Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovo se već dugo najavljuje, ali sam vrlo skeptičan zbog sporosti RGZ-a.
Ja sam pre oko mesec dana ozakonio pomoćni objekat i problem je katastar, a ne sama legalizacija. U mom slučaju su pogresno ucrtali gabarite objekta iako su originalno bili dobri, ali sad rešavaju žalbe tek iz 2019 godine. Ja nisam želeo da čekam 3 godine, pa sam morao uraditi geodetski elaborat zbog njihove greške. U opštini nije bilo problema, mada im treba dosađivati da bi počeli da rade svoj posao.
Pošto sam dobio rešenje o ozakonjenju sada opet čekam na katastar. Zakonski rok za uknjižbu od 5 dana je davno prošao, samo se nadam da nece biti godine. I onda pročitam kako njihov direktor kenja nešto oko brzine legalizacije...
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Tin
Kaća Lazarević vas je lepo zamolila; bolje kupite stan nego da iznajmljujete, a vi joj se niste ni zahvalili na brizi. Eto odgovora od koga potiču vesti o nenormalnim cenama iznajmljivanja, i da hitno kupite stan. A kada cene tresnu izaći će i reći; eto desilo se nešto neverovatno niko od nas to nije očekivao, da će cene kao što je Sava Sava govorio otići u bescenje.
 
Ja bih licno voleo da se desi neki pad cena nekretnina jer razmisljam da kupim jos neki stan, ali od toga verovatno nema nista.
Razloga za dalji porast ili u najboljem slucaju stagnaciju cena je puno, a nijedan za pad cena.
Velika je razlika izmedju 2008-2009 i danas, tada je kolaps cena nekretnina usledio zbog propasti Leehman Brothers tj. davanja kredita sakom i kapom. Novca u BG i Srbiji nije bilo bas puno, tek smo se oporavili od bombardovanja, dosta dugova otpisano, ali je dosla SEKA, itd. itd.
Danas finansijski stojimo daleko bolje, gomila ljudi u BG se obogatila na ovaj ili onaj nacin i jednostavno receno jako veliki broj ljudi u BG je pun para. Ne svi, naravno, ali ima se para 5 puta vise nego 2009-2010. Plus mi iz dijaspore koji ne mozemo da kupimo nekretninu tamo gde radimo iz raznih razloga. To je osnovna razlika u odnosu na period od pre 12-13 godina. Ljudi kupuju svoj drugi, treci ili peti stan, stanovi su postali asset kao zlatne poluge npr. Zato porast kamata nema neki bitan uticaj, stanovi se uglavnom kupuju za kes. Ko ima kredit - dobar deo njih moze kao od sale da izdrzi i duplo vecu ratu - bar oni koje ja znam u BG su uzimali kredit cisto da ne zarobe kes na duzi rok, a kamate bile dzabe.
Takodje ovaj masovni dolazak Rusa stvara sentiment da izdavanje stanova postaje lukrativan biznis i obara ROI, sto dovodi do porasta investicione traznje stanova jer se mogu izdati Rusima za gomilu novca. Npr. osoba A ima buzdet od 300k i ne interesuje ga trenutna cena kvadrata - dokle god moze da kupi bar 1 stan i da ga izdaje Rusima narednih 10 godina i povrati novac. To sto ljudi koji rade za platu vise nece moci da kupe stan u BG je drugi problem - ali oni i nisu potrencijalni kupci pa samim tim nemaju nikakav uticaj na trziste. Ista je situacija u svakom glavnom gradu u Evropi.
Mada meni nije jasno zasto toliko Rusa dolazi u Beograd kad, npr. bez vize mogu kod nas u Baku. Jeftiniji zivot, ne treba im viza do 90 dana, lepsa klima, manje zagadjenje, svi pricaju Ruski, nisu neprijateljski raspolozeni prema njima, 5 letova dnevno za Istanbul a odatle u ceo svet. Ocigledno znaju nesto sto mi ne znamo.
 
