Šta je novo?

Cene nekretnina

Oво је као створен стан за неку старлету.
 
Opusteno ljudi, moja situacija nije jedinstvena. Mnogi su u nedoumici. Ja kupujem stan na kredit, 2.5s/60kv, naravno na sto boljoj lokaciji, kao i svi, ali sam bio otvoren i za periferiju (dok nisu i tamo skocile cene nenormalno). Nista me ne sprecava da uzmem i stan od 40 kvadrata da resim agoniju podstanarstva, pa posle par godina da idemo jovo nanovo. Samo sam zeleo da dam vidjenje kako sve ovo izgleda sa strane coveka koji ne uzima stan za ulaganje, vec za zivot.
Stavi na papir kalkulaciju pa odluči. Isto je bilo kada sam ja kupovao stan, srećom presekao sam i kupio jer u tom trenutku novac koji bi dao na kiriju ne bi pokrio potencijalno pojeftinjenje kvadrata. Računicu sam pravio na 5+ godina za stanove i lokacije koji su me zanimali. Ko kupuje za život nije u istoj situaciji kao neko ko kupuje investiciono i računica nije ista za oba.
 
Nazalost, ima mnogo mladih u Srbiji koji su u slicnoj situaciji kao humanoid23.

Uz razumevanje i postovanje surovih zakonitosti oplodnje kapitala, iz svega ranije pisanog mogu sa velikom sigurnoscu zakljuciti da je kada su cene nekretnina u pitanju kod nas uzrok i problem drzavna regulativa, odnosno ljudi i organizacija koji je predstavljaju.

Nije ni traznja, ni stampanje para, ni inflacija, ni cena kostanja...to su samo "sumovi" uz glavni problem.
A glavni problem je sto jednostavno imamo ljude na vlasti koji "namestaju" investitorima i njima povezanima da zarade ekstra profite na stetu naroda.
Da li tu ima i pranja para? To je dodatna tema.

Paradoks je sto je zadatak drzave da regulise ovakve devijacije na trzistu u smeru opsteg dobra, a ne obrnuto.

Problem humanoid23-a bi se jednostavno i brzo resio odblokiranjem 1,36 miliona stambenih objekata ciji promet je drzava zabranila.
I svi bi bili na dobitku i narod, i drzava kao institucija i prirodni prirastaj (citaj ekonomija) i urbanizam (ne bi se "budzile" nove zgrade na zelenim povrsinama)...

....Jedino bi izgubili investitori i sa njima povezani.

A predstavnici drzave umesto toga se zaduzuju i "daju pomoc od 20k eur", i ustvari samo "raspiruju" rast cena i dodatno unazadjuju opste dobro i ugrozene.
I naravno, taj isti narod ce vracati te dugove.

Predizborna obecanja od pre par meseci da ce odblokirati ove nekretnine su utihnula...videcemo da li ce im to biti "kec iz rukava" u zadnjim danima pred izbore ili su se "ujeli za jezik"....

@humanoid23, iz moje perspektive tu je resenje vaseg problema, sve ostalo je ili privremeno ili "bacanje prasine u oci".

Znači, kada su padale cene od 2009 do 2014 to je bilo zbog ljudi na vlasti u Srbiji, a ne zbog globalne krize? Globalna kriza je počela krajem 2008. ali je u Srbiji vlast mudro postupala baš tada.

Recimo Tadić se zadužio milijardu evra po, za sadašnje prilike, astronomskim kamatama da bi linearno povećao penzije za 10% i time ispunio zahteve svojih koalicionih partnera. On i Dačić su se obračunali sa mafijom, pa su cene nekretnina počele da padaju.

To je dakle, a ne opšta svetska nelikvidnost zbog koje su počeli da štampaju pare na veliko.
 
Evo, imam ja pitanje jedno. Recimo da čovek skuplja pare za stan i nema dovoljno, i mora da čeka bez obzira da li će cene rasti ili stati pa početi da padaju.

