Šta je novo?

Cene nekretnina

Zanimljivo je da, iako je pad prometa u odnosu na prethodne dve godine sada definitivan, za sada je promet ipak stabilan i tek nesto ispod nivoa iz 2019. Pri tome, od pocetka ove godine promet u centru grada (Stari grad, Savski venac, Vracar, Novi Beograd) je i dalje oko 10% iznad nivoa iz 2019, dok je van centra oko 10% nizi.

S druge strane, promet u starogradnji je najslabiji jos od 2015. i oko 20% manji nego bilo kada u prethodnih pet-sest godina.

S obzirom da je cak i 2014. u prvih pet meseci realizovano 2800 transakcija u starogradnji, a ove godine 3400 (spram npr. proslogodisnjih 4700), promet u starogradnji verovatno ne moze jos mnogo da pada pre nego dotakne dno. To je verovatno i razlog zasto agencije kukaju.

Promet u novogradnji je na nivou 2019, ali je to i dalje znatno vise nego u godinama pre toga.
 
Ocigledno nisi u toku. Da ne zalazim u detalje, ali ne postoji dzabe razlika izmedju seniora, mediora i juniora. Zavisi od firme, ali juniori imaju tipa 1000 evra platu, mediori 2000 evra, a seniori 3000 evra platu. Ti bi verovatno za 3000 evra pre zaposlio 3 juniora nego 1 seniora, ali poenta price jeste da senior resava probleme koje ni 10 juniora zajedno ne bi mogli da rese. Senior ni u slucaju krize nece spustiti cenu na 1000 evra da bi istisnuo juniora, samo ce mozda pristati na to da ne dobije povecanje na 3.500 evra.
Sta mislis, zasto vrhunske sportiste placaju desetine miliona kad za te pare mogu da nadju na hiljade jeftinijih?
Tako da, ne brini ti za seniore, snaci ce se oni, samo ce im mozda plate malo stagnirati. Problem je za one koji tek ulaze na trziste i one koji su koderi, a ne inzenjeri, ako znas u cemu je razlika.

Jeste preskupo, ali opet, ovaj prvi se "uklapa" u prosek od 3ke/m2, a ovaj drugi jeste malo skuplji (3.375e/m2), ali ako je potpuno renoviran, onda je to, uslovno receno, prihvatljiva cena. A mi te informacije nemamo, mozemo samo da nagadjamo. U svakom slucaju, i jedan i drugi su dosta jeftiniji od onog stana od 92m2 za 350k evra (3.805e/m2) kome je trzisna cena oko 270k evra.
Razlika između inženjera i kodera je u zvanju, jer da bi bio inžinjer nije dovoljno završiti prekvalifikaciju u IT bootcampu već moraš imati diplomu odgovarajućeg fakulteta. Naravno, neki bi rekli suštinska razlika je u znanju jer ozbiljne firme ne razmatraju ljude koji nisu završili ETF/PMF, FTN ili Elektronski ni za praktikante, a kamoli za više pozicije. Međutim, koliko ja pratim ovaj forum, ti nisi završio tehnički fakultet, dakle ne možeš biti inženjer, ali uprkos tome si senior koji pravi 3k eur neto mesečno. Dakle, sve je moguće.
 
Razlika između inženjera i kodera je u zvanju, jer da bi bio inžinjer nije dovoljno završiti prekvalifikaciju u IT bootcampu već moraš imati diplomu odgovarajućeg fakulteta. Naravno, neki bi rekli suštinska razlika je u znanju jer ozbiljne firme ne razmatraju ljude koji nisu završili ETF/PMF, FTN ili Elektronski ni za praktikante, a kamoli za više pozicije. Međutim, koliko ja pratim ovaj forum, ti nisi završio tehnički fakultet, dakle ne možeš biti inženjer, ali uprkos tome si senior koji pravi 3k eur neto mesečno. Dakle, sve je moguće.
U sustini na osnovu mog iskustva velike firme Apple, Google, Facebook i slicno inzenjera zovu svakoga ko se "kvalifikuje" za tu poziciju.

