Šta je novo?

Cene nekretnina

Од марта отприлике на ЦЕОП огроман пад захтева за дозволе и локацијске - на огласима малтене нико ништа не продаје. Креће реконфигурација, удружују се играчи док је затишје.
 
To što se vama čini da cena ne može biti 1000 eura i niže, je naučna fantastika. Otkazi po firmama su polako krenuli, investitori više nemaju zaradu 1.500 eura dnevno već manje od 500...ceo sistem ne može da izdrži ni pored zaduživanja, na redu su veliki porezi. Doći će do rasta cena-ali hrane, do stagnacije plata, i do pada cena stanova. Jeli Goi jel ti porasla kupovna moć u odnosu na pre 2 godine? Jel ti plata veća za 100% pa možeš da ispratiš poskupljenja? Po svim zakonima ekonomije i zdravog razuma pitanje je noći kada će kula od karata da se uruši.
 
Naravno da neće Vračar koštati 1200, ne budimo smešni.

Pad da, ali postoje odnosi između tražnje, klijentele i lokacija.
 
Jos malo da se unormale kirije nakon ovog haosa sa Rusima i onda mozemo da racunamo realne cene, a to je do max 20 godina da se otplati ulozen kes. Racunam i renoviranje za starogradnju i placen porez od izdavanja. Ovo sada je besmisleno.
 
Pozdrav svima. Dugo pratim temu posto i ja gledam da kupim nekretninu u NS ali sam kao neki iz IT struke ispao iz price sa cenama koje su trenutno (treba mi jos malo da sakupim za ucesce a razmisljam da i odustanem i kad skupim zbog trenutnih kamata a i cena nekretnina).

Ovo mi je zapalo za oko:

Ovaj investitor vedri i oblaci u NS-u. Po nekim informacijama koje imam vrlo je blizak sa vladajucom strankom u Srbiji i Republici Srpskoj. Kad on organizuje dane prodaje mora da nesto nije kako treba :)
 
E ovako Galens je sigurica što se tiče da će da završi započeto, ali garancija na stan je bila 2 godine kad sam živeo u NS, ej ljudi pa garancija na nov auto je 5 do 7 godina a na polovan 1 godina. Ej garancija na stan 2 godine, zašto ne kupiš plac negde pored NS?
 
E ovako Galens je sigurica što se tiče da će da završi započeto, ali garancija na stan je bila 2 godine kad sam živeo u NS, ej ljudi pa garancija na nov auto je 5 do 7 godina a na polovan 1 godina. Ej garancija na stan 2 godine, zašto ne kupiš plac negde pored NS?
Verujem da sve zavrsi. Moja izjava je vise bila da on dobija sta pozeli od lokacija a i menjaju se propisi na nivou grada u njegovu korist (mozda je samo slucajnost), i kad jedan takav investitor koji ima neke od najboljih lokacija mora da organizuje prodajne dane, mislim da se nesto desava na trzistu.
Za plac se slazem u potpunosti ali iz mnogih privatnih razloga smo vezani za gradsku zonu (tako je kako je) a placevi na Adicama, Veternickoj Rami, itd. su otisli na nekih prosecnih 80000e (pre 4 godina bili 15-25K). Treba mi kredit da uzmem plac po ovim cenama. No, videcemo, kako je tako je, i meni i svima i koji imaju i koji nemaju para. Svako dobro!
 
Kako stoje IT-jevci u grupi? Pazari li se šta? :D Ja ovo što čujem od nekih poznanika IT-jevaca mrka kapa. Oblaci sivi na horizontu. Neki se spremaju za kopanje krompira kod Save. 😁
 
Ja sam u IT-u i znam dosta ljudi programera sa visokim platama i trenutno niko ne razmislja o kupovini. Neki se cak i lome da udju sa visokom ratom ali problem su otkazi koji su sada cesti pa ne deluje sigurno. Takodje sam isto razmisljao ali ovo je nerealno stanje + sto pratim sta se desava u svetu i kako istorijski gledano se cene krecu u ovakvim situacijama...cekamo
 
U poslednjih par dana su Rusi ponovo navalili da traže prijavu boravka za strance tj beli karton (drugar mi radi u PS Novi Beograd). Tako da nemojte jos otpisivati Ruse, bar ne dok traje rat.
 
Šta čuješ? Podeli sa nama
Pa ja uglavnom cujem jako često da ljudi ostaju bez projekata, bez izgleda za nove projekte, neki su čak i otkaze dobili. U sustini po priči mi se čini da raste broj tih ljudi bez projekata. Naravno, nije sve stalo, i nisu svi sirotinja postali :) ali malo je vremena prošlo od "ima se može se" do, "rata mi za vratom, ostadoh vez posla".
 
