Šta je novo?

Cene nekretnina

Kada se pogleda tabela koju sam okacio vidi se da je gotovo celokupan taj skok od 160k generisan u dve godine u Nemackoj. Kada se takva anomalija pojavi u datasetu objektivan analiticar ce je istraziti a ne skrivati se iza ukupnog broja. Nemacka toliko dugorocnih boravisnih nije izdala Srbima od 2012 ukupno. Znaci nesto ne stima.

Ja sam tabelu iz koje sam izvukao zakljucke postavio, ti i dalje citiras izvestaje bez linkova. Nemoj mi pricati o mucenju vode dok skrivas izvore.
Poput naglog skoka cena nekretnina u dve godine.
 
Turisti pokidali
Turisti + Dijaspora ce gurati trend 2023-2026. pa inflacija na trecem mestu.
i nesto vrlo malo realan rast zarada.

Naravno ja sta god da okacim mrzovoljna osoba ce pisati negativno o meni u svakom slucaju.
 
Kesh i dalje ostaje u kesh-u.

Stednja u Srbiji i dalje raste.

Kraj septembra 2022

14,3 mlrd eur
88,2 mlrd rsd

Kraj juna 2022

13,2 mlrd eur
86,6 mlrd rsd

(Izvor: NBS)

Ovo je u potpunoj kontradiktornosti sa izjavama da cene nekretnina rastu jer Srbi masovno pretvaraju kesh zbog inflacije u nekretnine ili jer su im nekretnine jedina opcija za investiranje ili da kupuju nekretnine za izdavanje Rusima.
Edit: Dinarska stednja Jun 2022., pisalo pogresno 86,6 mlrd rsd, a treba 85,9 mlrd rsd
 
Kada se pogleda tabela koju sam okacio vidi se da je gotovo celokupan taj skok od 160k generisan u dve godine u Nemackoj. Kada se takva anomalija pojavi u datasetu objektivan analiticar ce je istraziti a ne skrivati se iza ukupnog broja. Nemacka toliko dugorocnih boravisnih nije izdala Srbima od 2012 ukupno. Znaci nesto ne stima.

Ja sam tabelu iz koje sam izvukao zakljucke postavio, ti i dalje citiras izvestaje bez linkova. Nemoj mi pricati o mucenju vode dok skrivas izvore.

Sve transparentno i proverljivo ko hoce da cita.

Eurostat jasno obelezava podatake koji su pouzdani, nepouzdani, promena metodologije, projekcija, itd.
Isto sve transparentno.

Porast 161k 2016-2021 pouzdano.
 
Covece gde ode do Gruzije, onda mu i Turska dodje u Evropi. Tacno je da smo 4ti, jer Ukrajina i Belorusija nisu za poredjenje s obzirom da je Belorusija kao i Rusija, a u Ukrajini je trenutno rat, a ovo ostalo nije ni u Evropi. A svakako nikada ovim tempom rasta necemo prestici ni jednu drzavu. A ovi jasu vec deceniju. Posle Vucica sledi potop. Ne zbog tih drugih vec ce i on da ode zbog toga.

Izvini, a gde nalazis podatke o ukupnoj stednji?

Npr. ovde.
I statistika NBS.



 
Evo ja cu biti dezurna mrzovoljna osoba, ali necu nista negativno o tebi, nego cu samo reci da poredjenje sa proslom godinom niie merodavno jer je bilo mnogo ogranicenja zbog kovida. Treba porediti broj turista sa npr 2019. da bi se stekao realaniji utisak o povecanju broja istih.

Dijaspora ce svakako nastaviti da ulaze, posebno generacija koja je pred penzijom. Sto se tice ljudi koji su u “punoj radnoj snazi” ne ocekujem neko veliko ulaganje i povratak kao sto tvrdis. Jeste licno iskustvo, ali od 20ak porodica koje znam da zive u zapadnoj Evropi, nijedna ne razmislja o povratku (Neki non stop pricaju kako im ovde ne valja, ali nikako da se vrate u Srbiju, a sad upisuju i decu ovde u skole. To su oni koji stalno kukaju i koji su mrzovoljni, ali nekim cudom ipak odluciju da ostanu na trulom Zapadu).
Turisti pokidali
Turisti + Dijaspora ce gurati trend 2023-2026. pa inflacija na trecem mestu.
i nesto vrlo malo realan rast zarada.

Naravno ja sta god da okacim mrzovoljna osoba ce pisati negativno o meni u svakom slucaju.
 
