Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa pitanje je da li nemaju. Sve do januara prodaja je rasla YoY i sa ovim cenama i minimumom kreditnih kupaca, a pitanje je da li je februar pocetak trenda ili samo kratka pauza.
Defke care, nisam bio dovoljno precizan. Mislio sam na one što im nedostaje love do konačnog iznosa. Voleo bih da znam procenat kupaca
1. Koji imaju puni iznos za kupovinu u kešu
2. Koji imaju za minimalno učešće
3. Koji imaju i više od minimalno učešća
4. Koji imaju puni iznos ne za jedan već za više stanova :)

5. Još jedna veoma bitna grupa a to su keš kupci koji prodaju i kupuju. Oni su posebna kategorija jer im kupovina zavisi od prodaje.

Moje mišljenje je da su grupe 2,3,5 sada blokirane. Grupe 2 i 3 zbog skupih kredita, a grupa 5 zbog previsokih cena stanova.

I u kom odnosu procenata ove kategorije učestvuju na tržištu kao kupci.
 
Ima i onih koji su prodali nekretninu, po visokoj ceni, pa su prešli u jeftini, rentirani stan na periferiji Beograda, i sada čekaju da prodje 1-2 godine pa da kupe po dosta nižoj ceni, umesto da daju odmah pare. To je naravno rizik, ali u svakom biznisu, zna se kada treba kupiti a kada prodati.
 
Ima i onih koji su prodali nekretninu, po visokoj ceni, pa su prešli u jeftini, rentirani stan na periferiji Beograda, i sada čekaju da prodje 1-2 godine pa da kupe po dosta nižoj ceni, umesto da daju odmah pare. To je naravno rizik, ali u svakom biznisu, zna se kada treba kupiti a kada prodati.
Oni spadaju u grupe 2 ili 3:

2. Koji imaju za minimalno učešće
3. Koji imaju i više od minimalno učešća

Ili posebna grupa koja ne želi da ulazi u kredit. ali svakako su blokirani jer čekaju pad, a u međuvremenu gube novac plaćajući rentu na periferiji(kao da su uzeli kredit).
 
Defke care, nisam bio dovoljno precizan. Mislio sam na one što im nedostaje love do konačnog iznosa. Voleo bih da znam procenat kupaca
1. Koji imaju puni iznos za kupovinu u kešu
2. Koji imaju za minimalno učešće
3. Koji imaju i više od minimalno učešća
4. Koji imaju puni iznos ne za jedan već za više stanova :)

5. Još jedna veoma bitna grupa a to su keš kupci koji prodaju i kupuju. Oni su posebna kategorija jer im kupovina zavisi od prodaje.

Moje mišljenje je da su grupe 2,3,5 sada blokirane. Grupe 2 i 3 zbog skupih kredita, a grupa 5 zbog previsokih cena stanova.

I u kom odnosu procenata ove kategorije učestvuju na tržištu kao kupci.
Promet nam pokazuje da grupe 1 i 4 uspesno nadomescuju ostale. Ocigledno je strah od gubitka vrednosti novca jos uvek veci od straha da ce se nesto preplatiti. Videcemo u Martu da li se konacno taj odnos menja.
 
Strah koji je stvorio Ervin Pašanović, u sadejstvu s Kaćom Lazarević i Nebom zvani Žeton. I ostalih milion agencija u saradnji s investitorima.
Imaju li pravo ti kupci koji su već tresnuli po nerealnim cenama na neku odštetu za pretrpljen psihički bol i dovođenje u zabludu kad su otvorili novine u aprilu ili maju 2022.?
Ili važi geslo: "Sam pao, sam se udario". :)
 
Strah koji je stvorio Ervin Pašanović, u sadejstvu s Kaćom Lazarević i Nebom zvani Žeton. I ostalih milion agencija u saradnji s investitorima.
Imaju li pravo ti kupci koji su već tresnuli po nerealnim cenama na neku odštetu za pretrpljen psihički bol i dovođenje u zabludu kad su otvorili novine u aprilu ili maju 2022.?
Ili važi geslo: "Sam pao, sam se udario". :)
U prici o inflaciji i gubitku vrednosti novca Ervin i Kaca su bitni koliko i FK Miljakovac u Ligi Sampiona.
 
