Šta je novo?

Cene nekretnina

Uticaji tržnih centara na iznajmljivanje lokala...
Ljudi nije Srbija jedina po tom specifična. I u Holandiji su radili prepravke poslovnih prostora u stambene.
2.) Ekonomija se promenila. Više ne trebaju mali PP, jer retko ko više radi iz PP već sve ide online.
3.) Čak i velike firme ne računaju više 1 stolica = 1 čovek. Do korone je u mojoj firmi bilo 1 stolica na 1,5 ljudi. Od 2024. selimo se u novu zgradu gde je odnos još "nepovoljniji" tačnije 1 stolica na 2,22 čoveka (bukvalno tako su nam napisali u mailu). To samim tim smanjuje potrebu za PP, za malim restoranima okolo itd...
4) sve više ljudi kupuje online što isto znači ne trebaju male STR.
5) ljudi su nekad nerealni u traženju renta. Šetao sam pre par dana po Somboru i u centru prazan poslovni prostor od 60kvm i piše traže 900 eura!!? Pa to je po meni van svake pameti. Nije Kralja Petra ulica jedna od drugih glavnih ali 900 e za 60kvm... I naravno da je prazan. Da spusti na 300 izdala bi odmah.
 
Pa nije trznih centara, nisu takve delatnosti. Vec se dosta izgradilo, tada je to bio prvo novi blok na NBGDu.
Pa nisu ali su neke delatnosti presle u tržne centre pa je manji pritisak/traznja za lokale koji gube na ceni. Stagnacija privrede se ogleda u malom broju radnih mesta za proizvodne delatnosti. Zato su ljudi u napustili zemlju ...
 
Ljudi nije Srbija jedina po tom specifična. I u Holandiji su radili prepravke poslovnih prostora u stambene.
2.) Ekonomija se promenila. Više ne trebaju mali PP, jer retko ko više radi iz PP već sve ide online.
3.) Čak i velike firme ne računaju više 1 stolica = 1 čovek. Do korone je u mojoj firmi bilo 1 stolica na 1,5 ljudi. Od 2024. selimo se u novu zgradu gde je odnos još "nepovoljniji" tačnije 1 stolica na 2,22 čoveka (bukvalno tako su nam napisali u mailu). To samim tim smanjuje potrebu za PP, za malim restoranima okolo itd...
4) sve više ljudi kupuje online što isto znači ne trebaju male STR.
5) ljudi su nekad nerealni u traženju renta. Šetao sam pre par dana po Somboru i u centru prazan poslovni prostor od 60kvm i piše traže 900 eura!!? Pa to je po meni van svake pameti. Nije Kralja Petra ulica jedna od drugih glavnih ali 900 e za 60kvm... I naravno da je prazan. Da spusti na 300 izdala bi odmah.
Ja plaćam u Čačku 850e za 20m2, početak šetališta. Lokacija, lokacija i samo lokacija. Naravno da kirija pojede skoro celu zaradu ali u blizini nema ok lokala, a da su jeftiniji. Tako da sam tamo u kontantnoj potrazi za jeftinijom i malo lošijom lokacijom. Fora kod tih manjih gradova je što je samo centar (glavne ulice) živ pa je normalno da lokali tu mnogo vrede, da se preseliš 100m dalje za 60% jeftinije radićeš 60% lošije.
 
skoro pa dzabe.

Hristi na aparatima
Ne znam zašto uvek mediji kontrolisani i finansirani od strane SNS forsiraju priču o rastu cene kvadrata
 
sire pozitivu dok ovi drugi sire apatiju, depresiju i negativu? Ne vidim tu nista cudno :)
 
“Sire pozitivu”. Daj mi molim te objasni kako rast cena nekretnina moze biti pozitiva, a pad negativa? Ili obrnuto. Ovo jos nisam cuo do sada
kako nije?? Sve gde se nesto (bilo sta) urusava “snizava cena” “pad prometa” “kolaps trzista” i slicnim stvarima se raduje N1, Nova, Solak i prakticno svi nasi neprijatelji. Ko god zeli “da Srbija stane” (meni je tesko i da napisem taj morbidni slogan) je negativa?? Ne kapiram kako to nekome moze da ne bude jasno.