Ne znam da li je tako lako tumačiti te brojke. Ukupno 14 milijardi evra kad se doda dinarska stednja na deviznu, a sve ovo uključuje i depozite koji nisu na štednji izađu na oko 2000-3000e po čoveku, u proseku. Ok, dosta ljudi krpi kraj sa krajem, ali dosta ljudi ima nekoliko hiljada evra usteđevinu za šta god odvajali taj novac. Kad realno pogledaš, nije neki ogroman novac i to što će od malog broja ljudi pola milijarde da ode u nekretnine za par meseci i nije neke velika stavka da promeni ovu brojku i mnogo je veći broj onih što štekaju za prvu ili sledeću nekretninu, pa se depoziti povećavaju. Na prvi pogled ima smisla tvoje tumačenje, ali ne bih rekao da možemo tako da gledamo na to.

1. Hipoteza (koju promovisu u medijima i neki ovde) da sve propada i da se panicno bezi iz kesh-a u nekretnine i druge materij. asset-e ili da je navala u investicije podrazumevala bi da stednja drasticno pada bez obzira na visine i namene depozita.
To nije slucaj, cak suprotno.

2. RGZ objavio da je u Q3 2022. ukupan promet nekretnina bio 1,7 mlrd eur.

Dodaj prethodne periode u kojima je a) stednja takodje rasla, a b) zvanicno objavljeni promet se kretao u slicnim granicama (npr. Q2 2022., 2 mlrd. eur, itd).

To nije mala cifra i morala bi da se vidi neka promena na teret stednje.

+ Zakljucak koji se nazire iz ovih brojeva je da nema tog nekog hype-a o kome se prica, vec da je u sustini veci deo propaganda...

- - -
Na suprotnoj strani postoji samo necija izjava da Srbi beze od inflacije u nekretnine, investiraju tu jer nemaju drugde, i kupuju da bi iznajmljivali Rusima.
 
Sve transparentno i proverljivo ko hoce da cita.

Eurostat jasno obelezava podatake koji su pouzdani, nepouzdani, promena metodologije, projekcija, itd.
Isto sve transparentno.

Porast 161k 2016-2021 pouzdano.
Sakrivanje izvora, ponavljanje zakljucka na koji je bacena validna i dokumentovana sumnja i istorija manipulisanja statistikom me navodi na zakljucak da je i ovo daleko od pouzdanog podatka.
 
@Tin podeli linkove sa nama. Samo copy paste ceo URL da pročitamo da se edukujemo.

@Tin imam jedno pitanje za tebe vezano za štednju i kupovinu nekretnine.
Ja potpišem ugovor o kupoprodaji na svoje ime ali sam u dijaspori. Izvršim plaćanje stana na devizni namenski račun prodavca direktno iz US banke i kažem im uplatite u eurima (vizin kurs koriste) kako se ja uklapam u tu tvoju statistiku? Tu sam zbunjen.
 
Nece biti slicno kao 90-ih. Tada su postojale banke, Jezda, Dafina, stara devizne stednja, pokrali novac ljudi kao drzavni projekat, bile sankciije, zatvorene granice, sverc, ratni profiteri...
Na selu se lepo zivelo, majstori lepo ziveli, sverceri lepo ziveli... oni koji su samo primali plate i penzije bili u jendeku.

A sada kada plate, penzije padnu, kada krenu otkazi i glad, bice 2 opcije, ili ici u Evropu koja jedva ceka jeftinu radnu snagu, ili ko moze - vratiti se na selo radi golog prezivljavanja i proizvodnje hrane.

A i bez obzira na otkaze, ova poskupljenja od oko 30% mogu da se nastave i da tokom sledece godine opet bude 30% i onda ce ljudi polako, ne naglo kao 90-ih nalaziti izlaz.
Naravno to sve zavisi pre svega od ECB i politike.
Evo posmatrajmo sta ce se desiti za Madjarskom.

Tako da nece biti ni gore ni bolje nego 90-ih, vec skroz drugacije. Ne vidim kako mi mozemo zaobici krizu koja pogadja Evropu kada mi uvozimo uglavnom njihove proizvode, a ne iz Turske ili Rusije...
 
Nece biti slicno kao 90-ih. Tada su postojale banke, Jezda, Dafina, stara devizne stednja, pokrali novac ljudi kao drzavni projekat, bile sankciije, zatvorene granice, sverc, ratni profiteri...
Na selu se lepo zivelo, majstori lepo ziveli, sverceri lepo ziveli... oni koji su samo primali plate i penzije bili u jendeku.
Selima su prvo isključivali struju, kad je sistem preopterećen. Infrastruktura bila gora nego sada. Mobilni signal zadnji dobili i najlošiji bio što si dalje od većih gradova. Trudili se i tada mnogi da pobegnu u grad,

Šverceri su uglavnom bili ljudi koji su imali bedne plate pa su morali od nečeg da žive,

Majstori radili za smešnu lovu u odnosu na sada, a mnogi su bili moleri i drugo, koji nisu mogli da žive od radničkih plata.

