Šta je novo?

Cene nekretnina

Zvezdara, Vracar, Rakovica, Stari Grad imaju po 0 ili 1 zakljucen ugovor. Savski venac staje kod 10.08. Definitivno je kasnjenje vece nego sto je bilo prethodnih meseci.
 
Analitičaru ja sam rekao da je NETO ROI samo kirije oko 2,5% i to je realno. Što ti govoriš je opet BRUTO 5% znači moraš računati porez, moraš računati da će se nekad nešto u stanu i pokvariti, pa popravci, krečenje, itd... Obično oko 500-800e možeš godišnje da računaš. (Govorim o proseku kroz godine, naravno ako izdaš novi stan s novim stvarima onda ništa nema idućih 5 godina ali posle počne da se kvari pa kad uprosečiš dobiješ to). Meni nije bilo ništa par godina pa je onda u 4 meseca otišao i aspirator i mašina za sudove i TV...
Sam isto kažeš da oglašene i realne cene su dve različite stvari. Ti ako dobiješ za dvosoban stan 950e sa parkingom u BGu sada, ti si car! Vidi se da nisi izdavao nikad i da nisi uračunao i down time (znači vreme kad je stan prazan - što smanjuje ROI). Ja mislim realno da ćeš taj stan dvosoban s parkingom na Novom Dorćolu izdati za 600 max (sa parkingom). Bez parkinga oko 500... A ovo ja tražim 1200 i izdajem 4 meseca, to se vidi da nema logike. Ako ne izdaš u roku nedelju dana onda ti cena ne odgovara!
Stanovi kao ti (50kvm i manji) MORAJU da se izdaju za max nedelju dana. Ako se to ne dešava gazda je omašio opasno!!
Viđam ja tako ima jedan što izdaje od APRILA garsonjeru u K-distriktu za 1200e?!?! I vidi čuda još se izdaje.... Da li ti onda računaš ROI na 1200 ili na možda 500-600 što bi bilo realno.... I da li si uračunao downtime? 4+ meseci da ti garosnjera stoji slobodna znači da si omašio u računici opasno.
I dalje stojim da je realan ROI (NETO) s kirijom samo (bez kapitalne dobiti tj. povećanja vrednosti stana) između 2,5-3%.Biće sigurno perioda kao s Rusima kad će možda biti i 15%... Ali stan je na 20 godina ili 30... Tako da se to mora gledati na taj rok.
Ako gledaš stanove koji su neki penzioneri kod Slobe odkupili za 50DM a sad izdaju za 400e onda je tu ROI 10000%...
Stavi sve lepo na papir i nemoj reći (ja neću da plaćam porez, ja neću da ovo ono, pa će onda moj ROI biti X). Sve uračunaj pa onda reci šta je. Ako bude veći onda super. Ali ako računicu praviš s Rusima (kao što su neki... videli smo kako se to završilo).
Čekaj, jel dvosoban stan od 50 m2 sa garažom u Novom Dorćolu kosta 250k+ EUR ili je to izmišljeno? Potreban mi je stan za život i imam dve opcije: a) da dam 50k u kešu i da finansiram 200k EUR sa kamatnom stopom od 7% godišnje, ili b) plaćam 7200 eur godišnju rentu i živim u istom takvom stanu, plus da mi stanodavac vrši popravke i menja mašinu za sudove kad crkne. Pa kada bi tako bilo niko normalan ne bi kupovao stanove za život, ali naravno postoji problem a to je da se namešteni dvosobni stanovi u Novom Dorćolu ne rentaju za 600 eur, već za duplo toliko.
A što se down time-a tiče, stanovi u centru Beogradu se rentaju za 2-3 dana (nekada i 2-3) sata, ako ti stan stoji duže od toga onda si nešto debelo omašio.
 
306 ugovora do 16.8... Ako množimo sa 2 onda debelo ispod 1000 jedinica, ako pomnožimo i sa 3 opet nema šanse da dođe do 1000 jedinica!! Izgleda će brojka od 1000 prodanih stanova mesečno biti misaona imenica u budućnosti.
Samo primetite da Stari Grad ima nula, a Vračar jednu jedinicu do sada.

Kasne iz nekog razloga, mada te opštine i nemaju neki veliki promet inače. Neće uticati Bog zna kako.
 
