi mi 10 osoba koje zaradjuju > 5000 evra mesecno" je malo trapav nacin da se postavi pitanje da se objasni rast cena nekretnina u Beogradu u prethodnim godinama, i narocito udeo kes kupaca.

Iako 5000 evra nije nedostizna plata, odgovori kako se oni ili neki "koji mogu da kupuju po stan mesecno" nalaze na svakom koraku su pomalo preterani. Isto vazi i za primere investicija i biznisa sa stopama povrata od > 100% godisnje. Ajmo svi onda da kupimo po jedan specijalni bager. Onih koji u Srbiji legalno zaradjuju iznad 5000 evra mesecno ima ispod 30.000, koliki je broj obveznika godisnjeg poreza na dohodak. Svi prinosi iznad 10% godisnje na dug rok su natprosecni, i mnogo vece godisnje stope rasta bogatstva nemaju ni milijarderi.

Takodje, sumnja da znacajan deo prometa dolazi od korupcije, utaje poreza i drugih oblika kriminala je opravdana, a odgovori da na to otpada 1% su smesni i naivni, i to ne samo za Beograd.

Medjutim, da bi se zaista razumela dinamika trzista i cena, treba spojiti sve kockice: koliko je to trziste, ko su kupci, odakle im novac, odakle sada vise para nego prosle godine ili pre par godina.

- Za pocetak, trziste je relativno plitko: u Beogradu se godisnje proda oko 18.000 stanova. Zbog neelasticnosti ponude nekretnina, a narocito na plitkom trzistu, mali poremecaji traznje mogu da izazovu znacajna pomeranja cena.
- Podatak da se samo oko trecine transakcija realizuje iz kredita ne uzima u obzir transakcije u kojima se prodaje jedan stan da bi se kupio drugi. Ako takve transakcije predstavljaju npr. 50% ukupnog broja transakcija (nemam ovaj podatak), onda to znaci da dve trecine novih para (kada se izuzmu pare koje su bile i ostale u nekretninama) dolazi iz kredita. Procenat je mozda i veci, jer je razumno pretpostaviti da vecina novca od prodaje starogradnje ostaje u nekretninama, a starogradnja cini vise od 50% trzista.
- Ostali kes kupci mogu biti dobro placeni strucnjaci koji su stedeli nekoliko godina, vlasnici privatnih biznisa ili oni koji su do novca dosli nelegalno. Nijedna grupa verovatno nije zanemarljiva.

Nista od ovoga i dalje ne objasnjava nagli skok ukupnog prometa nekretnina u Srbiji sa 4,1 milijarde evra u 2019. i 4,2 milijarde u 2020. na 6,1 milijardu u 2021. godini. Medjutim, cini mi se da je odgovor dat vec nekoliko puta i tice se do sada nevidjene monetarne ekspanzije, koja je bila odgovor na kovid. Ta monetarna ekspanzija je dovela do naglog rasta investicionih dobara (nekretnina, berze, kriptovaluta), a zatim i do opste inflacije, koju vidimo sada.

Dakle, cene ne rastu zato sto su neki mnogo pametni i sposobni a drugi nisu, pa ovi sto nisu treba da prihvate da nisu i da gledaju kako cene nastavljaju da divljaju, cene ne rastu ni zato sto odjednom ima mnogo vise korupcije i kriminala nego pre par godina, cene rastu zato sto su dostampane pare, a najveci ili svakako znacajan deo tih para je otisao onima koji su pare vec imali, pa su ih, posto im trenutno ne trebaju, ulozili, izmedju ostalog, u nekretnine. Rezultate tog eksperimenta upravo gledamo i sada je pitanje da li ce centralne banke zaustaviti inflaciju po cenu (daljeg) kraha trzista, ukljucujuci i trziste nekretnina, ili ce pustiti da nove stanove i druga ulaganja nekih od nas otplacujemo svi zajedno kroz inflacioni porez.
Slazem se za prvi deo, samo se ne slazem za ovo oko Kovida. U inostranstvu da, to je izazvalo skok tada, ali kod nas je skok bio i pre Kovida.
Konkretno ja sam se interesovao na stan na Banovom brdu. Cena je bila 1500 sa PDV-om, ne secam se tacno godine ali verovatno da je bilo negde oko 2016-2017. Odustao sam od te zgrade iz nekog razloga, i uskoro je krenula da se gradi nova, ja sam hteo odmah da potpisem Ugovor, oni su rekli da ce biti za mesec dana, pa za 3, pa na jesen itd itd i tako su odlagali 2 ili vise godina. Na kraju je cena bila 2500 sa pdvom. Dakle cekali su ocekivani skok cena a suvlasnik zgrade je jedan bas bivsi ministar. To je podatak za kraja 2019-te. Kovid je dosao koliko se secam 2020-te a sada su cene u toj istoj zgradi 2800-2900. Tako da je skok veci bio pre. U svakom slucaju, ne bih ni sada dao vise od 1500 tj. ne bih ni ziveo tu jer je zgrada na ulici. Govorim o bisem Mihajlovcu. Tada nisam imao decu, sad imam i totalno je druga percepcija onog sta zelim ali to nije tema.
 
