Šta je novo?

Cene nekretnina

Da razjasnimo neke stvari vezano za potrosacku korpu.
Cak cu se pozvati na zvanicne podatke: https://mtt.gov.rs/extfile/sr/37879/KUPOVNA MOC avgust 20221.pdf (avgust 2022)
Hrana cini 40% prosecne potrosacke korpe i 47% minimalne potrosacke korpe.
Minimalna potrosacka korpa za troclanu porodicu iznosi 45.729,57 RSD (od cega 21.407,95 RSD ide za hranu), a prosecna 88.282,79 (od cega 34.746,90 ide na hranu).
Ako uzmemo u obzir prosecnu korpu i 34.746,90 RSD koji su predvidjeni za hranu za troclanu porodicu, ispada da je za prosecnu troclanu porodicu predvidjeno da trosi 1.158 RSD dnevno za hranu, tj. 386 RSD za obrok, za 3 osobe, tj. 128 RSD po osobi za obrok.
Za minimalnu potrosacku korpu dobijamo 79 RSD po osobi za obrok. I posle neko kaze da je zvanicna statistika dobra. Nadji mi gde postoji obrok za 79 RSD ili 128 RSD po osobi. Zvanicna statistika je prevara.
Znas, kada govorimo o realnom svetu, u njemu ne postoje samo restorani, brza hrana i Glovo, postoji i ona varijanta kada mama spremi lonac pasulja, pilav, gulas, sarme, sos za spagete. Pa se to jede i vise dana. Nije glamurozno ali tako se u proseku ljudi hrane.
 
Ko raspolaze samo sa tim novcem, moze i mora da prezivi tako sto sprema hranu i ne kupuje nista gotovo, pa cak ni peciva u pekari. Problem je sto ti ne pretekne puno za bilo sta drugo. Pretpostavljam da ljudi na minimalcu manje kupuju meso i mlecne proizvode, jer je to najvise poskupelo. Videli ste kako se ljudi otimaju oko mesa na popustu u Lidlu...
 
Znas, kada govorimo o realnom svetu, u njemu ne postoje samo restorani, brza hrana i Glovo, postoji i ona varijanta kada mama spremi lonac pasulja, pilav, gulas, sarme, sos za spagete. Pa se to jede i vise dana. Nije glamurozno ali tako se u proseku ljudi hrane.
Ja nikad u zivotu nisam narucio nista u Glovo, brzu hranu kupim jednom u mesec dana, u restoran odem isto jednom u par meseci, u pekaru nisam otisao 5 godina, i opet, mene obrok kosta 500 dinara u proseku. Ja sam mesecno potrosim 400 evra samo na hranu koju jedem kuci. Statistika nema veze sa vezom. Tebe samo salata kosta vise od tih 79 RSD po obroku po osobi.
 
Po poslednjim podacima za Januar, plate su pratile (realni rast prosecne plate je bio 0.8%, nominalni 16.7%, sto je prema cenenekretnina.rs tacno i u procenat rast cena kvadrata YoY za jan).
Nedovoljan nam je ovaj podatak. Jer, ova prosečna zarada je dovoljna taman da cela ode na ratu na nešto jeftinijoj lokaciji.
U ovoj priči ja imam u vidu primer svog, porodičnog stana 75m2, NBG, kod novog Merkatora.
Prilikom uzimanja kredita, rata mi je bila 440 evra.
Da sad, 2023. godine, uzimam isti stan, pri ovim cenama nekretnina i ovim kamatama, rata bi mi bila 950-1000 evra.
Verujem da su slične relacije i za stanove na drugim lokacijama.
U odnosu na te relacije, plate nisu toliko porasle.
Tj. stambeni krediti su postali ubrzano nedostupni i/ili veoma rizični za potencijalne i stvarne dužnike.
 
Ja nikad u zivotu nisam narucio nista u Glovo, brzu hranu kupim jednom u mesec dana, u restoran odem isto jednom u par meseci, u pekaru nisam otisao 5 godina, i opet, mene obrok kosta 500 dinara u proseku. Ja sam mesecno potrosim 400 evra samo na hranu koju jedem kuci. Statistika nema veze sa vezom. Tebe samo salata kosta vise od tih 79 RSD po obroku po osobi.