Bedno se živelo, kako se god okrene. Ali razumem sada kako neko misli da je sada najgore ikada, kada ne zna kako se bedno živelo devedesetih.
 
+ Zakljucak koji se nazire iz ovih brojeva je da nema tog nekog hype-a o kome se prica, vec da je u sustini veci deo propaganda...
Ne znam da l ije propaganda, ali definitivno ima nekog kretanja (dal + ili - je*** li ga ). Novinarski PR tekstovi definitivno ne piju vodu vise.
Moj neki utisak da idemo ka "stabilizaciji" trzista, jer se ne prodaju vise stanovi, u projektima, brzinom svetlosti. Pre godinu dana i u prvoj polovini ove godine, bukvalno svaki novi projekat se razgrabi u prvi mesec od pocetka prodaje. Agenti za nekretnine nisu hteli ni da se cimaju oko mene, kada sam trazio neka razjasnjenja, bukvalno sam ja morao da zovem da se raspitujem o novostima na moja pitanja.

U zadnjih 2-3 meseca, meni se telefon usijao od poziva agenata. Sada oni mene zovu i nude neke nekretnine, za koje sam mislio da su odavno prodati. Cini mi se, mozda mi se samo cini, da se polako stabilizuje trziste, ne znam koji su faktori. Ili je doslo do zasicenja ili su ljudi malo pustili gas kada su videli da nije bas sve kataklizmicno sa ovom krizom, kao sto je gurano po medijima.

Videcemo, ja se stvarno nadam samo stabiliziaciji, za pocetak. Nije mi svejedno da moram da trcim i rezervisem i ulazim u investiciju za stan u zgradama gde nije ni asov poboden. Bar da dodje do neke normalne situacije da imas slobodnih stanova kada je zgrada bar zavrsena grubim radovima, da znas sta kupujes.
To ce uticati i na sam kvalitet gotovih projekata na kraju krajeva, jer ovako dobijamo frankestajne na kraju
 
1. Hipoteza (koju promovisu u medijima i neki ovde) da sve propada i da se panicno bezi iz kesh-a u nekretnine i druge materij. asset-e ili da je navala u investicije podrazumevala bi da stednja drasticno pada bez obzira na visine i namene depozita.
To nije slucaj, cak suprotno.

2. RGZ objavio da je u Q3 2022. ukupan promet nekretnina bio 1,7 mlrd eur.

Dodaj prethodne periode u kojima je a) stednja takodje rasla, a b) zvanicno objavljeni promet se kretao u slicnim granicama (npr. Q2 2022., 2 mlrd. eur, itd).

To nije mala cifra i morala bi da se vidi neka promena na teret stednje.

+ Zakljucak koji se nazire iz ovih brojeva je da nema tog nekog hype-a o kome se prica, vec da je u sustini veci deo propaganda...

- - -
Na suprotnoj strani postoji samo necija izjava da Srbi beze od inflacije u nekretnine, investiraju tu jer nemaju drugde, i kupuju da bi iznajmljivali Rusima.
Ali keš ne pada sa neba, nego se vremenom akumulira na računu i onda kada imaš dovoljno keša i kada se otvori se odgovarajuća prilika, pristupaš akviziciji asseta. Za sve to vreme, kontinuirano štediš novac na računu. To što neko ima keš ne znači da "panično ne beži u nekretnine" već čeka odgovarajući trenutak da konvertuje.
 
Ali keš ne pada sa neba, nego se vremenom akumulira na računu i onda kada imaš dovoljno keša i kada se otvori se odgovarajuća prilika, pristupaš akviziciji asseta. Za sve to vreme, kontinuirano štediš novac na računu. To što neko ima keš ne znači da "panično ne beži u nekretnine" već čeka odgovarajući trenutak da konvertuje.
To bi se onda videlo po broju računa sa 50-100-200-300k na njima. Ali ne vidi se... Na prosečnoj deviznoj partiji nema ni za punta, a ne za stan
 
Ništa ne može da se poredi sa devedesetim godinama. To je bio sveopšti raspad koji retko ko na Zapadu doživi, ali eto mi smo ipak uspeli. 💪

Ukrajinci sada doživljavaju nešto slično. Ali mislim da su male šanse za tako nešto ovde.
 
Turisti pokidali
Turisti + Dijaspora ce gurati trend 2023-2026. pa inflacija na trecem mestu.
i nesto vrlo malo realan rast zarada.

Naravno ja sta god da okacim mrzovoljna osoba ce pisati negativno o meni u svakom slucaju.

