Dobar tekst Buleavarac,neka ovo bude duza verzija,imaj kracu i sazetiju cisto da mogu i oni sa manjim strpljenjem da znaju o cemu se radi jerbo treba ici na masovnost :kk:
Predlazem ime grupe ne prosirenju zoo vrta.Takodje je moguce i ne prosirenju zoo vrta,da izmestanju. Sam izvagaj da li mislis da treba dati i taj kontra argument koji moze biti dvosekli mac,ili samo da bude protiv prosirenja.U svakom slucaju napravi grupu sto pre,jer kad krenu novogodisnji praznici bice vec kasno jer ce oni da krenu znajuci njih vec u februaru po snegu i ledu da rade tu rabotu,prvo se poslati junose iz zelenila da pripreme teren po starom receptu.
Evo i vesti iz Donjeg Grada,mogla bi se i kontaktirati crkva.Ne verujem da je i njoj u interesu da blizu crkve Ruzice i mesta srednjovekovne mitropolije bude izmet Antilopa i ostalih zivotinja.
Druga faza rekonstrukcije srednjovekovne Mitropolije na Beogradskoj tvrđavi
Buduće „mesto hodočašća“
AUTOR: A. V. MALUŠEV
Arheološki institut SANU predstavio je juče rezultate višedecenijskog istraživanja na prostoru srednjovekovne Mitropolije u Beogradu. Prezentaciju Marka Popovića iz Arheološkog instituta, pratili su član Gradskog veća, Mileta Radojević i patrijarh srpski Irinej.
- Tragajući 1977. za ostacima spaljene Crkve Uspenja shvatili smo da nešto nije u redu jer nikako nismo mogli da nađemo temelje. Uklonili smo naslage sa dunavske padine i shvatili da je reljef u međuvremenu znatno promenjen. Tek pošto smo iz Beča dobili planove ovog dela koji datiraju s kraja 17. veka, shvatili smo da se plato za kojim smo tragali spustio za čitavih osam metara. Našli smo relativno dobro očuvane ostatke mitropolijskog dvora. Završili smo modelovanje, konzervirani su ostaci i urađen projekat delimične rekonstrukcije koji podrazumeva podrum i prizemlje, dok prvi sprat ne znamo kako je izgledao – rekao je Marko Popović iz Arheološkog instituta SANU. Prema njegovim rečima, postoji mogućnost da je ovamo bila sprovedena voda sa izvora Svete Petke.
Popović je naglasio da je patrijarh Irinej, prvi mitropolit koji je posetio mesto nekadašnje Mitropolije, nakon Maksima Brankovića koji ju je i preselio u Krušedol.
Mileta Radojević, član Gradskog veća, zahvalio se patrijarhu na podršci ne bi li se druga faza rekonstrukcije Mitropolije što pre privela kraju i ovo mesto postalo „mesto hodočašća“ naših građana, ali i stranaca.
- Mitropolija treba da predstavlja period bogate istorije od 11. do 15. veka i da pokaže da su Srbi bili verujući narod, da istakne kulturna dostignuća i istorijsku baštinu našeg, ali i okolnih naroda. Osim toga ima veliki značaj za SPC i naš narod i zbog toga treba obezbediti sredstva i iz NIP-a, kako bi druga faza radova što pre otpočela i bila završena– rekao je Radojević.
Patrijarh srpski Irinej istakao je značaj ovakve vrste muzeja koji „oživljavaju istoriju“ i služe na čast narodu i crkvi, a naročito Crkva Svetog Uspenja i još poznatija ikona Bogorodice koja je nakon turskih osvajanja i paljenja, završila u Carigradu.
- Rekonstrukcija Mitropolije i Kule Nebojša znači oživljavanje istorije ovog prostora i treba da bude atraktivan muzej koji će svedočiti mladim ljudima o prošlim vremenima. Zahvaljujem se u ime crkve i u ime naroda što će ovako značajno zdanje biti rekonstruisano kako bi govorilo o ni malo jednostavnoj i lakoj istoriji – rekao je patrijarh Irinej.
Poseta Kuli Nebojša
Patrijarh Irinej sa predstavnicima gradskih vlasti i Sekretarijata za kulturu, posetio je juče i obnovljenu Kulu Nebojša.
- Ovo je istorijski spomenik u kome su mnogi ostali bez života na najstrašniji, najpogubniji način. Ovo što danas vidimo je priprema za atraktivni kulturni spomenik, veliki doprinos grada koji će oživeti našu istoriju, učiniti da ovi događaji postanu poznati prvo Beograđanima, a zatim i čitavom svetu - rekao je patrijarh Irinej.
http://www.danas.rs/danasrs/srbija/beograd/buduce_mesto_hodocasca.39.html?news_id=206054