Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja verujem da ce se broj prodaja smanjiti u 2023. jer sa ovim cenama i ovim kamatama kreditni kupci su gotovo potpuno istisnuti sa trzista, ali gresio sam i ranije. Istovremeno vidimo pad i ponude kao sto je @Populist naveo u svom postu, i pitanje je sta ce pasti brze, i na koju stranu ce kriva otici.
Ovaj deo, na koju ce stranu otici, tesko da bilo ko od nas moze da predvidi. Ljudi koji su u ovome duboko, se izmedju sebe ne slazu.
Hajde da se nadamo tom nekom 'zaravnjenju' krive i da cene nece imati snazan rast. A trebaju cene i malo da se iskristalisu, ovako sada nemas pojma kako se krecu cene po raznim krajevima grada, bukvalno su u toku godine (prosli) svaki dan menjali cene
 
Jako je tesko reci i mislim da to ni ovi sto rucno vode ekonomiju ne znaju.
Poslednja 3 meseca u 2022. u US u nekim delovima jesmo imali stagnaciju ili pad.
Ono sto se sada primecuje jeste da se taj pad cena zaustavio. Palo je inicijalno pa se sad zaustavilo.
U Srbiji se taj pad nije deso zbog Rusa i Ukrajinaca. Ako prestanu sa dizanjem kamata bice usporeni rast. Tj sada je sve na nekom cekanju da se vidi hoce li na gore polako ili na dole.

Miami, Florida
Screenshot 2023-01-16 at 12.01.23 PM.png


Honolulu, Hawaii
Screenshot 2023-01-16 at 12.01.42 PM.png


San Francisco, CA
Screenshot 2023-01-16 at 12.02.00 PM.png
 
Poslednja izmena:
Ovi indeksi uglavnom kasne da pokazu pravo desavanje na terenu, a to je da pravi rast tek sledi. U narednih godinu dana ocekujem jedno 100% povecanje cena od ovih nivoa.
ali kada bi se zezali

Evo malo sira slika, cisto da se vidi koliko to sve zna da se razvuce i koliko treba imati zivaca da se saceka dobar period za kupovinu. Na svakom trzistu gde nastane ovako velika manija se u fazi korekcije zbrise taj rast i dodje do nekih poslednjih nivoa akumulacije, a cesto i nize zaroni. Ovaj siljak nastao od pocetka pandemije mora da se ispegla, a to je minimum nivo iz 2019. Ispod toga ne bih cekao, cisto zbog sportske srece, a i ponuda ce biti ok. Nadam se samo da su ovi spekulanti malo renovirali da ne moram puno time da se zezam.
 
Ovi indeksi uglavnom kasne da pokazu pravo desavanje na terenu, a to je da pravi rast tek sledi. U narednih godinu dana ocekujem jedno 100% povecanje cena od ovih nivoa.
ali kada bi se zezali

Evo malo sira slika, cisto da se vidi koliko to sve zna da se razvuce i koliko treba imati zivaca da se saceka dobar period za kupovinu. Na svakom trzistu gde nastane ovako velika manija se u fazi korekcije zbrise taj rast i dodje do nekih poslednjih nivoa akumulacije, a cesto i nize zaroni. Ovaj siljak nastao od pocetka pandemije mora da se ispegla, a to je minimum nivo iz 2019. Ispod toga ne bih cekao, cisto zbog sportske srece, a i ponuda ce biti ok. Nadam se samo da su ovi spekulanti malo renovirali da ne moram puno time da se zezam.
Ja te uopste nisam razumeo sta kazes. Jel mislis da ce cene da porastu 100% ili da padaju na nivo iz 2019?
 
mislim da je napisao da valja cekati do cena iz 2019. ali da misli da nece ici nize od toga i da je tad trenutak za ulazak.
 
Tuzilastvo nece da radi nista, nemamo drzavu vec mafijasku organizaciju.
Takodje BIRN nije pisao i velikom broju zgrada koje su zavrsene ili poluzavrsene i koje tako stoje 10 godina, bez ikakvog resenja o rusenju ili legazaciji.
Totalno su unistili grad, zapravo svuda gde se gradi gradi se nenormalno bolesno. Uzmimo i Beograd i Zlatibor a sad i Novi Sad.
Nece nikad nista biti dobro osim za clanove interestne SNS grupe koji ugradu jedan stan godisnje minimum.
Dok se mafija ne skine s vlasti i dok im se ne oduzme imovina, nece biti bolje nikad.

Reagovalo tuzilastvo ili ne, sustina je da je u ceni nekretnina ugradjena komponenta ovih neekonomskih faktora, koja je poprilicna i da je to sada "ogoljeno".
Sada postoji cvrst dokaz za to, a ne da se zamlacujemo bajkama o dijaspori, bezanju od inflacije, IT-ijevcima i Rusima.

Jednog dana ce se desiti promena koja ce eliminisati na ovaj ili onaj nacin ovu neekonomsku komponentu.

