Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

Занимљиво ми је да се помињу Париз који је архитектонски ретко сиромашан град - све је, у принципу, једна те иста фасада, што му по дефиницији дође кич - а заправо је најлепши град на свету, већ 150 година, као и Беч, где 1/2 града има архитектуру наших Павиљона :)

Занимљиво како се, са друге стране, градови САД доживљавају као нешто "модерно", мада маса облакодера има те класичне елементе, услед огромног конзервативизма тамошњег колико између два рата...

Сложенија је то прича, ти амбијенти и то све, а ко мисли да ће градњом "старих" зграда нешто ту да помери, није баш реалан. Ипак је такав приступ скопљански, ебига.
 
Ali zato mi znamo najbolje pa je Beograd lepši od Pariza... Mi dovlačimo ono najbolje iz sveta, a oni prosečnog turistu. Radimo sve suprotno i to se pokazalo kao uspešan model.
 
Ма да, лепши је од Париза... А дискутабилно је да ли је лепши од Суботице. Али, ја сам ипак једног финансијског инспектора из Париза - родом из Каркасона на југу - возио по Београду да слика предратне модерне зграде, јер их у Паризу, практично, нема. То, наравно, није просечан туриста - човек аматерски пева у опери итд. - али говори нам да није све у квалитету архитектуре. Има нешто и у том "амбијенту", тј. "атмосфери". Ту је Београд, иначе, јак - јачи од нпр. помињаног Беча (јачи 100 пута, ако се мене пита). Ал` гле чуда, Саруманов трг у свом "шпанском" издању, тј. шпанско-византијском (утицај Каталонске компаније, Алмогавера?) уопште није високо по том питању: свака збуџена врачарска улица је два копља испред.

Град је целина... другачија од простог збира појединачних зграда.
 
Jedna od stvari koja se zanemaruje u ovoj priči o "privlačenju turista" (što me iskreno i ne zanima previše) - je istorijski kontekst nekog grada, atrakcije...

Šta imamo od toga na Savskom trgu (osim mučki ubijene Železničke stanice)? Kako ćete tom famoznom turisti objasniti kada bude pitao za tu "strange" zgradu?
"In English"? :)
Ne, nije iz 19 veka, iz 1920-tih je. Ne, nije bila palata, bila je pošta, pored železničke stanice. Uništili je saveznici 1944, coomies su mrzeli sve srpsko pa nisu zgradu obnovili kakva je bila, ali smo posle 80 godina stari izgled. Bikoz ov d turists. Da bi im uzeli pare. hehe.

Mnogo mi potcenjujemo turiste, a i turističku konkurenciju i ponudu u Evropi.
 
@solecar Beše neki stari domaći film snimljen sa sličnom temom, kada su valjda zgradu doma kulture pretvorili u kafanu ili tako nešto? To izgleda da nije od juče, pitanje je kada ćemo mi stvoriti generaciju koja će patriotizam da tumači drugačije.
To o čemu ti pričaš je nešto drugo. Ovde je reč o zgradama koje su, primera radi, građene pre drugog svetskog rata, i čitava zgrada sređena, sa sve fasadnim ukrasima, a u prizemlju šljašti fasada kladionice od plastike, led ekrana i gomile svetiljki, toliko da bi im i sam Vegas pozavideo. Tako se samo naružuje izgled grada i pre može da izaziva podsmeh turista nego li oduševljenje. I svakako takve zgrade ne mogu da čine ambijentalnu celinu kojoj težimo.​
 
@Пантограф Eno u Subotici novi mentalni sklop ruši u ulici Braće Radić i pravi nešto jeftinije i novije, jer ono staro nije valjalo. Što da troše pare da se obnovi stara zgrada, kada može jeftinije da se izgradi nova i dobije koji kvadrat više. Mogao si da provozaš tog čoveka i do Zlatibora, da vidi kako izgleda investitorski urbanizam, ili Kaludjericu, da vidi kako izgleda najveće divlje naselje u Evropi. Predratne zgrade nisu problem same po sebi, Beograd je toliko puta sravljan da je moralo da se gradi, a i širio se.

