Šta je novo?

Cene nekretnina

S obzirom na procenat kupovine nekretnine iz kesa, logicno je pretpostaviti da neko kao fizicko lice, a da ima 200-500k za stan, nije prihodovao legalno
A sta je tu logicno. To je samo tvoje misljenje, logike nema.
Preduzetnici placaju porez od 10%, plus godisnji pprez koji je umanjen za mladje od 40 godina.
I ne znam odakle ideja da se stan kupuje samo od plate.
 
Dosta rastegljiv pojam (nisu sve seme za izvlacenje novca kaznjive) ali i da jesu ne bih rekao da su ti ‘pare od kriminala’.

Onda su i sve pare Gugla, Epla, Fejsbuka itd ‘kriminalne’ jer svi izbegavaju da plate porez preko Irske/Holandije.
U nekim drzavama se izbegavanje placanja poreza kaznjava zatvorom. Kod nas, skoro nikad. To je mera socijalne politike prema bogatima.
 
Plate imaju maksimalni oporezovani prihod koji i nije nesto preterano visok, sve preko toga se placa samo porez na elstraprofit koji je 10-15% sto je zapravo dosta povopjno. Da ne pominjem sto ima jos milion nacina da se novac izvlaci iz firme kad si preduzetnik, plata je jos i najprostiji.

A taj stav ‘cim ima pare mora da je kriminal’ je tako povrsan, naivan i ucestao u nasem mentalitetu kog se tako gadis. Cim neko tako nesto izjavi, jasno je da taj koji izjavljuje zapravo samo nema pojma niti ideje kako se zaradjuju pare.
Moj stav je baziran na licnom iskustvu.
Tvoj metalitet je da ne dajes ni jedan jedini primer vec negiras ocigledno. Ja pricam o ljudima iz realnog zivota a ti samo govoris fraze. Ja znam ljude i znam kako rade... osim krimosa i gasterbajtera ne znam nikog da kupuje te stanove od 200+k.
Hajde navedi mi 10 osoba, tj. njihovih zanimanja za koje pouzdano znas da mogu da zarade sa placenjem svih poreza bar 5000 evra mesecno, ako racunamo da je 2000 trosak na zivot, onda im ostaje 36000 po godini. Dakle treba im 7-8 godina za 200.000. A kes kupaca ima 60-70%.
 
A sta je tu logicno. To je samo tvoje misljenje, logike nema.
Preduzetnici placaju porez od 10%, plus godisnji pprez koji je umanjen za mladje od 40 godina.
I ne znam odakle ideja da se stan kupuje samo od plate.
Trebalo bi od plate da bi bili legalno. Naravno da nije od plate, to i govorim.
Ako cete reci da neko prodaje svoju nekretninu da bi kupio drugu, od te price nema nista jer se stanovi prodaju jos u temelju.
 
Licni primeri u Srbiji 5.000+ eura mesecno
- vratio se iz US radio za Silicon Valley jednu od najvecih firmi i sada radi na specificnim projektima u Srbiji gde zaradjuje oko 10.000 eura mesecno (NETO)
- vratio se iz US sada radi remote za razne IT kompanije (150.000 USD godisnje - NETO).
- Radi remote iz Beograda za IT security firmu 190k godisnje
- Drzi biznis (ajd da ne ofirem previse ali nesto za automobile) - oko 10.000 eura mesecno mu ostaje NETO vec jako dugo.
- Prodao firmu i kupio nekretnine i od rente ima vise od 15.000 eura mesecno
- firma iz mesta u zapadnoj Srbiji, razbijaju kako rade trenutno (izvoz i gradjevina) - kupuju novu nekretninu u Beogradu jednom mesecno.

Mislim da je primera jako puno
 
Hajde navedi mi 10 osoba, tj. njihovih zanimanja za koje pouzdano znas da mogu da zarade sa placenjem svih poreza bar 5000 evra mesecno, ako racunamo da je 2000 trosak na zivot, onda im ostaje 36000 po godini. Dakle treba im 7-8 godina za 200.000. A kes kupaca ima 60-70%.
Evo ja se javljam. 3D graficar. I znam ih jos koliko hoces iz iste oblasti koji se razbijaju od posla.
Trosak za zivot uopste ne mora da bude 2000e. Ako zivi neko sa 500-800, znaci da ne moras trositi 2000e za obican zivot.

