Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Ada Huja
10/2019.
00009477_2.jpg


00009446-Pano.jpg


Dunavski kubici, Borča
12/2022
_DSC8559-Pano.jpg



Milićevo brdo
10/2023
DSC_7322.jpg


Borča, Pupinov most
12/2023
DSC_3222-Enhanced-NR.jpg


I ja sam primetio da je poslednjih godina zagađenje vazduha intenzivno u jesenjim i zimskim mesecima.
 
Svi znamo da je Beograd uvek bio zagadjen, medjutim, ja da se sećam, zagadjenje ovog tipa se prvi put javlja negde s jeseni 2019 godine.

Sećam se, tada sam radio u zgradi PC Ušće i sećam se da sam imao pregled na ceo grad. U nekoliko navrata je bilo tako da si zagadjenje mogao da sečeš nožem. Od novembra 2019 pogotovo.

Neka me slobodno neko ispravi ukoliko grešim?
 
Ja mogu da pričam samo od 2012. Ono što je sigurno drugačije jeste klima generalno.

Sa ovim anticiklonim poljima koja su sve duža zimi, i gde prave zime i nema, problemi su sve veći.

Tako da ima svega. Od mokrog lignita, šetnji na +30 po stanu, a nešto i do promene klime

Juče i danas je generalno problem u pola Europe. I Mađari su sinoć imali problema. I Zagreb, sve zbog tog polja

Sreća, prolazi front pa će da oduva do jutra

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Svi znamo da je Beograd uvek bio zagadjen, medjutim, ja da se sećam, zagadjenje ovog tipa se prvi put javlja negde s jeseni 2019 godine.

Sećam se, tada sam radio u zgradi PC Ušće i sećam se da sam imao pregled na ceo grad. U nekoliko navrata je bilo tako da si zagadjenje mogao da sečeš nožem. Od novembra 2019 pogotovo.

Neka me slobodno neko ispravi ukoliko grešim?
Naravno da gresis. Tada si poceo da obracas paznju, a mediji su ti pomogli u tome itekako.

Bas nekako kraj 2019. godine to ludilo pocinje, a nastavlja se i pocetkom 2020.godine, a pocetkom 2020. godine se desava sta?

Treba j. mamu svima od vrha pa nadole odgovornim za zagadjenje, ali od 2019. godine pocinje medijsko ludilo na maks i priprema za 2020. godinu.

Ne pratim toliko druge zemlje, ali ako nije zagadjenje, sigurno su imali nesto drugo.

Zajedno svi imamo vesti da je umro fudbaler u Obali Slonovace i da je udarna vest da je glumica amaterskog pozorista u Leskovcu dobila rak.

Smrdelo je zesce je smrdelo i ranije, secam se odece, secam se krvavih ociju. Samo tada je tu stajalo, prokomentarises - u, al' smrdi. Nije se islo dalje od toga.

Dobra stvar je sto se digla svest. Losa stvar je sto od toga nemamo nista i niko nista nece uraditi. To su i uracunali u startu.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Svi znamo da je Beograd uvek bio zagadjen, medjutim, ja da se sećam, zagadjenje ovog tipa se prvi put javlja negde s jeseni 2019 godine.

Sećam se, tada sam radio u zgradi PC Ušće i sećam se da sam imao pregled na ceo grad. U nekoliko navrata je bilo tako da si zagadjenje mogao da sečeš nožem. Od novembra 2019 pogotovo.

Neka me slobodno neko ispravi ukoliko grešim?
MIslim da si u pravu. S tim sto je moje iskustvo da je to 2018. godina.
Uz naravno sve vise zagadjenja od 2014. na ovamo.
U todoba, bilo je mozda 2-3 ovakava dana mesecno.
 
Naravno da gresis. Tada si poceo da obracas paznju, a mediji su ti pomogli u tome itekako.

Bas nekako kraj 2019. godine to ludilo pocinje, a nastavlja se i pocetkom 2020.godine, a pocetkom 2020. godine se desava sta?

Treba j. mamu svima od vrha pa nadole odgovornim za zagadjenje, ali od 2019. godine pocinje medijsko ludilo na maks i priprema za 2020. godinu.

Ne pratim toliko druge zemlje, ali ako nije zagadjenje, sigurno su imali nesto drugo.

Zajedno svi imamo vesti da je umro fudbaler u Obali Slonovace i da je udarna vest da je glumica amaterskog pozorista u Leskovcu dobila rak.