Samo primetite da Stari Grad ima nula, a Vračar jednu jedinicu do sada.

Kasne iz nekog razloga, mada te opštine i nemaju neki veliki promet inače. Neće uticati Bog zna kako.
Vračar i Stari Grad generalno nemaju značajan promet, ali da li se taj smanjeni obim prometa odrazio na cenu stanova- jel stanovi na Vračaru I Dorćolu beleže drastican pad cena?
 
Samo primetite da Stari Grad ima nula, a Vračar jednu jedinicu do sada.

Kasne iz nekog razloga, mada te opštine i nemaju neki veliki promet inače. Neće uticati Bog zna kako.
Nisu samo Stari Grad i Vracar, vec je napisano par postova iznad. Ramovica i Zvezdara isto nemaju nista uneseno, a i Cukarica i Savski Venac staju kod 10.08.
 
A što se down time-a tiče, stanovi u centru Beogradu se rentaju za 2-3 dana (nekada i 2-3) sata, ako ti stan stoji duže od toga onda si nešto debelo omašio.
Ako je tako. Kako onda toliko oglasa od Agencija?! I sve nisu izdani po par meseci? Mozda zato sto opale cenu da niko ne moze da je plati? Mozda gresim.

Taj stan se izdaje min 4 nedelje!! Ne 4 sata! Barem sto ja pratim. Tako da je omasio cenu debelo. Po meni za 500-600 bi ga izdao. Za 1200 ne ide...
 
Ako je tako. Kako onda toliko oglasa od Agencija?! I sve nisu izdani po par meseci? Mozda zato sto opale cenu da niko ne moze da je plati? Mozda gresim.

Taj stan se izdaje min 4 nedelje!! Ne 4 sata! Barem sto ja pratim. Tako da je omasio cenu debelo. Po meni za 500-600 bi ga izdao. Za 1200 ne ide...
Nisi mi odgovorio na fundamentalno pitanje, zašto bi iko ko želi da živi u namestenoj novogradnji na Dorcolu sa parkingom uzimao kredit I placao ratu par hiljada eur mesečno narednih 20 godina, ako moze da isto to placa 600 eur mesečno kao što ti tvrdis?
 
Vračar i Stari Grad generalno nemaju značajan promet, ali da li se taj smanjeni obim prometa odrazio na cenu stanova- jel stanovi na Vračaru I Dorćolu beleže drastican pad cena?
Da li je neko od nas predvideo da ce avgusta ove godine biti drasticnog pada cena? Sve vreme pricamo da je pad cena proces koji traje godinama.
Ako je tako. Kako onda toliko oglasa od Agencija?! I sve nisu izdani po par meseci? Mozda zato sto opale cenu da niko ne moze da je plati? Mozda gresim.

Taj stan se izdaje min 4 nedelje!! Ne 4 sata! Barem sto ja pratim. Tako da je omasio cenu debelo. Po meni za 500-600 bi ga izdao. Za 1200 ne ide...
Slazem se. Taj ko ima 1200 za kiriju (pa i 900), lako moze da skupi za kredit za isti takav stan. Koliko god bile naduvane cene stanova za kupovinu, pre bih placao naduvanu cenu kvadrata nego naduvanu kiriju. Vreme Rusa koji bacaju pare je proslo. Moze se ubosti stanar koji bolje placa kiriju, ali moras da imas bas dobar stan da bi izabrao bas tvoj, ali koliko vremena trebas da cekas i drzis prazan stan da bi ubo takvog stanara.
 
Da li je neko od nas predvideo da ce avgusta ove godine biti drasticnog pada cena? Sve vreme pricamo da je pad cena proces koji traje godinama.
Čovek je napisao da Stari Grad i Vračar imaju mali promet generalno, već mesecima unazad a ne nužno samo tokom avgusta tako da nisu previše relevantni za statistiku o celokupnom prometu u avgustu. Imajući to u vidu, pitao sam da li taj smanjeni promet koji nije od juče, već traje izvesno vreme, doveo do znacajnijeg smanjenja cene stanova bilo u starogradnji ili novogradnji na ovim opštinama. Pad je prošle godine bio i u Stokholmu i Beču, mnogim velikim gradovima u Nemačkoj preko 10-15% I odigrao se u rasponu od nekoliko meseci i nakon toga se trziste stabilizovalo. Ako mi čekamo godinama da imamo bilo kakav pad, bojim se da ga nećemo dočekati, narucito ako se spuste kamatne stope što je neko globalno ocekivanje u narednih 12-18 meseci.
 
