Šta je novo?

Šta jedemo?

Кисело млеко и јогурт су малтене иста ствар. Разлика је у густини, садржају лактозе и количини корисних бактерија.
 
Zato što je jogurt pun skroba, dodaju u njega brašno, gustin, emulgatore.. telo ga registruje kao vodu, a ne hranu i ništa korisno iz njega ne preuzima, samo štetu pravi.

Od svega mlečnog, jedino je kiselo mleko koliko toliko ok.. generalno, mlečni proozvodi su za odrasle ljude zlo, mnogo zakiseljuju organizam, a znamo koje boleštine se stvaraju iz kisele sredine.
Ali odakle znas da u jogurt dodaju sve to, a u kiselo mleko ne ?
 
Gotovo 😊

20230605_223932.jpg


Što bi rekao Bender pojačivači ukusa na maksimumu, svi receptori zadovoljeni.

I naravno uvek sve pojedem u ovom restoranu. Pričao sam već da sam jednom i karton griz'o misleći da je tortilja....

@Vox91 Evo slikao sam ti sastav sosa: voda, repično ulje, alkoholno sirće, šećer, modifikovani kukuruzni skrob, žumanac, so, začini, zgušnjivač, E415, prirodna aroma. Nadam se da to može za uveče da prođe...
20230605_223954.jpg
 
Sestra mi je endokrinolog, a pošto treniram i "bavim se" zdravom isahranom, idem i kod nutricioniste.

Svi su mi tako rekli. Ne pravi se kiselo mleko isto kao i jogurt, kiselo mleko nastaje fermentacijom sa dobrim bakterijama.. U jogurt mešaju sve i svašta, puno je šećera i skroba.. Šta se oduvek jelo na našim planinama? Pa kiselo mleko, niko pojma nije imao za jogurt.. Naravno, ovo kiselo mleko koje kupujemo u prodavnicama nije isto kao ono koje prave seljaci na planinama, ali je svakako bolje nego jogurt.

Dalje, mlečni proizvodi, ako se obilato i često koriste, znatno doprinose stvaranju visceralnih masti.. a to su masti koje se formiraju i talože u stomaku, oko unutrašnjih organa i ne mogu biti štetnije..
 
@Vox91 Imaj u vidu da sam pre toga radio zgibove... Bio pljusak, kud ću, šta ću ajde u BG voz da ubijem vreme (setio sam se onih Bekijevih 20 dinara za kartu kad uhvati letnji pljusak 😊 a ovde valjda Beli i dalje ne zalaze? )

InShot_20230605_230912338.jpg


Međutim pljusak se odužio a ja moram negde nakupljenu energiju da izbacim... Ne mogu da sedim u mestu satima... A znaš da mi je krvna slika odlična, sve u normali, a svi znate koliko ne poštujem pravila kad je ishrana u pitanju...

Kod mene je dobro što se puno krećem, a glad kad me uhvati to prođe za 5-10 min, mada je osećaj jak, ali posle organizam zaboravi na glad, sagorim taj osećaj i bez potrebe sam za hranom pa ručak i preskočim kao i danas! Ova večera je zapravo bio ručak...

Ja kad bih poštovao šta si sve naveo u onom prvom velikom postu ja bih se samo hranom bavio, non stop bih jeo nešto ili pripremao hranu ili mislio o satnici i tsl. Svestan sam da bih tada bolje izgledao na plaži, poput tebe, sve devojke bi bile moje, kad se skine jakna i majica i sve, ali mnogo mi je to sve komplikovano...
 
Sestra mi je endokrinolog, a pošto treniram i "bavim se" zdravom isahranom, idem i kod nutricioniste.

Svi su mi tako rekli. Ne pravi se kiselo mleko isto kao i jogurt, kiselo mleko nastaje fermentacijom sa dobrim bakterijama.. U jogurt mešaju sve i svašta, puno je šećera i skroba.. Šta se oduvek jelo na našim planinama? Pa kiselo mleko, niko pojma nije imao za jogurt.. Naravno, ovo kiselo mleko koje kupujemo u prodavnicama nije isto kao ono koje prave seljaci na planinama, ali je svakako bolje nego jogurt.

Dalje, mlečni proizvodi, ako se obilato i često koriste, znatno doprinose stvaranju visceralnih masti.. a to su masti koje se formiraju i talože u stomaku, oko unutrašnjih organa i ne mogu biti štetnije..
To sto su ti "svi to rekli" ne znaci nista, svasta se prica okolo.
Jel imas neke relevantne linkove, gde bi potkrepio svoju tvrdnju.
Uzgred, meni izgleda nezdravije kiselo mleko, jer mu dodaju nesto za zgusnjavanje, ali to je moje laicko misljenje.