Sa druge strane Expo, Metro, novi most, strani radnici, tunel, prosirenje beovoza, peokop, brza pruga do Subotice i ujedno najveci gradjevinski bum u istoriji je pozitiva!

Zato sam ja za medju resenje. Masovna stanogradnja. Makis, Sajam, Blok 18, tamo sve do Pancevackog mosta, preko puta Dunava i slicno. Pale bi cene kada bi se masovno krenulo u izgradnju stanova (BNV i Tesla grad) na tim lokacijama a bilo bi pozitivno.
 
Poslednja izmena:
kako nije?? Sve sto se urusava “snizava cena” “pad prometa” “kolaps trzista” i slocnome se raduje N1, Nova, Solak i prakticno nasi neprijatelji i slicni. Ko god zeli “da Srbija stane” (meni je tesko i da napisem taj morbidni slogan) je negativa?? Ne kapiram kako to nekome moze da ne bude
Uhh teško je proceniti da li si ironičan ili ovo svesno govoriš. Ako je ovo drugo, onda je tragikomično.
 
Zasto samo masovna stanogradnja? Zasto ne i masovna legalizacija 2 miliona nelegalizovanih objekata? To bi isto oborilo cene, a to je ono sto svi mi zelimo zar ne? Ili pad cena nekretnina zele samo nasi neprijatelji, a prijatelji nam zele rast cena? :)
Apsolutno bi voleo da se desi masovna legalizacija objekata!!! Naravno da svi iole normalni to zelimo. Ja sam nasledio neki objekat i ekspresno sam ga legalizovao posle 20-30. godina. Sve sto sam radio sam ostavio da bi izvrsio legalizaciju sto pre. Ne prodajem vec samo ne zelim da stoji nesto nezavrseno a pogotovo ne “nelegalizovano”. Uzas.
 
Treba proveriti dali je na spisku botova.Meni lici da jeste.
Ako je neko zeljan rasta cena ,realnog prosperiteta trebalo bi da krene od svog dupeta tj. od resavanja problema kanalizacionih mreza ,preciscavanja otpadnih voda ,resavanja nelegalizovanih objekata ..Tek tada se moze vrsiti poredjenje sa vecim evropskim gradovima i po cenovnom rangu i kvalitetu zivljenja.
Ovako smo u tragikomicnoj situaciji jer smo prihvatili englesku logiku da nam rast cena nekretnina imponuje jer se osecamo bogatiji - posedujemo po neku nekretninu a kad se okrenemo oko sebe plivamo u govnima..
 