Nemoj samo Dzejmija da gledas, mozes i Nolajfera npr:

 
Ja nikad u zivotu nisam narucio nista u Glovo, brzu hranu kupim jednom u mesec dana, u restoran odem isto jednom u par meseci, u pekaru nisam otisao 5 godina, i opet, mene obrok kosta 500 dinara u proseku. Ja sam mesecno potrosim 400 evra samo na hranu koju jedem kuci. Statistika nema veze sa vezom. Tebe samo salata kosta vise od tih 79 RSD po obroku po osobi.
Druže, statistika i linkovi kažu drugačije Evo pogledaj na papiru sve ima, sve piše. Iako neko nema šta da jede, neko drugi ima baš mnogo da jede. Kako ide ona fora jedan ima za kupus, drugi za meso. U proseku je sarma, a sarmu svi vole.
 
Nedovoljan nam je ovaj podatak. Jer, ova prosečna zarada je dovoljna taman da cela ode na ratu na nešto jeftinijoj lokaciji.
U ovoj priči ja imam u vidu primer svog, porodičnog stana 75m2, NBG, kod novog Merkatora.
Prilikom uzimanja kredita, rata mi je bila 440 evra.
Da sad, 2023. godine, uzimam isti stan, pri ovim cenama nekretnina i ovim kamatama, rata bi mi bila 950-1000 evra.
Verujem da su slične relacije i za stanove na drugim lokacijama.
U odnosu na te relacije, plate nisu toliko porasle.
Tj. stambeni krediti su postali ubrzano nedostupni i/ili veoma rizični za potencijalne i stvarne dužnike.
Kolika je bila prosecna plata kada si uzimao stan?
Jel tad mogao od prosecne plate da se uzme takav stan?
Kolika bi bila rata sad sa starim kamatama?

Ja lepo kazem da rast cena + rast kamata > rasta plata, ali same plate su otprilike rasle proporcionalno cenama. Kada na to dodas kamate ljudi ne mogu da prate i imamo pad prodaje.
 
Ko raspolaze samo sa tim novcem, moze i mora da prezivi tako sto sprema hranu i ne kupuje nista gotovo, pa cak ni peciva u pekari. Problem je sto ti ne pretekne puno za bilo sta drugo. Pretpostavljam da ljudi na minimalcu manje kupuju meso i mlecne proizvode, jer je to najvise poskupelo. Videli ste kako se ljudi otimaju oko mesa na popustu u Lidlu...
Da, ali u Merkatoru se kupuju losos, brancin i tartufi i nema otimanja. U proseku nam je dobro.
 
Ja nikad u zivotu nisam narucio nista u Glovo, brzu hranu kupim jednom u mesec dana, u restoran odem isto jednom u par meseci, u pekaru nisam otisao 5 godina, i opet, mene obrok kosta 500 dinara u proseku. Ja sam mesecno potrosim 400 evra samo na hranu koju jedem kuci. Statistika nema veze sa vezom. Tebe samo salata kosta vise od tih 79 RSD po obroku po osobi.
Jel jedes nekada ono hleba i pastete/eurokrema? Jel spremis nekad lonac pasulja pa da ga jedes cetiri dana? Da li jednostavno ne spremas neka jela koja traze dosta vremena a isplate se samo ako se dele na vise ljudi? Da li je to sto ti jedes minimum, da li bi ga izjednacio sa minimalnom potrosackom korpom?
 
Kolika je bila prosecna plata kada si uzimao stan?
Jel tad mogao od prosecne plate da se uzme takav stan?
Kolika bi bila rata sad sa starim kamatama?

Ja lepo kazem da rast cena + rast kamata > rasta plata, ali same plate su otprilike rasle proporcionalno cenama. Kada na to dodas kamate ljudi ne mogu da prate i imamo pad prodaje.
Podatak o prosečnoj zaradi je nedovoljan.
Ako će se nešto dovoditi u vezu sa cenom nekretnina i kamatnim stopama, onda su to prosečne zarade populacije koja bi uzimala stambeni kredit.
Činjenica je da su niže cene i kamate 2019. učinile da stambeni krediti budu prihvatljivi toj populaciji.