Ovo je originalni članak gde se pominju najzaslužniji za povećanje turizma, banje i planinski centri...od kojih zna se prvi među prvima Z...Zl...Zla...Zlat...ma šta je ovo ne da mi se da mu izgovorim ime do kraja :cool: A ti g.Vradoviću malo proguglaj i srpske medije a ne ove špijunske što hoće sve da nas sabiju samo u Beograd :cool:
 
Ne znam da l ije propaganda, ali definitivno ima nekog kretanja (dal + ili - je*** li ga ). Novinarski PR tekstovi definitivno ne piju vodu vise.
Moj neki utisak da idemo ka "stabilizaciji" trzista, jer se ne prodaju vise stanovi, u projektima, brzinom svetlosti. Pre godinu dana i u prvoj polovini ove godine, bukvalno svaki novi projekat se razgrabi u prvi mesec od pocetka prodaje. Agenti za nekretnine nisu hteli ni da se cimaju oko mene, kada sam trazio neka razjasnjenja, bukvalno sam ja morao da zovem da se raspitujem o novostima na moja pitanja.

U zadnjih 2-3 meseca, meni se telefon usijao od poziva agenata. Sada oni mene zovu i nude neke nekretnine, za koje sam mislio da su odavno prodati. Cini mi se, mozda mi se samo cini, da se polako stabilizuje trziste, ne znam koji su faktori. Ili je doslo do zasicenja ili su ljudi malo pustili gas kada su videli da nije bas sve kataklizmicno sa ovom krizom, kao sto je gurano po medijima.

Videcemo, ja se stvarno nadam samo stabiliziaciji, za pocetak. Nije mi svejedno da moram da trcim i rezervisem i ulazim u investiciju za stan u zgradama gde nije ni asov poboden. Bar da dodje do neke normalne situacije da imas slobodnih stanova kada je zgrada bar zavrsena grubim radovima, da znas sta kupujes.
To ce uticati i na sam kvalitet gotovih projekata na kraju krajeva, jer ovako dobijamo frankestajne na kraju
Desava se to da se udara u plafon, ponestaje para, a kada krene na dole onda nastaje slicno ludilo kao dok cene rastu, samo sto je nizbrdo. Vec pocelo na zapadu, stici ce i do nas, samo malo strpljenja i spremite kokice.
 
To bi se onda videlo po broju računa sa 50-100-200-300k na njima. Ali ne vidi se... Na prosečnoj deviznoj partiji nema ni za punta, a ne za stan
Znači zaključak originalnog postera da se ljudi okreću štednji u banci umesto da investiraju u nekretnine je bazirana na kumulativnom zbiru svih pojedinačnih partija od kojih na većini nema sredstava za valjan bicikl, a ne stan, kuća ili njivu?
 
Ovo je originalni članak gde se pominju najzaslužniji za povećanje turizma, banje i planinski centri...od kojih zna se prvi među prvima Z...Zl...Zla...Zlat...ma šta je ovo ne da mi se da mu izgovorim ime do kraja :cool: A ti g.Vradoviću malo proguglaj i srpske medije a ne ove špijunske što hoće sve da nas sabiju samo u Beograd :cool:
Naravno kad je najjeftinija destinacija u Srbiji, mislim na cenu smestaja.
 
https://www.ekapija.com/news/3400730/geox-iz-vranja-uneo-pometnju-u-srpsku-ekonomiju-da-li-ce-drzava

https://www.ekapija.com/news/376426...-950-radnika-fiata-isplata-otpremnina-22-jula

https://www.ekapija.com/news/3627924/kompanija-lear-u-novom-sadu-obustavila-rad-zbog-rata-u-ukrajini



cisto da malo probistrimo ruzicaste naocare, ovo za mog druga vradovica koji voli linkove...
recesija na pragu dosta zemalja, po obicaju kod nas nada i przenje da smo posebni i drugaciji...
Prolsa krize kad se normalan svet oporavio za 2 godine, nama je trebalo 5 do 6 godina, ali je kriza stigla 6 meseci kasnije...
 
https://www.ekapija.com/news/3400730/geox-iz-vranja-uneo-pometnju-u-srpsku-ekonomiju-da-li-ce-drzava

https://www.ekapija.com/news/376426...-950-radnika-fiata-isplata-otpremnina-22-jula

https://www.ekapija.com/news/3627924/kompanija-lear-u-novom-sadu-obustavila-rad-zbog-rata-u-ukrajini



cisto da malo probistrimo ruzicaste naocare, ovo za mog druga vradovica koji voli linkove...
recesija na pragu dosta zemalja, po obicaju kod nas nada i przenje da smo posebni i drugaciji...
Prolsa krize kad se normalan svet oporavio za 2 godine, nama je trebalo 5 do 6 godina, ali je kriza stigla 6 meseci kasnije...
Pa ovo bas i nisu nesto sveze vesti. Ako je krenula opsta propast valjda ima nesto novije.
 
Vrh