@relja Kada su nastajali ti evropski gradovi sa svom tom arhitekturom, ideja nije bila da privlače turiste, već da budu lepi ljudima koji tu žive. Gde smo tu mi i koliko smo uopšte imali spoja sa kulturom, umetnošću i ostalim, to se danas oslikava na sve strane. Nešto što je bilo ok, srušeno, napravili smo gorim, da bi i posle rata nastavili trend rušenja zgrada da bismo izgradili nešto bolje i novije. Kako da imamo kulturu i bilo kakvu celinu kada posle rušenja agresora mi dodjemo da dokrajčimo ostalo. Kako je završio stari grad na avali, srušili ga da napravimo novi spomenk.

@solecar Ja govorim o problemu koji traje još od ranije, zato sam pomenuo taj film. Ne može da bude niti lepo ni dobro da se u recimo zgradu stare železničke useli kupleraj, nakači led ekran itd, nisam nikada rekao da bi to moglo da bude dobro niti lepo, kažem da taj mentalni sklop da se kultura iseli zbog nekulture traje već duže i pitam se samo da li će neke generacije da shvate da patriotizam nije ono šta oni misle da jeste (žvrljanje fasada, lupanje imovine itd). U principu, složio sam se sa tobom, ali ne mislim da treba odustati, jer odustajanje znači samo davanje svega preostalog.
 
@gishko pa upravo se o tome i radi, kad je u pitanju turizam - u Evropi turiste privlače autentična, originalna mesta, a ne novogradnje pravljene namenski da privuku turiste.
Isto važi i za rekosntrkcije pojedinačnih fasada zgrada bivših - pošta, iz XX veka.
 
Opet ostaje pitanje šta mi radimo danas da sačuvamo autentičnost i da napravimo nešto lepo u duhu ovog vremena? Novi objekti koji u svetu imaju veliki znacaj kao recimo Aerodrom? BNV? Mogao bih prokop da stavim na listu pozitivnih gradjevina. Maršalat smo srušili, poštu osakatili, stari grad na avali sravnili. Kroz istoriju ponavljamo iste greske i opet ih pravimo tako što nešto staro koje nam nije dovoljno dobro napravimo gorim.
Možemo i u Srbiji da se zadržimo i pogledamo šta smo uradili Novom Sadu i Subotici. Pošta je bila autentična onakva kako je dizajnirana, onda je neko rešio da je oguli načisto pod dobro znanom izgovoru. Evo skorašnji primer kuće Djure Jakšića koja je stavljena da se napravi nova i još starija. A zamisli priče, moći će unutra i da se degustiraju pića… ona priča o savanova promotivnom standu BnV-a koja radi kao kafana… obesmislili smo sve
 
I ništa, ama baš ništa nije sačuvano i obnovljeno, samo je rušeno... :) preteruješ, uzimajući pojedinačne primere onoga što nije sačuvano, a za svaki od tih primera postoje konkretni i poznati razlozi, različiti od slučaja do slučaja... i definitivno tu nema nikakvog "mi" :)
 
Ево код улаза у клинички праве аутентични западноврачарски стамбењак од 10 спратова :)
Него може ли неко на монтаже обновљене старе фасаде поште да стави у позадину БнВ креације?
 
@solecar Ja govorim o problemu koji traje još od ranije, zato sam pomenuo taj film. Ne može da bude niti lepo ni dobro da se u recimo zgradu stare železničke useli kupleraj, nakači led ekran itd, nisam nikada rekao da bi to moglo da bude dobro niti lepo, kažem da taj mentalni sklop da se kultura iseli zbog nekulture traje već duže i pitam se samo da li će neke generacije da shvate da patriotizam nije ono šta oni misle da jeste (žvrljanje fasada, lupanje imovine itd). U principu, složio sam se sa tobom, ali ne mislim da treba odustati, jer odustajanje znači samo davanje svega preostalog.
MI pričamo o dve različite stvari, ali ti to ili ne možeš da primetiš ili ne želiš da primetiš.

