Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

I opet poredimo divlji zapad i istok a mi na divljem jugu na brdovitom Balkanu.
 
a mi na divljem jugu
Ova zemlja je imala jedno 1000 sansi da se za 200 godina oturci i postane kao bilo koja krstena evropska, ali pasic i njegovi ucenici su to sistematski sprecavali.
To se vidi cak i po pitanju najmanjih detalja kao sto je ovo opiranje mnogih na forumu i sire popravljanju i ulepsavanju bilo cega.
Kao sto su u Srbiji zadnji shvatili da je Berlinski zid pao, tako ce zadnji shvatiti potrebu vracanja arhitektonskog nasledja.
 
Ipak jeste, npr. Novosibirsk ili Voronjez ce manje-vise uvek biti **anje, pa makar tamo plate bile i 10000 $ mesecno. Ili neki Krivi Rih, Zaporozje i slicno.
Mada, ako je za utehu, ni mnogi americki ili kanadski gradovi ne vrede arhitektonski-vizuelno-urbanisticki.


Kakve veze ima plata sa arhitektonskim i infrastrukturnim značajem nekog grada ili mesta?

btw...nadam se da si bio u pomenutim gradovima...izabraos čak i jedan loš primer Voronjež...evo ti jednostavna Google pretraga

DB7FB926-146C-4145-9707-0F1F5660DFA5.jpeg
9DC7D122-3ABE-4C81-982C-10A420E05CF5.jpeg
7D986BB9-6413-47FC-A133-FAF9AEEEE2E1.jpeg
30F919C4-90A2-466E-9497-B4E39A905211.jpeg
1C15D8AE-A2FA-4C54-B4E6-2B3B5FB7D5AC.jpeg
CC8E68C8-CF9D-424E-9744-D9E29FD20751.jpeg
2978E643-3184-452E-866E-DE947A9E9145.jpeg
BE65FA43-3AD1-4847-9155-CCEEC5BB310A.jpeg
9730EC4A-70D1-4907-A36B-4562F551EA0F.jpeg



I zamisli neki od ovih gradova imaju čak i Metro.
 
Opet je to daleko miljama od jednog prosecnog npr. srednjoevropskog grada.
Nigde one barem delimicne kompaktnosti i zaokruzenosti u jednu celinu, makar i u strogom centru.
 
Jes nije "fensi" "medivl" ko London.
Ma kakav London. I on je na mnogim mestima postao haotican, narocito u poslednje vreme.

Jedan (u poslednje vreme) devastirani Novi Sad ili cak centar Zemuna je pojam kompaktnosti za te ruske i ostale ZND gradove, da ne spominjem Budimpestu, Prag, Minhen, Bec, Sibiu, Brasov, Zagreb, Ljubljanu, Temisvar, Kosice, Krakov, Talin, Rigu, Viljnus itd.
 
Све зависи од континуитета у урбаном развоју и периода када је изграђен највећи део насеља. Досадне средњеевропске варошице су имале среће мањег страдања и већих финансија у периоду 18.-19. век. У истом периоду код нас се претежно граде приземне и зграде до 1-2 спрата из финансијских разлога.
Током прве половине 20. века и у средњој Европи се граде зграде које нису китњасте, у духу тог времена (попут БИГЗ или Палате Албанија) само што су они углавном имали мање потребе за новим зградама.
 
Voronjez je krs, ima par lepih zgrada, ali i u Rusiji se smatra da sirotinja koja nema pare za Moskvu zivi tamo, prosto je grad takav. Neko slicno poredjenje bi bilo Mladenovac - Beograd
 
Pričamo o obnovi starih zgrada. Danas sam baš slučajno gledao reportažu o mesto Saint Malo u Francuskoj. 85 % starog grada bilo srušeno u toku 2 svetskog rata. Francuzi su skoro sve po originalu obnovili. Kud zemlja ima još mnogo očuvani starih gradova oni gledaju da obnove ono što je izgubljeno. A mi ??? Ono malo što imamo gledamo sa srušimo. Van svake logike.

Mi jednostavno znamo najbolje, jer opšte je poznato da Francuska nema blage veze sa turizmom i očuvanjem kulturnog nasledja. Umetnost je sastavni deo kulture, a kod nas kulture nema, jer koji će nam k****.
 
Свакако више него пре (ове, дубоко фаличне) реконструкције тако да је то бесмислена поента

Људи морају да разумеју да су се економије промениле и да градови данас не живе од примарних индустријских грана већ од терцијарних и то обликује читаву урбанистичку логику и правац развоја. Индустрија се гура ван градова и убрзано аутоматизује док градови зарађују од услуга и (ако су паметни) убирају порезе странцима-туристима уместо да оптерећују сопствене становнике. Самим тим, трансформација урбаног ткива да буде "лепо" и зелено и занимљиво туристима није израз нечије приглупости или површности већ врло здраворазумског и материјалистичког приступа урбанизму, бар колико и некадашња градња стоваришта поред река. Хрвати су већи део инвестиција почетком 2000их улагали у сређивање Далмације јер су били паметни и сада годишње добију по 10 милијарди евра само од туризма.

Split-Croatia-1-3.jpg


Но ми као народ смо екстремно спори и слабо реактивни на промене па је менталитет 90% грађана и даље "ма какав дизајн сад ћу ја да осмислим рекламну таблу за своју месару". Како таквој особи објаснити зашто је улагање у реконструкцију јединствених архитектонских стилова или очување историјских амбијенталних целина профитабилније него ућарити паре на јефтином кречењу обријане зграде "у сиво, да се мање види прљавштина". Овде је незамисливо да се деценијама среде фасаде у Скадарлији а камоли реконструише шири центар главног туристичког места у читавој земљи
 
Ima turista samo u prolazu... više ih je bilo dok su koristili vozove koji su tu stajali.