U kojoj valuti da štedi?

Sada su kamate u bankama manje od zvanične, a kamoli stvarne inflacije.
 
Evo, imam ja pitanje jedno. Recimo da čovek skuplja pare za stan i nema dovoljno, i mora da čeka bez obzira da li će cene rasti ili stati pa početi da padaju.

U kojoj valuti da štedi?

Sada su kamate u bankama manje od zvanične, a kamoli stvarne inflacije.
Meni deluje da su napravili sistem gde taj isti naštampani novac mora što pre da se uloži ili potroši... I da je "ulaganje" u kriptovalute jedan od tih instrumenata. Čitao sam negde da trećina amerikanaca ima neku ušteđevinu uloženu u kripto i da je taj broj eksplodirao u 2021.

Ja bih se nadovezao na ovo pitanje, da li se sada isplati uzeti stambeni kredit sa fiksnom kamatnom stopom i eventualno očekivati da će inflacija pojesti određenu vrednost kredita? Ili fiksne kamate imaju neku zaštitu u slučajevima inflacije? Nisam proučavao, da li neko ima iskustvo sa takvim kreditima?
 
Meni deluje da su napravili sistem gde taj isti naštampani novac mora što pre da se uloži ili potroši... I da je "ulaganje" u kriptovalute jedan od tih instrumenata. Čitao sam negde da trećina amerikanaca ima neku ušteđevinu uloženu u kripto i da je taj broj eksplodirao u 2021.

Ja bih se nadovezao na ovo pitanje, da li se sada isplati uzeti stambeni kredit sa fiksnom kamatnom stopom i eventualno očekivati da će inflacija pojesti određenu vrednost kredita? Ili fiksne kamate imaju neku zaštitu u slučajevima inflacije? Nisam proučavao, da li neko ima iskustvo sa takvim kreditima?

I ja slično razmišljam, ali je kripto još uvek velika nepoznanica. Ode bitkoin na 60.000 pa padne na 40.000. I još ako te hakuju. Računam da je to više spekulativna investicija nego način čuvanja novca.

Taj naštampani novac i ide u nekretnine jer ljudi ne znaju šta će s njim.

Ja sam se raspitivao i čuo da može kredit sa fiksnom kamatnom stopom do 15 godina kod nas. Bar je tako bilo prošle godine. To su mi rekli ljudi koji su razmišljali u tom pravcu, ali pošto im je rata bila velika uzeli su na 20+ sa promenljivom.

E, sad, da li imaju neke klauzule u slučaju velike inflacije, to ne znam.

Možda je za one koji imaju neku količinu novca, a nisu još kvalifikovani za kredit za željenu nekretninu, u slučaju neke nagle veće inflacije, najpametnije da kupe neku manju nekretninu.

Naravno, može se desiti da ja grešim i da stvarno odu kamate FED-a na 3 i više posto, pa da se cene zaustave i počne pad ove godine, ali to mi zaista ne izgleda kao realni scenario.
 
Svetski bogataši, moćnici, mediji, ''eksperti'', ''analitičari'' i slična gamad:
''Ljudi, novac i materijalne stvari su bezvredne i potrošne stvari! Jedina sigurna investicija su virtuelne pare i virtuelni svetovi! Ulažite u njih!''

Za to vreme, ista ekipa koja to poručuje običnoj raji, grabi svaki kvadrat u realnom svetu koga može da se dokopa. Bilo na nivou Srbije, bil na nivou planete.

Isto tako, svetski bogataši, moćnici, mediji, ''eksperti'', ''analitičari'' i slična gamad:
''Ljudi, kupujte virtuelne novce jer to je jedini način da zbacimo zle bankstere i centralizovane ekonomije, finansije i transakcije''.

Za to vreme, svi oni prave i distribuiraju svoje shitcoine (uključujući i BTC, kojim upravlja par svetskih finansijskih centara i sajtova) upravo sa namerom da naprave nova tržišta i finansijske mreže u kojima će, pazi čuda, oni imati centralno i najmoćnije mesto.



