Šta je novo?

ZOO vrt - ' Vrt dobre nade'?

И то је тешка свињарија и срамота. Ту још увек има лешева браниоца Београда 1915.
 
Ako misliš na parcele 1 i 38 pored teniskih terena one se vode kao "gradjevinsko zemljište" u katastru, a ima zabeležbu "svojstva kulturnog dobra".

Pogledajte prilog 154551

U istoriji Beograda nije bilo mnogo generalnih urbanističkih planova pa se brzo mogu pregledati njihove slike. Pogledaj ih pa mi reci u koliko je njih ovaj prostor bio predviđen za gradnju, a u koliko mu je namena bila zeleni pojas? Koji je odnos? To je ono što je relevantno, jer je TO rezultat pažljivog rada i namera mnogih generacija stručnjaka, a ne šta je neko iz ko zna kojih razloga upisao u katastar.

Da budem iskren, meni je ideja da iko u stanju da sasvim ozbiljno predlaže čitav polukružni zid zgrada na samoj obali reke i između Beogradske tvrđave i Dunava, ušća i dela Save, jednostavno neshvatljiva. Imaš li predstavu kako će to izgledati (tvrđava pored K-Distrikta, pored kojih su Novakovi tereni, pored kojih je sportski centar na bivšem travnjaku. Plus parkinzi i automobili za sve to, a u podzemlje ne mogu zbog vode)?
 
Poslednja izmena:
Kada je reč o Zoološkom vrtu, Čučković je rekao da se o preseljenju Zoo vrta razmislja decenijama u nazad i da su razne lokacije bile kandidovane i da je cilj da Beograd i po tome bude lider u regionu. On je rekao da se radi na akcionom planu i da je planirano da uređenje bude na dvostruko većem prostoru, na Adi Ciganliji, podsetivši da je tu ideju već saopštio gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić. „Nama je cilj da narod ima mogućnost da što više uživa u beogradskim atrakcijama“, rekao je Čučković i naveo da Zoološki vrt poseti oko 400.000 ljudi godišnje, a na Adu Ciganliju dođe 200 do 300 hiljada ljudi vikendom.

 

Дечји маратон у суботу у зоо-врту


После три године паузе, у суботу, 15. априла, у Београдском зоолошком врту биће одржан 27. Dexyco дечји маратон, чиме се наставља традиција дуга 30 година, саопштено је из „Београдског маратона”.

Како се наводи, најбољих 178 младих тркача из 13 предшколских установа учествоваће у квалификацијама које су заказане за 11 часова, а велико финале дечјег маратона почеће у 12.30 часова.

Стаза око Слонаре, која је комплетно реновирана претходне године, представљаће прави изазов за мале шампионе који су показали да су најбољи у конкуренцији од 20.000 предшколаца у претквалификацијама за дечји маратон.

Под отвореним небом зоолошког врта, на конференцији за медије директор „Београдског маратона” Дарко Хабуш је рекао да се овај догађај враћа у пуном обиму, уз велику помоћ Града Београда, као суорганизатора, пре свега Секретаријата за дечју заштиту, Секретаријата за спорт и омладину и Секретаријата за заштиту животне средине.

– У суботу креће најава маратонске недеље пред издање 36. Београдског маратона. Очекујемо више од 10.000 учесника. Оно што смо желели јесте то да наш „Карл Луис”, то јест промотери Београдског маратона буду они који ће трчати у Зоолошком врту у суботу. Имаће прилику да држе циљну врпцу, да буду на старту, на циљу и да стекну успомену за цео живот – поручио је Хабуш.

Саша Томашевић, из Секретаријата за дечју заштиту, позвао је грађане да дођу и „виде праву Лигу шампиона”.

– У суботу неће бити ревијална, већ права такмичарска трка – рекао је Томашевић.

Новица Тодосијевић, из Секретаријата за спорт и омладину, навео је да овај секретаријат традиционално подржава како дечји тако и Београдски маратон.

– То је јединствена прилика да Београд покаже своје најлепше лице – истакао је Тодосијевић.
Млади тркачи имаће велики изазов да надмаше рекорд Тадије Марковића који је 2019. стазу дугу 230 метара претрчао за 35 секунди. Медаље су спремне за троје најбржих, а четврта медаља је традиционално намењена за последњег и она има симболични назив „Супер пуж”.

Конференцији су присуствовали и директор Београдског зоолошког врта Србољуб Алексић, као и представници спонзора ове дечје манифестације.

 
70630C81-1772-489D-A294-9BE017EA658C.jpeg
 
Мали је и ово простор за пресељење зоо врта. Мора ипак Ада Хуја.
 
Ja da se pitam ja bih napravio zoo vrt kao safari na ovoj lokaciji, idealna je i ko hoce da vidi zivotinje nek izadje malo iz grada


ima super pogled na grad nema ni objekata blizu puno

Capture.JPG
 
Poslednja izmena:
Izvinite, al ne može tu. Neposredno ispod lokacije koju ste naveli je rimsko vojno utvrđenje - Castrum Octavum.
Dosta je vala uništavanja spomeničkog nasleđa zarad maltretiranja životinja u zarobljeništvu i ljudske hipokrizije da moraju da vide divlju životinju u kavezu....
 
