Šta je novo?

Скверови и платои Београда / Skverovi i platoi Beograda

Neka ga Lidl tu, kamo sreće da ih je više po centru, da malo obuzdaju i olade Delez hohštaplere karteliste. Za mene je Lidl najbolji lanac od svih. Iako kod njih idem manje od 10% kupovina, jer mi najbliži nije baš toliko blizu. Ali kad god sam u prilici, svratim do nekog i tu se nakupujem.
 
Već sto puta smo prolazili kroz tri modela Lidl prodavnica, nije ništa čudno da bude Lidl u centru. Ko je malo putovao, taj je i video to uživo i bliže centru nego što je ovaj ovde.

Što se tiče ovog skvera, unpopular opinion, ali mislim da je on trenutno (bez pumpe) dostigao svoj maksimum. Ta raskrsnica je toliko prometna da ne vidim kako oformiti celinu gde bi ljudi hteli da budu, dakle izolovanu od saobraćaja, a opet sa čistim pešačkim komunikacijama. Kada čekam autobus tamo, drago mi je što postoji visoko drveće, jer ono što je potrebno je hlad, ali ne očekujem i ne treba mi ništa više.
 
A ako bi mogao da sedneš ispod tog drveća ili prekratiš put, a da opet oko tebe ostane dovoljno trave i zelenila? :D
 
Takav trg ili park je za neki gospodski skver. I mada zgrada na početku Čarlija Čaplina zaista jeste gospodska, kao i ceo kraj iza (još mu nisu jm investitori i faveličari) sama raskrsnica Despota Stefana i Cvijićeve je daleko od gospodske. Takođe, novi skver ili park treba da olakša kretanje pešaka odnosno uspostavi prečice duž najzauzetijih pešačkih koridora.
Već sto puta smo prolazili kroz tri modela Lidl prodavnica, nije ništa čudno da bude Lidl u centru. Ko je malo putovao, taj je i video to uživo i bliže centru nego što je ovaj ovde.

Što se tiče ovog skvera, unpopular opinion, ali mislim da je on trenutno (bez pumpe) dostigao svoj maksimum. Ta raskrsnica je toliko prometna da ne vidim kako oformiti celinu gde bi ljudi hteli da budu, dakle izolovanu od saobraćaja, a opet sa čistim pešačkim komunikacijama. Kada čekam autobus tamo, drago mi je što postoji visoko drveće, jer ono što je potrebno je hlad, ali ne očekujem i ne treba mi ništa više.
Pa, već je postojanjem stanice ona oformljena, ljudi se zadržavaju tu. Naravno ne kao u parku ali ovo drveće koje naglašavam, služi kao neki hlad leti, klupe bi mogle da posluže da se sedne sačeka autobus itd. Opet, ovaj skver bi morao da ima javni WC i znam da sam dosadan ali takodje su i ljudi koji vrše nuždu po ulicama, iza drveta, na zgrade.

A sad za formu skvera, slažem se, daleko je gospodskog kraja i okoline.
 
Sve to može da se ima i u ovakvoj izvedbi (naravno, ne bukvalno, nego uz male dorade i prilagođavanja)
37018-fe532f3452bbf26818c37d8dedbe3457.jpg

I klupe, i drveće, i pešačke prečice, i mesta za zadržavanje, i javni WC (možda podzemni?) i veliko i prometno stajalište na levoj strani ovog prikaza.
Za one što brinu od sečenja drveća da naglasim opet da ja grafički dizajner nisam (iako nekad radim to, ali nisam profesionalac u tome), te da ovu sliku koristim kao grubi prikaz moje ideje, a ne bukvalno. Mislim to je trebalo da postane jasno još čim se prvi put video donji desni ćošak sa (neuklonjenim) preprekama ka pešačkim prelazima. Ali ajde de, da naglasim iznova da se ne bismo vrteli u krug opet. Elem, bolju montažu nemam, tako da u slučaju ovog našeg skvera na uglu Cv i DS, sve što treba uraditi je povećati udeo zelenila i sprovesti pešačke staze između drveća tako da se ništa ne seče a da se opet naprave bolji tokovi i humaniji prostor. A ako me ne bude mrzelo, možda jednom i napravim sam prikaz takvog rešenja, sa nešto više zelenih površina i prilagođen našem skveru.
 
Poslednja izmena:
Овде би могао да се уреди сквер-парк попут Венизелосовог парка или паркића на Копитаревој градини.
 
Jedan od najlepših platoa u gradu. Danas su se i klinci igrali na kako neki forumaši kažu "nepotrebnoj skalameriji".
20220517_192455.jpg
20220517_192510.jpg
20220517_192555.jpg
20220517_192534.jpg
20220517_192549.jpg
 
Мени је најлепши плато код Политике и Радио Београда, но укуси су различити. :) Овде ми и даље боде очи аљкаво уклапање подлоге са спомеником који је сам по себи занимљив. Штета за тај пропуст.
 
Цвијићева је ту само до Деспота Стефана, фали део до Поенкареове. А поток је стављен у цеви чини ми се 30их.
 
Ovo je ono sto sam pominjao, sa Vracarcevih slika se moze videti da zbunja i rastinja uz stajaliste vise nema (uklonjeno je jos odavno) a izmedju drveca ima sasvim dovoljno prostora da se naprave staze pa i mali skver (par klupa) a da se drvece ne sece. Jos kad se izmesti (izmesti, ne ponisti) pumpa, na tom juznom kraju ce biti mesta za lep mali skver-plato sa klupama.
 

Jutros sam prošao pored platoa na uglu Dalmatinske i Dž. Vašingtona, nisam znao da je bio gotov još pre 2 meseca... Trebalo im je više od 3 godine da postave te ploče na konačne pozicije i raspakuju i sklone one nagomilane nove kante za smeće...

Bolje od onog starog parkinga jeste, sivo jeste i prostrano jeste... Metalne konstrukcije sam pomislio da su za skejtere i slične sportove...

Ako bi trebalo da dam ocenu urađenog uključujući i vreme izvođenja radova, dovoljan 2..
 
Vrh