Ako je tako. Kako onda toliko oglasa od Agencija?! I sve nisu izdani po par meseci? Mozda zato sto opale cenu da niko ne moze da je plati? Mozda gresim.

Taj stan se izdaje min 4 nedelje!! Ne 4 sata! Barem sto ja pratim. Tako da je omasio cenu debelo. Po meni za 500-600 bi ga izdao. Za 1200 ne ide...

cisto da znas da pojedini oglasi za izdavanje stoje duze po nekoliko nedelja iako su izdati (ja to nisam znao).

jer agencije na primer plate na halo oglas mesec dana, i onda u medjuvremenu ako ljudi zovu budu u fazonu e taj se izdo ali imamo ovaj aj da ga vidis, mnogo dobro, samo daj pare eto
 
Apropo stanova koji stoje dugo oglaseni, iz licnog iskustva mogu da kazem da to nista ne mora da znaci. Prvi primer je kad smo kupovali stan. Meni je velika zelja bila da nadjemo stan na 25. maju dole na Dorcolu, tamo uz reku, iza pasarele. I pre nego sto smo poceli ozbiljno da gledamo stanove ja sam pratila oglase na 25. maju. Tamo ima trosobnih stanova strukture od 70 i kusur do 90ak kvm ali naselje nije veliko i veoma retko se pojavi nesto u oglasima, narocito bas ona struktura koju trazite. I kad se pojavi brzo ode posto je kraj specifican. Elem, jedan trosoban, 92kvm, zuta fasadna cigla je stajao na oglasima godinama. Nestane na par meseci pa se vrati sa jos vecom cenom. Krajem 2019. kostao je 195000 sto je tada bila poprilicno jaka cena s obzirom da je stan bio za totalno sredjivanje. Prodavale su ga dve starije gospodje, majka i cerka, majka vec u 80im, veoma prijatne i srdacne. Agent je bio cudan od starta, pre ulaska u stan nas je upozoravao sta smemo da pricamo pred njima, sta ne, sve u svemu cudna situacija. Stan je bio san mojih snova. Ulaz perfektan, pun cveca, decjih slika, sve je bilo savrseno. Terasa s pogledom na Dunav, ma i dan danas patim za tim stanom. Nisu hteli da spuste ni za cent ali mi smo bili pristali. Onda je krenulo hoce, nece, agent se cudno ponasao, mi smo rekli da cemo zvati drugog agenta nasta nam je on rekao da one samo sa njim saradjuju itd. Da ne davim, zvali smo mi i trazili drugog agenta, velika, poznata agencija je bila u pitanju i tada su nam objasnili da bakute vec 10 godina tako prodaju stan, bilo je naravno kupaca, i drugi agenti su ih dovodili, ali cim treba da dodje do realizacije, one se povuku. Valjda su i volele da im ljudi tako dolaze u kucu pa su stalno davale oglas. Na kraju je doslo i do neke bizarne simbioze s tim agentom, sve u svemu bizarna prica, stan nikada nije bio prodat, a bio je na oglasu sa kracim pauzama 10ak godina.
Drugi primer je izdavanje. Posto izdajemo dva stana ja redovno pratim cene u oglasima kod nas u kraju a to je deo Zvezdare ispod Vuka i deo Palilule ispod malog Taša. Tako je u Celopeckoj, u novogradnji, stajao mesecima na oglasu dvosoban stan, super sredjen, sa garazom, sve za 500 evra. I to u vreme najvece najezde Rusa prosle godine. Posle par meseci sam pozvala posto me kopkalo, i naravno dobila odgovor "stan je izdat, ali imamo druge u ponudi..."
 