Trebalo bi od plate da bi bili legalno.
Pa ti si stvarno laik. Evo ja ne primam platu, vec radim kao PR. I sta sada znaci nisam legalan?
 
A sta je tu logicno. To je samo tvoje misljenje, logike nema.
Preduzetnici placaju porez od 10%, plus godisnji pprez koji je umanjen za mladje od 40 godina.
I ne znam odakle ideja da se stan kupuje samo od plate.
a) porez na prihod od samostalne delatnosti (10%)
b) doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje (26%)
c) doprinose za zdravstveno osiguranje (10,3%)
d) doprinose za slučaj nezaposlenosti (1,5%)
+ porez na godisnje ukupne prihode ako nisam nesto zaboravio.
 
Porez je umanjen i za povratnike iz inostranstva
Umanjen je i za one koji su do sada bili pausalci
Takodje placa se samo do valjda 3 prosecne plate a posle toga se veci deo od ovoga ne placa
 
Evo ja se javljam. 3D graficar. I znam ih jos koliko hoces iz iste oblasti koji se razbijaju od posla.
Trosak za zivot uopste ne mora da bude 2000e. Ako zivi neko sa 500-800, znaci da ne moras trositi 2000e za obican zivot.


Pa ti si stvarno laik. Evo ja ne primam platu, vec radim kao PR. I sta sada znaci nisam legalan?
Ne banalizujte rec plata. Sve je legalno ako se plati porez koji je predvidjen zakonom. Nek bude i 800 evra, za porodicu sa dvoje dece je 2000.
 
Porez je umanjen i za povratnike iz inostranstva
Umanjen je i za one koji su do sada bili pausalci
Takodje placa se samo do valjda 3 prosecne plate a posle toga se veci deo od ovoga ne placa
Evo super, samo mi posaljite te informacije sa nekog zvanicnog sajta pa da konacno shvatim da zivim u najboljoj zemlji na svetu i da zaradjenih 10.000 mesecno ne moram da platim vise od 1000.
 
Evo super, samo mi posaljite te informacije sa nekog zvanicnog sajta pa da konacno shvatim da zivim u najboljoj zemlji na svetu.
za povratnike

umanjenje za nezaposlene ili pausalce (freelanceri)

a ovo trece svi znaju koji su u biznisu da se penzija ne placa na neograniceni iznos nego ima maksimalni.


Mozda ne zivis u najboljoj zemlji na svetu ali zivis u zemlji koji ima najveci ekonomski napredak u teskim vremenima.
 
a) porez na prihod od samostalne delatnosti (10%)
b) doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje (26%)
c) doprinose za zdravstveno osiguranje (10,3%)
d) doprinose za slučaj nezaposlenosti (1,5%)
+ porez na godisnje ukupne prihode ako nisam nesto zaboravio.
To je kada radis za platu.
Ja ne pricam o tome, vec o zaradi kao preduzetnik ili doo.
Godisnji porez je ukinut za mladje od 40 godina, tj. sve do 6 prosecnih godisnjih zarada ne placaju ga.( ostali ga placaju za iznos preko 3 godisnje zarade).
 
Ja sam to pisao Defketu, da li on licno zna 10 ljudi. Jer ja znam ko i sta i kako radi i kako se izbegava porez, nije slucajno sto je cela drzava odiazila u Dubai.... takodje ljudi koji ne znaju sta ce s parama a vec imaju stanove, logicno je da ulazi u neki biznis ili poslovni prostor tj ono sto se vise isplati. Recimo kancelarije za IT, to ide dobro.
Cinjenica je da je svaki, pa i manji SNS funkcioner iz Donjeg Brijanja dosao do bogatstva pa i oni tako kupuju stanove i peru pare to opet znam iz licnog iskustva. Jedan na zenu, jedan na cerku, jedan na sina...
 