Razloga za dalji porast ili u najboljem slucaju stagnaciju cena je puno, a nijedan za pad cena.
350.png
 
Mada meni nije jasno zasto toliko Rusa dolazi u Beograd kad, npr. bez vize mogu kod nas u Baku. Jeftiniji zivot, ne treba im viza do 90 dana, lepsa klima, manje zagadjenje, svi pricaju Ruski, nisu neprijateljski raspolozeni prema njima, 5 letova dnevno za Istanbul a odatle u ceo svet. Ocigledno znaju nesto sto mi ne znamo.
Jel si siguran da ne idu tamo, pošto su Tbilisi prepunili, iako su ratovali sa Gruzijom 2008. i otkinuli joj deo teritorije.
 
To sto ljudi koji rade za platu vise nece moci da kupe stan u BG je drugi problem - ali oni i nisu potrencijalni kupci pa samim tim nemaju nikakav uticaj na trziste
Wtf?! Sta covek napisa ne trepnu.
A za sta ti radis prijatelju? Za udeo u firmii, ne za platu?! Ili koji litar nafte. A ko su potencijalni kupci?! Kriminalci i lopovi. Ili mozda vlastodrsci, posto oni slozicemo se ne rade za platu. I svi oni odredjuju kretanja na trzistu, a ne oni koji rade za platu. I jos je tako u svakom glavnom gradu u evropi. Ma nemoj. U madridu cenu diktiraju fudbaleri, atini kosarkasi....
Koje nebuloze se ovde mogu procitati.
p.s. ROI- Return on investment. Dolazak rusa ga svakako ne obara, vec podize. Treba malo i znati o stvarima kojima se pise.
p.s.s. A sto se kolicine novca u BG tice. Ima ga vise. Ali dobro pitanje odakle potice. Javni dug od 2008 do danaa skocio sa 8 na 32 mlrd USD. A nas u tom periodu barem za milion manje. A servisiranje tog duga danas minimum 7% godisnje. Znaci 2 mlrd USD na kamate godisnje. Brzo ce ta likvidnost da ispari.
 
Ja bih licno voleo da se desi neki pad cena nekretnina jer razmisljam da kupim jos neki stan, ali od toga verovatno nema nista.
Razloga za dalji porast ili u najboljem slucaju stagnaciju cena je puno, a nijedan za pad cena.
Velika je razlika izmedju 2008-2009 i danas, tada je kolaps cena nekretnina usledio zbog propasti Leehman Brothers tj. davanja kredita sakom i kapom. Novca u BG i Srbiji nije bilo bas puno, tek smo se oporavili od bombardovanja, dosta dugova otpisano, ali je dosla SEKA, itd. itd.
Danas finansijski stojimo daleko bolje, gomila ljudi u BG se obogatila na ovaj ili onaj nacin i jednostavno receno jako veliki broj ljudi u BG je pun para. Ne svi, naravno, ali ima se para 5 puta vise nego 2009-2010. Plus mi iz dijaspore koji ne mozemo da kupimo nekretninu tamo gde radimo iz raznih razloga. To je osnovna razlika u odnosu na period od pre 12-13 godina. Ljudi kupuju svoj drugi, treci ili peti stan, stanovi su postali asset kao zlatne poluge npr. Zato porast kamata nema neki bitan uticaj, stanovi se uglavnom kupuju za kes. Ko ima kredit - dobar deo njih moze kao od sale da izdrzi i duplo vecu ratu - bar oni koje ja znam u BG su uzimali kredit cisto da ne zarobe kes na duzi rok, a kamate bile dzabe.
Takodje ovaj masovni dolazak Rusa stvara sentiment da izdavanje stanova postaje lukrativan biznis i obara ROI, sto dovodi do porasta investicione traznje stanova jer se mogu izdati Rusima za gomilu novca. Npr. osoba A ima buzdet od 300k i ne interesuje ga trenutna cena kvadrata - dokle god moze da kupi bar 1 stan i da ga izdaje Rusima narednih 10 godina i povrati novac. To sto ljudi koji rade za platu vise nece moci da kupe stan u BG je drugi problem - ali oni i nisu potrencijalni kupci pa samim tim nemaju nikakav uticaj na trziste. Ista je situacija u svakom glavnom gradu u Evropi.
Mada meni nije jasno zasto toliko Rusa dolazi u Beograd kad, npr. bez vize mogu kod nas u Baku. Jeftiniji zivot, ne treba im viza do 90 dana, lepsa klima, manje zagadjenje, svi pricaju Ruski, nisu neprijateljski raspolozeni prema njima, 5 letova dnevno za Istanbul a odatle u ceo svet. Ocigledno znaju nesto sto mi ne znamo.

