Šta je novo?

Cene nekretnina

Ako ako.

Sa druge strane na grafiku cena starogradnje imamo stidljiv pad, ali pad koji traje mesecima i tako nešto nismo imali godinama. Možda od 2015. još.

Večeras stižu novi podaci o prodajama, pa ćemo znati malo više.

Beograd:
IMG_20230928_131625.jpg
 
Žurka se nastavlja. Stan na konjarniku, 67kvm, u zgradi staroj 53 gdine, do duše renoviran, danas košta 181.000e iliti 2700e po kvadratu. Ludilo mozga :D

Mogli bismo da napravimo posebnu temu od hiljadu strana koja bi se zvala "APP oglasi". Uveren sam da većina ovih "prodavaca" uopšte ne želi da proda svoje stanove, već eto, mogli bi da prodaju ako naiđe neka buddala sa gomilom para koja je spremna da preplati.
 
Mogli bismo da napravimo posebnu temu od hiljadu strana koja bi se zvala "APP oglasi". Uveren sam da većina ovih "prodavaca" uopšte ne želi da proda svoje stanove, već eto, mogli bi da prodaju ako naiđe neka buddala sa gomilom para koja je spremna da preplati.

Izgleda........višak nekretnina, u koji je uloženo 20-25 hiljada u renoviranje. Ipak, na Konjarniku redom prave neviđenu glupost, a to je da ukinu terasu, zarad "open plan" trpezarije i dnevnog boravka, pa onda od trpezarije širine 2m prave spavaće sobe, za decu verovatno, jer su to sobičci neprihvatljivi normalnom čoveku.

Uopšte mi nije jasna stvar sa novijim stanovima. Projektovani tako da se ima minimum skladišnog prostora. Mogu da zamislim na šta će to da sve liči kada se tročlana ili četvoročlana porodica tu zaista i skući. Nit mesta za garderobu, niti za stvari kao što su merdevine, daske za peglanje i slično, a gde su cipele, tašne i torbe, jakne koje se svakodnevno nose. A gde je alat kao fetiš većini muževa.....Zamišljam da stanovi postaju kompletan has nakon 10-15 godina života u njemu.
 
Uopšte mi nije jasna stvar sa novijim stanovima. Projektovani tako da se ima minimum skladišnog prostora. Mogu da zamislim na šta će to da sve liči kada se tročlana ili četvoročlana porodica tu zaista i skući. Nit mesta za garderobu, niti za stvari kao što su merdevine, daske za peglanje i slično, a gde su cipele, tašne i torbe, jakne koje se svakodnevno nose. A gde je alat kao fetiš većini muževa.....Zamišljam da stanovi postaju kompletan has nakon 10-15 godina života u njemu.

Skroz se slažem sa tobom i ovo mi je jedan od većih deal-breakera sa novogradnjama. Moderni stanovi i zgrade se u dosta novogradnji dizajniraju na način da

  • nema prostora za skladištenje (ostava, špajz, podrum itd.) - ovo ide do te mere, da bi iskoristili prostor, ukidaju i predsoblja i hodnike često, te se ulazi spolja direktno u dnevnu sobu, ili se kroz stan prolazi iz sobe u sobu.
  • Spajaju se kuhinja, dnevna soba i trpezarija u jednu prostoriju - zlo moderne novogradnje po mom mišljenju gde se opet, štedi na prostoru i povećava utisak veličine stana nauštrb realnih kvadrata.
  • Parcele se popunjavaju u potpunosti zgradom - tj. nema nikakvog zelenila ili parkova, ne daj bože.
  • Ne postoji zajednički besplatni parking ili parking za goste predviđen projektom.

Više ni ne razumem čime novogradnje u BG pravdaju svoje astronomske cene osim eto te činjenice da je stan nov. Kao da su kod kupovine stana jedino bitni ti suvi kvadrati i nijedan drugi faktor.
 
Како бисте ви организовали породице које имају троје деце тинејџера, са оваквим ценама станова? Да ли мислите да је рационално купити четворособан или петособан стан, или бисте прибегли спавању у склепаној соби 2 са 3, како би деца имала нормалне собе и своју приватност?

Признајем, грешан сам. Преправио сам стан тако да са госпођом делим спаваћу склепотину која је била трпезарија, да бисмо имали велико лајфстајл-опенспејс-огњиште-боравак, и не бих то мењао нипошто.
 
Како бисте ви организовали породице које имају троје деце тинејџера, са оваквим ценама станова? Да ли мислите да је рационално купити четворособан или петособан стан, или бисте прибегли спавању у склепаној соби 2 са 3, како би деца имала нормалне собе и своју приватност?

Признајем, грешан сам. Преправио сам стан тако да са госпођом делим спаваћу склепотину која је била трпезарија, да бисмо имали велико лајфстајл-опенспејс-огњиште-боравак, и не бих то мењао нипошто.
Ja bih pre kupio 130 do 150 m2 novogradnju na Vracaru nego pravio te sklepotine.
 
Мени је лепо, не жалим се, стан је велики. Мишљења сам да је живот у родитељском дому пожељан до 20. године, а после довиђењарош. Из тог угла је потпуно нерационално поседовати превелике станове.

И да, Дорћол > Врачар. :cool:
 
Ako ne bolujes za zivljenjem u centru, dvosoban stan u krugu dvojke razmenis za Vrtove Mirijeva kod @vradovic , i to troiposoban plus garaza. :) I imas i sirinu i privatnost i verovatno dodatni mokri cvor da mozes na miru da se istusiras. Komfor kosta.
Nekad trpi komfor zarad lokacije, samo da se kaze da imas stan na vracaru makar i jednosoban.
 