Најбоља локација остаје Ада хуја. Таман ће и метро и БГ воз да буде ту.
 
Izvinite, al ne može tu. Neposredno ispod lokacije koju ste naveli je rimsko vojno utvrđenje - Castrum Octavum.
Dosta je vala uništavanja spomeničkog nasleđa zarad maltretiranja životinja u zarobljeništvu i ljudske hipokrizije da moraju da vide divlju životinju u kavezu....
Rekao si ispod al moze iznad pa nije utvrdjenje na celoj povrsini mani me,ovde se ne misli da budu zivotinje u kavezima safari je nesto drugo

Utvrđenje je bilo pravougaonog oblika dimenzija 180 x 100 metara, u blizini su bile i zgrade za stanovanje, a zapadno od utvrđenja i nekropola.

Znaci ima mesta i za zoo park moze sve u uredjenoj zemlji,a mi to jos nismo.

 
Poslednja izmena:
Можда ипак ту природу ту оставити каква јесте, а да средимо оно ругло после Панчевца, и ту има простора за сафари али и за контролисане услове. Тамо изнад Вишњичке бање је ипак природа, морамо и њу поштовати.
 
Можда ипак ту природу ту оставити каква јесте, а да средимо оно ругло после Панчевца, и ту има простора за сафари али и за контролисане услове. Тамо изнад Вишњичке бање је ипак природа, морамо и њу поштовати.
Tu ce da ide most,drugo i ada huja i ada ciganlija su podvodne,bilo gde u ravnici oko BG da naprave bice zivotinje ugrozene poplavom,nece se priroda unistiti safari park bas oplemenjuje prirodu.
 
Rekao si ispod al moze iznad pa nije utvrdjenje na celoj povrsini mani me,ovde se ne misli da budu zivotinje u kavezima safari je nesto drugo

Utvrđenje je bilo pravougaonog oblika dimenzija 180 x 100 metara, u blizini su bile i zgrade za stanovanje, a zapadno od utvrđenja i nekropola.

Znaci ima mesta i za zoo park moze sve u uredjenoj zemlji,a mi to jos nismo.

Poštovanje za poznavanje problematike Oktavuma! Jedino te zgrade u blizini su hipotetičke.
Topografija prostora iznad je takva da ne verujem da bi odgovarala baš organizaciji safari parka. Strmo je.
I dalje ne razumem zbog čega bi neko dovlačio životinje iz njihovog prirodnog okruženja i prikazivao ih zarad ljudskog kaprica. Stvarno ne razumem. Onoliko prirodnjačkih kanala na televiziji, youtube-u, pa gledajte do mile volje.....
 
Пре моста, пре рукавца, после Панчевца, где су шљункаре БГ пута и циганмала. Ту никада није правило. На брдима има ризика од бујичних вода приликом киша, као и од клизишта.
 
Sve se sredi kad se uloze pare bolje nego u kalamegdanske zidine ono na Palicu je zoo safari pravi park prirode
 
Ada je najbolje mesto, jer ce ljudi hteti da idu tamo.
 
Циганлија је претрпана. А фале садржаји и на истоку. Хуја је релативно близу центру, у близини су Миријево, Палилула преко Дунава и Звездара где има пуно деце.
 
Ada nema prostora za ozbiljan Zoo, Ada Huja je savršena lokacija što se tiče slobodnog prostora i lokacije. Priitom bitno je što je taj prostor trenutno teško ruglo i potrebno ga je srediti a da opet ne dobijemo gomilu zgradurčina. Ada Huja treba da postane rekreativna zona za ce ovaj kraj grada, tako bi leti i Ada bila podnošljivija jer bi manje dolazili ljudi sa drugog kraja grada.

Radi se o ogromnoj površini, evo nije me mrzelo da uporedim ZOO i prostor gde može novi ZOO i spojim u sliku. Ada Huja ima prostora i za ZOO i za veliku rekreativnu zonu, još tu kad pridodaš ceo kej uz reku i deo ka kartingu tu može da se napravi ozbiljna stvar koja će stvarno podići kvalitet življenja za sve u blizini.

Trenutni ZOO
imgonline-com-ua-twotoone-qzrHiBqpFpV.jpg


Prostor od Pančevca do Uradi sam, realno i sve desno gde je fabrika hartije treba isto očistiti, tu čak može i neki ozbiljan objekat kulture, neki muzej, koncertna dvorana, ako smo već i BnV uspeli da sve pogrešno uradimo ne moramo i ovde.
imgonline-com-ua-twotoone-sL0JpR81yRFFQUzE.jpg
 
Ja bih zoološki najradije stavio na samo poluostrvo uz reku i rukavac. Ada Ciganlija je katastrofalno rešenje. Tamo je već sada gužva i buka. Još kada se izgradi most, pa ako nekada dodje i žičara, to će postati nepodnošljivo.
 
Vrh