U međuvremenu, plate nisu rasle srazmerno ni kamatama niti ceni nekretnina.
Kamate su od 2019 skočile sa 3% na oko 7% (tj. sve se dogodilo tokom 2022).
Nekretnine su kumulativno skočile 50-100%.
A za poređenje sa platom gledamo kombinaciju tog dvoje, odnosno ratu koju proizvode.

Na primeru mog stana i stambenog kredita, da je ostalo po starim kamatama, ali sa cenama nekretnina iz 2023, rata bi mi bila nešto preko 700 evra.
Ovako, povećanje kamatnih stopa na to diglo je ratu na 1000 evra.
Tako nešto, ne da nije moguće od 2 prosečne plate, nego nije moguće ni od 3, možda eventualno od 4 prosečne plate, pa naviše.
Šta misliš koliko takvih ljudi ima?
Možemo njima pričati o inflaciji, obezvređenju novca, takav je trend, Beograd je ovo i sl, ali on će na to reći "Prijatelju, naš porodični prihod je 2000 evra, nemam za toliku ratu".
 
Jel jedes nekada ono hleba i pastete/eurokrema? Jel spremis nekad lonac pasulja pa da ga jedes cetiri dana? Da li jednostavno ne spremas neka jela koja traze dosta vremena a isplate se samo ako se dele na vise ljudi? Da li je to sto ti jedes minimum, da li bi ga izjednacio sa minimalnom potrosackom korpom?

Dobro ne mora bas pasteta, ako je hipster ko vecina programera danas, moze da jede leba i avokada tzv avocado toast. Taman se uklapa u 79 din.
 
Podatak o prosečnoj zaradi je nedovoljan.
Ako će se nešto dovoditi u vezu sa cenom nekretnina i kamatnim stopama, onda su to prosečne zarade populacije koja bi uzimala stambeni kredit.
Činjenica je da su niže cene i kamate 2019. učinile da stambeni krediti budu prihvatljivi toj populaciji.

Na primeru mog stana i stambenog kredita, da je ostalo po starim kamatama, ali sa cenama nekretnina iz 2023, rata bi mi bila nešto preko 700 evra.
Ovako, povećanje kamatnih stopa (6,5-7%) na to diglo je ratu na 1000 evra.
Tako nešto, ne da nije moguće od 2 prosečne plate, nego nije moguće ni od 3, možda eventualno od 4 prosečne plate, pa naviše.
Šta misliš koliko takvih ljudi ima?
Možemo njima pričati o inflaciji, obezvređenju novca, takav je trend, Beograd je ovo i sl, ali on će na to reći "Prijatelju, naš porodični prihod je 2000 evra, nemam za toliku ratu".
Ali gde ja tvrdim drugacije?

Jel lepo kazem:
Ja lepo kazem da rast cena + rast kamata > rasta plata

Da bi mi ti rekao, 'e ali sa ovim kamatama vise ne moze od prosecne plate da se kupi'. Zar to nije bukvalno ono sto sam napisao?

Jel treba jos 5 puta da napisem isto?

rast cena + rast kamata > rasta plata
rast cena + rast kamata > rasta plata
rast cena + rast kamata > rasta plata
rast cena + rast kamata > rasta plata
rast cena + rast kamata > rasta plata

Prosecna plata januar 2019: 460e, rata 440e
Prosecna plata januar 2023: 710e, rata 700e

Da je samo do cena i plate, rast je proporcionalan.
 
Ali gde ja tvrdim drugacije?

Jel lepo kazem:


Da bi mi ti rekao, 'e ali sa ovim kamatama vise ne moze od prosecne plate da se kupi'. Zar to nije bukvalno ono sto sam napisao?

Jel treba jos 5 puta da napisem isto?

rast cena + rast kamata > rasta plata
rast cena + rast kamata > rasta plata
rast cena + rast kamata > rasta plata
rast cena + rast kamata > rasta plata
rast cena + rast kamata > rasta plata
Moraš da nacrtaš Defek, ne vredi. Meni je sve sada jasno kad si ponovio 5 puta.
 
Ali gde ja tvrdim drugacije?

Jel lepo kazem:


Da bi mi ti rekao, 'e ali sa ovim kamatama vise ne moze od prosecne plate da se kupi'. Zar to nije bukvalno ono sto sam napisao?

