Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

U prošlosti su to bili železnička stanica i pošta. Ajde da obnovimo funkciju, pa smo se odužili prošlosti, a i učinili nešto za sebe. Ali nećemo. Obnovićemo zato ružnu zgradu. Jer turisti.
 
Ih, sad, odjednom i funkcija zgrade postade problem. Zar nije prva zamerka da je nefunkcionalna, morbidna wannabe crkva? Ako arhitekta nije ispunio zadatak da napravi zgradu koja izgleda kao posta i unutra funkcionise kao posta, to sto sad vise nema pritiska da ovo bude zgrada poste je valjda samo dodatni plus da se vrati originalna fasada jer je ona bila najvrednije kada je zgrada u pitanju.
 
Mešaš teze, govorilo se o ambijentima, a jedna zgrada nije ambijent, to može biti eventualno trg. A taj trg je originalno - saobraćajni trg; dok je sad - besmisleni Turizmokratski trg. Ne da nema voza, ni okretnice - niti pošte - nego je čak i ulica napravljena tako da što manje kola može da skrene u Nemanjinu. Zato je tu Saruman Veličanstveni, čovek izmišljenog lika.

A to, 'vraćanje fasade', više niko ne pominje - jer je nemoguće na zgradu sa zdravim enterijerom nakalemiti fasadu pećine. Sada je aktuelno - rušenje i gradnja nove zgrade.

Seljaštvo.
 
Да су решили у БнВ да праве неке копије зграда у стилу 19. века, да су средили оне срушене старе железничке магацине, да немамо солитере у позадини зграде бивше железничке, па да сређивање ове фасаде и има неког смисла. Овако добијамо још већи несклад него што га већ имамо.
Београд је пропустио своје шансе да буде попут Беча, Прага и Будимпеште, због турске окупације и због каснијих разарања онога што је прављено у 19. и почетком 20. века. Београд нема амбијенталне целине, ни Косанчићев венац није у једном стилу, већ имамо приземне куће из 19. века и вишеспратнице са почетка 20. века, а на делу ка Поп Лукиној и модерне вишеспратне зграде по узору на Палату Албанију у правом међуратном стилу. Немамо ни праву аутентичну амбијенталну целину ни у Скадарлији, као ни у Кнезу, или у ужој околини храма. Чак је и сама тврђава амбијентално крајње деградирана свом околном скоројевићком новоградњом, од оне безличне стамбене зграде у Карађорђевој, преко бункера у Париској, до грдоба као што су К дистрикт, Рајићева, Калемегадн парк и неспретне пасареле.
И о каквом туризму онда ми причамо?
 
Ih, sad, odjednom i funkcija zgrade postade problem. Zar nije prva zamerka da je nefunkcionalna, morbidna wannabe crkva? Ako arhitekta nije ispunio zadatak da napravi zgradu koja izgleda kao posta i unutra funkcionise kao posta, to sto sad vise nema pritiska da ovo bude zgrada poste je valjda samo dodatni plus da se vrati originalna fasada jer je ona bila najvrednije kada je zgrada u pitanju.
Morbidna wannabe crkva će onda da bude pozorištance...:)
 
Nemoj tako, eno turisti opsedaju savski trg i spomenik Stefanu Nemanji...
Interesantno je da su se svi moji prijatelji sto iz Rusije sto ostalih zemalja ( susednih ) odusevljeni Savskim trgom i spomenikom Nemanji, sto vise kazu da je lepsi od Trga Republike...
Ali turisti u Hrvarsku dolaze zbog mora, sunca, plaža, a ne zbog fasada obloženih kamenom...
Ne postoji "fasadni turizam". Ako nekog misli da će fasada pošte da nam pomogne u turizmu... neka se seti istih priča o mostu na Adi, ovom spomeniku ispred pokojne železničke stanice.... i brdo sličnih naivnih tvrdnji.
Ne nisi upravu, obilazio sam i obilazim gradove bas zbog fasada ( tih starih )... Primer Peterburg koj je ceo 90% uradjen u fasadama takvim kakve neces videti nigde u evropi, grad sa parkovima i tom istorijom te stvarno privlaci da se vratis ponovo nazad. Ja licno mislim da ta celina Posta-Kalemegdan ili ti Karadjordjeva moraju biti sredjeni sa tim starim fasadama..
 