Evo o čemu ja pričam 👇. Ne o pretvaranju zgrade bivše GŽS u javnu kuću i sl. primerima. Ovo nije ambijentalna celina kakvu želimo da imamo na više mesta po gradu. I ovo je samo jedan od mnogih primera koji su kačeni na forumu.​

20230108_163805-jpg.152077
 
I ništa, ama baš ništa nije sačuvano i obnovljeno, samo je rušeno... :) preteruješ, uzimajući pojedinačne primere onoga što nije sačuvano, a za svaki od tih primera postoje konkretni i poznati razlozi, različiti od slučaja do slučaja... i definitivno tu nema nikakvog "mi" :)
U skorije vreme da, češće se ruši, a ne obnavlja. Ne znam za neke dobre i konkretne primere skorije gde se nešto vredno ponovo izgradilo a da je porušeno u agresiji ili nemarom. Čak i Stari dvor i dan danas nema kupole koje je imao pre, a reč je o veoma vrednom zdanju.

@solecar Ja zaista ne razumem tvoju histeriju s obzirom da samo pokušavam da se složim sa tobom i dodam još jedan primer. Sve ovo što si okačio stoji, niti je dobro, niti lepo, ali sve to postoji zbog mentaliteta kakav imamo i koji se provlači kroz društvo već duže vreme. Teško je dobiti lepu ambijentalnu celinu, ako ćemo je unakaziti kockarnicama, ali to ne obezvredjuje zgrade niti zatvara vrata da se to ikada promeni. Stanje je takvo nažalost, bilo je primera i iz Rusije gde su u Moskvi doterali sve izloge jednobrazno, Subotica je odličan primer kod nas kako treba raditi, samo u Beogradu to izgleda nemoguće.
 
Gishko, po ovome što navodiš i po pristupu temi, rekao bih da si tek skoro počeo da se zanimaš za stare zgrade i istoriju Beograda.
Informacije su dostupne, samo treba da bolje tražiš. Nema potrebe da se tako izlećeš.
Pa taj Stari dvor koji spominješ je temeljno preuređena zgrada, i ne samo to - dograđena i značajno proširena, u sklopu prenamene dvorskog kompleksa i izjednačavanja dve potpuno različite zgrade i dovođenja u kakvu-takvu simetriju (što pre toga nije bio slučaj).
I to je radio ne bilo ko, već - Dragiša Brašovan.
 
@solecar Ja zaista ne razumem tvoju histeriju s obzirom da samo pokušavam da se složim sa tobom i dodam još jedan primer. Sve ovo što si okačio stoji, niti je dobro, niti lepo, ali sve to postoji zbog mentaliteta kakav imamo i koji se provlači kroz društvo već duže vreme. Teško je dobiti lepu ambijentalnu celinu, ako ćemo je unakaziti kockarnicama, ali to ne obezvredjuje zgrade niti zatvara vrata da se to ikada promeni. Stanje je takvo nažalost, bilo je primera i iz Rusije gde su u Moskvi doterali sve izloge jednobrazno, Subotica je odličan primer kod nas kako treba raditi, samo u Beogradu to izgleda nemoguće.
Ne histerišem već se osvrćem na izgled fasade. Kada su ti gomile šljaštećih kockarnica i sl. u prizemlju zgrade, a ostatak zgrade onako kako je nekdada izgledao,, to samo slepac ne bi primetio i konstatovao da je kič, a da ne zna šta se tu nalazi, jednako je nuli. Sa druge strane, da se u zgradu bivše GŽS useli bordel, a da se fasada uopšte ne dira, 1% ljudi koji prolazi pored nje bi znao šta je unutra, u najboljem slučaju, jer bi se uklapala sa okolinom i bila bi neprimetna običnom prolazniku, ne bi mu zapadala za oko., nevezanoza sadržaj unutar iste. Dakler, ako bi smo imali hiljadu zgrada u nizu koje imaju zadržan stari izgled, a sve do jedne su bordeli, kockarnice, kafići, kladionice, mesta gde se prodaje droga i sl. , ne bi bolo oči i ljudi bi to pre smatrali ambijentalnom celinom nego niz zgrada gde je njih hiljadu, a dve tri imaju kockarnice / kladionice sa Vesan na steroidima fasadu u prizemlju, bolo bi oči na kilometar i ne bi se smatralo ambijentalnom celinom. A kako je tih Vegasa sve više po gradu, tako je i pravih ambijentalnih celina sve manje, pa je samim tim i percepcija vizuelnog drukčije posmatrana od strane nekog običnog prolaznika ili pak nekog turiste.​
 