"Para se ima" u Srbiji pet puta vise nego 2009-2010. isto kao sto je i porez u Italiji 70% (ili koliko vec bese). BDP Srbije je od 2008. do danas porastao realno 30% a nominalno u evrima 45%.

2009. do pada cena nekretnina nije doveo difolt Lehman Brothersa, nego to sto su cene bile prenaduvane i padale su jos od 2006. Zapravo, pad cena nekretnina je doveo do difolta Lehman Brothersa. Tada su cene u Americi bile prenaduvane zbog manicnog kreditiranja, sada su prenaduvane zbog manicnog stampanja novca, jeftinog kreditiranja i manicne kupovine za kes. U oba slucaja pokretac je bila upravo fiksacija kao tvoja da cene mogu samo rasti.

Da su cene danas kao i tada prenaduvane vidi se iz proste proporcije cena u odnosu na dohodak i skorasnjih stopa rasta u odnosu na stope rasta dohotka. Pitanje je jedino - da li ce cene nominalno pasti (ukoliko centralne banke uspeju da zaustave inflaciju) ili ce dohodak nominalno porasti (ukoliko se inflacija nastavi), ali se odnos mora vratiti u ravnotezu.

A fantazije kako su stanovi zlatne poluge, kako je Srbija puna milionera sa pet stanova, kako svuda stanove kupuju samo programeri i gastarbajteri, kako je sve to sasvim normalno - samo pokazuju razmeru trenutne perverzije. Jedino je fascinantno sto su medju kupcima koji su zaradili 100, 200 ili vise hiljada evra i ljudi koji maltene ne znaju deljenje.
 
Wtf?! Sta covek napisa ne trepnu.
A za sta ti radis prijatelju? Za udeo u firmii, ne za platu?! Ili koji litar nafte. A ko su potencijalni kupci?! Kriminalci i lopovi. Ili mozda vlastodrsci, posto oni slozicemo se ne rade za platu. I svi oni odredjuju kretanja na trzistu, a ne oni koji rade za platu. I jos je tako u svakom glavnom gradu u evropi. Ma nemoj. U madridu cenu diktiraju fudbaleri, atini kosarkasi....
Koje nebuloze se ovde mogu procitati.
p.s. ROI- Return on investment. Dolazak rusa ga svakako ne obara, vec podize. Treba malo i znati o stvarima kojima se pise.
p.s.s. A sto se kolicine novca u BG tice. Ima ga vise. Ali dobro pitanje odakle potice. Javni dug od 2008 do danaa skocio sa 8 na 32 mlrd USD. A nas u tom periodu barem za milion manje. A servisiranje tog duga danas minimum 7% godisnje. Znaci 2 mlrd USD na kamate godisnje. Brzo ce ta likvidnost da ispari.
Pa ljudi koji rade za platu su kreditni kupci, nisu kes svakako.
Nadam se da si cuo da u ovoj drzavi ima i privatnih biznisa koji ne postoje da bi mesecno pravili 400e. Sada ti ih mozes nazvati i lopovima.
 
Pa ljudi koji rade za platu su kreditni kupci, nisu kes svakako.
Nadam se da si cuo da u ovoj drzavi ima i privatnih biznisa koji ne postoje da bi mesecno pravili 400e. Sada ti ih mozes nazvati i lopovima.
Ma nemoj. Postoje privatni biznisi?! Nisam imao pojma. Sigurno ti uspesni i veliki biznismeni svoje pare ulazu u nase nekretnine. Ne daj boze da izvlace preko egzoticnih destinacija na sigurnije mesto. Tipa svajcarsku, dubai, avione, jahte... Ma jok, oni sve sto ustede ulazu u Blok 65, 64... Doduse moraju ipak da uzmu neki stancic u BW, inace ne bi bili toliko uspesni. Svi ti privatni biznismeni koji su legalan nacin zaradili pare bolje znaju od nas kakvo je stanje naseg trzista, kakve su mu perspektive i sigurno nece kupiti neki stan kako bi ga iznajmnjivali ruskoj tiktokerki za 1000 evra.
 