Interesantno je da su se svi moji prijatelji sto iz Rusije sto ostalih zemalja ( susednih ) odusevljeni Savskim trgom i spomenikom Nemanji, sto vise kazu da je lepsi od Trga Republike...
Po mom mišljenju potpuno logično. Za razliku od dobrog dela forumaša koji dobija orgazmičke napade na samu pomisao velikog izbetoniranog ili popločanog prostora, mnogi drugi ne misle uopšte tako. Na Savskom trgu postoji barem kombinacija više stilova.

Interesantno je da su se svi moji prijatelji sto iz Rusije sto ostalih zemalja ( susednih ) odusevljeni Savskim trgom i spomenikom Nemanji, sto vise kazu da je lepsi od Trga Republike...

Ne nisi upravu, obilazio sam i obilazim gradove bas zbog fasada ( tih starih )... Primer Peterburg koj je ceo 90% uradjen u fasadama takvim kakve neces videti nigde u evropi, grad sa parkovima i tom istorijom te stvarno privlaci da se vratis ponovo nazad. Ja licno mislim da ta celina Posta-Kalemegdan ili ti Karadjordjeva moraju biti sredjeni sa tim starim fasadama..
Jedna lasta ne čini proleće, odnosno tehnički jesi u pravu da ljudi ne odlaze u Hrvatsku isključivo zbog mora, ali to ne znači da suštinski nije inako kako je napisao @relja .
 
@gishko Objasnio bih tako što su lepi ambijenti - u celini.
Ali, ovde to nije slučaj, prvo zato što je zgrada promašaj, bila i u svoje vreme, drugo što bliži ambijent je već toliko haotičan od različitih stilova (Krat je makar, namerno ili ne, smanjio broj stilova na trgu) i gabarita...
A ne zanemarimo šta su upravo podigli i šta se nalazi u pozadini iza pošte i šta tek nameravaju da podignu... tako da od nekakvog ambijenta, celine i sklada ovde nema ništa.

ovo si izjavio: "Ne postoji "fasadni turizam"" i onda ovo "Objasnio bih tako što su lepi ambijenti - u celini." Šta čini te celine lepim ako ne fasada izmedju ostalog?

Što se sklada tiče, kakva god pošta bila, sigurno je više bila u skladu sa okruženjem nego sadašnja. Sklad se neće dogoditi nikada jer se vremena menjaju, a znamo da investitorski urbanizam radi sve da dobije više kvadrata i da što manje novca uloži u arhitekturu. Mi imamo istoriju i treba je čuvati, to što zgrada nije najlepša po nečijem ukusu, ne znači da je odvratna svima. Savski trg sa tom zgradom, bivšom stanicom i još par zgrada može da bude jedna fenomenalna celina, ovako sada zgrada pošte najviše štrči.
 
Kako tačno vraćanje te stare fasade na poštu (starog izgleda) čini Savski trg lepšim i uopšte čitavog tog ambijenta? E da, i kako to tačno trenutni izgled zgrade pošte štrči više u odnosu na ruševine koje je okružuju?​
 
Interesantno je da su se svi moji prijatelji sto iz Rusije sto ostalih zemalja ( susednih ) odusevljeni Savskim trgom i spomenikom Nemanji, sto vise kazu da je lepsi od Trga Republike...

Ne nisi upravu, obilazio sam i obilazim gradove bas zbog fasada ( tih starih )... Primer Peterburg koj je ceo 90% uradjen u fasadama takvim kakve neces videti nigde u evropi, grad sa parkovima i tom istorijom te stvarno privlaci da se vratis ponovo nazad. Ja licno mislim da ta celina Posta-Kalemegdan ili ti Karadjordjeva moraju biti sredjeni sa tim starim fasadama..
Nisam u pravu - zbog tvog ličnog i ukusa nekoliko tvojih prijatelja? :)
 
ovo si izjavio: "Ne postoji "fasadni turizam"" i onda ovo "Objasnio bih tako što su lepi ambijenti - u celini." Šta čini te celine lepim ako ne fasada izmedju ostalog?
Poenta lepote i jeste u tom: "ostalog", između fasada.
Ne izvrći moje reči, jer isto bih ja mogao i sa ovim tvojima:

Što se sklada tiče, kakva god pošta bila, sigurno je više bila u skladu sa okruženjem nego sadašnja. Sklad se neće dogoditi nikada jer se vremena menjaju...