Ja sam to pisao Defketu, da li on licno zna 10 ljudi. Jer ja znam ko i sta i kako radi i kako se izbegava porez, nije slucajno sto je cela drzava odiazila u Dubai.... takodje ljudi koji ne znaju sta ce s parama a vec imaju stanove, logicno je da ulazi u neki biznis ili poslovni prostor tj ono sto se vise isplati. Recimo kancelarije za IT, to ide dobro.
Cinjenica je da je svaki, pa i manji SNS funkcioner iz Donjeg Brijanja dosao do bogatstva pa i oni tako kupuju stanove i peru pare to opet znam iz licnog iskustva. Jedan na zenu, jedan na cerku, jedan na sina...
Pa ti vidis ono sto zelis da vidis, tj. Ono sto vise opravdava tvoju situaciju kojom nisi zadovoljan. Eto ja znam dosta ljudi koji su kupili stan radom, pa to ne zelis da cujes jer ti se ne uklapa u pricu.
Naravno da su neki ljudi sa vlasti nezakonito stekli, nema tu sta da se osporava, ali oni nisu najveca grupacija onih koji sticu. Problem je sto pojedini vidite samo njih, a ostale ne.
 
Ja sam to pisao Defketu, da li on licno zna 10 ljudi. Jer ja znam ko i sta i kako radi i kako se izbegava porez, nije slucajno sto je cela drzava odiazila u Dubai.... takodje ljudi koji ne znaju sta ce s parama a vec imaju stanove, logicno je da ulazi u neki biznis ili poslovni prostor tj ono sto se vise isplati. Recimo kancelarije za IT, to ide dobro.
Cinjenica je da je svaki, pa i manji SNS funkcioner iz Donjeg Brijanja dosao do bogatstva pa i oni tako kupuju stanove i peru pare to opet znam iz licnog iskustva. Jedan na zenu, jedan na cerku, jedan na sina...
Dobro jeste ja sam uleteo klizeci ali ovo je ipak forum a ne prepiska dvoje ljudi :)

Treba da prihvatis realnost. Kriminala ima, pronevera ima, pranja novca ima ali u ukupnoj masi to cini ispod 1% prometovanih nekretnina.
Ajde da kazes da ima i ovih sto ih ne uhvate za jos duplo ili tri puta vise to je 2-3%.
Najveci deo nekretnina se kupuje iz legalnih tokova novca. Biznisi, IT, dijaspora, sportisti, dobitnici nekih nagrada, igre na srecu i slicno.
To je ono sto je realnost. U ukupnom broju stanovnika to nije veliki procenat ljudi to je i dalje 1% od ukupne populacije zato cesto mozda ne poznajes takve.

Realnost je da je to tako i moze da ti se svidja ili ne ali to ti je to.
 
To je kada radis za platu.
Ja ne pricam o tome, vec o zaradi kao preduzetnik ili doo.
Godisnji porez je ukinut za mladje od 40 godina, tj. sve do 6 prosecnih godisnjih zarada ne placaju ga.( ostali ga placaju za iznos preko 3 godisnje zarade).
Koliko je to u parama. Nek bude ispod 40 godina, nek bude zarada 7000 mesecno. Evo recimo graficki dizajneri, koliko kapiram samostalni.
 
Dobro jeste ja sam uleteo klizeci ali ovo je ipak forum a ne prepiska dvoje ljudi :)

Treba da prihvatis realnost. Kriminala ima, pronevera ima, pranja novca ima ali u ukupnoj masi to cini ispod 1% prometovanih nekretnina.
Ajde da kazes da ima i ovih sto ih ne uhvate za jos duplo ili tri puta vise to je 2-3%.
Najveci deo nekretnina se kupuje iz legalnih tokova novca. Biznisi, IT, dijaspora, sportisti, dobitnici nekih nagrada, igre na srecu i slicno.
To je ono sto je realnost. U ukupnom broju stanovnika to nije veliki procenat ljudi to je i dalje 1% od ukupne populacije zato cesto mozda ne poznajes takve.

Realnost je da je to tako i moze da ti se svidja ili ne ali to ti je to.
A kako vi to mozete da znate, mislim znaci da poznajete podatke za svakog kupca ko je i cime se bavi? Ja znam nekoliko gasterbajtera i nekoliko kriminalaca. Ni jednog naseg niti legalnog. A zato sam pitao Defketa, da mi, kad je vec ubedjen u to, da licne primere.
 