Neke stvari se u ljudskom rodu nikad ne menjaju. Među njima je i tendencija jedne manjine da većini prodaje maglu, i tendencija dela te većine da im proda i dušu ako treba, samo ako se cela priča dovoljno začini i ulepša.

Na kraju krajeva, pa i Rotšildi, jedno od najvećih svetskih zla i kancera, su se isprva obogatili tako što su nakon jednog od 450. ratova koje su imali Englezi i Francuzi, poslali svoje kurire i propagandiste da kažu narodu u Engleskoj da su pukli i da sledi kriza. Narod brže bolje prodao sve vrednosti, alate, zemlju i uopšte, sve vredno. Dok se pročula vest da nisu pukli i da nije sve tako crno, Rotšildi namlatiše bogatstvo i odoše svojim putem jer tehnički nisu oni prekršili zakon, samo su pogrešno ''javili'' vesti.

Imali smo mi i ovde slične šeme, sa Jezdom i Dafinom. I OPET ni to ništa ne vredi i opet ovde buja zajednica ljudi koja misli da će ni iz čega da napravi nešto vredno.
U Americi isto, imaju decenije i decenije raznih foliranata i pljačkaša u vidu tele-evangelista, čudotvoraca, proroka, motivacionih govornika, Herbalajfova i sličnih kretenizama... i ne vredi brale, koliko god objašnjavao zlatnim ribicama da se ne vataju za to, deo njih će uvek morati da proba i zagriza pa makar završili na ulici ili pod zemljom. :rolleyes:
 
Poslednja izmena:
Svetski bogataši, moćnici, mediji, ''eksperti'', ''analitičari'' i slična gamad:
''Ljudi, novac i materijalne stvari su bezvredne i potrošne stvari! Jedina sigurna investicija su virtuelne pare i virtuelni svetovi! Ulažite u njih!''

Za to vreme, ista ekipa koja to poručuje običnoj raji, grabi svaki kvadrat u realnom svetu koga može da se dokopa. Bilo da govorimo na nivou Srbije, bilo da govorimo na nivou planete.



Neke stvari se u ljudskom rodu nikad ne menjaju. Među njima je i tendencija jedne manjine da većini prodaje maglu, i tendencija dela te većine da im proda i dušu ako treba, samo ako se cela priča dovoljno začini i ulepša.
Obezvredili su princip, paradigmu, da je dobro štedeti novac. Naprotiv, napravili su sistem gde novac gubi vrednost ako stoji i da višak vrednosti koji generišeš svojim radom ne vredi ni pišljiva boba ako ga ne vratiš negde u sistem da se "zavrti" opet. Nekada si mogao mirno da spavaš ako imaš neku štednju, sada je narativ da tvoja štednja nije sigurna i da propada, ako stoji negde i ne koristi se. To je sistem u kome trenutno živimo. Koliko dugo će opstati, to će se videti još. Zavisi koliko sirotinja može da trpi
 
Poslednja izmena:
Tačno tako, to im je iz one priče o ''zdravoj inflaciji'' koja valjda iznosi 3%. Odnosno teži se da bude oko 3%. Iako sam imao čak dve ekonomije na faksu (al beskorisne, samo bubaš 100 istih grafika) nekoliko puta sam kasnije pričao sa par ekonomista koje imam u svom okruženju. Jer to je sve toliko nelogično i izveštačeno da prosečna osoba koja se time ne bavi, nego sledi logiku, jako brzo pozaboravlja te stvari. Prosto, kao politika. Ili pravni detalji. Osim ako nisi u toj priči, lako se pogubiš. Jer razum razmišlja na jedan način. A pravo, politika, ekonomija... na sasvim drugi.

