Šta je novo?

ZOO vrt - ' Vrt dobre nade'?

Negde pročitah dobar vic
:grand: Ko ošteti ili uništi zaštićenu okolinu nepokretnog spomenika kulture, odnosno spomenika
kulture ili stvari za koju se može pretpostaviti da ima vrednost spomenika kulture, kazniće se za
krivično delo novčanom kaznom ili zatvorom do .... :grand:
 
da hvala ti bas na to sam mislio
zaista je greh drzati ovako ovu prelepu zivotinju
 
I posle samo ove 3 fotke ima li i dalje forumasa koji misle da vrt treba zadrzati na Kalisu. Ovo je kriminal.
 
Secam se i kad sam bio mali kako je setkao,verovatno nije bio isti panter ali je bila ista reakcija na taj mali prostor.Secam se da su i vukovi slicno hodali u krug...

I sta ce se dobiti prosirenjem?Samo ce nove zivotinje zatociiti istom metodom.evo dela iz vesti

Нове ретке врсте животиња

Након проширења, врт ће моћи да смести више становника и угости нове ретке врсте животиња, рекао је Бојовић и најавио да ће необични примерци стизати из свих крајева света.

"Довешћемо крокодила са Кубе, фоке са Бајкала, ждеравца из Русије, женку сибирског тигра, ретке врсте птица из Тиргистана и тако од Врта добре наде направити животињску оазу са врстама које не могу да се виде у државам у окружењу", рекао је Бојовић.

Тај "драгуљ на прстену Београда", како га је назвао Бојовић, отворио је пре 74 године тадашњи градоначелник Влада Илић, а простирао се на 3,5 хектара и у њему су живеле велике мачке, медведи, вукови, примати, птице и егзотични биљоједи.

Касније је врт проширен на површину од 14 хектара и толики је дочекао Други светски рат, али у току бомбардовања 1941. и 1944. године разорен и погинуле су скоро све животиње.

http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/124/Друштво/802000/Проширење+Зоолошког+врта.html
 
Nema novih vesti od komisije za proširenje zooa, možda su uzeli da pročitaju i koje slovo zakona ....
kažu da u buvari ima buva ... pa nije baš zgodno... a ni zdravo... :D
 
Pa ajde da izvrsimo dodani i argumentovani pritisak na njih. Slati mailove. isto tako i medijima. da se cuju obe strane.
 
Smatram da su u komisiji ipak umni ljudi i da sebe ne vide da su iznad zakona ,
pa se nadam dobrom rešenju mada ne bi bilo loše podsetiti ih značenju navoda
,zaštićene okoline nepokretnog spomenika kulture, odnosno spomenika kulture ili stvari za koju se može pretpostaviti da ima vrednost spomenika kulture,
 
Bas sam tuzan sto stvari idu u pravcu u kome idu. Danas sam okrenuo Zavod za zastitu spomenika, i popricao sa njima kao obican gradjanin. U razgovoru sam osetio gnev prema samoj ideji prosirenja zoo vrta, naprotiv njihova ideja je da srede tvrdjavu, Kalemegdan tesko moze da dodje pod zastitu Unesca, pogotovo sam, bez demitalirizacije, odnosno rusenja vojnog muzeja, i uklanjanje naoruzanja,zoo vrta... Ono sto je predlog - da se urede sve nase Dunavske tvrdjave i kao takve zajedno potpadnu pod zastitu Unesca, ali mislim da smo daleko od toga, i da idemo u losem pravcu.
Nazalost ono sto sam u razgovoru osetio je strah da se otvorenije iznese misljenje nadlezne institucije o tako vaznom spomen podrucju, jednostavno politicka straka i gospodin Mali su isuvise veliki zalogaj za neke doktore, profesore i tesko da sem simpatija i podrske u blogovima mozemo da ocekujemo.
Sta raditi, imali neko ideju ?
Odustati, pokusati nekakvu borbu, bez neke velike nade i iluzije da se ista moze promeniti ...
Facebook grupa za pocetak , gladovanje,studenti, mnogo studenata, deljenje letaka u kojima se gradjanima objasnjava sta nam se sprema(mozda deljenje istih na samom Kalisu ), zvanje Demokratske stranke i razgovor sa pricom da to nije pametan potez, da idu izbori i da ce izgubiti dosta biraca .....
 