Cisto par informacija koje nisu deljene na ovoj temi:
  • U Beogradu na vodi bi trebalo da bude izgradjeno 10.000 stanova. Nedavno je prodat 6.000 stan, a trenutno je izgradjeno ili se gradi oko 6.600-6.700 stanova. Ocekuje se da sve luksuznije zgrade u BgH2O pocnu da se grade tokom ove godine, a one manje luksuzne da pocnu da se grade do 2025, ali manje vise, BgH2O ce uskoro biti zavrsen.
  • Expo u pogledu cena nekretnina ima 2 glavna cilja: izmestanje sajma kako bi se nastavila izgradnja BgH2O na mestu gde je sajam trenutno i kako bi se eventualno malo napumpala cena i u Surcinu za neki procenat. Sajam ce biti 2027, kao sto svi znamo.
  • Rat u Ukrajini ce se sigurno zavrsiti u narednih 1-2-3 godine, pa ce veliki broj onih Rusa i Ukrajinaca koji su trenutno u Srbiji napustiti Srbiju
  • O tome se ne prica, ali vrlo je moguce da ce trziste uskoro postati prezasiceno, bice previse stanova, a sve manje ljudi kojima se oni mogu izdavati, a visoke kamatne stope i kriza ce uraditi svoje po pitanju traznje.
  • Naravno da ce i dalje biti pranja para, gastarbajtera i ostalih koji kupuju stanove za izdavanje, ljudi koji kupuju stanove za svoje sopstvene potrebe, ali mislim da ce toga biti u sve manjoj meri zbog:
    • Prezasicenja trzista
    • U nekom trenutku ce krenuti i legalizacija, sto ce povecati ponudu i vrlo verovatno oboriti cene
    • Pitanje je sta ce biti za zakonskim regulativama vezanim za poreze, energetsku efikasnost, troskovima odrzavanja nekrentina,..., i koliko ce kostati drzanje praznog stana,...
Uglavnom, onima koji trenutno pumpaju cene dovoljno je samo da jos recimo 2-3 godine ne legalizuju nelegalne objekte i da razlicitim merama pokusaju da i dalje zadrze hajp dok se ne prodaju stanovi u BgH2O, da pokusaju da sprece pad cena ili da taj pad cena bude sto nizi. Nakon toga ce im verovatno i dalje biti u interesu da cene budu sto vise, ali verovatno im nece biti prioritet da to bude po svaku cenu.
Sad jeste zlatno doba za one koji imaju stan koji izdaju i one koji su kupili nekad u proslosti pa sad prodaju po nekim ludim cenama, ali sam prilicno siguran da cemo narednih godina imati ili stagnaciju ili pad cena. Ako ne bude doslo do pada cena, trziste ce biti skroz umrtvljeno, i dok se ne uspostavi neka ravnotezna cena nekretnina koja odgovara standardu stanovnistva, promet ce biti vrlo nizak. Kao sto je neko napisao na Twitteru, parafraziram "ako cene ne budu pale, onda ce se trziste narednih 15 godina stagnirati dok se ne uspostavi neka ravnoteza". Uglavnom, mislim da je ovo sad zlatno vreme za one koji imaju nekretnine (ne i za one koji kupuju). Ne kazem da ce u buducnosti biti lose, mozda nece biti zlatno, mozda ce biti srebrno ili bronzano, ali ovakvo stanje na trzistu je nesto sto sigurno nece dugo trajati. Tako da, ko god moze, nek koristi situaciju, jer nece moci jos dugo. Verovatno ce za 5-6 godina svi posmatrati ovaj period kao neki ludi period nenormalno visokih cena nekretnina.
 
Ako je neko zeljan rasta cena ,realnog prosperiteta trebalo bi da krene od svog dupeta tj. od resavanja problema kanalizacionih mreza ,preciscavanja otpadnih voda ,resavanja nelegalizovanih objekata ..Tek tada se moze vrsiti poredjenje sa vecim evropskim gradovima i po cenovnom rangu i kvalitetu zivljenja.
Ovako smo u tragikomicnoj situaciji jer smo prihvatili englesku logiku da nam rast cena nekretnina imponuje jer se osecamo bogatiji - posedujemo po neku nekretninu a kad se okrenemo oko sebe plivamo u govnima..
Ej u 2023. godini ti i dalje nemaš fabriku za preradu otpadnih voda nego sve bacaš u Dunav i Savu. Proverio sam, svi ozbiljniji gradovi u regionu imaju to, Budimpešta, Zagreb, Sofija, Bukurešt… Ovde je važno samo se grad našminka i da se k*rči koliko je kvadrat skup. Meni žao ovog Vradovica što misli da se metro gradi :/
 
Ledine, bile njive i sad kvadrat 2k, a nema kanalizaciju nego septičke jame.
Spetičke jame su tamo manji problem. Naselje nema prilazne saobraćajnice rešene. Ne postoje trotoari. Postoje mikro deponije, koje niko ne čisti. Celo naselje je kombinacija stambenih jedinica i objekata male privrede, auto servisa, otpada, stovarišta.

Ne liči ni na šta, a lokacija je odlična. Ništa gora od bežanijske kose koje je u poređenju Beverly hills.
 
kako nije?? Sve gde se nesto (bilo sta) urusava “snizava cena” “pad prometa” “kolaps trzista” i slicnim stvarima se raduje N1, Nova, Solak i prakticno svi nasi neprijatelji. Ko god zeli “da Srbija stane” (meni je tesko i da napisem taj morbidni slogan) je negativa?? Ne kapiram kako to nekome moze da ne bude jasno.