Evo gledam sastav jogurta i kiselog mleka od istog prozivodjaca sa 2,8 % mm:
jogurt - secera 3,3%
kiselo mleko - secera 2,9 %

Znaci 10 % manje u KM, ne izgleda mi nesto znacajno.
 
Poslednja izmena:
Ja sam naveo osnovne stvari u koje su me uputili neki stručni i školovani ljudi. Ko hoće dublje da proučava, može lako da nađe mnogo toga. A ko misli da su to gluposti, opet ok, svako neka veruje u šta želi.

Hrana danas, pogotovu industrijska, prerađena, ne može biti gora i nezdravija... Svi ti kupovni sosevi, sokovi, grickalice, slatkiši, paštete, viršle, sve iz pekare... ne može biti štetnije.

Svako može da se hrani zdravije, na kraju krajeva, to ne izađe ni skuplje, kad se ne bi kupovale sve te gluposti i nezdravo smeće koje ljudi danas jedu, idući linijom manjeg otpora i izgovarajući se nedostatkom vremena...

Kupi limun i cedi limunadu, šta ćeš zdravije, kakvi crni kupovni sokovi puni šećera i kojekakvih otrova.. bacanje para na otpad.. Mek.. bukvalno hrana iz poslednjeg kruga pakla.
 
Cedim ja i limun i obožavam limunadu, ali... meni je brate krvna slika odlična a ne opterćujem se hranom... kad gladujem, brzo to prevaziđem i to je onaj prethodni post samo ukratko objašnjeno 😊
 
To sto su ti "svi to rekli" ne znaci nista, svasta se prica okolo.
Jel imas neke relevantne linkove, gde bi potkrepio svoju tvrdnju.
Uzgred, meni izgleda nezdravije kiselo mleko, jer mu dodaju nesto za zgusnjavanje, ali to je moje laicko misljenje.
Pa jeste, ona koja je endokrinolog sa dve specijalizacije ne zna ništa, a i ovaj nutricionista, najbolji u Beogradu, koji je radio sa Anom Gifing, i sa iskustvom od 15 godina-od osoba sa najrazličitijim poremećajima u ishrani i raznim bolestima, do rada sa vaterpolo reprezentacijom.. isto ne zna šta priča... a internet stručnjaci koji veruju u deklaracije na proizvodima znaju sve.

Za početak, kao prvi korak u edukaciji, preporučujem da se upoznate sa delom i radom dr Ane Gifing i sistemom ishrane koji je ona patentirala i zaštitila.. Mnogo toga i laiku tu izgleda logično, pametno i zdravo.
 
Ja kad bih poštovao šta si sve naveo u onom prvom velikom postu ja bih se samo hranom bavio, non stop bih jeo nešto ili pripremao hranu ili mislio o satnici i tsl. Svestan sam da bih tada bolje izgledao na plaži, poput tebe, sve devojke bi bile moje, kad se skine jakna i majica i sve, ali mnogo mi je to sve komplikovano...
Ma kakvi, ta pravila se ukapiraju za 15 minuta, šta s čim kombinuješ i šta s čim ne kombinuješ.. doručak do 10 h, ručak oko 15 h, večera oko 20..mlečno se redukuje na max, testa redukcija na max, što manje prerađenog i kupovnog i što više povrća i salate.. Nema brojanja kalorija, ničega.. ne može prostije.
 
Znaci, hejt prema mlecnim proizvodima ti je odbrambeni mehanizam jer ti se pije, a ne mozes? 🤣🤣🤣

Ne znam kakvi su biljni sirevi, ali odvratno zvuci sama ideja 🤢
 
Pa jeste, ona koja je endokrinolog sa dve specijalizacije ne zna ništa, a i ovaj nutricionista, najbolji u Beogradu, koji je radio sa Anom Gifing, i sa iskustvom od 15 godina-od osoba sa najrazličitijim poremećajima u ishrani i raznim bolestima, do rada sa vaterpolo reprezentacijom.. isto ne zna šta priča... a internet stručnjaci koji veruju u deklaracije na proizvodima znaju sve.

Za početak, kao prvi korak u edukaciji, preporučujem da se upoznate sa delom i radom dr Ane Gifing i sistemom ishrane koji je ona patentirala i zaštitila.. Mnogo toga i laiku tu izgleda logično, pametno i zdravo.
Nemam pametnija posla nego da proucavam razne strucnjake za ishranu, te hrono, te lowcarb, te vegani ...
Mozda cu se zdravije hraniti, ali ce mi stradati psiha :)
Jedem sta mi se jede, sva sreca pa mi se svidja zdrava hrana.