Mi imamo istoriju i treba je čuvati, to što zgrada nije najlepša po nečijem ukusu, ne znači da je odvratna svima. Savski trg sa tom zgradom, bivšom stanicom i još par zgrada može da bude jedna fenomenalna celina, ovako sada zgrada pošte najviše štrči.
Naša istorija je i železnica i železnička stanica i stanični trg. Pa eto.
Našu istoriju najmanje čini jedna fasada zgrade jedne - pošte, koja je u tom obliku postojala kraće od 20 godina...
Počinje da se preteruje, da se stvara nekakav mit sada i o Korunoviću... izgleda da je to ovom narodu potrebno, da se stalno izmišljaju neke "zaboravljene" i "zabranjene" istorijske epizode, mitovi, junaci... dokle bre više?
 
Daj bre Relja, stvarno vodimo priču bespotrebno... Zaista si odvalio glupost i sada se vadiš umesto da pokušaš da se bolje objasniš. Šta misliš konkretno kada kažeš da ne postoji "Fasadni turizam"? Tu su ulice, trgovi, parkovi, fontane, trotoari... Ali opet su fasade te koje su dominantne i zauzimaju glavno mesto na razglednicama i fotografijama. Niko ne ide negde samo zbog fasade, sve to ide u paketu sa provodom itd.

Ovde se ništa ne izmišlja niti stvaraju mitovi, pošta je bila onakva i to je suva činjenica, to što se to tebi ne dopada je zaista u redu, ali sam gotovo siguran da se većina ljudi raduje promeni trrenutne fasade u staru. To da li smo pare mogli uložiti u nešto drugo, mogli smo, ali bi štednju trebalo početi na drugom mestu, tamo gde niko od nas nema kortisti, a to je državna administracija i neke druge stvari koje ne donose nikakvu dobit.
 
Interesantno je da su se svi moji prijatelji sto iz Rusije sto ostalih zemalja ( susednih ) odusevljeni Savskim trgom i spomenikom Nemanji, sto vise kazu da je lepsi od Trga Republike...

Свиђају им се онај ћошак са Савском у рушевинама и она два недовршена хотела ? Или су само гледали пажљиво биране кадрове где су у фокусу само споменик и бивша станица?
 
Фасадни туризам је морбидна идеја, јер због једне фасаде нико неће да посећује део града.
Због амбијенталне целине и садржаја хоће.
Амбијенталну целину немамо, сређивање фасада је само (неопходни) корак ка томе.
 
Daj bre Relja, stvarno vodimo priču bespotrebno... Zaista si odvalio glupost i sada se vadiš umesto da pokušaš da se bolje objasniš. Šta misliš konkretno kada kažeš da ne postoji "Fasadni turizam"? Tu su ulice, trgovi, parkovi, fontane, trotoari... Ali opet su fasade te koje su dominantne i zauzimaju glavno mesto na razglednicama i fotografijama. Niko ne ide negde samo zbog fasade, sve to ide u paketu sa provodom itd.

Ti si odvalio glupost. Naravno da "Fasadni turizam" ne postoji, upravo sam izmislio taj termin.
Možda si neki članovi ovog foruma opterećeni građevinskim objektima i njihovim izgledom, ali većina ljudi u stvarnom životu - nije.

Ovde se ništa ne izmišlja niti stvaraju mitovi, pošta je bila onakva i to je suva činjenica, to što se to tebi ne dopada je zaista u redu, ali sam gotovo siguran da se većina ljudi raduje promeni trrenutne fasade u staru. To da li smo pare mogli uložiti u nešto drugo, mogli smo, ali bi štednju trebalo početi na drugom mestu, tamo gde niko od nas nema kortisti, a to je državna administracija i neke druge stvari koje ne donose nikakvu dobit.

Izmišlja se istorija, kao što je i Korunović izmišljao poslovne višespratnice u nekakvom "srpskom-vizantijskom-narodnom-kako god" stilu. I druge arhitekte su to radile, ali su vrlo brzo to "izbacile iz sistema" i vratili se u svoje vreme.
Spominjao si Prag. OK.
Evo da ponovom šta se u tom Pragu gradilo u PRE Korunovićeve pošte. Klik na link.
Malo smo kaskali za vremenom u kojem se živelo... neko je to shvatio vrlo brzo i uhvatio priključak, neko je nastavio da izmišlja prošlost koja se nikad nije desila i normalno da je omašio temu pa je sve manje dobijao poslove... I to je isto deo naše istorije, ali one stvarne, ne romantične i izmišljene.
 