Pretpostavimo da su Ervin i Kaća igrači pozicije sa stavom: "Kupuj sad, vreme je" i "Kad se jednom digne cena, vrlo teško se spušta".
Jel postoje opozicioni igrači koji kažu: "Nemojte da se povodite i zaletećete, kreće pad posle prvog, euforičnog talasa" i koji imaju prolaz u ovim blokiranim medijima koje drži vlast?

Zamislimo vlast kako se prepucava sa opozicijom u Skupštini.
Kako je moguće da caruje jednoumlje, gde druge agencije ne mogu da kažu korektno: "Prodajte i kupujte po razumnim cenama, pa da i mi imamo posla, da imamo od čega da živimo".
Najbolje da maknu Kaću s Kurira, da dovedu neku drugu, agenticu koja ima 30-40 godina i govori onako kako jeste, u realnom, ne u imaginarnom svetu. To nama treba.
 
Toliko pričamo o cenama,a niko da napiše neku konkretnu cifru,sta očekuje,kolika ća biti cena za nekretnine koje uskoro kreću sa zidanjem.
Ako je neko u procesu kupovine novogradnje,neka napise koje su cene,završeni i budući projekti.
Ja sam delimično u toku... Generalno cene stagniraju zadnjih 3-4 meseca i nema nekog popuštanja. Ali ima indicija da pada promet jer imam dosta poziva od agenta gde sam ranije uspostavio kontakt, takođe predstavnici prodaje investitora takođe zovu i nude neke pogodnosti oko plaćanja u ratama i tt.

Generalno Beograd, ako krene neki pad, i dalje verujem da NBG strana neće pasti ništa drastično jer je veoma atraktivna i polako se ceo "biznis" koncentriše na toj Vojvođanskoj strani.
Očekujem pad na periferiji šumadijske strane i taj neki deo grada tipa Voždovac, Zvezdara, Višnjica - tu ima prostora za neki osetljiviji pad

Takođe, ako je neke logike, najveći pad očekujem u unutrašnjosti jer tu se već gubi dah, promet je dosta dosta pao (ako je verovati brojevima) i nema, generalno, potencijala za bilo kakav rast
 
Pretpostavimo da su Ervin i Kaća igrači pozicije sa stavom: "Kupuj sad, vreme je" i "Kad se jednom digne cena, vrlo teško se spušta".
Jel postoje opozicioni igrači koji kažu: "Nemojte da se povodite i zaletećete, kreće pad posle prvog, euforičnog talasa" i koji imaju prolaz u ovim blokiranim medijima koje drži vlast?

Zamislimo vlast kako se prepucava sa opozicijom u Skupštini.
Kako je moguće da caruje jednoumlje, gde druge agencije ne mogu da kažu korektno: "Prodajte i kupujte po razumnim cenama, pa da i mi imamo posla, da imamo od čega da živimo".
Najbolje da maknu Kaću s Kurira, da dovedu neku drugu, agenticu koja ima 30-40 godina i govori onako kako jeste, u realnom, ne u imaginarnom svetu. To nama treba.
Ali zar upravo Kaca nije izasla sa tekstom pre neki dan gde prica kako je prodala stala?

O kakvom jednoumlju pricamo?
 
Ali zar upravo Kaca nije izasla sa tekstom pre neki dan gde prica kako je prodala stala?

O kakvom jednoumlju pricamo?
Ako pratiš Kaćine izjave ove variraju od "Prodaja i cene idu u nebu", "Prodaja je stala i stagnira". Još uvek čekamo njenu treću varijantu "Prodaja i cene idu na dole".
 
Kada prodaja raste,oni kažu požurite,biće jos skuplje.
Kada prodaje stane,obećavaju niže cene.
 
Od skoro priča realno kako jeste.
Ali od marta do decembra jeli pričala realno?
Poskupljenje cene kvadrata od 50 do 100%, gde to ima?
Kako nešto što vredi 65 ili 70 hiljada odjednom skoči na 100 ili 105 hiljada?
Brijač je odradio svoje, ovce su već ošišane, a vuno spakovano za transport.