Nisi mi odgovorio na fundamentalno pitanje, zašto bi iko ko želi da živi u namestenoj novogradnji na Dorcolu sa parkingom uzimao kredit I placao ratu par hiljada eur mesečno narednih 20 godina, ako moze da isto to placa 600 eur mesečno kao što ti tvrdis?
Zašto pitaš? Pa najjednostavnije da imaš svoj stan a ne da moraš do penzije i posle stalno da plaćaš rent. I da stalno strepiš da li će ti reći da se seliš zbog bilo kog razloga. Jer sad imaš da plaćaš 600e, a kad budeš penzioner da li ćeš onda da imaš da plaćaš 600e plus režije i sve?! Mislim da ne...
ZATO. Uvek bolje svoj stan makar i 50% više plaćao hipoteku nego nekome davati rent. Naravno ako želite tu da živite duži niz godina. Zato isključujem studente, radnike na privremenom radu itd....
Moja politika je - imaš uslove, kupuj, nezavisno od cene i kamata (ako kupuješ za sebe). Ako kupuješ za investiciju, onda papir i olovku pa računaj.
 
Zašto pitaš? Pa najjednostavnije da imaš svoj stan a ne da moraš do penzije i posle stalno da plaćaš rent. I da stalno strepiš da li će ti reći da se seliš zbog bilo kog razloga. Jer sad imaš da plaćaš 600e, a kad budeš penzioner da li ćeš onda da imaš da plaćaš 600e plus režije i sve?! Mislim da ne...
ZATO. Uvek bolje svoj stan makar i 50% više plaćao hipoteku nego nekome davati rent. Naravno ako želite tu da živite duži niz godina. Zato isključujem studente, radnike na privremenom radu itd....
Moja politika je - imaš uslove, kupuj, nezavisno od cene i kamata (ako kupuješ za sebe). Ako kupuješ za investiciju, onda papir i olovku pa računaj.
Mislim da treba računati u bilo kojoj fazi života, a ne samo kada si penzioner. U suprotnom, ne bi ogroman broj stanovika Beča, Berlina i ostalih gradova na zapadnoj Evropi koji nisu ni studenti ni sezonski radnici, rentao stanove. Samo da bi bilo koja računica bila ispravna i tačna, osnovni preduslov je da imaš ispravne inpute. Ako ti tvrdiš da se stanovi čija je tržišna cena 250k+ renataju za 600 eur mesecno, onda je kalkulacija u startu pogrešna, nezavisno da li stan kupuješ kao investiciju ili da bi živeo u njemu.
 
Apropo stanova koji stoje dugo oglaseni, iz licnog iskustva mogu da kazem da to nista ne mora da znaci. Prvi primer je kad smo kupovali stan. Meni je velika zelja bila da nadjemo stan na 25. maju dole na Dorcolu, tamo uz reku, iza pasarele. I pre nego sto smo poceli ozbiljno da gledamo stanove ja sam pratila oglase na 25. maju. Tamo ima trosobnih stanova strukture od 70 i kusur do 90ak kvm ali naselje nije veliko i veoma retko se pojavi nesto u oglasima, narocito bas ona struktura koju trazite. I kad se pojavi brzo ode posto je kraj specifican. Elem, jedan trosoban, 92kvm, zuta fasadna cigla je stajao na oglasima godinama. Nestane na par meseci pa se vrati sa jos vecom cenom. Krajem 2019. kostao je 195000 sto je tada bila poprilicno jaka cena s obzirom da je stan bio za totalno sredjivanje. Prodavale su ga dve starije gospodje, majka i cerka, majka vec u 80im, veoma prijatne i srdacne. Agent je bio cudan od starta, pre ulaska u stan nas je upozoravao sta smemo da pricamo pred njima, sta ne, sve u svemu cudna situacija. Stan je bio san mojih snova. Ulaz perfektan, pun cveca, decjih slika, sve je bilo savrseno. Terasa s pogledom na Dunav, ma i dan danas patim za tim stanom. Nisu hteli da spuste ni za cent ali mi smo bili pristali. Onda je krenulo hoce, nece, agent se cudno ponasao, mi smo rekli da cemo zvati drugog agenta nasta nam je on rekao da one samo sa njim saradjuju itd. Da ne davim, zvali smo mi i trazili drugog agenta, velika, poznata agencija je bila u pitanju i tada su nam objasnili da bakute vec 10 godina tako prodaju stan, bilo je naravno kupaca, i drugi agenti su ih dovodili, ali cim treba da dodje do realizacije, one se povuku. Valjda su i volele da im ljudi tako dolaze u kucu pa su stalno davale oglas. Na kraju je doslo i do neke bizarne simbioze s tim agentom, sve u svemu bizarna prica, stan nikada nije bio prodat, a bio je na oglasu sa kracim pauzama 10ak godina.
Drugi primer je izdavanje. Posto izdajemo dva stana ja redovno pratim cene u oglasima kod nas u kraju a to je deo Zvezdare ispod Vuka i deo Palilule ispod malog Taša. Tako je u Celopeckoj, u novogradnji, stajao mesecima na oglasu dvosoban stan, super sredjen, sa garazom, sve za 500 evra. I to u vreme najvece najezde Rusa prosle godine. Posle par meseci sam pozvala posto me kopkalo, i naravno dobila odgovor "stan je izdat, ali imamo druge u ponudi..."