Pa mi pričaju ti ljudi kao, ne ne, zdrava je inflacija jer onda se ekonomija obrće. Jer ako ti (ja, sitna boranija, Trinaesto prase) imaš previše para, to nije dobro...
Ma nije brate, u redu je da trunčica ljudi drži masu svetskog bogatstva jer onda znaš oni time bolje rukuju i oni nam govore šta je dobro za nas...
Neeee, imaš loš pogled, onaj ko ima milijarde nema bukvalno te milijarde, nego ima samo ''na kredit''... bla bla truć truć...


Reko čekaj brale da te pitam ja nešto, ako sada Sergej Brin odluči da napravi autoput oko planete ili kosmodrom ili šta god da košta 115 milijardi dolara koliko je čovek nagrabio za sebe sve ove godine... da li bi mu iko, od radnika na gradilištu pa do rukovodioca projekta, rekao ''pa ne znam ja da li vi zaista imate te pare, donesite ih pa ćemo onda da počnemo da pravimo''?
Kaže ovaj drugi ''pa ne, mislim, počeli bi da grade...'' :confused:
Reko pa naravno da bi počeli da grade! Znači on im 115 milijardi dolara. I nije problem što on ima 115 milijardi dolara mrtvog kapitala koji sedi u njegovom vlasništvu, makar 90% bilo u vidu brojki na računima... a problem je kad ja kao običan smrtnik, sitna boranija i trinaesto prase, imam uštekano 2.000 evra? I zato je red da tih 2.000 evra za dve godine vredi kao 1.500 evra. Jel to hoćete da mi kažete?

Odgovori su varirali od zbunjene ćutnje pa do ''a pa ne, nije to baš tako, znaš imaš ti ovaj ŠNJGZ i onda on u kombinaciji sa onim ŽRLJC utiče na ČPTS...''

Reko, ma da da... jasno.. znam, daj da skratimo priču. Sve se na kraju svodi na ovo:
greed.jpg

Uostalom, ovako je već milenijumima. Pa bi bilo glupo da sad menjamo tu lepu tradiciju i ljudsku osobinu.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: M86
Pa cekaj, vecina tog njihovog bogatstva je u akcijama na berzi, koje su dobro zasticene od inflacije, pa njih zabole za inflaciju sa tih koliko god miliona likvidno sto imaju, kad je to promil njihovog bogatstva. Problem je sa malim parama sto ne mozes da budes i likvidan i da ulozis negde. Npr planiras da kupis stan, ali nije sve jedno da stavis ustedjevinu na berzu dok skupljas ili trazis, jer ako se desi pad naje*******ao si. A koliko znam nikad nije bilo pametno da se dugo cuva kes, ni pre 50 i 100 godina. Inflacija je uvek postojala. Slazem se sa tobom da nije fer, ali ja ne vidim neko resenje. Oporezivanje nece da radi, jer ce samo da pobegnu negde gde nece da ih oporezuju.
 
Pa cekaj, vecina tog njihovog bogatstva je u akcijama na berzi, koje su dobro zasticene od inflacije, pa njih zabole za inflaciju sa tih koliko god miliona likvidno sto imaju, kad je to promil njihovog bogatstva. Problem je sa malim parama sto ne mozes da budes i likvidan i da ulozis negde. Npr planiras da kupis stan, ali nije sve jedno da stavis ustedjevinu na berzu dok skupljas ili trazis, jer ako se desi pad naje*******ao si. A koliko znam nikad nije bilo pametno da se dugo cuva kes, ni pre 50 i 100 godina. Inflacija je uvek postojala. Slazem se sa tobom da nije fer, ali ja ne vidim neko resenje. Oporezivanje nece da radi, jer ce samo da pobegnu negde gde nece da ih oporezuju.

Veći deo XIX veka i početak XX-og, od kraja Napoleonovih ratova 1815. godine do I svetskog rata, je prošao praktično bez inflacije u većini zemalja. Mogao je deda unuku da ostavi ušteđevinu i da vredi isto ili više. Čak je bila i deflacija, a svet se razvio više nego ikada do tada. Razlog- zlatni standard.