To što se vama čini da cena ne može biti 1000 eura i niže, je naučna fantastika. Otkazi po firmama su polako krenuli, investitori više nemaju zaradu 1.500 eura dnevno već manje od 500...ceo sistem ne može da izdrži ni pored zaduživanja, na redu su veliki porezi. Doći će do rasta cena-ali hrane, do stagnacije plata, i do pada cena stanova. Jeli Goi jel ti porasla kupovna moć u odnosu na pre 2 godine? Jel ti plata veća za 100% pa možeš da ispratiš poskupljenja? Po svim zakonima ekonomije i zdravog razuma pitanje je noći kada će kula od karata da se uruši.
Ti i dalje nastavljaš svoju priču da će cene nekretnina drastično da padnu. Kako ti čoveče ne dosadi? Prihvati da si doneo lošu odluku da prodaš nekretninu pre ovog naglog rasta cena. Svo vreme očekuješ da drastično padne da bi tvoja odluka prodaje bila ispravna ali nažalost po tebe nije, niti će ikad biti. Nikako da se pomiriš sa tim, možda ti psiholog može pomoći.
 
Da li ce ovo biti prvi mesec u kome ce novogradnja zabeleziti veci broj ugovora od starogradnje ? :)
Moguce. Promet usporava, a starogradnja zbog manjeg kasnjenja brze reaguje na krizu i rast kamatnih stopa u odnosu na novogradnju. Mada zavisi, u Novom Sadu promet novogradnje opada mnogo brze u odnosu na starogradnju, tu se mozda kriza manifetuje u tome da ljudi nemaju para za novogradnju, pa se usmeravaju ka starogradnji, a vec smo videli da je YoY pad prometa u Nisu i Novom Sadu poceo mnogo ranije u odnosu na Beograd. Trzista ocigledno nisu ista, ali im je definitivno zajednicko da ukupni promet opada. Vec sam rekao par puta, trenutno imamo pad prometa od 30-40%, a ja ocekujem da promet padne jos barem dodatnih 30-40%, a onda sledi i pad cena. Nece pasti bas na 1.000 evra za centar Beograda, ali barem 30% kako u pogledu oglasenih, tako i u pogledu realizovanih cena, vrlo verovatno hoce. S tim sto ce novogradnja, kvalitetnija starogradnja i stanovi na boljoj lokaciji imati verovatno manji pad cena (recimo 20-25%), a krsevi mnogo veci (recimo i preko 35-40%).
 
Poslednja izmena:
Podaci za maj su ažurirani na cenenekretnina.rs!


Da li ovo znači da je kula prodata za 7100 eura/m2?:unsure:

1685045526310.png
 
Petrovaradin kuća? Ja da uzimam sad nešto uzeo bih Ledince, uskoro će biti most...
Dobar je Petrovaradin ali deo blize gradu (zbog skole i vrtica), ali je i cena (u ovom trenutku) previsoka (za moje standarde). Za most cemo videti sta ce tacno biti ako se vlast promeni. Mozda ce malo da se to uspori a mozda i ne. Videcemo.
Ako neki ima neki info o nekom placu ili kuci sa normalnijom cenom (ljudi iz Novog Sada znaju na sta mislim) u gradskom delu (Adice, Veternicka Rampa, Petrovaradin, S. Kamenica ili daj Boze Telep :) ), bio bih zahvalan da mi pise direktno :)
 
Ti i dalje nastavljaš svoju priču da će cene nekretnina drastično da padnu. Kako ti čoveče ne dosadi? Prihvati da si doneo lošu odluku da prodaš nekretninu pre ovog naglog rasta cena. Svo vreme očekuješ da drastično padne da bi tvoja odluka prodaje bila ispravna ali nažalost po tebe nije, niti će ikad biti. Nikako da se pomiriš sa tim, možda ti psiholog može pomoći.
koliko je sava "pukao" jer je lose procenio trenutak za prodaju svoje nekretnine? jedno 30-40% ?
 
Aj sad ozbiljno, koja matematika nam daje za pravo da tvrdimo da ce cene pasti za maksimum 10%, ili za maksimum 30%, il sta god? Mozemo da pratimo sta se desava, na koju stranu trziste ide, itd, al koja matamatika nam pokazuje da ce cene pasti do te i te vrednosti? Pitam ozbiljno, bez nekog sarkazma, vidim da su neki ubedjeni da ima nesto magicno u broju 10.
 
Vrh