Zbog toga, naivno je misliti da je dobra odluka o parkiranju kapitala u stanove po sadasnjim cenama, jer ce se iste u kratkom roku minimum prepoloviti, kada dodje do eliminisanja pomenute neekonomske komponente.

Naivno je i u odlukama o kupovini/prodaji stana ignorisati cinjenicu o postojanju sistematskog ucesca vlasti u ilegalnom dirigovanju trzista zarad interesa pojedinaca, a samim tim i ilegalnom uticaju na cena stanova.
To je presedan i neodrziva stavka na srednji/dugi rok.
 
@Tin Evo ja parkiram solidan kapital u nekretnine u Beogradu. Iskreno cak i po cenu da se prepolove. (voleo bi da se prepolove pa da kupim jos koju ali od toga nema nista). Kupujem nesto sto volim i sto zelim. Kupujem nesto zbog cega se i vracam u Srbiju. ROI mi nije bitan. Zarada na preprodaji mi nije bitna jer cu da ih cuvam dok sam ziv. Nema ROI nema zarade na njima. Nema nikakve (ne)ekonomske komponente osim sto se moze reci da mi i nije nekakva investicija ako racunas ROI ili zaradu kad prodam. Ne znam gde upadam u toj tvojoj racunici/statistici ali ocigledno da ti se nesto ne uklapa.
 
@Tin Evo ja parkiram solidan kapital u nekretnine u Beogradu. Iskreno cak i po cenu da se prepolove. (voleo bi da se prepolove pa da kupim jos koju ali od toga nema nista). Kupujem nesto sto volim i sto zelim. Kupujem nesto zbog cega se i vracam u Srbiju. ROI mi nije bitan. Zarada na preprodaji mi nije bitna jer cu da ih cuvam dok sam ziv. Nema ROI nema zarade na njima. Nema nikakve (ne)ekonomske komponente osim sto se moze reci da mi i nije nekakva investicija ako racunas ROI ili zaradu kad prodam. Ne znam gde upadam u toj tvojoj racunici/statistici ali ocigledno da ti se nesto ne uklapa.
Dobro nam dosao :) samo se pripremi dobro za dolazak da ne upadnes svom komsiji(reketasu) u oci i razgovaraj sa decom da se slucajno ne zakace sa "necijom" decom jer ces onda morati da proveravas stalno ispod auta i da stavljas kamere. Za razliku od USA prve komsije ti nece biti naucnici, preduzetnici tj bice "naucnici" i "preduzetnici" ali na neki cudan nacin ;)
 
Dobro nam dosao :) samo se pripremi dobro za dolazak da ne upadnes svom komsiji(reketasu) u oci i razgovaraj sa decom da se slucajno ne zakace sa "necijom" decom jer ces onda morati da proveravas stalno ispod auta i da stavljas kamere. Za razliku od USA prve komsije ti nece biti naucnici, preduzetnici tj bice "naucnici" i "preduzetnici" ali na neki cudan nacin ;)
Previse citas tabloide.
Al ovo za USA si ga lupio zesce. :))))) Ovi filmovi su izgleda isprali mozak ljudima.


Najnoviji podaci za Ruse
Jos jedna tura Rusa i razvalicemo!
 
Previse citas tabloide.
Al ovo za USA si ga lupio zesce. :))))) Ovi filmovi su izgleda isprali mozak ljudima.


Najnoviji podaci za Ruse
Cool, jedva cekamo tvoj povratak!
 
Poslednja izmena:
Dozvole se zavrsavaju na mufte od kako Beograd postoji. Komicno je da nekog to kao iznenadjuje tek posle birn-ovog izvestaja.

Cak i da je to nekom uvrnutom logikom jedini razlog rasta cena nije nesto sto ce nestati odjednom.

I da nekom magijom nestane, i dalje nije jasno kako ce to situacija u kojoj je gradnja jos kontrolisanija da obori cene, taj odgovor bih bas voleo da dobijem.
 
Dobro nam dosao :) samo se pripremi dobro za dolazak da ne upadnes svom komsiji(reketasu) u oci i razgovaraj sa decom da se slucajno ne zakace sa "necijom" decom jer ces onda morati da proveravas stalno ispod auta i da stavljas kamere. Za razliku od USA prve komsije ti nece biti naucnici, preduzetnici tj bice "naucnici" i "preduzetnici" ali na neki cudan nacin ;)
Nemojmo se blamirati sa ovakvim postovima.
 
Reagovalo tuzilastvo ili ne, sustina je da je u ceni nekretnina ugradjena komponenta ovih neekonomskih faktora, koja je poprilicna i da je to sada "ogoljeno".
Sada postoji cvrst dokaz za to, a ne da se zamlacujemo bajkama o dijaspori, bezanju od inflacije, IT-ijevcima i Rusima.

Jednog dana ce se desiti promena koja ce eliminisati na ovaj ili onaj nacin ovu neekonomsku komponentu.