Posle toga dolazi era delimičnog zlatnog standarda i potpunog ukidanja 1971. godine. Vezivanjem dolara za naftu- petrodolar, postaje moguće da SAD izvoze inflaciju celom svetu jer nastaje veštačka tražnja za dolarima.

Od krize 2008 dolari se nemilice štampaju, i to sa određenim vremenskim zaostatkom počinje da diže cene u celom svetu, a nekretnine poskupljuju i više od zvanične inflacije poslednjih par godina jer postaju pribežište za čuvanje kapitala.

Hoću da kažem da je svet bez inflacije, osim u slučajevima prirodnih katastrofa i ratova, apsolutno moguć. I ne samo da je moguć, već odgovara običnom čoveku, koji može da uštedi, pored ostalog, i za nekretninu.

Ovaj sadašnji sistem odgovara nekolicini vlasnika banaka i njihovih prijatelja. Istražite sami slučaj hedž fonda BLackrock, koji sam pominjao. Sada je veći od najvećih kineskih banaka, a bukvalno je dobio novonaštampane pare od FED-a sa aminovanjem političara, od Obame pa redom.
 
Veći deo XIX veka i početak XX-og, od kraja Napoleonovih ratova 1815. godine do I svetskog rata, je prošao praktično bez inflacije u većini zemalja. Mogao je deda unuku da ostavi ušteđevinu i da vredi isto ili više. Čak je bila i deflacija, a svet se razvio više nego ikada do tada. Razlog- zlatni standard.
Slažem se da je došlo do ogromnih promena 1970ih (koga zanima ta priča više, preporučujem knjige Dejvida Harvija). Ali nije tačno da pre nije bilo inflacije, samo se drugačije ispoljavala - smanjivanjem moneta. Samo šok otvaranja američkih rudnika za vreme španske kolonizacije Meksika je potpuno poremetio tržište dragocenih metala u Evropi. Kod nas je dobar primer duga inflacija u osmanskom carstvu, koja je direktno pogađala naše prostore, a odlikovala se u fizičkom smanjivanju akče, te promeni legura.

Ne kažem da nisi u pravu generalno, ali inflacija postoji mnogo duže od 1970ih. Setimo se samo hiperinflacije u Nemačkoj 1930ih, kada je na snazi bio zlatni standard.
 
@Boža M

Slažem se sa 99%. Ne bi me začudilo da se sve ovo završi nekim novim Bretton Woodsom i novom podelom karata. "Upumpavanje" se uvek dešavalo, s tim što je od 1971. krenulo jače (jer je ukinuta zlatna podloga), 2008. eksplodiralo, a ovo danas je ludilo šta se radi. Tako je to kad ne postoji fiskalna disciplina, ono što nedostaje se mora monetizovati, logično imamo inflaciju. Ljudi ne kapiraju da bi se ovo sve dešavalo i da nema virusa, ali će postojati izgovor u godinama koje dolaze, reći će da nisu oni krivi. Jednostavno dug je prevelik u odnosu na godišnji proizvod sveta (preko 250 hiljada milijardi usd u odnosu na 80-90 hiljada milijardi svetskog BDP). Sve to čini da je rast sve teže i teže postići. Problem je i opadajuću marginalni proizvod, svaka dodatna jedinica duga sve manje i manje diže BDP. Jedan način da se sve matematički vrati u održivo stanje je upravo ovo što se radi sada, obezvređivanje novca, ali i realnog duga, ali to mora da potraje. Druga opcija, po meni malo verovatna, je da kažu zaustavljamo momentalno inflaciju, dižemo kamate na 10% i potpuno prestajemo da otkupljujemo mesečno 120 milijardi usd obveznica i hipoteka (USA npr), a to u prevodu znači da kažu ne možemo i nećemo da vraćamo dugove. To odmah obara sva tržišta, indekse (pa i nekretnine), ali znači i ogromnu depresiju, nezaposlenost...a to dalje izvodi ljude na ulice, a mogući su i ratovi.