Nazalost,njima su u ovakvom drustvenom uredjenju i stanju svesti vezane ruke kao i oko ekologije sekretarijatu za zastitu zivotne sredine.

Gospodin Mali je iz DS-a Cukarica,nazalost jer je to glavna stranka bice izuzetno tesko,pogotovu sto ima veoma malo vremena.

Predlazem da zapocnes borbu kad si entuzijasta,ali problem je kao sto rekoh oko vremena.Ne sme se dopustiti da ovo prosirenje zoo vrta(unistavanje tvrdjave) prodje bez druge strane price(recimo kao sa platanima).

Facebook grupa odmah,i organizovanje ljudi i deljenje i lepljenje propagande.Nikakva gladovanja nece pomoci.Obavezno peticija,i to na udarnim mestima u gradu,svaki vikend na po jednom mestu,nakupice se nekoliko hiljada potpisa a to ih najvise boli jer su to izgubljeni glasovi!

Demokratska stranka nece ni odgovoriti na pozive,bicete nazivani svakodnevno na Studiu B zaustavljacima progresa,ludim ekolozima,zaludnim babama i ostalo...Ali,druge stranke vam mogu priskociti u pomoc,jer ce izbori skoro a zelele bi profitirati pred izbore.Samo se nemojte podrediti njima vec imajte postenu saradnju sa zajednickim ciljem,pa na kraju ako treba uzmu sve zasluge,ali makar nece zoo vrt biti prosiren.

Saznah jos nesto- u decembru 2009. godine je na gradskoj skupstini doneta odluka da se radi plan Bloka gde je Beko jer ce tu grcki investitor praviti hotel i trzni centar.Rok izrade plana je 15 meseci.

Investitor je vec trazio da se izmesti zooloski vrt jer mu nece biti dobra reklama da ima neprijatne mirise i lavove preko puta svoje investicije.

Mislim da ovo prosirenje radi gradska vlast,samo da bi izmestala zooloski vrt kada taj investitor napravi sto je naumio.Dakle,samo je obmana u pitanju da bi se uzeli novci od provizija i korupcije.
 
NARUŠAVANJE NASLEĐA
MINISTAR Bradić smatra da eventualno proširenje Zoološkog vrata na donji deo Kalemgdana nije dobro po kulturno nasleđe zemlje.
- Svaka devastacija kulturnog nasleđa ne samo da ugrožava njegov status nego na neki način ruši potencijal za ekonomiju - rekao je ministar Bradić. - Beogradska tvrđava je jedan od projekata Ministartva kulture i verujem da će afirmacijom tog nasleđa, a ne njegovom devastacijom, Beograd i Srbija dobiti najviše.

http://novosti.rs/vesti/beograd.74.html:310755-Kula-Nebojsa-uskoro-muzej
 
Konačno sa nekog višeg mesta, neka dobra vest! Nadam se da će moći da zaustave ideju širenja i upropašćavanja tvrđave.
 
Ja ne gajim nadu jer se setim potpisa ministra i za zastitu zadnjeg platana.Pa nije nista pomoglo,pa cak ni potpis savetnika predsednika.

Jasno je da je ovo naumila gradska vlast i da joj republicka ne moze promeniti misljenje.
 
Veoma pohvlno od Ministra Bradica, ali se Ministarstvo za kulturu nikada nista nije pitalo.....to mi baca sumnju.
 
Kao prvo, protivnik sam drzanja zivotinja u zatvoru. Ovde se pre svega radi o ruiniranju beogradske tvrdjave, a zatim, ako se vec protivim sirenju zoo vrta na tom mestu, automatski sam i za iseljenje na podobniju lokaciju. Na primer, s onu stranu Dunav reke, gde ce da dobaci novi most i gde ima ohoho prostora za drzanje zivotinja u pristojnijim uslovima.