Žurka se nastavlja. Stan na konjarniku, 67kvm, u zgradi staroj 53 gdine, do duše renoviran, danas košta 181.000e iliti 2700e po kvadratu. Ludilo mozga :D
Mislim da do Nove godine ga NIKO nece nazvati ni na telefon. A kamoli da ode da pogleda... Tako da ako je imalo realan, posle NG sledi otrežnjenje i rezanje cene ako želi da proda. Ako ne, naravno može da traži i pola miliona. Kad je bal nek je bal.
Skroz je razmljivo što prodavci neće da smanjuju cene, jer vide sve ide gore a on mora da spusti cenu. Ali kad vidi da niko ni ne zove, a kamoli da dođe da pogleda onda se smanjuje cena.
Pogledajte samo cene poljoprivrednih proizvoda, svih. Cene su pale ispod ukrajinskih...
Evo mleko u NL, pre leta je bilo 1,29e po litri (kratkotrajno punomasno) posle leta 1,09, sada 0,99 i to regularna cena!
Ulje pre ukrajinske krize bilo oko 2e litar. Pa onda skočilo na 4,5-5 e po l.
SADA je cena oko 1,70e po litri...

Znam stanovi nisu kvarljiva roba... Ali ko želi da proda mora da se suoči s realnošću. Ako niko ne zove, znači nešto ne valja s cenom... Da vidimo i septemabrsku prodaju i oktobarsku pa ćemo znati više.
 
@G.I.Joe Staro trgovacko pravilo... mozes za robu da trazis koliko hoces, a realnost je ono sto se na kraju potpise :)
Bas tako! Nešto se dešava sa nekretninama jer mene zovu i za novogradnje i za garsonjere a to pre nije bilo.... no popusta još nema ali flexi uslova otplate ima. E sad ćemo videti Q4 kako bude išao i šta će banke reci povodom nedelje štednje...
 
Samo da FOMO splasne...
U novogradnji je to već splasnulo. Više nema "tuče" za stanove čak ni za male. Lastavice su za zadnjih mesec dana prodali 1 mali stan (jednoiposoni - to su stanovi od 41-47kvm). Bilo ih je 8 sad 7. A zgrada je skoro gotova... Kako tek idu veliki stanovi mogu da mislim.
Još postoji FOMO za premium projekte - tipa BW Victoria i King's circle.
U starogradnji baš ne znam da li je ikad bilo FOMO, ali ajde da kažemo da jeste. Čim svi ti prodavci budu videli da ih niko NE zove par meseci... Mislim da će se zapitati... Ali polako. Ko kupuje za život, ako nađe stan po meri neka kupi. Svi ostali mogu da sačekaju... Zlatno doba je prošlo, to je čak i Predsednik rekao. Čak ni on više ne ponavlja da je zlatno doba. To znači da je prošlo.
 
Zelena Avenija je prošle godine u izgradnji prodavala stanove za 2750€-3100€/m2

Sad su cene za stanove u novoj lameli oglašeni po dosta nižoj ceni:
Ovo im je najjeftiniji oglas a ovo je preko 3100 sa PDV-om.

 
Nije šija nego vrat. Ne dajem popust ali dajem gratis parking mesto od 20k. što dođe opet 10-15% popusta! Ali lepše zvuči i za prodavca (jer ne daje kao popust) a i za kupca (kao dobio je nešto džabe:)))

Ako prodaje parking mesto 20k u Višnjičkoj banji, mogu da zamislim koliko je uspeo da proda dosad.
 
Ovo im je najjeftiniji oglas a ovo je preko 3100 sa PDV-om.

Defke, jel ti uopšte znaš koliki je PDV za stanove u novogradnji?

Ovde vidim da je 2600€/m2 bez pdva.

A i oni su u tom oglasu naveli raspon cena u zavisnosti od kvadrature, misleći na više stanova… Znaci izmedju 2100-2500€/m2
 
Defke, jel ti uopšte znaš koliki je PDV za stanove u novogradnji?

Ovde vidim da je 2600€/m2 bez pdva.

A i oni su u tom oglasu naveli raspon cena u zavisnosti od kvadrature, misleći na više stanova…
Pardon, sad sam ja zaboravio da je 10% PDV :D

Mislim da im taj raspon nije updatovan od kako su prvi put okacili oglas. Merodavnije su cifre iz konkretnih oglasa. A najmerodavnije ako ih neko pozove i pita za cenu.
 
Defke, jel ti uopšte znaš koliki je PDV za stanove u novogradnji?

Ovde vidim da je 2600€/m2 bez pdva.

A i oni su u tom oglasu naveli raspon cena u zavisnosti od kvadrature, misleći na više stanova… Znaci izmedju 2100-2500€/m2
PDV na stanove je 10% a na garaze 20%
 
Objavljen je kao hitna prodaja danas, a oglas je ažuriran krajem jula ove godine. 🙂
Mislim da kada se updatuje neki pojedinacni oglas da to onda updatuje i datum azuriranja u parent oglasu. A nijedan pojedinacni oglas nije ni blizu tih 2182, i svi su azurirani u isto veeme. Mislim ako jeste onda to jeste zaista ozbiljno smanjenje, prvo koje vidimo.

Ko hoce neka pozove i potvrdi, dzabe ovako nagadjamo.
 
Vrh