Na primer kada kazu software engineer ti mozes da budes na toj poziciji i sa high school diplomom ako prodjes interviju.
Ako se zaposlis na toj poziciji "Software Engineer" to ce ti biti title u potpisu emaila i u directory i svi ce te oslovljavati da si engineer.
Obicno se "ocekuje" da radeci (na odredjenoj poziciji codera) 10 godina iskustva zamenjuje fakultetsku diplomu dok 15-20 godina zamenjuje phd.
 
Razlika između inženjera i kodera je u zvanju, jer da bi bio inžinjer nije dovoljno završiti prekvalifikaciju u IT bootcampu već moraš imati diplomu odgovarajućeg fakulteta. Naravno, neki bi rekli suštinska razlika je u znanju jer ozbiljne firme ne razmatraju ljude koji nisu završili ETF/PMF, FTN ili Elektronski ni za praktikante, a kamoli za više pozicije. Međutim, koliko ja pratim ovaj forum, ti nisi završio tehnički fakultet, dakle ne možeš biti inženjer, ali uprkos tome si senior koji pravi 3k eur neto mesečno. Dakle, sve je moguće.
Poenta price je bila da ce se traziti sve veci nivo znanja za rad u IT industriji.
 
Poenta price je bila da ce se traziti sve veci nivo znanja za rad u IT industriji.
Pitanje je bilo upućeno tebi lično, ne globalnim trendovima u IT industriji. Jesi li koder ili inženjer? Jer ako si ovo prvo, zvuči potpuno besmisleno da pitaš nekog da li zna razliku između ova dva pojma.
 
Pitanje je bilo upućeno tebi lično, ne globalnim trendovima u IT industriji. Jesi li koder ili inženjer? Jer ako si ovo prvo, zvuči potpuno besmisleno da pitaš nekog da li zna razliku između ova dva pojma.
Inzenjer sam, ne sekiraj se za mene, ne samo po znanju nego i po poziciji u ugovoru o radu. Studirao sam drzavni tehnicki, bio super student, nisam zavrsio, ali zavrsicu kad budem imao vremena, tako da cu i formalno imati to zvanje :)
 
Inzenjer sam, ne sekiraj se za mene, ne samo po znanju nego i po poziciji u ugovoru o radu. Studirao sam drzavni tehnicki, bio super student, nisam zavrsio, ali zavrsicu kad budem imao vremena, tako da cu i formalno imati to zvanje :)
Onda se lažno predstavljaš jer si za sebe tvrdio da si "ekonomista koji radi u IT". Sad kažeš da si inženjer na osnovu ugovora o radu, kao da je to moguće. To je ina varijanta, "nisam ginekolog ali mogu da pogledam"
 
Onda se lažno predstavljaš jer si za sebe tvrdio da si "ekonomista koji radi u IT". Sad kažeš da si inženjer na osnovu ugovora o radu, kao da je to moguće. To je ina varijanta, "nisam ginekolog ali mogu da pogledam"
Nisam se lazno predstavio, jedno ne iskljucuje drugo, jedino da ti skeniram diplome i ugovor o radu ako hoces :) Ali da ne idemo offtopic.
 
hhahahaha e ovo za ginekologa ti je dobro :ROFLMAO:
U IT-ju titule uglavnom idu po osnovu radnog mesta a ne po osnovu zavrsenog fakultetskog obrazovanja.

Screenshot 2023-06-08 at 3.57.23 PM.png
 
Znaci ekonomista koder sa ugovorom inzenjera koji nije uspeo da zavrsi tehnicki fakultet ali ima diplomu i 3k platu?
Da i ta situacija je vrlo uobicajena. U jabuci bez fakultetske diplome mozes da budes developer i da imas 500k godisnje i svi da te oslovljavaju da si software engineer.
Cak i Sr.Software Engineer. Poenta je da mozes da prodjes interviju i da stvarno znas to da radis.