Kardinalno nepoznavanje i mesanje svega i svacega. PR pausalac i PR knjigas nisu isto oporezovani. I tih 10% nisu onih o kojima ja pricam. Ja nisam pricao o pausalcima.
Cim ne znas da li je bajato ili ne jasno mi je da nisi u tim vodama i sada ceprkas po netu i pricas napamet.
Nije tajna da se ne razumem, ali nisam nasao ono sto ste napisali, jer ne moze pausalac za tolikom zaradom.
Ja sam IT-ovac, nemam firmu u Srbiji, vec negde drugde, radim sa celim svetom, tj. sa onim ko vec moze da komunicira na Engleskom, najvise Severna Amerika zatim Evropa, pa sledi Mala Azija, Afrika, poneko iz Juzne Amerike i Azije i Australije... poceo sam 2005-te u Srbiji, prosirio na region, onda za nekoliko godina odustao od regiona i skocentrisao se na svet i tu sam gde sam iskreno nemam pojma kako se placaju porezi u Srbiji osim par slucajeva od prijatelja, ali sticajem okolnosti jedan gradjevinski preduzimac mi duguje 5000 eura i hoce da napravimo fiktivan Ugovor da mi prebaci pare pa me cisto zanimalo koliko ce to da kosta. :) znaci da je i njemu problem da podigne kes a ima prodatih stanova... eto...
 
Slazem se sa ovim, Milos je pobrkao pojmove, ali - pausalac NE MOZE da zaradjuje 5000 EUR mesecno. Zasto? Zato sto postoje 2 limita koji su problematicni za pausalca:
6 miliona dinara ako predje u toku kalendarske godine ide u knjigase
8 miliona dinara u bilo kom trenutku i upada u sistem PDV-a

Zaradom od 5000 EUR mesecno upada u knjigase, a vrlo je blizu i sistema PDV-a (sto mu je problem ako radi sa domacim firmama).
Upravo to sam hteo reci. Hvala.
 
Читајући ову тему стичем утисак да је Београд један од најнапреднијих и најбогатијих градова у свету и да су сви они који немају бар 10 милиона евра да искеширају за 10 станова у БнВ неспсообни, љубоморни губитници, али срећом мало их је, јер већина становника Београда то може себи да приушти.
Mislim i da u poslednjoj deceniji doslo do formiranja ljudi sa virtualnim titulama, profesijama i zaradama, koji glume svoju pricu, a da u realnosti osim banalnih zanimanja ne bih mogli nista da rade. I onda se oni drze price kao pijani plota jer bez toga su nista i u normalnom sistemu vrednosti nemaju nista.

Defke spominjao fensi teretane. Evo ima jedan lik, prodaje usisivace za 2000+ ima svoju firmu. I sve je fensi, izlasci, putovanje, zurke, kurve... poceo da me smara gde ja zivim da su bogati da ga ja preporucim a on ce meni usisivac. I da me ubedjuje da je to jako dobra stvar jer ima garanciju 30 godina. Ja mu rekao da licno nikad ne bih kupio takav usisivac jer niti je Bosch a kamoli MIele a i realno to je samo usisivac i sta ima da kosta vise od 300 evrica i da ako sebi nesto ne bih kupio ne bih preporucio drugome. Posle ga vidim kupio 3 Seata Arone za firmu i stan na Vozdovcu za 2k. Dobro na kredit na firmu nije kes. Eto njega znam, nisam se setio ranije :O)
 
Poslednja izmena:
Unazad 20 godina, otežava se rad poljoprivrednika, rad proizvodnih preduzeća (čarape, čačkalice, mašine, delovi za Imt i drugo), a stvara se takva klima da se isplati ulagati samo u stanove. Onda taj isti poljoprivrednik koji prodaje litru kvalitetnog mleka za 35 dinara, sve rasproda i ode i kupi stan. Tako uživa godinama, a cena stana mu raste, i sve je super. Onda dođe SEKA i hrana i zemlja drastično poskupe, a litra mleka u nedogled. Računa nema veze i da ga prodam za koliko sam ga kupio ništa ne gubim, međutim kada ga je oglasio, stanove niko nije hteo, upravo zato jer su svi pare uložili u stanove, a došla SEKA, gde puno košta litra mleka, i drva nema a meni se drema, u toplom stanu, a ogreva nigde, sva drva posekoše nijedno da nikne.
 
Nije stvar u unosu podataka nego u periodu koji oni i notari nisu radili, jednostavno će biti manje predmeta.
Al kako to, neko ceka da kupi stan sistem ne radi. I onda se on predomisli? Jedino ako je upao u sledeci mesec. Ali to bese sve u junu...
 
Nije tajna da se ne razumem, ali nisam nasao ono sto ste napisali, jer ne moze pausalac za tolikom zaradom.
Ja sam IT-ovac, nemam firmu u Srbiji, vec negde drugde, radim sa celim svetom, tj. sa onim ko vec moze da komunicira na Engleskom, najvise Severna Amerika zatim Evropa, pa sledi Mala Azija, Afrika, poneko iz Juzne Amerike i Azije i Australije... poceo sam 2005-te u Srbiji, prosirio na region, onda za nekoliko godina odustao od regiona i skocentrisao se na svet i tu sam gde sam iskreno nemam pojma kako se placaju porezi u Srbiji osim par slucajeva od prijatelja, ali sticajem okolnosti jedan gradjevinski preduzimac mi duguje 5000 eura i hoce da napravimo fiktivan Ugovor da mi prebaci pare pa me cisto zanimalo koliko ce to da kosta. :) znaci da je i njemu problem da podigne kes a ima prodatih stanova... eto...
Cekaj, jel ti to radis i zivis u Srbiji a ne placas porez ovde? A pricas celu ovu pricu o privatnicima kriminalcima?
 
Vrh