Ali evo za ljude koje zanima jogurt vs kiselo mleko:

Ja bih rekao da komentator "petar56" na gornjem linku ispravno zakljucuje.
 
Poslednja izmena:
Što se tiče Ane Gifing, pročitao sam njenju knjigu više puta i mislim da taj režim može da bude koristan velikom broju ljudi. Bar ono što sam ja čitao.

Ako se dobro sećam, srž koncepta je da čovek može da jede sve (bar je tako bilo kad sam ja čitao) ali samo da ispravno kombinuje - ugljeni hidrati sa ugljenim hidratima, proteini sa vlaknima, mlečni proizvodi ponaosob, itd... To tako beše u izdanju objavljenom pre 15 godina. Sad da li se nešto promenilo u međuvremenu, ne znam.

Koncepti i ideje sa potpunim izbacivanjem brašna, šećera i/ili ugljenih hidrata su sjajna stvar za Šaolin monahe ili Amiše, koji nemaju mnogo zadovoljstva ali nemaju ni stresove. 🙂 Ali za sve ostale ljude u modernom dobu sa modernim problemima i modernim stresorima, ostvarivi su taman koliko i stan bez struje ili radni dan bez ekrana (mobilnog, kompjutera ili TVa). Prosto - ain't gonna happen. Pre će nauka da smisli nove načine da pomogne ljudima da žive i funkcionišu sa puno ugljenih hidrata (npr, kad već imamo bakterije koje jedu plastike, ne vidim što se ne bi iznedrila neka nova bakterija koja će priždirati UH 1000 puta više i jače nego postojeće) nego što će moderno čovečanstvo da se odrekne ugljenih hidrata. To jedino kada bismo svi širom planete počeli da duvamo ili tako nešto...
Međutim pljusak se odužio a ja moram negde nakupljenu energiju da izbacim... Ne mogu da sedim u mestu satima...
To je ono o čemu sam pričao gore - postoje ljudi koji poput parne mašine sagorevaju sve što unesu i zato kipe od energije. S druge strane, ja čak i kad sam bio mlađi, bržeg metabolizma i u formi, retko kada sam imao potrebu da izbacim energiju iz sebe. Retko kad sam želeo da je rasipam, da prekinem mirovanje ili neku aktivnost niskog intenziteta da bih ušao u aktivnost visokog intenziteta. Imao bih potrebu za aktivnostima, ali ne bih imao potrebu da izbacim neki višak energije (sem kad bih bio besan ili euforičan oko nečega), jer nisam ni imao viška energije. Imao sam ili koliko mi treba, ili manjak. Kada bi došlo vreme za vežbanje ili neku aktivnost, adrenalin i dopamin bi mi dali vanrednu snagu i volju da "pokidam". Ali recimo, ja ne bih ni tada u to doba imao nikakav problem da odsedim i da ne trošim energiju ako nemam razlog. Prosto moje telo je sklono gomilanju i skladištenju, ne momentalnom sagorevanju. I nema "problem" da sedi mirno, nebitno da li sam gojazan ili u formi.

Inače Noki da me ne shvatiš pogrešno, ja tebi zavidim, i drugim energičnim ljudima poput tebe. Samo se osvrćem na ono što sam pisao gore, i što se potvrđuje i kroz tvoj primer. Svi smo jako različiti, i samim tim pokušaji doktora da copy-pasteuju jedan uzrok na celu populaciju, jedan šablon i jedno rešenje... su u najmanju ruku smehotresni.

To se može videti i kada ljudi sličnih BMI (recimo dve bucke od devojke sa sličnim životnim stilovima) dele dijete, odnosno ova A što je bila kod nutricioniste i dobila jednu dijetu i smršala XY kilograma, prosledi svoj režim i dijetu devojci B i ova se pridržava toga ali ne mršavi. Ili recimo moj ortak krene da džogira i smrša rekordno brzo. Ja džogirao mesecima, čak i zimi po 5 stepeni, izlivao bazene znoja a sebe dovodio do toga da bih ispovraćao svoja pluća i srce (od zamora), gurao sebe preko svake granice, cimao se o upinjao... a nisam bio smršao nijedno jedino kilo. Već svaki put kad bih smršao, to je bilo isključivo usled režima koji bi bio na ivici izgladnjivanja. Drukčije nikad nije išlo.

Prosto, nismo svi isti. Što pre medicina to istinski, apsolutno prihvati, to će svima biti bolje i lakše.
 