U tom kraju se nikad ništa ne prodaje. To je jedna od najboljih lokacija u gradu za život, nekome mora da bude ozbiljna frka da mora da proda stan tu. Čak i da neće da živi, rentiraće ga po jako visokoj ceni.
 
Ja sam jedina bu**** koja ima jedno dete, planira vise dece (do 3 max) i gledam stanove oko 90-100kvadrata. Imam dilemu, da li da zadrzim jednoiposoban stan na vrhunskoj lokaciji sa garaznim mestom i da ga izdajem, pa da mi prebija deo rate za kredit, ali u tom slucaju mogu da pazarim maksimalno trosoban (2 spavace sobe) sto mi je poprilicno tesno (pogotovu sto mi zena radi iskljucivo od kuce, a ja imam opciju odlaska u kanc), ili da prodajem ovaj manji, ljusnem preostali iznos kreditom za komotan 3.5 ili 4.0 i resim pitanje zauvek, a posle deca neka se sama snalaze... Svakako ce naslediti od nas taj veliki stan. Ako neko ima cisto ne savet, ali razmisljanje naglas da mi pomogne da prosirim vidike. :)
Zadrzi taj stan, pa tu iseli najstarije dete kad krene na fakultet, to je racunam jos 10-15 godina. Sad i onako nije trenutak za prodaju kad svi ocekuju nizu cenu. A nije ni trenutak za kupovinu jer svi ocekuju pad :)
 
Čovek je napisao da Stari Grad i Vračar imaju mali promet generalno, već mesecima unazad a ne nužno samo tokom avgusta tako da nisu previše relevantni za statistiku o celokupnom prometu u avgustu. Imajući to u vidu, pitao sam da li taj smanjeni promet koji nije od juče, već traje izvesno vreme, doveo do znacajnijeg smanjenja cene stanova bilo u starogradnji ili novogradnji na ovim opštinama.
Tacno je da Stari Grad i Vracar imaju malo veci pad prometa od ostatka Beograda. ali mi ne deluje logicno da jedne od atraktivnijih opstina imaju veci i raniji pad cena od manje atraktivnih. Vrlo je moguce da se oseca pad traznje, pa prodavci ne zele da spustaju cene i zato je tu pad prometa veci, a pada cena jos uvek nema. A ti prodavci to cekanje na bolje cene verovatno sebi mogu lakse da priuste nego neko u drugim delovima grada, s obzirom da mozemo pretpostaviti da oni koji zive na ovim opstinama su i boljeg imovinskog stanja. Ja prvo ocekujem pad cena u manjim gradovima i na periferiji Beograda, pa tek onda u centralnim Beogradskim opstinama.
Pad je prošle godine bio i u Stokholmu i Beču, mnogim velikim gradovima u Nemačkoj preko 10-15% I odigrao se u rasponu od nekoliko meseci i nakon toga se trziste stabilizovalo. Ako mi čekamo godinama da imamo bilo kakav pad, bojim se da ga nećemo dočekati, narucito ako se spuste kamatne stope što je neko globalno ocekivanje u narednih 12-18 meseci.
Kod nas mnoge stvari kasne, tako da to sto jos uvek nemamo pad cena, nego (sad mozemo reci sa 100% sigurnosti) stagnaciju, ne znaci da pada cena nece biti (niti da ce ga biti). A i pitanje za kamate kad ce i koliko pasti, na priblizno stari nivo se gotovo sigurno nece vracati u narednim decenijama. I to cekanje, u 90% slucajeva nisu ljudi koji imaju kes ali cekaju da padnu cene, nego su ljudi koji cekaju jer nemaju drugog izbora (po trenutnim cenama i kamatnim stopama ne mogu kupiti ni na kredit), tako da to nije aktivno cekanje, nego pasivno, orijentisu se ka drugim stvarima u zivotu jer su im nekretnine nedostupne, pa ako budu nekad pale cene kupice, ako ne padnu nece, i to je to. Kad ti je nesto nedostupno, svejedno ti je koliko kosta, kao sto je meni svejedno da li privatna jahta kosta 10 miliona ili 100 miliona evra. Cekanje na pad cene u 90+% slucajeva nije stvar izbora, nego moranja jer nemas drugog izbora, sto znaci da ljudi manje kupuju sada stanove ne zbog toga sto cekaju pad cena, nego je ne mogu po ovim cenama. U medjuvremenu, kako god okrenes, traznja opada, kako ce to uticati na cene, videcemo.
 
