Šta je novo?

Stari Beograd (Stare fotografije Beograda)

s-l1600ministarstvo vojske2.jpg


s-l1600ministarstvo vojske.jpg
 
Znamo sudbinu ostataka Mosta Kralja Aleksandra - ono što je bilo upotrebljivo je odnetu u Kraljevo i upotrebljeno je za most preko Ribnice.

Nisam do sada našao da se neko bavio tim ruševinama u toku okupaciju.
Viđao sam ovo i ranije, ali nedavno sam prvi put sam primetio da je u jednom trenutko došlo do dodatnog oštećenja ove gornje poprečne grede između stubova na "beogradskoj" obali.

Na ovde prve dve se vde kablovi, ograda duš pešačke staze i kolovozna konstrukcija na rasponu iznad pruge

s-l1600most srušen2.jpg


s-l1600 most pre rasciscavanja 2.jpg


A onda, osim što se vidi da je su kolovozna konstrukcija i staze ukonjeni i da su kablovi presečeni (da bi povećala sigurnost plovidbe i železničkog saobraćaja), vidi se i da se pilon pomerio, kao da je "skliznuo" i da se ta poprečna greda oštećena od udarca u gredu raspona.

s-l1600mostslomljen.jpg


Sada bi trebalo prelistati štampu iz vremena okupacije i naći vest o tom događaju... da li je delo Nemaca ili se pilon u nekom trenutku sam pomerio... Svakako - bilo je veoma glasno.
 
Fantastična fotografija Stevana Labudovića iz "Filmskih novosti". Neverovatna ličnost i veliki majstor zanata.
Snimao je samo dokumentarce a kvalitet slike je bio daleko iznad mnogih domaćih igranih filmova snimanih u njegovo vreme i kasnije.
Morao sam da proverim, ipak nije radio na filmovima Žike Mitovića koji je takođe držao do "holivudskih" standarda ;)
 
Verovatno je Beograd tada dodatno ulickan, ali generalno mi sve izgleda mnogo lepše, urednije i čistije nego sada.
 
Fantastična fotografija Stevana Labudovića iz "Filmskih novosti". Neverovatna ličnost i veliki majstor zanata.
Snimao je samo dokumentarce a kvalitet slike je bio daleko iznad mnogih domaćih igranih filmova snimanih u njegovo vreme i kasnije.
Morao sam da proverim, ipak nije radio na filmovima Žike Mitovića koji je takođe držao do "holivudskih" standarda ;)
Žika je bio strip-crtač, i otud tako tanana briga o fotografiji u njegovim filmovima - izuzetno filmičnim i dobrim. Posle Žike uglavnom smo kamerom snimali kamerne pozorišne predstave.

I Labudov sin (moj drug Labud😃) je odličan fotograf i snimatelj i baš je nedavno bio u nesvrstanom Alžiru, gde pokojni ćale ima status nacionalnog junaka, kao gost tamošnje vlade.

Postoji odličan film Stevana Labudovića za FN o izgradnji Novog Beograda, pitaću gos'n Milutina ima li još šta.
 
Poslednja izmena:
Verovatno je Beograd tada dodatno ulickan, ali generalno mi sve izgleda mnogo lepše, urednije i čistije nego sada.
Da, kao da gledaš kadrove iz filma "Ljubav i moda" :)
Uvek su "lickali" Beograd pred te samite i državničke posete. Mada, treba biti iskren i objektivan i reći da je ovo ipak dokumentarni film sa dozom reklame za Jugoslaviju: umontirane su lepša strana Balkanske, "Albanija" bez pogleda na tada neizgrađenu Kolarčevu, ne vidimo "krezubu" Karađorđevu i Staro sajmište onako kako su ih videli gosti dok su prelazili Brankov most, Zeleni venac iz tog vremena, vidimo okolinu Narodne skupštine ali bez pogleda prema "Tri lista duvana", ne vidimo pustaru oko "SIV-a" već samo tu zgradu, fasade oštećene mecima i gelerima koje su tako dočekale 90-te... i nasmejane ljude koji veselo pozdravljaju goste. Vidimo samo sliku koju vlast želi da bude poslata u svet. I svi to rade, što je OK.

Ali sa "zanatske" strane ovo je rad kojem se ne može naći zamerka.
 
Žika je bio strip-crtač, i otud tako tanana briga o fotografiji u njegovim filmovima - izuzetno filmičnim i dobrim. Posle Žike uglavnom smo kamerom snimali kamerne pozorišne predstave.

I Labudov sin (moj drug Labud😃) je odličan fotograf i snimatelj i baš je nedavno bio u nesvrstanom Alžiru, gde pokojni ćale ima status nacionalnog junaka, kao gost tamošnje vlade.

Postoji odličan film Stevana Labudovića za FN o izgradnji Novog Beograda, pitaću gos'n Milutina ima li još šta.
Tri najbolja jugoslovenska ratna filma:
Marš na Drinu
Signali nad gradom
Užička republika (ovaj čak i sa pomalo skrivenim subverzivnim porukama :) )
pa ostali Žikini...

kakva Neretva, Sutjeska, Partizanska eskadrila i ostalo smeće... :rolleyes:
 
Od Žike je odličan čak i bugaraški ciklus - Solunski atentatori, Mis Džons - a i onaj krimić sa Mišom Janketićem Ubistvo na podmukao i svirep način iz niskih pobuda: gledajući ga kao klinac, shvatio sam da i Beograd ima svetleće reklame.