Jedino je fascinantno sto su medju kupcima koji su zaradili 100, 200 ili vise hiljada evra i ljudi koji maltene ne znaju deljenje.
Dognam prodam 😁

BDP Srbije je od 2008. do danas porastao realno 30% a nominalno u evrima 45%.-

Ovo je poražavajuće. Nismo bili u stanju da za 14 godina dupliramo makar isti i da imamo i bednih 2-3% realnog rasta po godini. Tuga. Uz sve moguce subvencije i kredite sa najbednijim platama u Evropi. Sta nam to govori? Bilo koji profit koji ostvare strane firme se izvlaci iz zemlje i ne ulaze dodatno osim inicijalnog ulaganja.
 
Poslednja izmena:
Ruku na srce sve do 2015. imali smo SEKU pa sprovodili 'bolne reforme' i BDP je zapravo padao do tad. Od 2015. se skoro duplirao. Sve sa cenama stanova.
 
To nije opravdanje. Imamo bednu i malu privredu gde lako moze da se nadje prostor za 2-3% godisnje. Problem je fiskalna politika i burazerska ekonomija. U prevodu, status quo da se ne narusi necija sfera uticaja po cenu drustvenog razvoja.
 
Danas finansijski stojimo daleko bolje, gomila ljudi u BG se obogatila na ovaj ili onaj nacin i jednostavno receno jako veliki broj ljudi u BG je pun para.

koliko finansijski dobro stojimo idemo i kukamo za kredite da krpimo rupe u budgetu za 2023....1bil UA, 2,5b MMF, 400m SB i jos se trazi...treba da vratimo 4-5 milijardi sledece godine a krenuli smo u gradnju 7-8 autoputeva koje treba finansirati...
metro vise niko ne spominje...
a da su se neki obogatili i to je istina, mada kod tih para, brzo doslo-brzo otislo...

videcemo kuda smo krenuli...
 
Ma nemoj. Postoje privatni biznisi?! Nisam imao pojma. Sigurno ti uspesni i veliki biznismeni svoje pare ulazu u nase nekretnine. Ne daj boze da izvlace preko egzoticnih destinacija na sigurnije mesto. Tipa svajcarsku, dubai, avione, jahte... Ma jok, oni sve sto ustede ulazu u Blok 65, 64... Doduse moraju ipak da uzmu neki stancic u BW, inace ne bi bili toliko uspesni. Svi ti privatni biznismeni koji su legalan nacin zaradili pare bolje znaju od nas kakvo je stanje naseg trzista, kakve su mu perspektive i sigurno nece kupiti neki stan kako bi ga iznajmnjivali ruskoj tiktokerki za 1000 evra.
Klasicno povrsno srpsko shvatanje poretka i prezir prema establismentu. Sve zna sta se kako radi, ali ne daju mu da i on uspe.

Tako je, svi izvlacimo novac u poreske rajeve.
Pa ti da bi poceo pricu oko tih rajeva treba da imas bar milion evra, ko ce za 100-200k evra da se petlja sa tim. 100k nije nikakvo bogastvo.

Haha, avioni i hahte za 200k evra, to izgleda tako zamisljaju deca u osnovnoj kada ih pitas sta kupuju bogati.
Ti ocigledno ne shvatas da bogati nisu samo ovi koji se provlace po medijima i pri tom su sumnjivi, postoji hiljade uspesnih ljudi za koje nikada nisi cuo.
 
Poslednja izmena:
To nije opravdanje. Imamo bednu i malu privredu gde lako moze da se nadje prostor za 2-3% godisnje. Problem je fiskalna politika i burazerska ekonomija. U prevodu, status quo da se ne narusi necija sfera uticaja po cenu drustvenog razvoja.
Pa nije bas da se sa svake tacke moze naci prostor za 2-3% godisnje. 2008. je bila kulminacija 8 godina izuzetno visokog rasta, koji je pratila najveca globalna finansijka kriza u poslednjih nekoliko decenija. Pitanje je koliko je i taj rast bio na realnim osnovama, isto tako tek treba da vidimo kad ce se zaustaviti ovaj i da li ce opet doci do tako naglog pada.