Smrdelo je zesce je smrdelo i ranije, secam se odece, secam se krvavih ociju. Samo tada je tu stajalo, prokomentarises - u, al' smrdi. Nije se islo dalje od toga.

Dobra stvar je sto se digla svest. Losa stvar je sto od toga nemamo nista i niko nista nece uraditi. To su i uracunali u startu.

Pazi, nije da sam počeo da obraćam pažnju ja lično, nego je organizam počeo da se buni: kijanje kašljanje, štipanje za oči...

Vrlo je verovatno da sam tolerantan do određenog praga zagađenja a sve iznad toga telo samo daje signale.

Apsolutno sam primećivao da postoji zagadjenje u drugim delovima grada, naročito u onim gde je veliki broj indvidualnih ložišta. Nije da ih nema u samom centru ( ima ih nekoliko na Dorćolu i potezu oko Bajlonijeve pijace), ali čini mi se da nije bilo u ovoj meri, da kažem epidemijskog karaktera da zahvata čitav grad.

Razloga za to, kako je cenjeni forumaš @Igormartin već izneo je višestruk - kumulativna multiplikativna kombinacija nekoliko faktora počev od promene klime, manjka vetra, prodaje lošeg (industrijskog, vlažnog ili kako se već zove) uglja i sve većeg broja individualnih ložišta. Ja bih na to dodao manjak vegetacije i urbanizam koji je uzeo previše maha.

Just my two cents opinion.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Ako je istina da su posle poplava počeli da prodaju loš ugalj stanovništvu onda je realno da je vazduh postao drastično lošiji tek poslednjih godina. Ništa me to ne bi iznenadilo.

Ugalj mora da se kriminalizuje u ovoj situaciji.
 
Ja sam 2014 bio u Kini, i tu sam se prvi put susreo sa smogom. Bilo mi je neverovatno kako to izgleda. Sećam se da sam po povratku u Srbiji, šetajući po Kalemegdanu i pogledom na Novi Beograd, isto to video. Baš sam prokomentarisao kako izgleda isto kao u Kini. Možda tada prosto nismo to toliko primećivali
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_

Interesantan članak o prenošenju PM 2.5. Kina je trovala i SAD a Balkan juče i mađarsku.

Da je slučajno visinsko strujanje drugačije, već ni odavno dobili nalog iz EU. Ali eto nemamo sreće pa teško odlaze preko Alpi do brisela.

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Razgovarao sa covekom iz Lazarevca.

- Da li je tacno da je kod vas strasno zagadjenje?
- Uh da, ne pitaj me, uzasno
- Zatso je to tako?
- Zato sto svi loze ugalj
- Zasto kod vas toliko ljudi lozi ugal vise nego drugde?
- Kod nas jako mnogo ljudi radi u kopu. Oni dobiju ugalj po proizvodnoj ceni i tako se ustedi

Zastrasuju ce je da se takozvani spski neucnici, u svojoj beskonacnoj snishodljivosti prema vlastima ne bave zagdjenejm vazduha
 

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka​

Молим Вас промените (обришите део) назив теме, јер се овде нико не бави решењима, предлозима (бар ја нисам прочитао а ова тема ме занима).
Само се кука, оговара, упире прстом у друге, самопромовише фотографски таленат (није ово изложба слика и не деле се награде за најлепшу слику)...
Као што замолих или дајте неки предлог, решење или добру праксу "тамо негде" (да прокоментаришемо, научимо или усвојимо и променимо личне навике) или промените назив.
 
Гасификација - у којим деловима града је доступна, колико кошта гасификација делова града која није покривена (главни довод) а колико прикључак? Да ли постоји план праћења ширења града по ободима гасном инфраструктуром? Да ли постоји субвенција? Која се техничка решења примењују прилком грејања на гас (да ли је свеједно који котао, како се складишти гас, безбедност...)?

Сузбијање угаљ мафије - Да ли то прво мора Гасификација, или полиција (кривична, комунална, еколошка...) одмах? Како убедити (натерати) човека који не може (финасијски) или не жели да престане да користи угаљ? Да ли постоји технологија пречишћавања и да ли је ефикасна и економски исплатива?

Забрана влажног лигнита - Сва питања као и за Сузбијање угаљ мафије

Мерење штетних честица у димњацима - ОК, да ли постоји уређај (претпостављам нешто са сим картицом) и колико кошта, који ће да се фиксира уз сваки димњак а који би очитавао и слао податке о "прекорачивању дозвољене вредности", па вероватно на основу тих података се прорачунава еколошка такса (мој предлог на прву)?