Nisam nabrojao svakog kupca nego sam ti dao generalno misljenje kakvo je stanje na trzistu. Ti ako ne poznajes to ne znaci da ih nema, vec da se samo ne kreces u tom krugu ljudi ili da se ne bavis vecim biznisom. (sto cim nisi znao za subvencije i olaksice je verovatno tako). Dobro barem kriminalce poznajes :)
Dijaspora takodje igra prilicnu ulogu na nasem trzistu pogotovo BNV na primer.
 
To ti je znaci godisnje 10 miliona dinara zarade. Porez 10% je milion. I na 9 miliona placas 10% godisnji porez na iznos preko 6 miliona, sto dodje jos 300 000 din. Znaci od 10 miliona porezi izadju 1 300 000. Imas troskove knjigovodje i doprinosa na svoju licnu minimalnu zaradu jos oko 200 000 godisnje.
Prema tome nikakvih poreza od 50% nema. Brkas platu i dobit.
 
Трговина, производња тоалет папира, чаја, хране, хладњаче, увоз робе из Кине, магацински простор, производња малих бродова, ИТ решења, акције јаких предузећа,... Али најједноставније је упаркирати жив кеш у мртав бетон и чекати исплату за 20 година. Друштво које живи од таквог новца нема перспективу. Постоје стручњаци којима дате новац и они га окрећу за вас. Да ли на берзи, да ли кроз бизнис планове па у односу на улог добијете извештај. Многи на западу уместо пензије тако спремају себе на старост а не мртав капитал у бетону.
A zašto misliš da ljudi koji zarađuju toliko da mogu da skupe za stan imaju vremena da se bave bilo čime od nabrojanog?
I ne vidim kako je to ulaganje u strana preduzeća bolje za našu privredu nego ulaganje u nekretnine u Srbiji?

Послато са 2112123AG помоћу Тапатока
 
Moj stav je baziran na licnom iskustvu.
Tvoj metalitet je da ne dajes ni jedan jedini primer vec negiras ocigledno. Ja pricam o ljudima iz realnog zivota a ti samo govoris fraze. Ja znam ljude i znam kako rade... osim krimosa i gasterbajtera ne znam nikog da kupuje te stanove od 200+k.
Hajde navedi mi 10 osoba, tj. njihovih zanimanja za koje pouzdano znas da mogu da zarade sa placenjem svih poreza bar 5000 evra mesecno, ako racunamo da je 2000 trosak na zivot, onda im ostaje 36000 po godini. Dakle treba im 7-8 godina za 200.000. A kes kupaca ima 60-70%.
Samo iz licnog iskustva:
- Mali milion vlasnika IT, digital marekting, dizajn agencija
- Trgovina svim i svacim, od obicnih piljarnica do specijalizovanih, tipa baloni za proslave, znam licno bar jedno 15 primera raznih profila.
- Specijalizovana proizvodnja, od kvalitetne brendirane rakije do klima komora.
- Ugostiteljstvo, od stan na dan preko restorana, motela.
- Lekari sa privatnim praksama
- Advokati sa privatnim praksama.
- Srednji poljoprivrednici
- Gradjevinski preduzimaci

To su sve kategorije ljudi koje licno znam a koji su u stanju i uglavnom vec zaradjuju taj nivo novca. Za svaku od tih kategorija znam barem 5 ljudi, u nekim i dosta vise. Ljudi se snalaze na razne nacine i bez kriminala. Pri tom su to sve ljudi koji su neka visa srednja/niza visa klasa. I ne pominjem krupne zverke kojih u svakoj od tih kategorija ima koji mogu kupuju stan mesecno ako im se hoce.

Jedan od interesantnijih primera u poslednje vreme je drugarica koja je posle nekoliko godina rada kao stjuardesa sve pare koje je ustedela potrosila na neki specijalizovani bager u Holandiji, koji sada maltene samo ona u Srbiji ima. Vratila je ulozene pare za samo par meseci, kupuje jos jedan bager, i sada maltene moze da kupuje jedan stan svake godine.

Na sve to dodas dobro placena zanimanja koja mozda ne mogu tako lako da skupe za kes ali lagano kupuju na kredit i eto ti odgovora na glavno pitanje na ovoj temi, 'ko ovo kupuje'.

Pri tom navedeni primeri uopste nisu retki i prilicno mi je neverovatno da ti sam ne znas nikoga u toj situaciji vec ti se svet svodi na sirotinju i kriminalce.
 
Vrh