Poslednja izmena:
U tom kraju se nikad ništa ne prodaje. To je jedna od najboljih lokacija u gradu za život, nekome mora da bude ozbiljna frka da mora da proda stan tu. Čak i da neće da živi, rentiraće ga po jako visokoj ceni.

Pa u sustini tako nekako. I kad se pojavi, to je obicno neko nasledstvo sa vise naslednika. Oni se ne bakcu sa izdavanjem nego hoce da prodaju i podele pare. Jedan takav nam je ispred nosa umakao. Bukvalno. Covek koji je dosao pre nas da gleda ga je kupio. Stan je inace bio na oglasu jedan dan. Posle toga sam i odustala, znala sam da mogu da prodju godine a da se ne pojavi nijedan novi. To se i desilo. Evo vec tri godine nijedan trosoban. Tamo je najcesca struktura stana dvosobni od 60ak kvm koji su uglavnom pretvoreni u 2.5sobne. Oni se jos i pojavljuju. I bio je jedan onaj od 104 kvm uz Dunav. Ali koji god da se pojavi tamo za prodaju, uvek je za totalnu generalnu.
 
Mislim da treba računati u bilo kojoj fazi života, a ne samo kada si penzioner. U suprotnom, ne bi ogroman broj stanovika Beča, Berlina i ostalih gradova na zapadnoj Evropi koji nisu ni studenti ni sezonski radnici, rentao stanove. Samo da bi bilo koja računica bila ispravna i tačna, osnovni preduslov je da imaš ispravne inpute. Ako ti tvrdiš da se stanovi čija je tržišna cena 250k+ renataju za 600 eur mesecno, onda je kalkulacija u startu pogrešna, nezavisno da li stan kupuješ kao investiciju ili da bi živeo u njemu.
Kao da sam znao da ćeš reći o čuvenim stanovnicima Beča, Berlina i ostalih gradova. Oko toga imam baš vrlo mogu reći i tvrdoglavo stanovište.
1.) Prodali im foru da je bolje ili"jeftinije" da žive u rentiranom i da ne kupuju. Nešto kao što ti pričaš. I onda kad dođu u penzionerske dane - kuku lele skup rent a penzija mala. Znam takvih naših ljudi više od 20 i po NL i DE. I svi do jednog se kaju što nisu kupili.
2.) To je ista fora kao što je lizing za aute dobar pa nikad nije tvoj ili fora sa nekretninama "interest only mortgage". Najveća glupost ikada. Uvek otplaćuješ kamatu banci ALI NIKAD ni dinara glavnice.... Praktično rentiraš od banke, s tim što je liabiliy sav na tebi, a profit sav na banci... Opet glupe američke fore. Ko se loži na to samo napred.
3.) Mnogi od tih Bečlija ne kupuju jer nemaju ni uslova. Npr. ima pravo da plaća rent 600e ali nema uslove za hipoteku od 700e. Takvih novinskih članaka iz Holandije i Nemačke mogu da ti pošaljem na stotine. Na Zapadu ti je pravilo da max hipoteku koju možeš da dobiješ je 5x godišnja BRUTO plata.
Tako da mnogi od tih ljudi su ustvari uhvaćeni u catch 22 praktično, nemaju dovoljno da kupe, a samo mogu da rentiraju državne stanove...
4.) Na taj način drže te uvek da si rob! Jer uvek moraš da radiš da zaradiš i tih 600 + režije + osiguranja + UVEK se treseš da ti ne kaže izađi zbog...
NAJBOLJE je imati svoj stan i 30kvm svoje bolje nego 90 kvm državnih ili rentiranih nezavisno od cene renta i hipoteke. Uvek sam se vodio tim i nikad nisam pogrešio. Krenuo sam iz stana od 60kvm, sad imam i kuću od 120kvm i gledam šta dalje da kupim. Ali sve je moje. Uzimao sam uvek kredite i uvek isplaćivao "pre roka" što bi rekao Mrkonjić. Kamata kakva je bila u tom trenutku uzimao sam. Bolje dužan banci nego podstanar. Podstanar sam bio kao student i kad sam počeo da radim i hvala lepo. Sad samo u tuđe na odmor tipa stan na dan. Inače za život moje. Banka, kredit i kupim.
100 ljudi 100 ćudi i preferencijala. Znam ljude koji neće kredit zbog straha, zbog obaveze, zbog X razloga i srećni su sa svojim izborom. Ja spavam mnogo mirnije u svim krizama sada kad imam 1 stan da rentiram a kuća isplaćena. od renta mogu samo da preživim da ne radim ništa. Čak ni kao kasir u Maxi diskontu :)
 