Jedna od osnovnih stvari u kapitalizmu je upravo taj mehanizam otkrivanja cena (ponuda i tražnja i tržište), ali to je moguće kad je sistem stabilan i monetarno neutralan, a kada imamo ovaj kejnzijanski globalni kazino koji ima monopol da preko noći upumpava/izvlači novac i tako direktno bira pobednike, otkrivanje cena je nemoguće, tj stvaraju se ogromne distorzije cena. Teoretski kada bi se sad upumpalo 1000T usd, kvadrat na Mirijevu bi bio mnogo iznad tih 5000 eur. To su samo nominalne varijable, ne realna vrednost, a ljudi i dalje misle da im Pera agent drma kavez i diže cene. Naravno, moguće su oscilacije u tom otkrivanju cena, ogromna su inflatorna očekivanja i onda ljudi dodatno želeći da sačuvaju novac, svojom tražnjom podižu cene. To ne utiče na globalni pravac, tj smer u kom će se cene kretati (gore ili dole), nego samo oscilacije oko tog smera.

 
Poslednja izmena:
Setimo se samo hiperinflacije u Nemačkoj 1930ih, kada je na snazi bio zlatni standard.
Hiperinflacija u Nemačkoj je bila početkom 1920-ih, zbog plaćanja ratnih reparacija. A odrekli su zlatnog standard tokom Prvog svetskog rata, kao i većina drugih država...
 

700 miliona u decembru skoro sve za kes.

A cuveno Mirijevo postaje sve popularnije :)
 
Hmm, tih 700 miliona koliko vidim je vecinom ulozeno u zemljiste. Izgleda da u investitori shvatili da je zemlja u Srbiji razumnija investicija. Sad pogledah na rgz prodaju stanova za decembar 2020 i 2021, za nbg i zemun:

Nbg
2021 - 209
2020 - 245

Zemun
2021 - 113
2020 - 148

Prodato je nezanemarljivo manje nego u decembru prosle god. Doduse jedno naselje belezi nezaustavljiv rast :)

Mirijevo
2021 - 94
2020 - 90

Moja interpretacija ja da "fensi" opstine u ravnici udaraju u plafon sa cenama, pa ljudi beze na periferiju. Po statistici halo oglasa, izgleda da cene u Bg stagniraju zadnjih 6 meseci:
uz par manjih gliceva.
 
Mislim da je psiholoska granica na nbg za novogradnju oko 3000e, za starogradnju oko 2000e. To su cifre preko kojih vecini danas ne pada na pamet da predju. I sada postoji pritisak ka okolna mesta, kojima se dize cena. Ali ni to ne moze trajati doveka. Jer ne mogu cena centra i periferije biti iste u zdravom sistemu. Ako na Nbg ostane 3000e, a u Mirijevu bude npr. 2700e, pa zapitace se i ti iz Mirijeva da li su normalni.
Mislim da je to i zbog investicione kupovine. Vecina je svesna da tesko sa 3000 moze otici na 4000. Ali zato sa 1300 na 1700 moze vrlo lako. I sada kupuju te jeftinije kvadrate kako bi zaradili.
U svakom slucaju cini mi se da sva ta kupovina ide ka neodrzivosti.
 
Slažem se da je došlo do ogromnih promena 1970ih (koga zanima ta priča više, preporučujem knjige Dejvida Harvija). Ali nije tačno da pre nije bilo inflacije, samo se drugačije ispoljavala - smanjivanjem moneta. Samo šok otvaranja američkih rudnika za vreme španske kolonizacije Meksika je potpuno poremetio tržište dragocenih metala u Evropi. Kod nas je dobar primer duga inflacija u osmanskom carstvu, koja je direktno pogađala naše prostore, a odlikovala se u fizičkom smanjivanju akče, te promeni legura.