Sa druge strane Expo, Metro, novi most, strani radnici, tunel, prosirenje beovoza, peokop, brza pruga do Subotice i ujedno najveci gradjevinski bum u istoriji je pozitiva!

Zato sam ja za medju resenje. Masovna stanogradnja. Makis, Sajam, Blok 18, tamo sve do Pancevackog mosta, preko puta Dunava i slicno. Pale bi cene kada bi se masovno krenulo u izgradnju stanova (BNV i Tesla grad) na tim lokacijama a bilo bi pozitivno.
Nemoj vradovicu.....znas i sam da si kupio stan na mestu gde su kriminalci sa fantomkama rusili kuce u sred noci.....Jel to taj napredak i progres?
 
Rat u Ukrajini ce se sigurno zavrsiti u narednih 1-2-3 godine, pa ce veliki broj onih Rusa i Ukrajinaca koji su trenutno u Srbiji napustiti Srbiju
Sve ostalo i nekako da diskutujemo, ali odakle ovo kao cinjenica? Pa najveci politicki analiticari ne mogu da predvide trajanje rata. Sa druge strane ja radim sa masom Rusa koji su se relocirali, i mogu da ti kazem da niko od njih ne zeli da se vrati tamo. Naprotiv, prave aranzmane da prodaju svoje nekretnine tamo, a gledaju da kupe ovde jer nazad ne mogu a u EU nisu dobrodosli. Naravno da nece da kupe prvog dana kad dodju, ali sad su vec neko vreme ovde i svidja im se.
Pitanje kakva Rusija ce izaci iz ovog rata, ali ocekivati da ce ljudi koji su ceo svoj zivot, decu, partnere prebacili ovde da pozele da se vrate u drzavu u kojoj su bezali zbog straha od mobilizacije po meni nema smisla.
 