Filitrirajte po opstinama, i videcete da neke katastarske opstine jos nisu ni pocele sa unosom ugovora. Rano je za bilo kakve precizne zakljucke, jer se definitivno kasni sa unosom.

Pozdrav ljudi, Libraure pazario stan u Novom Sadu 🥳 Evo informacija iz prve ruke sto se tice unosa u katastar u NS, potpisivanje kod notara je bilo u cetvrtak, katastar me je upisao kao vlasnika u ponedeljak naredne sedmice (sto znaci da im je trebao samo jedan radni dan - petak) a zatim se iste te naredne sedmice u cetvrtak ugovor pojavio kod Wolfa u azuriranju, tako da je izmedju potpisivanja ugovora kod notara i pojavljivanja istog na Wolfom sajtu proslo sedam dana. Topli pozdravi iz Novog Sada, za sve clanove
 
Z

Zoned nije završio ni prethodnu zgradu famoznu "Banjičku Oazu", uselio stanare u poluzavršenu zgradu, bez priključaka i infrastrukture i spoljnog uređenja, jer nije hteo da plaća penale, bez upotrebne dozvole i godinu i po dana ne radi nista po tom pitanju... Curenja na sve strane i po stanovima i po garaži, vetart je ibijao prozore više puta, a samo u ovoj poslednjoj oluji nam je i vetar odneo pola opšivki krova, tako da samo oprezno da ne bi i tu bilo 100 nezadovoljnih kupaca... Veštak je bio zgrožen stanjem tek "završene" zgrade....slede ozbiljne tužbe...
Bolje da je platio penale al ga zato lepo odradio, manje muke a verovatno bi ga manje i koštalo.
Neko ludo vreme došlo, svi bi za juče! Pa kupuješ za ceo život a ne za 2 godine, i onda jedni druge uslovljavaju, a ovi drugi od straha da ne izgube mušterije pristaju itd
Uvek kad sam nešto kupovao, tražio sam kvalitet, pa makar duže čekao
 
Kao što ni tebe investitor neće da čeka "ako ti zafali malo novca", tako ni ti njega ne bi trebalo. Ako ga pustiš da odugovlači onda to može godinama. Zato postoje rokovi.
 
Pozdrav ljudi, Libraure pazario stan u Novom Sadu 🥳 Evo informacija iz prve ruke sto se tice unosa u katastar u NS, potpisivanje kod notara je bilo u cetvrtak, katastar me je upisao kao vlasnika u ponedeljak naredne sedmice (sto znaci da im je trebao samo jedan radni dan - petak) a zatim se iste te naredne sedmice u cetvrtak ugovor pojavio kod Wolfa u azuriranju, tako da je izmedju potpisivanja ugovora kod notara i pojavljivanja istog na Wolfom sajtu proslo sedam dana. Topli pozdravi iz Novog Sada, za sve clanove
Zato te nema na temi. Ko kupi stan odmah nestane odavde, sve frustracije prestanu. Tako će i @Defke čim mu završe zgradu.
 
Vrh