Jel treba jos 5 puta da napisem isto?

rast cena + rast kamata > rasta plata
rast cena + rast kamata > rasta plata
rast cena + rast kamata > rasta plata
rast cena + rast kamata > rasta plata
rast cena + rast kamata > rasta plata
Možda sam te pogrešno razumeo, ali ovo sam video "ali same plate su otprilike rasle proporcionalno cenama"
Plate su rasle sporije od cene nekretnina.
 
Nama je gro uvezene inflacije,iz EU,a tamo nema više niti inovacija,niti produktivnosti,oni sada finansiraju tudji rat,našim parama.
Mene zanima da li je trenutni kurs evra realan? Slusajuci Soskica, on kaze da i nije bas i da nam je sada 'skupo' jer jednostavno dinar <-> evro relacija nije realna. E sad ni drzava ne moze tako lako da pusti dinar uz vodu, a nasi ljudi daleko vise vole evro, dolar, franak nego domacu valutu :)
 
Možda sam te pogrešno razumeo, ali ovo sam video "ali same plate su otprilike rasle proporcionalno cenama"
Plate su rasle sporije od cene nekretnina.
Nisu, napisao sam u editu:

Prosecna plata januar 2019: 460e, rata 440e
Prosecna plata januar 2023: 710e, rata 700e

Da je samo do cena i plate, rast je proporcionalan.
Naravno, da su kamate ostale iste, ali nisu i tu imamo disbalans.
 
Pa i Nolajferovi obroci su skuplji od 79 RSD, a plus on ne racuna troskove struje, vode,...
Jel jedes nekada ono hleba i pastete/eurokrema? Jel spremis nekad lonac pasulja pa da ga jedes cetiri dana? Da li jednostavno ne spremas neka jela koja traze dosta vremena a isplate se samo ako se dele na vise ljudi? Da li je to sto ti jedes minimum, da li bi ga izjednacio sa minimalnom potrosackom korpom?
I hleba i pastetu/eurokrem da jedem, pa mi izadje mnogo vise od tih 79 RSD ili 128 RSD. I plus dodaj salatu, nesto slatko,.. jer sve to spada u zvanicnu statistiku.
SUma sumarum, realna inflacija je mnogo veca nego zvanicna, plate mozda jesu u nekoj meri pratile zvanicnu inflaciju, ali kaskaju za rastom cena hrane i nekretnina. Cena hrane nece padati, ali cene nekretnina gotovo sigurno hoce.
 
Da razjasnimo neke stvari vezano za potrosacku korpu.
Cak cu se pozvati na zvanicne podatke: https://mtt.gov.rs/extfile/sr/37879/KUPOVNA MOC avgust 20221.pdf (avgust 2022)
Hrana cini 40% prosecne potrosacke korpe i 47% minimalne potrosacke korpe.
Minimalna potrosacka korpa za troclanu porodicu iznosi 45.729,57 RSD (od cega 21.407,95 RSD ide za hranu), a prosecna 88.282,79 (od cega 34.746,90 ide na hranu).
Ako uzmemo u obzir prosecnu korpu i 34.746,90 RSD koji su predvidjeni za hranu za troclanu porodicu, ispada da je za prosecnu troclanu porodicu predvidjeno da trosi 1.158 RSD dnevno za hranu, tj. 386 RSD za obrok, za 3 osobe, tj. 128 RSD po osobi za obrok.
Za minimalnu potrosacku korpu dobijamo 79 RSD po osobi za obrok. I posle neko kaze da je zvanicna statistika dobra. Nadji mi gde postoji obrok za 79 RSD ili 128 RSD po osobi. Zvanicna statistika je prevara.
I to je tako već decenijama, ne samo u Srbiji već i u drugim zemljama. Nije ta metodologija juče počela da se koristi. U Srbiji je prigovora na korpu bilo i pre deset, petnaest godina. Suština je da se korpa ne menja lako da bi neke stvari bile uporedljive.

CPI u SAD koji se sada koristi je drastično drugačiji od onog koji je korišćen sedamdesetih godina. Tak koji se koristio sedamdesetih je pokazivao velike stope inflacije još 2014. Po njemu je inflacija u SAD dvaput veća od sadašnje zvanične. Složiću se da su ga podesili da prikriva inflaciju, ali i pored toga, koristi se 40 godina, i u tih 40 godina je inflacija uporedljiva.
 