Cisto par informacija koje nisu deljene na ovoj temi:
  • U Beogradu na vodi bi trebalo da bude izgradjeno 10.000 stanova. Nedavno je prodat 6.000 stan, a trenutno je izgradjeno ili se gradi oko 6.600-6.700 stanova. Ocekuje se da sve luksuznije zgrade u BgH2O pocnu da se grade tokom ove godine, a one manje luksuzne da pocnu da se grade do 2025, ali manje vise, BgH2O ce uskoro biti zavrsen.
  • Expo u pogledu cena nekretnina ima 2 glavna cilja: izmestanje sajma kako bi se nastavila izgradnja BgH2O na mestu gde je sajam trenutno i kako bi se eventualno malo napumpala cena i u Surcinu za neki procenat. Sajam ce biti 2027, kao sto svi znamo.
  • Rat u Ukrajini ce se sigurno zavrsiti u narednih 1-2-3 godine, pa ce veliki broj onih Rusa i Ukrajinaca koji su trenutno u Srbiji napustiti Srbiju
  • O tome se ne prica, ali vrlo je moguce da ce trziste uskoro postati prezasiceno, bice previse stanova, a sve manje ljudi kojima se oni mogu izdavati, a visoke kamatne stope i kriza ce uraditi svoje po pitanju traznje.
  • Naravno da ce i dalje biti pranja para, gastarbajtera i ostalih koji kupuju stanove za izdavanje, ljudi koji kupuju stanove za svoje sopstvene potrebe, ali mislim da ce toga biti u sve manjoj meri zbog:
    • Prezasicenja trzista
    • U nekom trenutku ce krenuti i legalizacija, sto ce povecati ponudu i vrlo verovatno oboriti cene
    • Pitanje je sta ce biti za zakonskim regulativama vezanim za poreze, energetsku efikasnost, troskovima odrzavanja nekrentina,..., i koliko ce kostati drzanje praznog stana,...
Uglavnom, onima koji trenutno pumpaju cene dovoljno je samo da jos recimo 2-3 godine ne legalizuju nelegalne objekte i da razlicitim merama pokusaju da i dalje zadrze hajp dok se ne prodaju stanovi u BgH2O, da pokusaju da sprece pad cena ili da taj pad cena bude sto nizi. Nakon toga ce im verovatno i dalje biti u interesu da cene budu sto vise, ali verovatno im nece biti prioritet da to bude po svaku cenu.
Sad jeste zlatno doba za one koji imaju stan koji izdaju i one koji su kupili nekad u proslosti pa sad prodaju po nekim ludim cenama, ali sam prilicno siguran da cemo narednih godina imati ili stagnaciju ili pad cena. Ako ne bude doslo do pada cena, trziste ce biti skroz umrtvljeno, i dok se ne uspostavi neka ravnotezna cena nekretnina koja odgovara standardu stanovnistva, promet ce biti vrlo nizak. Kao sto je neko napisao na Twitteru, parafraziram "ako cene ne budu pale, onda ce se trziste narednih 15 godina stagnirati dok se ne uspostavi neka ravnoteza". Uglavnom, mislim da je ovo sad zlatno vreme za one koji imaju nekretnine (ne i za one koji kupuju). Ne kazem da ce u buducnosti biti lose, mozda nece biti zlatno, mozda ce biti srebrno ili bronzano, ali ovakvo stanje na trzistu je nesto sto sigurno nece dugo trajati. Tako da, ko god moze, nek koristi situaciju, jer nece moci jos dugo. Verovatno ce za 5-6 godina svi posmatrati ovaj period kao neki ludi period nenormalno visokih cena nekretnina.
Prvo oko Rusa i Ukrajinaca-ko god misli da će rat da se završi za godinu dana živi u zemlji čuda... Ispod 5 godina ni dana - pogledajte samo planove i Rusa i NATO što javno dele a to je još oružja, još vojnika s obe strane i još veći dugoročni budžeti za odbranu (min 2% GDP)!
2.) Svi ti mladi Rusi i Ukrajinci koji budu u Srbiji 5 godina - se neće ni posle vratiti! 90% njih će ostati! Samo retki će se vratiti ili oni koji su došli a bili su stariji od 50 god. To govorim iz ličnog iskustva.
3.) Ti "nelegalizovani" kvadrati mogu da spuste jedino cenu starogradnje u "izvornom" stanju... Pogledajte samo te stanove i kuće, tu min treba uložiti 30k+ da se dovede u normalno stanje! Ti kvadrati nikako neće da remete cene novogradnje ali doći će to onoga da novogradnja bude skuplja 30% što i treba da bude a ne da bude jeftinija od starogradnje stare 10+ godina...
4.) I da dodje do pada broja stanovnika uvek će i ti koji žive težiti da žive u krugu dvojke.
5.) Pogledajte samo.stare serije od pre 100 godina koje se sad repriziraju na RTSu od Šotre- pa i 1930ih je bilo teško doći do stana u BGu. Zašto iko misli da će sada ili u bliskoj budućnosti biti jako lagano.
6.) Energetska efikasnost - to sam već pisao i zna se više manje na primeru naprednijih EU država. Od 2030-e neće biti moguće prometovati nekretnine koje imaju energetski razred ispod D. Moći ćete živeti i kraj. Praktično imaćete neupotrebljivu nekretninu. Ili ćete morati da ulupate silne pare da je dovedete do D+ razreda...
Mi kasnimo malo ali će ta primena početi od 2035te ili koju god kasnije.
 
Ne liči ni na šta, a lokacija je odlična. Ništa gora od bežanijske kose koje je u poređenju Beverly hills.

po toj logici ni surčin nije ništa lošija lokacija od hledina. a bečmen od surčina. a petrovčić od bečmena. a karlovčić od petrovčića. a sremski mihaljevci od karlovčića. a pećinci od sr mihaljevca.

dakle svakako možemo zaključiti da pećinci nisu ništa lošija lokacija od bežanijske kose.:grand:
 
Vrh