Poslednja izmena:
Ma ne, tamo negde oko 20. god. mi je svaki put preselo kad popijem mleko.. nisam ga često ni pio, pa nisam ni povezao da je zbog netolerancije na laktozu, ali kad sam skapirao da je od toga-lako sam ga se odrekao.. što bih uništavao stomak i provodio noć u bolovima.

Drugi mlečni proizvodi mi nikada nisu smetali, ali kad saznaš koliko zakiseljuju organizam i koliko štete prave... neka hvala.

Biljni sirevi nisu opcija, a što se tiče mlečnih proizvoda-ako baš ne možete da im odolite, bolja opcija su oni sa 2,8 % mlečne masti, nego light verzije.

Sve što mora više da se prerađuje, jeste i lošije.
 
Ја млеко ретко пијем, али конзумирам често остале производе од млека - јогурт, павлаку, кајмак, разне врсте сира.
Разумем кад неко није толерантан и треба да избегава онда и млеко и производе од млека.
Пармезан нема лактозу уопште, бри и фета и сл. врсте сира садрже веома мале количине лактозе. У јогурту и киселом млеку временом опада концентрација лактозе пошто је бактерије млечне киселине разграђују.
Иначе људи су и развили толеранцију прем лактози која није природна код људи захваљујући ферментисаним производима од млека, давно пре 5000 година.
 
Nemam pametnija posla nego da proucavam razne strucnjake za ishranu, te hrono, te lowcarb, te vegani ...
Mozda cu se zdravije hraniti, ali ce mi stradati psiha :)
Jedem sta mi se jede, sva sreca pa mi se svidja zdrava hrana.

Ali evo za ljude koje zanima jogurt vs kiselo mleko:
Nemaš pametnija posla, a tražiš mi da ti dam linkove i uputim u to što pričam?

Nemaš pametnija posla i uopšte nisi upućen u materuju, a pišeš kako to što govore stručni ljudi nema smisla?

Što nisi postovao strožu verziju teksta dr Perišića, u kojoj je razotkrio štetnost jogurta:
nego linkuješ tu ublaženu verziju, da ga mlečna industrija ne bi linčovala.

Ja opet kažem, podelio sam sa vama neke proverene informacije, dao ideju za proučavanje zanimljivih stvari, a kome se ne sviđa i voli da se hrani (ne) zdravo, nemam ništa protiv.. svako neka radi kako želi.
 
Sto si se tako uzbudio, samo sam pitao jednostavno pitanje.
Osim ovog Perisica, nisam video da neko podrzava tu tezu.
Ne kazem da nije istinita, ali tanki su to dokazi.

Evo malo da te provociram, jedan komenatar:
Vise od dve decenije proizvodim jogurt i kiselo mleko. Za ove mlečne proizvode koristimo isto mleko, iste kulture, istu opremu; razlika je redosledu koraka u proizvodnji. Kod jogurta se fermentacija odvija u tankovima, a kod kiselog mleka u plastičnim zdelama, čašama.
U jogurt i kiselo mleko se ne dodaje ništa. On sadrži mleko i kulturu za fermentaciju.
Kod voćnih jogurta se dodaju voće, stabilizatori... Ali kod belih jogurta i kiselog mleka ništa. Jogurt i kiselo mleko su apsolutno zdravi i mislim veoma zdravi.
Sugerišem ovom doktoru da poseti bilo koju mlekaru, da nauči nešto, a da ne lupa GLUPOSTI.
 
Pitao si jednostavno pitanje, tražio da te uputim i linkujem tekstove da se bolje upoznaš, a kad sam ti naveo šta da potražiš-ti odbrusiš kako nemaš pametnija posla..Bezobrazno od tebe.

Ljudi, ja opet kažem, naveo sam neke stvari, ko neće to da poštuje-ne mora, ali bitno je da ljudi imaju neke informacije od kojih će započeti dublje istraživanje i možda rešiti neke svoje zdr. probleme.

A taj tekst na kraju.. pa, i vlasnici kladionica bi sigurno rekli da klađenje ne izaziva zavisnost.. pravo proizvođača da brani svoj proizvod, ništa novo.
 
Što se tiče Ane Gifing, pročitao sam njenju knjigu više puta i mislim da taj režim može da bude koristan velikom broju ljudi. Bar ono što sam ja čitao.

Ako se dobro sećam, srž koncepta je da čovek može da jede sve (bar je tako bilo kad sam ja čitao) ali samo da ispravno kombinuje - ugljeni hidrati sa ugljenim hidratima, proteini sa vlaknima, mlečni proizvodi ponaosob, itd... To tako beše u izdanju objavljenom pre 15 godina. Sad da li se nešto promenilo u međuvremenu, ne znam.