Ne kažem da nisi u pravu generalno, ali inflacija postoji mnogo duže od 1970ih. Setimo se samo hiperinflacije u Nemačkoj 1930ih, kada je na snazi bio zlatni standard.
Slažem se da je zlato koje su Španci donosili u Evropi izazvalo inflaciju, međutim to je jedinstven događaj u istoriji, jer je period pomorskih otkrića doneo otkrića čitavih novih svetova. Uporedivo sa nekim budućim putovanjem na druge planete. U svakom slučaju princip je isti. Pošto je zlato u suštini bilo novac, višak zlata je podigao cene svega i na kraju uništio proizvodnju u Španiji, slično kao što je dominacija dolara pomogla uništenje proizvodnje u SAD.

Dart je odgovorio za hiperinflaciju u Nemačkoj. Nemačka je pri izbijanju rata 1914 ukinula zlatni standard da bi finansirala rat, a Vajmarska republika je štampala te marke bez pokrića u zlatu do besvesti.

To me je podsetilo da sam 1993 na tv-u gledao čoveka koji je prodao stan ili kuću i dok je čekao nekoliko dana da završi transakcije sve i kupi drugu nekretninu, novac mu je u potpunosti obezvređen. Užasi hiperinflacije.

Što se tiče inflacije u Osmanskom carstvu i pre toga u Rimskom. Pa, to kovanje manjeg novca ili novca u kome ima manje plemenitih metala je odstupanje od zlatnog standarda. Pod zlatnim standardom podrazumevam modernije monetarne sisteme, ali i u slučajevima smanjenja gramaže kovanica odstupa se od standarda. Ako zlatnik ili srebrnjak treba da ima 3 grama a ti smanjiš na dva, odstupio si od standarda.
 
Ljuba82

Da, i ja se slažem sa Vama.

Ono što je tragično, a vezano za poremećaj tržišnog otkrivanja cena, konkretno nekretnina, je to što je zbog inflatornog investiranja u nekretnine ceo građevinski sektor postao balon.

Sa jedne strane, cene su prepumpane i otežale su kupovinu stana običnom čoveku, a sa druge strane, nastali su veći kapaciteti u građevini nego što su održivi na dugi rok.

Kada prestanu da štampaju, mnoge firme će bankrotirati ili otpuštati radnike, smanjivaće se gradnja, ali će se smanjivati i narudžbine materijala, opreme za stanove, manje će se uplaćivati u budžet a onda će ti otpušteni ljudi i firme sa smanjenom proizvodnjom povući i ostale sektore, a države će biti nestabilnije jer će se suočiti sa velikim socijalnim problemima sa jedne strane i poskupljenju zaduživanja sa druge.

Tako da pad cena nekretnina neće učiniti nekretnine dostupnijim velikom broju ljudi jer će se suočiti sa manjim primanjima ili otkazima, a naravno štednja je već obesmišljena inflacijom pa je običnom čoveku teško da se pripremi za taj trenutak.

Bukvalno smo između Scile (visoka inflacija) i Haridbe (veće kamatne stope), a kao što rekoste, kejnzijanski globalni kazino direktno bira pobednike. A to neće biti običan čovek.

Bojim se da će posle kraha reći, eto ne valja kapitalizam (koji su likvidirali kad one banke nisu oterali u bankrot) uvodimo socijalizam, a u stvari će uvesti novi feudalizam u kome će ti bankari što kontrolišu štampanje i da li će tržište da raste ili da pada postati naši gospodari koji će da nam dele mrvice, dok će oni sve imati.
 
Dart je odgovorio za hiperinflaciju u Nemačkoj. Nemačka je pri izbijanju rata 1914 ukinula zlatni standard da bi finansirala rat, a Vajmarska republika je štampala te marke bez pokrića u zlatu do besvesti.
Kako opet pokriće u zlatu, kada i sam kažeš da su ukinuli zlatni standard?
 
Vrh