Zbog toga, naivno je misliti da je dobra odluka o parkiranju kapitala u stanove po sadasnjim cenama, jer ce se iste u kratkom roku minimum prepoloviti, kada dodje do eliminisanja pomenute neekonomske komponente.

Naivno je i u odlukama o kupovini/prodaji stana ignorisati cinjenicu o postojanju sistematskog ucesca vlasti u ilegalnom dirigovanju trzista zarad interesa pojedinaca, a samim tim i ilegalnom uticaju na cena stanova.
To je presedan i neodrziva stavka na srednji/dugi rok.
Cene nepokretnosti u Beogradu (makar u centralnim delovima grada) su sadržale ovu neekonimsku komponentu i pre 15 godina i bile skupe ogromnoj većini populacije. Tada nije bilo Rusa, a IT je bio tek u povoju, međutim društveno-politička situacija je bila daleko povoljnija pa smo makar na makro planu imali čemu da se nadamo. Sada su globalni parametri mnogo gori, vlast je daleko totalitarnija od prethodne i nema naznaka da će se nešto promeni u bliskoj budućnosti. Možda cene zaista padnu, ali daleko je bolje po psihu i opšti kvalitet života pretplatiti stan danas i živeti život nego kupiti stan povoljno za 30 godina i lamentirati zašto ti je pola zivota prošlo u iščekivanju pravog trenutka za kupovinu (čak i pod pretpostavkom da taj trenutak ikad dođe).
 
I da nekom magijom nestane, i dalje nije jasno kako ce to situacija u kojoj je gradnja jos kontrolisanija da obori cene, taj odgovor bih bas voleo da dobijem.
Neka cene ostanu, ali samo neka urede oblast gradjevine u Srbiji :cool:
Mislim da ni od jednog (ostrog pada cena), a ni od drugog (uredjenje gradjevinarstva) nema nista u dogledno vreme, jer nije u "interesu".
Drugo, osim alavosti investitora, dosta je otisla cena izgradnje - izvodjaci kidaju sa cenama. I tu, ako bude nekog pada, bice dosta tesko prizemljenje. Danas keramicari, moleri, vodoinstalateri zaradjuju dnevnice kakve ne mogu tako lako ni u Germany (tamo imaju kontrolu kakvu-takvu, ovde samo udri i boli te tuki)

Za ovaj kvalitet gradnje, infrastrukture, okoline i perspektive - cena je previsoka, ali to je sto je :confused: ne ocekujem nikakav boljitak u tom pogledu. Nasa ultra lux, delux gradnja nije na nivou onoga sto se na razvijenom zapadu gradilo pre 30ak godina. A da ne napominjemo odrzavanje zgrada, naselja
 
Znaci da opada traznja?
Ne moze se tako lako doneti zakljucak.
Mozda je manje placeva u ponudi. Mozda su ostali samo placevi zvani nebuloze. Mozda su ovi sto prodaju placeve resili da se obogate preko noci i slicno.
Culi doslo 200.000 Rusa pa ko veli daj da trazim za ovaj moj plac 3M (po principu sad ili nikad).

Jako je tesko doneti zakljucak "pada traznja".

Cak bi se reklo ako manje bude izdato gradjevinskih dozvola da ce cena na gore?
 
Ukoliko ima traznje, a nema ponude - sigurno ce cena ici jos gore.
Ali nisam siguran oko traznje, napomenuh vec da me zovu agenti za nekretnine za neke zgrade, za koje sam mislio da su odavno rasprodate.
 
To je okej, mada bih ipak stimulisao povratak ljudi na selo, varosice - pre svega smanjenjem poreza i boljim uslovima i za zivot i za posao. E to je ono sta treba da radi drzava, a ne ubacivanje para bez ikakvog plana.

Sta ljudima znaci 10k eur u nekom selu, kada za godinu dana ce ponovo ta osoba da dodje nazad - jer ce skapirati da ne moze da privredjuje i da zivi zivot dostojan coveka 21og veka u Evropi.
 
Slazem se verovatno ti imas komsije vojne penzionere i policajce ako si u titovoj zgradi ili imas neku elitu. Ja promenih dosta zgrada stanujuci po bg ali ne naidjoh na tu elitu
Ma u pravu si, i meni muka vise svako jutro prvo pancir pa na parking da proverim za bombu. Tri sam od pocetka godine nasao, skupljam oh ko Pokemone.
 
mislim da je napisao da valja cekati do cena iz 2019. ali da misli da nece ici nize od toga i da je tad trenutak za ulazak.
Ne znam da li ce ove godine cene pasti toliko. Ali znam da ako padnu za godinu dana na nivo iz 2019 tu se nece zaustaviti jer je previse naglo. Da padaju sledecih 3 godine, postepeno. pa onda bi i imalo sanse da tu stanu. Kod nas je jako specificna situacija. Ovo nije USA a nije ni EU, ali svakako je veci uticaj Evrope. A najveci od vlasti. Ako im se vlast zatrese, svasta ce raditi da tu i ostanu...
 
Poslednja izmena:
Vrh