Koncepti i ideje sa potpunim izbacivanjem brašna, šećera i/ili ugljenih hidrata su sjajna stvar za Šaolin monahe ili Amiše, koji nemaju mnogo zadovoljstva ali nemaju ni stresove. 🙂 Ali za sve ostale ljude u modernom dobu sa modernim problemima i modernim stresorima, ostvarivi su taman koliko i stan bez struje ili radni dan bez ekrana (mobilnog, kompjutera ili TVa). Prosto - ain't gonna happen. Pre će nauka da smisli nove načine da pomogne ljudima da žive i funkcionišu sa puno ugljenih hidrata (npr, kad već imamo bakterije koje jedu plastike, ne vidim što se ne bi iznedrila neka nova bakterija koja će priždirati UH 1000 puta više i jače nego postojeće) nego što će moderno čovečanstvo da se odrekne ugljenih hidrata. To jedino kada bismo svi širom planete počeli da duvamo ili tako nešto...

To je ono o čemu sam pričao gore - postoje ljudi koji poput parne mašine sagorevaju sve što unesu i zato kipe od energije. S druge strane, ja čak i kad sam bio mlađi, bržeg metabolizma i u formi, retko kada sam imao potrebu da izbacim energiju iz sebe. Retko kad sam želeo da je rasipam, da prekinem mirovanje ili neku aktivnost niskog intenziteta da bih ušao u aktivnost visokog intenziteta. Imao bih potrebu za aktivnostima, ali ne bih imao potrebu da izbacim neki višak energije (sem kad bih bio besan ili euforičan oko nečega), jer nisam ni imao viška energije. Imao sam ili koliko mi treba, ili manjak. Kada bi došlo vreme za vežbanje ili neku aktivnost, adrenalin i dopamin bi mi dali vanrednu snagu i volju da "pokidam". Ali recimo, ja ne bih ni tada u to doba imao nikakav problem da odsedim i da ne trošim energiju ako nemam razlog. Prosto moje telo je sklono gomilanju i skladištenju, ne momentalnom sagorevanju. I nema "problem" da sedi mirno, nebitno da li sam gojazan ili u formi.

Inače Noki da me ne shvatiš pogrešno, ja tebi zavidim, i drugim energičnim ljudima poput tebe. Samo se osvrćem na ono što sam pisao gore, i što se potvrđuje i kroz tvoj primer. Svi smo jako različiti, i samim tim pokušaji doktora da copy-pasteuju jedan uzrok na celu populaciju, jedan šablon i jedno rešenje... su u najmanju ruku smehotresni.

To se može videti i kada ljudi sličnih BMI (recimo dve bucke od devojke sa sličnim životnim stilovima) dele dijete, odnosno ova A što je bila kod nutricioniste i dobila jednu dijetu i smršala XY kilograma, prosledi svoj režim i dijetu devojci B i ova se pridržava toga ali ne mršavi. Ili recimo moj ortak krene da džogira i smrša rekordno brzo. Ja džogirao mesecima, čak i zimi po 5 stepeni, izlivao bazene znoja a sebe dovodio do toga da bih ispovraćao svoja pluća i srce (od zamora), gurao sebe preko svake granice, cimao se o upinjao... a nisam bio smršao nijedno jedino kilo. Već svaki put kad bih smršao, to je bilo isključivo usled režima koji bi bio na ivici izgladnjivanja. Drukčije nikad nije išlo.

Prosto, nismo svi isti. Što pre medicina to istinski, apsolutno prihvati, to će svima biti bolje i lakše.
A jesi li pokušao da se bar 2 meseca što više pridržavaš režima Ane Gifing? Ćerka kevine koleginice ima insulinsku i znatan višak kilograma, za par meseci se dovela u red da je čovek ne prepozna..

Njen princip ishrane mi se ne čini uopšte komplikovan, pogotovu u poređenju sa drugim programima.. Najvažnije je da ne moraš da brojiš kalorije i da se time opterećuješ.. bitna je samo pravilna kombinacija hrane.. i istrajnost, naravno.
 
Vratimo se komentarisanju Nokijevih fejk slika nekog lika u zimskoj jakni koji radi zgibove, a jun mesec 🤣
 
Pitao si jednostavno pitanje, tražio da te uputim i linkujem tekstove da se bolje upoznaš, a kad sam ti naveo šta da potražiš-ti odbrusiš kako nemaš pametnija posla..Bezobrazno od tebe.
Pomeras stative, ja sam pitao ovo za jogurt a ne za celu nauku o nutricionizmu.
Ne zanima me sta ima da kaze o lowcarb i hrono ishrani to nije bilo pitanje.
 
Vrh