Ako gledamo u odnosu na recimo 2000. mi smo BDP gotovo udesetostrucili za 20 godina.
 
Ja bih licno voleo da se desi neki pad cena nekretnina jer razmisljam da kupim jos neki stan, ali od toga verovatno nema nista.
Razloga za dalji porast ili u najboljem slucaju stagnaciju cena je puno, a nijedan za pad cena.
Velika je razlika izmedju 2008-2009 i danas, tada je kolaps cena nekretnina usledio zbog propasti Leehman Brothers tj. davanja kredita sakom i kapom. Novca u BG i Srbiji nije bilo bas puno, tek smo se oporavili od bombardovanja, dosta dugova otpisano, ali je dosla SEKA, itd. itd.
Danas finansijski stojimo daleko bolje, gomila ljudi u BG se obogatila na ovaj ili onaj nacin i jednostavno receno jako veliki broj ljudi u BG je pun para. Ne svi, naravno, ali ima se para 5 puta vise nego 2009-2010. Plus mi iz dijaspore koji ne mozemo da kupimo nekretninu tamo gde radimo iz raznih razloga. To je osnovna razlika u odnosu na period od pre 12-13 godina. Ljudi kupuju svoj drugi, treci ili peti stan, stanovi su postali asset kao zlatne poluge npr. Zato porast kamata nema neki bitan uticaj, stanovi se uglavnom kupuju za kes. Ko ima kredit - dobar deo njih moze kao od sale da izdrzi i duplo vecu ratu - bar oni koje ja znam u BG su uzimali kredit cisto da ne zarobe kes na duzi rok, a kamate bile dzabe.
Takodje ovaj masovni dolazak Rusa stvara sentiment da izdavanje stanova postaje lukrativan biznis i obara ROI, sto dovodi do porasta investicione traznje stanova jer se mogu izdati Rusima za gomilu novca. Npr. osoba A ima buzdet od 300k i ne interesuje ga trenutna cena kvadrata - dokle god moze da kupi bar 1 stan i da ga izdaje Rusima narednih 10 godina i povrati novac. To sto ljudi koji rade za platu vise nece moci da kupe stan u BG je drugi problem - ali oni i nisu potrencijalni kupci pa samim tim nemaju nikakav uticaj na trziste. Ista je situacija u svakom glavnom gradu u Evropi.
Mada meni nije jasno zasto toliko Rusa dolazi u Beograd kad, npr. bez vize mogu kod nas u Baku. Jeftiniji zivot, ne treba im viza do 90 dana, lepsa klima, manje zagadjenje, svi pricaju Ruski, nisu neprijateljski raspolozeni prema njima, 5 letova dnevno za Istanbul a odatle u ceo svet. Ocigledno znaju nesto sto mi ne znamo.

Da se osvrnem na poredjenje perioda 2008 i danas i razloge "za dalji porast ili u najboljem slucaju stagnaciju".

Danas svakako ima novca, da ne ulazimo u poreklo, ali daleko od toga da novca nije bilo 2008 ili da nije bilo efekata koji su gurali cene navise.

Novca je bilo manje, ali je i pocetna pozicija je bila niza - kvadrati kod Arene su inicijlano prodavani radnicima Energoprojkta za 800e, na slobodnom trzistu koju stotinu vise.

Ko se seca i tad su Rusi dolazili (ali ne u BG, nego u CG i kupovali sta stignu na moru), a zatim su ljudi iz CG kupovali stanove na Vracaru.

Bila je prodaja Knjaz Milosa, Pivare ove, Pivare one, svega i svacega..

I ono sto je najvaznije, stambeni krediti su krenuli da se odobravaju otprilike 2005 i to je dalo zamah potraznji i posledicno cenama.
 
Jel bolje da ganjam stan u Indjiji ili Banovcima? .. (vidim da je u proseku i dalje nesto nizi kvadrat u Indjiji)

Banovci - bice neka marina mozda, blizu su sedista raznih kompanija, npr i MTU Pazova, Batajnica je na par km a i Zemun, aerodrom je blizu, autoput na 1km, brzi voz vrlo blizu, mesto sa dosta prometa nekretnina.