Pa neka rekonstruišu postojeću zgradu "Tesle" a ne da ponovo grade najneuspeliji i najbizarniji primer tog stila... koji su čak i arhitekte koje su ga razvijali same vrlo brzo napustile.

A što se tiče ozelenjavanja tiče - pa po celom gradu se sistematski ubijaju zelene površine i drveće, ovo parče trave nije nikakva zamena za to.
 
Pomutila je ova vlast pamet narodu, definitivno 🤣 Jednom ortak sve po spisku jer je neko okacio srpsku zastavu na terasu. Napravili su da je to naprednjacki obicaj. Tako i sa postom. Ili je Skoplje ili je ekvivalent rugobi od spomenika Stefanu Nemanji.

To sto je nesto nasledje i ima istorijsku vrednost, to nema veze. Pa i arhitektonsku.

Jel to znaci da sad spale Gracanicu i posle je obnove Albanci tako da postane dzamija, da ako bi jednog dana dosla u nase ruke opet da bi vracanje starog izgleda bilo Skoplje?

Cak i da je najneuspeliji primer toga stila, u pitanju je redak primer necega sto je originalno, sto ne moze niko da ospori, svidjalo mu se ili ne.

Plus mislim da mnogima mute razum lose crno bele fotografije, zgrada jeste bila malo morbidna, a fotografije samo doprinose tome.

Zgrada ce izgledati ovako:


koruniceva-posta-resavska-rusenje.jpg


Tj.slicno zgradi koja vec postoji


640px-Palmoticeva_prosvetljena-1.jpg


A ne ovako:

posta-savska-wikimedia-commons-315452.jpeg





Da ne pricam da se opet poteze argument unutrasnosti i kako je bila nefunkcionalna, a koliko znam, samo ce fasadu menjati. Stara fasada, novi, bolji raspored unutra, svi srecni.
 
Stalno se priča o toj funkcionalnosti, a niko da kaže šta podrazumeva pod tim.

Ugurati u prostoriju od 10m2 7-8 ljudi?
 
Хрвати су већи део инвестиција почетком 2000их улагали у сређивање Далмације јер су били паметни и сада годишње добију по 10 милијарди евра само од туризма.
Tada je i to nekima delovalo kao ''uzaludno bacanje para'' ali se ispostavilo ipak da je to vise nego dobar zalog za buducnost.
 
Досадне средњеевропске варошице
Dosadne? Sacuvaj Boze.
Ako je nesto dosadno, onda su to mesta sazdana iskljucivo od jeftinih betonjerki i to mahom identicnih.

Uostalom, i na primeru Srbije imas konsenzus da su najlepsa mesta i gradovi upravo ona sa tim ''dosadnim'' stilom, kako kod domaceg stanovnistva, tako i kod stranaca.
 
Poslednja izmena:
Ali turisti u Hrvarsku dolaze zbog mora, sunca, plaža, a ne zbog fasada obloženih kamenom...
Ne postoji "fasadni turizam". Ako nekog misli da će fasada pošte da nam pomogne u turizmu... neka se seti istih priča o mostu na Adi, ovom spomeniku ispred pokojne železničke stanice.... i brdo sličnih naivnih tvrdnji.
 
Ne znam, idi na temu o letovanju, ja sam odmah odbacio Bugarsku jer izgleda kao Zarkovo na moru, more i vazduh mi nisu dovoljni.
 
Jeste, i iza hotela ne rastu borovi, nego kukuruz.. :p Mada, slično je i u venecijanskom Lidu..
 
@relja kako onda objasniti popularnost kopnenih evropskih gradova u svetu? Pariz, Beč, Prag? Ljudi žele da vide lepe gradjevine, da dožive neko staro vreme kroz njih. Ako si bio u Pragu i negde uveče se našao na Karlovom mostu znao bi o čemu govorim. Jednostavno je grad sam po sebi muzej na otvorenom. Naravno da sama zgrada pošte neće da dovuče turiste, ali ceo kvart kada se uredi i nadje na nekoj reklami, to apsolutno menja dozivalj u poredjenju sa najobicnijom zgradom.
 
U pitanje je kompletan paket. Mislim da najviše turisti dolaze negde gde ima more, plaža i sunce a ako ima još znameniti stari grad ili druga vredna znamenitost to je još ektra plus. More, sunce plaža imaš maltene svuda Tajland, Cancun, Filipini, Dubaj, Florida ..... a plus znameniti stari gradovi ima mali broj država Francuska, Italija, Španija. A mi imamo taj jedini Beograd ( ne računam manja mesta kao Subotica, Zrenjanin, Sombor) i šta pravimo od starog grada ? Dubaj. Pa imamo Novi Beograd i BNV. Zašto moramo da vrsljamo još po starom gradu. To mi ne ide nikako u glavu. Umesto da obnavljamo kasvetno mi rusimo.
 
@gishko Objasnio bih tako što su lepi ambijenti - u celini.
Ali, ovde to nije slučaj, prvo zato što je zgrada promašaj, bila i u svoje vreme, drugo što bliži ambijent je već toliko haotičan od različitih stilova (Krat je makar, namerno ili ne, smanjio broj stilova na trgu) i gabarita...
A ne zanemarimo šta su upravo podigli i šta se nalazi u pozadini iza pošte i šta tek nameravaju da podignu... tako da od nekakvog ambijenta, celine i sklada ovde nema ništa.
 
Opet Turizmokratija i priče da Beograd može da bude kao Prag...

A Beograd pre samo 100 godina bio ceo u prizemljušama.

Ne možete da oživite prošlost koje nema.
 
Vrh