Da preciziram ako treba da biraju nekoga ko je zavrsio computer science i bez iskustva ili nekoga ko ima samo srednju skolu a sa 10-15 godina iskustva gotovo uvek ce pre izabrati ovog drugog pod uslovom da su oboje prosli interviju na slican nacin.
 
Kretanje cene m² (starogradnja) u Novom Sadu poslednja 4 meseca:

Februar: 2.012€
Mart: 1.927€
April: 1.910€
Maj: 1.872€

Mozda se menja struktura i nacin novogradnje u skladu sa trenutnim okolnostima ali se definitivno menja i struktura mozga novosadskih prodavaca (starogradnje) 🤣
 
Ranije bilo 200-250e po kvadratu, sad 300-400, a može i više zavisno od nivoa koji hoćeš da poatignes. Pošto je stan mali pretpostavljam da bi išao na ekonomik varijantu.
 
Koliko košta kompletno renoviranje stana od 50 kvadrata?
Taman toliko da ti se isplati da kupiš novogradnju.
Unutrašnje vertikale u zgradi, za vodu,nikad nećeš moći da zameniš,fasadu takođe,zamor materijala,rešićeš samo enterijer.
Zgrade iz 60ih i 70-tih, sve tamo do 1980-te,nikada, ali nikada ne bih uzimao u razmatranje.
Tamo negde od 85-te,već ima dosta kvalitetnije gradnje,kako na kojoj lokaciji.
 
Košta i više po ovim današnjim ludačkim cijenama majstora i materijala. Ako je kompletno renoviranje. Samo fasadna stolarija će ti biti preko 100 €\m2. Sobna vrata će te izaći 50-60 €\m2. Kupatilo 80-100 €\m2...
 
Jel su to neke zlatna sobna vrata kada kostaju 50-60 po kvadratu stana? Iliti 2500-3000 eur za stan koji verovatno ima troja sobna vrata.
 
Stan od 50 M2 ima sobna vrata od kupatila, dnevne sobe, kuhinje/trpezarije, spavaće sobe, a vjerovatno i od špajza s obzirom da je starogradnja. Lako je moguće da su od dnevne sobe ka kuhinjskotrpezarijskom dijelu dvokrilna. 400-500 € su relativno kvalitetna sobna vrata + skidanje i odvoz starih i to taman toliko izadje koliko sam napisao.
 
Taman toliko da ti se isplati da kupiš novogradnju.
Unutrašnje vertikale u zgradi, za vodu,nikad nećeš moći da zameniš,fasadu takođe,zamor materijala,rešićeš samo enterijer.
Zgrade iz 60ih i 70-tih, sve tamo do 1980-te,nikada, ali nikada ne bih uzimao u razmatranje.
Tamo negde od 85-te,već ima dosta kvalitetnije gradnje,kako na kojoj lokaciji.
A predratne zgrade iz 30-ih sa salonskim stanovima visokih plafona, kako se kompariraju po kvalitetu gradnje u odnosu na 50 godina mladje zgrade iz 80-ih?
 
Zavisi u kom obimu je radjena armatura,kakvi su temelji,kolika je spratnost.
Treba biti super obazriv,i gledati da li mozda ispod prolazi metro ili trazijski tunel,bice tu problema sa tim zgradama,kada krene kopanje tunela,vibracije,sleganje tla.Bice tu problema,u toku same gradnje,i posle gradnje.Vozovi ce praviti stalne vibracije.Ljidima sada to deluje smesno,ali ce mnogima pasti drasticno cena kvadrata,na tim lokacijama,kada krenu svakodnevna podrhtavanja tla.
Seizmika je tu najveci problem.Bukvalno je svaka zgrada,prica za sebe.
Moj savet je da angazujes nekoga prijatelja,strucnjaka da izvrsi procenu,temelja,greda.
 
Poslednja izmena:
Vrh