Подизање свести - Где, кад, како и коме? На основу којих студија ће се бирати циљне групе, шта ће им бити циљ, који начин применити, колико издвојити новаца, колико ће трајати, које је потребно време за прве видљиве ефекте, који људи или институције ће бити укључени, итд? УФ ово је мислим и најважнија (или најтежа) ставка а написана је само тако као да ће сама да се реши...
 
Гасификација - у којим деловима града је доступна, колико кошта гасификација делова града која није покривена (главни довод) а колико прикључак? Да ли постоји план праћења ширења града по ободима гасном инфраструктуром? Да ли постоји субвенција? Која се техничка решења примењују прилком грејања на гас (да ли је свеједно који котао, како се складишти гас, безбедност...)?

Сузбијање угаљ мафије - Да ли то прво мора Гасификација, или полиција (кривична, комунална, еколошка...) одмах? Како убедити (натерати) човека који не може (финасијски) или не жели да престане да користи угаљ? Да ли постоји технологија пречишћавања и да ли је ефикасна и економски исплатива?

Забрана влажног лигнита - Сва питања као и за Сузбијање угаљ мафије

Мерење штетних честица у димњацима - ОК, да ли постоји уређај (претпостављам нешто са сим картицом) и колико кошта, који ће да се фиксира уз сваки димњак а који би очитавао и слао податке о "прекорачивању дозвољене вредности", па вероватно на основу тих података се прорачунава еколошка такса (мој предлог на прву)?

Подизање свести - Где, кад, како и коме? На основу којих студија ће се бирати циљне групе, шта ће им бити циљ, који начин применити, колико издвојити новаца, колико ће трајати, које је потребно време за прве видљиве ефекте, који људи или институције ће бити укључени, итд? УФ ово је мислим и најважнија (или најтежа) ставка а написана је само тако као да ће сама да се реши...
Zabrana vlaznog lignita je jednostavna mera.
Prodaja vlaznog lignita postoji samo zahvaljujuci nepostovanju postojecih propisa.
Prodaja vlaznog lignita je vec zabranjena i on bi morao da se susi i koristi samo u TE.
Ali radikalska banda je shvatila da na tome moze da se zaradi.

Dakle prinemo postojecih propisa, prodaja vlaznog liginita nestaje.
 
Može sve paralelno.
Za početak, korišćenje uglja se suzbije potezom pera, bez ikakvih zabrani. Uvođenjem akcize ili nekog ekološkog doplatka npr, što je našoj državi odlično poznato. Prve godine 10%, druge 20%... da se ljudima ostavi vremena da se preorijentišu. Nasuprot tome mi planiramo od sledeće godine akcizu na prirodni gas?!
 
Zabrana vlaznog lignita je jednostavna mera.
Prodaja vlaznog lignita postoji samo zahvaljujuci nepostovanju postojecih propisa.
Prodaja vlaznog lignita je vec zabranjena i on bi morao da se susi i koristi samo u TE.
Ali radikalska banda je shvatila da na tome moze da se zaradi.

Dakle prinemo postojecih propisa, prodaja vlaznog liginita nestaje.
Покушао сам да пронађем закон/пропис који сте навели, али сам успео само да пронађем петицију али не и исход саме петиције:
Молим Вас за информацију кад је усвојен закон о забрани продаје сировог лигнита.
Да не буде забуне, подржавам забрану (потписао петицију), али једно је кад је (нажалост) "све по закону" и могу да нас трују а друго кад се закон крши и није им дозвољено да нас трују.
 
Покушао сам да пронађем закон/пропис који сте навели, али сам успео само да пронађем петицију али не и исход саме петиције:
Молим Вас за информацију кад је усвојен закон о забрани продаје сировог лигнита.
Да не буде забуне, подржавам забрану (потписао петицију), али једно је кад је (нажалост) "све по закону" и могу да нас трују а друго кад се закон крши и није им дозвољено да нас трују.

Ne postoji zakon o zabrani prodaje vlaznog lignita, nego propisi koji utvrdjuju kvalitet uglja koji sme da ide u direktnu prodaju.
Za informacije, najbolje da se obratite trzisnoj inspekciji.


Samo pošaljite trgovinsku inspekciju da traži deklaraciju o kvalitetu robe koja se prodaje. Ništa više od toga. Samo ono što zakon omogućava i što obavezuje, ali niko nikad nije poslao nijednog inspektora da proveri za milione tona uglja deklaraciju o kvalitetu nego svi jure babe po pijaci“, naglasio je Majić.
 
Vrh