E sada će ona a i svi koji su na kalup nje da cimaju ljude za rukav da kupe bilo šta. Slamarice su ispražnjene :)
 
Euribor 6m
1678877193736.png
 
Od skoro priča realno kako jeste.
Ali od marta do decembra jeli pričala realno?
Poskupljenje cene kvadrata od 50 do 100%, gde to ima?
Kako nešto što vredi 65 ili 70 hiljada odjednom skoči na 100 ili 105 hiljada?
Brijač je odradio svoje, ovce su već ošišane, a vuno spakovano za transport.

E sada će ona a i svi koji su na kalup nje da cimaju ljude za rukav da kupe bilo šta. Slamarice su ispražnjene :)
Pa kako nije pricala realno kad su i promet i cene bili rekordni?

Sta je trebalo da prica, ‘e ljudi, jeste da se svaki projekat rasproda 50% pre nego sto se i asov za ode al opusteno, pasce cene nekad’?

Sto pre prestanete da sve ucesnike na trzistu predstavljate kao karikature bez mozga koji samo izvrsavaju Kacine zapovesti, to pre cete biti realniji u procenama stanja na tom trzistu.
 
Bili su rekordni zato što su ljudi bili preplašeni i navučeni.
Nisu se ljudi sami po sebi popišmanili.

Isto kao kada Vučić na medijima objavi da će biti svega, i ulja, i brašna i šećera, a opet ljudi pohrle u Tempo i pokupe svega po 20 kilograma za nedajbože situaciju. Iako im realno ne treba.
Zato sam odavno skinuo Pink, Hepi i još pokoji toksičan program s liste kanala.

Sigurno je da ima dosta onih koji su pukli pare za stan koji im realno ne treba, ali eto da ne propadaju, da ne pojede inflacija.
 
Novogradnje koje treba uskoro da niknu,formiraće cene na osnovu starudijogradnje.
Starudijogradnja drži cenu,jer se bazirala na novogradnji zadnjih godina.
Ako ta cena novogradnje ne položi test vremena,automatski pada cena starudijogradnje.
Koji će to odnos u procentima biti,odrediće se u narednom periodu,nikad interesantnijem.
 
Bili su rekordni zato što su ljudi bili preplašeni i navučeni.
Nisu se ljudi sami po sebi popišmanili.

Isto kao kada Vučić na medijima objavi da će biti svega, i ulja, i brašna i šećera, a opet ljudi pohrle u Tempo i pokupe svega po 20 kilograma za nedajbože situaciju. Iako im realno ne treba.
Zato sam odavno skinuo Pink, Hepi i još pokoji toksičan program s liste kanala.

Sigurno je da ima dosta onih koji su pukli pare za stan koji im realno ne treba, ali eto da ne propadaju, da ne pojede inflacija.
O inflaciji i padu vrednosti novca si mogao da procitas na bukvalno svakom mestu koje se bavi ekonomijom na planeti Zemlji.

Kada Bajden na svakom svom obracanju naciji prica o inflaciji da li je strah neopravdan i da li je Kaca Lazarevic bitan faktor tu?

U Srbiji je zapravo, po meni, u javnosti prica o inflaciji i potcenjena, jer se kosi sa narativom o zlatnom dobu.
 
Aj da vidimo je li ovo samo privremeno stucanje ili pocetak pivota ECB. Ako je pivot, opet ce Kaca Lazarevic biti u pravu.
Sad će to ECB da ispegla:

When was the last time the ECB raised rates? The ECB hiked the key rate by 50bps in February 2023, bringing interest rate to 3%. The bank signalled another rate hike in March, which would raise the rate to 3.5%
 
U Srbiji je zapravo, po meni, u javnosti prica o inflaciji i potcenjena, jer se kosi sa narativom o zlatnom dobu.
O celoj trenutnoj krizi je dosta potcenjena - kao da se namerno gura pod tepih
Trenutno ljudi koji imaju malo mozga itekako to osecaju u prodavnicama, na zalost - ali bice gusto ako krene da se oseca u industriji. Tu moramo biti itekako oprezni jer nas uvek 'zakaci' sa zakasnjenjem
 
Sad će to ECB da ispegla:

When was the last time the ECB raised rates? The ECB hiked the key rate by 50bps in February 2023, bringing interest rate to 3%. The bank signalled another rate hike in March, which would raise the rate to 3.5%
Mislim da vrednost trenutno pada bas zbog toga sto se posle SVB javlja sumnja u resenost ECB da to pegla.
 
Vrh