Ok, nisam video edit.
Izvini.
Mada, opet, čini mi se da nije tako.
Zato sto je u ljudskoj prirodi da jace reaguje na negativne vesti.

Svi se secaju koliko se mimovalo na Vuciceve najave da ce plata biti preko 500e. Cekalo se 8 godina na to. I onda smo relativno brzo za 3 godine presli 700 i to je sad skroz normalno kao da je oduvek bila tolika, i samo cene rastu.

Ne kazem da je neko zlatno doba, ne moze se pominjati samo rast plata a ignorisati inflacija, ali ne moze se ni obrnuto. Realnost je da su se manje vise ponistili.
 
Samo još da se javi agent da nam kaže da sada nije vreme za kupovinu stana.
Čudni su naši ljudi. Neverovatno je koliko su za neke stvari tehnički upućeni u detalje, a finansijska pismenost nam je na nivou Somalije.
Valjda je to do obrazovnog sistema gde se ekonomija, finansije i porezi ne smatraju nešto važnim stvarima, štaviše nekim bezveznim.
Mnogo su važnije krvni sistem člankovitih glista, oštrači za olovke, rudna bogatstva Južne Amerike i sl.
I još se ponosili širinom našeg obrazovanja.
A onda, to se završi
"Jezda mi uzeo pare"
"Ali, Dafina je obećala kamatu"
"Bankar mi rekao da je bolji CHF nego EUR kredit".

I onda scene nemogućnosti otplate, protesti, prinudna iseljavanja...

Jbg.
Meni se ceo svet okretao oko glave kad sam za svoj stambeni potpisivao ugovor sa bankom, menice, založne izjave, kad sam natovario obavezu od X kredita na X godina
 
Poslednja izmena:
Zato sto je u ljudskoj prirodi da jace reaguje na negativne vesti.

Svi se secaju koliko se mimovalo na Vuciceve najave da ce plata biti preko 500e. Cekalo se 8 godina na to. I onda smo relativno brzo za 3 godine presli 700 i to je sad skroz normalno kao da je oduvek bila tolika, i samo cene rastu.

Ne kazem da je neko zlatno doba, ne moze se pominjati samo rast plata a ignorisati inflacija, ali ne moze se ni obrnuto. Realnost je da su se manje vise ponistili.
Verovatno su isto tako nasi ljudi bili presrecnih 90-tih kad su svi bili milijarderi. Niko od njih nije 1990. nije verovao da ce biti milijarder, a samo par godina kasnije zelja se svima ostvarila. Verovatno je i plata pratila inflaciju, mozda je malo kasnila, ali sta ces. Ne treba sve uvek gledati negativno.
 
Da razjasnimo neke stvari vezano za potrosacku korpu.
Cak cu se pozvati na zvanicne podatke: https://mtt.gov.rs/extfile/sr/37879/KUPOVNA MOC avgust 20221.pdf (avgust 2022)
Hrana cini 40% prosecne potrosacke korpe i 47% minimalne potrosacke korpe.
Minimalna potrosacka korpa za troclanu porodicu iznosi 45.729,57 RSD (od cega 21.407,95 RSD ide za hranu), a prosecna 88.282,79 (od cega 34.746,90 ide na hranu).
Ako uzmemo u obzir prosecnu korpu i 34.746,90 RSD koji su predvidjeni za hranu za troclanu porodicu, ispada da je za prosecnu troclanu porodicu predvidjeno da trosi 1.158 RSD dnevno za hranu, tj. 386 RSD za obrok, za 3 osobe, tj. 128 RSD po osobi za obrok.
Za minimalnu potrosacku korpu dobijamo 79 RSD po osobi za obrok. I posle neko kaze da je zvanicna statistika dobra. Nadji mi gde postoji obrok za 79 RSD ili 128 RSD po osobi. Zvanicna statistika je prevara.
Ručak ne može kući da se spremi ispod 1000 rsd u proseku i da se jede 2 dana. 1kg mesa 700rsd i neko povrce za corbicu i eto hiljadarke
 
Poslednja izmena:
Vrh