Fotografija iz pomenutog, vrlo 'beogradičnog' filma:
Ubistvo.na.podmukao.i.svirep.nacin.iz.niskih.pobuda.1969.WEBRip.x264-tina[21-42-12].JPG.jpg
 
Primećivao sam i pre da su mi ti neki stari filmovi, npr- Marš na Drinu, Ljubav i moda itd. nekako drugačiji, da je slika nekako toplija, prirodnija.. ali sam mislio da je to do tih starijih kamera.. znači fora je u tome ko i kako snima.

Ovaj film mi je isto odličan, Gospođa ministarka iz 1958. u režiji Žorža Skrigina:

Vrhunska gluma Marice Popović, odlična fotografija, nekako sve izgleda jasno i životno.
 
Da, kao da gledaš kadrove iz filma "Ljubav i moda" :)
Uvek su "lickali" Beograd pred te samite i državničke posete. Mada, treba biti iskren i objektivan i reći da je ovo ipak dokumentarni film sa dozom reklame za Jugoslaviju: umontirane su lepša strana Balkanske, "Albanija" bez pogleda na tada neizgrađenu Kolarčevu, ne vidimo "krezubu" Karađorđevu i Staro sajmište onako kako su ih videli gosti dok su prelazili Brankov most, Zeleni venac iz tog vremena, vidimo okolinu Narodne skupštine ali bez pogleda prema "Tri lista duvana", ne vidimo pustaru oko "SIV-a" već samo tu zgradu, fasade oštećene mecima i gelerima koje su tako dočekale 90-te... i nasmejane ljude koji veselo pozdravljaju goste. Vidimo samo sliku koju vlast želi da bude poslata u svet. I svi to rade, što je OK.

Ali sa "zanatske" strane ovo je rad kojem se ne može naći zamerka.
Ispravka - lepša strana Prizrenske, ne Balkanske :)


Dobar primer tih "selektovanih" kadrova je i TV serija "Letovi koji se pamte", izmišljena priča o životu u RV i PVO.
Izabrani delovi Beograda deluju kao slike sa kutaka i ulica po npr Parizu a surčinski put do Batjnice izgleda kao da je negde u Francuskoj.
Ma važi :)
 
Od Žike je odličan čak i bugaraški ciklus - Solunski atentatori, Mis Džons - a i onaj krimić sa Mišom Janketićem Ubistvo na podmukao i svirep način iz niskih pobuda: gledajući ga kao klinac, shvatio sam da i Beograd ima svetleće reklame.

Fotografija iz pomenutog, vrlo 'beogradičnog' filma:
Gde je snimana ova scena? Dom omladine ili Politika?
 
Dom omladine. Koliko se sećam, tu je smeštena novinska redakcija. Čak je i fotografija enterijera u drvetu odlična, ostaće nam i svedočanstvo o uređenju prostorija od pre 50+ godina.
 
El centrala garda - nekada.jpg


Ako se malko odmaknemo od reprezentativnog Doma garde i prošetamo dalje gardijskim kompleksom dolazimo da meni najomiljenije zgrade, koja je primarno imala funkciju električne centrale koja je odigrala važnu ulogu u funkcionisanju kompleksa, kao i u izgradnji Belog dvora.

Blagoje Jovičić je bio prvi i jedini direktor centrale, sve do 1941. godine, kad je morao da je preda nemačkim vlastima, koje su svu demontiranu opremu odneli vozom sa topčiderske stanice u nepoznatom pravcu. Sem što je bio inženjer, bio je i strastveni foto amater i osnivač foto sekcije u vojsci. Zahvaljujući njemu imamo dovoljno predratnih fotografija na osnovu kojih možemo da stvorimo sliku kako je Topčider izgledao pre skoro jednog veka.
Takođe njemu dugujemo i prizore iz samog gardijskog kompleksa i sliku bajkovite zgrada električne centrale koja je pre rata izgledala kao na prvoj slici.

Na sledećim slikama je sadašnje stanje mistične lepotice, koja dostojanstveno propada, zaboravljena od svih…
Fb
 
Kaže istoričarka Dubravka Stojanović da je Beograd početkom osamdesetih bio mračan, nije bilo struje po 8 sati, ljudi živeli sa gasnim lampama itd..Za vreme mera stabilizacije Milke Planinc..Znao sam da nije bilo kafe, banana i praška..uvozne robe generalno, ali da je bilo toliko teško stanje i sa snabdevanjem strujom, vala nisam..
 
Kaže istoričarka Dubravka Stojanović da je Beograd početkom osamdesetih bio mračan, nije bilo struje po 8 sati, ljudi živeli sa gasnim lampama itd..Za vreme mera stabilizacije Milke Planinc..Znao sam da nije bilo kafe, banana i praška..uvozne robe generalno, ali da je bilo toliko teško stanje i sa snabdevanjem strujom, vala nisam..
Ponekad nije bilo struje i vozilo se na par-nepar.
 
Nije tacno da struje nije bilo po osam sati.
Najvise sto se secam 4 sata.
 
I bila je samo jedna vrsta vocnog jogurta. Ili je to samo u Zagrebu?
 
Vrh