То није истина, рецимо средњовековна готика је била инспирација многим архитектама за градњу небодера у Њујорку и то баш за време Коруновића

"New York Life Building" је изграђена баш кад и Коруновићева пошта, водећи се истом логиком реинтерпретације и интеграције средњовековне "црквене" архитектуре само на много екстравагантнији начин (25000 позлаћених црепова / плочица)

New-York-life-building-nyc-skyscrapers.jpg.webp


Не само да је нико није бријао и модернизовао већ је 1978. препозната као споменик од националног значаја

Коруновић свакако јесте радио у време цветања модернизма и имали смо доста модернистичких пројеката из тог периода који су развијани паралелно али је просто нетачно претварати се да архитектонске интерпретације попут његових нису тада још биле популарне у свету

Мислим мало је и бесмислено хватати се за периоде од 10 година и мање и претварати се да је био неки нагли, тотални стилски прелаз у архитектури јер то просто није истина
 
Kaliane, ja pričam o nama, o Beogradu, našoj istoriji i o državnim-javnim zgradama...
 
Ti si odvalio glupost. Naravno da "Fasadni turizam" ne postoji, upravo sam izmislio taj termin.
Možda si neki članovi ovog foruma opterećeni građevinskim objektima i njihovim izgledom, ali većina ljudi u stvarnom životu - nije.
...

:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: Pa ti si prijatelju upravo obesmislio arhitekturu i dizajn... Što se tvog termina tiče, upotrebio sam ga pod navodnicima jer znam da si izmislio taj termin. Možda ta konstatacija da većina ljudi u stvarnom životu ne obraća pažnju na gradjevinske objekte upravo objašnjava sadašnje devastirano stanje naše zemlje.
 
Ni sam ne znaš šta hoćeš da kažeš.
Evo da ti ponovim i pojednostavim. Pominješ "Fasadni turizam" kao vrstu turizma gde ljudi gledaju gradjevine i njihove fasade. Termin fasadni turizam ne postoji, zato je pod navodnicima, ali govoriš o pojavi gde ljudi obilaze gradove da bi videli njihove gradjevine i onda izjaviš ovo: "Možda si neki članovi ovog foruma opterećeni građevinskim objektima i njihovim izgledom, ali većina ljudi u stvarnom životu - nije."
Objasni nam sada šta to ljudi obilaze u Parizu, Pragu, Beču i drugim evropskim gradovima. Ovo si isto i nisi objasnio šta si mislio: "Poenta lepote i jeste u tom: "ostalog", između fasada."
 
Evo da ti ponovim i pojednostavim. Pominješ "Fasadni turizam" kao vrstu turizma gde ljudi gledaju gradjevine i njihove fasade. Termin fasadni turizam ne postoji, zato je pod navodnicima, ali govoriš o pojavi gde ljudi obilaze gradove da bi videli njihove gradjevine i onda izjaviš ovo: "Možda si neki članovi ovog foruma opterećeni građevinskim objektima i njihovim izgledom, ali većina ljudi u stvarnom životu - nije."
Objasni nam sada šta to ljudi obilaze u Parizu, Pragu, Beču i drugim evropskim gradovima. Ovo si isto i nisi objasnio šta si mislio: "Poenta lepote i jeste u tom: "ostalog", između fasada."
Evo šta sam napisao. NIsam "pominjao Fasanii turizam kao vrstu turizma..." već sam napisao
Ali turisti u Hrvarsku dolaze zbog mora, sunca, plaža, a ne zbog fasada obloženih kamenom...
Ne postoji "fasadni turizam". Ako nekog misli da će fasada pošte da nam pomogne u turizmu... neka se seti istih priča o mostu na Adi, ovom spomeniku ispred pokojne železničke stanice.... i brdo sličnih naivnih tvrdnji.
Još jednom, i samo za Gishka - napisao sam: "Ne postoji "fasadni turizam". Nadam se da je dovoljno.
Ako nisi sposoban da ovo razumeš, ne vredi da ti išta više objašnjavam... a i nije da moram da ti (vama? kome još to?) išta objašnjavam.
Idi u Skoplje pa vidi kako izgleda kada se u 21. veku pravi Pariz, Prag, Beč iz 18. i 19.veka.
 
Opet nisi odgovorio i opet si ponovio glupost: "Ali turisti u Hrvarsku dolaze zbog mora, sunca, plaža, a ne zbog fasada obloženih kamenom..." Dubrovnik na aparatima, a Zagreb eno nema živog turiste. Austrija nema more, a nema ni turizam tom logikom.
Nisi odgovorio šta to ljudi obilaze u Pragu, Parizu, Beču itd i zbog čega su fasade tu nebitne.
Skoplje je primer falsifikovanja istorije sa užasnim nivoom kvaliteta radova i totalnim odustvom proporcija.