@relja Možda je to tvoj utisak... Zgrada je tada prenamenom izgubila autentičnost i dobila novu formu, a rušenjem Maršalata je i pristup promenjen. Ne kažem da je niti ružna, niti loša, samo da nije više ono što je bila...
Dolazimo opet do pitanja šta smo danas uradili da sačuvamo postojeće i obnovimo zaboravljeno i na koji način se prema tome ophodimo. Koliko starih zgrada je porušeno u poslednjoj deceniji, a da nije bilo ni dozvole za rušenje, kao i koliko se urbanistički grad unazadio novogradnjom, nemanjem parkinga, trotoara...
 
Treba zabraniti ovakve izloge na prodavnicama i uraditi i pratiti ono sto se radi u evropi. Evo npr italijani su lepo to resili, nije drasticno ali je dobro. Ekstremni primer je npr St Petersburg u Rusiji, gde su apsolutno zabranjene bilo kakve reklame osim natpisa i imena prodavnice, bilo kakva alteracija i promena fasade je zabranjena. Mi imamo situaciju da nam sugave kockarnice promene celo prizemlje fasade neke zgrade, kao da smo vegas za sirotinju.
 
U bogte...

Kako navodi dobro obavešten izvor mup prikriva događaj i sprečava da vest izađe u javnost. Umesto da ovu tragičnu vest objave na sajtu mupa i izjave saučešće porodici.
Naprednjačka partokratska despotija...
 
Борба између снс сензационалистичких медија за зараду на клик бејту и снс апаратчика да крију трулеж система.
 
Trulost sistema - zapravo, društva - ogleda se upravo u činjenici da mediji izveštavaju o samoubistvu anonimne ličnosti. To se ne radi u pristojnim društvima, ni ovde se nije radilo do pre 20 godina, a onda malo po malo ('pišemo ako je na javnom mestu', pa 'pišemo ako je neko od komšija video', pa 'ako je čuo'...) dođosmo dovde da vi što komentarišete niste mi svesni da to ne traba da se radi.

Tako se sa civilizovanim društvom - gubi veza.
 
Постоји велики проблем психичког здравља припадника МУПа и приступа система истом - ко се пожали код службеног психолога и добије неку дијагнозу, одузима му се оружије и ставља се на слабије плаћено радно место. Многи из страха од тога избегавају да потраже било какаву помоћ, а неки то решавају помоћу приватних психотерапеута.
 
Od sad pa nadalje, mediji ima da pišu samo o lepim stvarima i ni o čemu drugom. Vučićeva obraćanja, novi kilometar autoputa, prosečna plata 900 evra, Beogradski minimalac 60.000, Mozzart donira inkubatore bolnicama, i slično.

I narod samo da priča o lepim stvarima. Sve loše i negativno samo zaboraviti i ignorisati. Psihologija 101.


Koliko su neke persone ovde izgubile i poslednje mrvice ljudskosti u sebi...
 
Vrh