Indjija, samo po sebi dosta vece mesto i takodje bogato - Novi Sad je blize ali Bg nesto dalje - opet sve je to tu u krugu od 30/35km - pruga u samom mestu, autoput tu, sve je tu.


Cene su jos podnosljive, ali budite sigurni, ni tu nece da se zadrze takve cene dugo, narocito sada i zbog Rusa
 
Ruku na srce sve do 2015. imali smo SEKU pa sprovodili 'bolne reforme' i BDP je zapravo padao do tad. Od 2015. se skoro duplirao. Sve sa cenama stanova.

Od 2015. do danas BDP je porastao isto koliko i od 2008, realno oko 25%. Izmedju 2008. i 2015. BDP je stagnirao.

Pa nije bas da se sa svake tacke moze naci prostor za 2-3% godisnje. 2008. je bila kulminacija 8 godina izuzetno visokog rasta, koji je pratila najveca globalna finansijka kriza u poslednjih nekoliko decenija. Pitanje je koliko je i taj rast bio na realnim osnovama, isto tako tek treba da vidimo kad ce se zaustaviti ovaj i da li ce opet doci do tako naglog pada.

Ako gledamo u odnosu na recimo 2000. mi smo BDP gotovo udesetostrucili za 20 godina.

Od 2000. do danas BDP je realno udvostrucen.

Ja ne znam gde vi ljudi zivite sa tih pet puta, deset puta vise za 10 ili 20 godina, to se nije desilo cak ni u Kini sa blizu 10% rasta godisnje, ne u Srbiji, sa devet godina rasta po 6%, sest godina stagnacije i sada osam godina rasta po 3%.
 
Od 2015. do danas BDP je porastao isto koliko i od 2008, realno oko 25%. Izmedju 2008. i 2015. BDP je stagnirao.



Od 2000. do danas BDP je realno udvostrucen.

Ja ne znam gde vi ljudi zivite sa tih pet puta, deset puta vise za 10 ili 20 godina, to se nije desilo cak ni u Kini sa blizu 10% rasta godisnje, ne u Srbiji, sa devet godina rasta po 6%, sest godina stagnacije i sada osam godina rasta po 3%.
Gledao sam podatke ovde: https://tradingeconomics.com/serbia/gdp

Ti pretpostavljam mislis na gdp in constant prices: https://tradingeconomics.com/serbia/gdp-constant-prices

I mene malo cudi kako tolika nominalna razlika.
 
Klasicno povrsno srpsko shvatanje poretka i prezir prema establismentu. Sve zna sta se kako radi, ali ne daju mu da i on uspe.

Tako je, svi izvlacimo novac u poreske rajeve.
Pa ti da bi poceo pricu oko tih rajeva treba da imas bar milion evra, ko ce za 100-200k evra da se petlja sa tim. 100k nije nikakvo bogastvo.

Haha, avioni i hahte za 200k evra, to izgleda tako zamisljaju deca u osnovnoj kada ih pitas sta kupuju bogati.
Ti ocigledno ne shvatas da bogati nisu samo ovi koji se provlace po medijima i pri tom su sumnjivi, postoji hiljade uspesnih ljudi za koje nikada nisi cuo.
A sto sebe stavljas u grupu uspesnih domacih preduzetnika. Pa ti to sigurno nisi. Niti ti niti tebi slicni koji se ovde tako predstavljaju. Da jeste naravno da ne bi spavali na ovom forumu.
Takodje nisi ni establishment pa nema potrebe da ga branis.
I na kraju niti kukam da mi neko nesto ne da niti mi brani da uspe. Svoje autoprojekcije ostavi za sebe.
Takodje znam sta moze biti alternativa 3. stana u bg za 200k. Jedan jos lepsi na moru ili kao dodatak neka manja jahta ili camac. I shvati da uspesni ljudi cije postojanje kod nas ne negiram imaju mnogo dalje vidike od dodatnog stana u nekom izvikanom precenjenom kompleksu koji ce ponavljam izdavati ruskim tiktokerima.
 
Vrh