Na temu šta se to u Pragu gradilo u vreme gradnje naše pošte je i ovaj primer, a ispada da je ovo mnogo poznatije i prepoznatljivije zdanje od zgrade koju si ti pominjao.

s_obecni-dum_13.jpg


 
Ala izvrćeš tuđe reči....
U Duborvniku su na kraju zabranili pristajanje kruzerima zbog tih koji samo tumaraju ulicama, prave gužve i ništa ne troše, ne jedu i ne kupaju se u moru.
Toliko o tome. Pametni ljudi, sve ima granice.

Giško, sa jedne strane se ograničavaš na samu arhitekturu kao deo ambijenta i motiv za posete, sa druge strane previđaš da mi ovde pričamo o JEDNOJ zgradi, tj o promeni izgeda JEDNE zgrade.... ne o promeni Beograda kao celine kao što su Prag, Beč Pariz... Dubrovnik.... itd jedna celina... idu da vide autentičnu sačuvanu originalnu celinu iz prethodnih vekova.
Ne idu da vide poštu kojoj je posle 80 godina vraćen izgled koji je imala kraće od 20 godina, a iza nje je UDBAI.

Ljudi putuju i da obiđu muzeje, izložbe, na neki festival, koncert...utakmicu... da naprave malu promenu u nekom čistom i uređdnom gradu...
A gde smo tu mi? Grad se raspada, štokav, išaran, smrdi, kladionice i kockarnice na svakom koraku. Ko je kod nas bio prošle godine od iole većih bendova? Jedino Pixies, za nas matoru ekipu. Kulturna "politika" ove vlasti ubija ovaj grad. Zagradili tvrđavu sa plastičnim zgradama.
 
Poslednja izmena:
Džaba nama da imamo zgrade sa sve najboljom fasadom na svetu, kada u velikom broju tih zgrada obitavaju kockarnice i kladionice koje šljašte gore no Vegas. I kako onda da napravimo ambijentalnu celinu od bilo čega? A kada smo kod toga šta oduševljava strance, paradoksalno zvuči, to su bogatsvo zelenilom i lakoća putovanja po gradu gradskim prevozom (u presedačkom smislu i smislu direktnih veza, ne i ostalog što ide uz to). Pisalo više forumaša.
 
Sigurno nisu zabranili kruzere zbog manjka profita, već zbog količine turista, čak su planirali i zabranu otvaranja novih rstorana i širenja bašti. Venecija muči istu muku, nemoguće je proći malim ulicama. Da li ostvaruju prifit, nije teško proveriti.

Ta jedna zgrada pošte će sigurno uticati na promenu sadašnje ambijentalne celine, uz dogradnju hotela Petrograd i zatezanjem fasada okolo, skidanjem divlje dogradnje na zgradi uz bolnicu Sv. Sava i zatvaranjem tog bloka ovo bi bila jedna super celina, a nije reč o nekom mega projektu. BNV iza je realnost, tu je i to je to, ali i sama zgrada stare železničke sada dodje tu neskladno, ali da li je treba ukloniti da ne smeta? Dodir starog i novog se mora desiti u nekom delu, ovde je oko Savskog trga moguće dobiti jednu lepu ambijentalnu celinu, rekonstrukcijom pošte se ide u tom pravcu, jer bilo koja zgrada sama po sebi nije dovoljna da stvori ceo ambijent, ali su fasade zgrada u kreiranju tog ambijenta primarne i dominantne. Postoje različiti motivi odlaska na odmor, kada se traži lokacija, arhitektura igra jako veliku ulogu. Koga god da znam destinaciju odmora bira na osnovu fotografija gradova gde odlazi, neko odlazi i da bi video koncert, ali većina bira izgled samog mesta.

To šta se dešava u zemlji, koliko smo štrokavi itd, to je sve tema za sebe, cela ova priča o sa obnovom mi je samo pozitivna stvar u moru tih loših, trenutno dosta toga izgleda katastrofalno, ali ovo je jedan pomak na nešto bolje. Nije nužno imati sve zgrade u krugu iz istog perioda, bitno je da su koliko toliko skladne, sadašnja pošta je daleko iza nečeg pristojnog i skladnog za taj kraj.

@solecar Beše neki stari domaći film snimljen sa sličnom temom, kada su valjda zgradu doma kulture pretvorili u kafanu ili tako nešto? To izgleda da nije od juče, pitanje je kada ćemo mi stvoriti generaciju koja će patriotizam da tumači drugačije.
 
Vrh