Dakle, pristalica sam samoorganizovanja otpora sirenju vrta i istovremeno lobiranja za njegovo preseljenje. Prvo, brani se tvrdjava (kulturno nasledje) i drugo, bori se za poboljsavanja uslova zivota zivotinja (ako bi vec ovde i sada bilo iluzorno zapocinjati kampanju za ukidanje zoo vrta...). Idemo onda, mislim da je grupa na fejsu pravi izbor za pocetak akcije, npr:

GRADJANI PROTIV SIRENJA ZOO VRTA NA BEOGRADSKOJ TVRDJAVI (javite se s predlozima)

O nacinima daljeg dejstvovanja treba saciniti plan: peticije, javne debate, protesti itd. Treba uciti od iskusnih:

http://www.captiveanimals.org

http://www.facebook.com/captiveanimals

Molim kolege beobildere koji bi mogli da daju rezime teza protiv sirenja - sa zakonskog pogleda na stvari - a ja cu da preko toga poradim na socinjeniju apela/ekspozea koji bi se onda trebao prodiskutovati, utanaciti i okaciti na fejsbuk sajt. Plus, ocekujem da se javi jos entuzijasta, kako bismo koordinirali rad, kako onlajn (nije moj fah) tako i na terenu.

I za kraj posta: od kada sam pre dvadesetak godina, bas u ovo decembarsko vreme, bio usao u rimski zoo-vrt, osetivsi pustos i skoro grobljansku atmosferu, sto je kulminiralo susretom sa gorilom u sobici 3x3, osetio sam takav uzas i gadjenje prema celoj j***noj farsi sa "humanim drzanjem zivotinja" na robiji, da nikad vise ne pozeleh ni da pridjem tim zatvorima.
 
Pa kakve su vesti od formirane komisije , idemo li dva koraka nazad ili napokon jedan napred
 
Renoviranje i proširenje Vrta dobre nade počeće na proleće
Zoo-vrt se širi na Donji grad
AUTOR: B. R.
Uskoro će grad i formalno preuzeti Beogradski Zoo-vrt, a trenutno je u toku izrada planova za unapređenje vrta. Član Gradskog veća Dejan Mali izjavio je ovih dana da će „Vrt dobre nade” najverovatnije biti proširen na Donji grad, a da pri tom neće biti ugrožena eventualna arheološka nalazišta na Tvrđavi.


Oglasite se na www.danas.rs
- Radovi na proširenju Zoo vrta obavljaće se samo na površini, bez nekih dubljih iskopavanja koja bi mogla da oštete tragove istorije - kaže Mali i dodaje da je plan i da se poboljšaju uslovi boravka životinja u vrtu.

Planirano je da se otvori ambulanta za životinje, preuredi životni prostor za neke stanovnike vrta, a kavezi bi trebalo da se zamene staklenim ogradama.

Preuređenje će početi iduće godine, nakon dodele budžetskih sredstava.

Izmena upravljačke strukture i zaposlenih u tom preduzeću nije u planu. U Zoo vrtu kažu da će nakon proširenja vrt moći da smesti više stanovnika i ugosti nove retke vrste životinja i najavljen je i dolazak neobičnih primeraka iz sveta. Treba da stigne krokodil sa Kube, foke sa Bajkala, žderavac iz Rusije, ženka sibirskog tigra, retke vrste ptica iz Tirgistana,i druge prinove.

http://www.danas.rs/danasrs/srbija/beograd/zoovrt_se_siri_na_donji_grad.39.html?news_id=205914
 
@vucko
Upravo sam listao predhodne postove na ovoj temi želeo sam da dam neki rezime ali ne ide
sve je već rečeno i davno napisano i opet .... strašno ... :bash:


...I na grada svi sedam dahija:
Aganlija i Kučuk-Alija,
I dva brata, dva Fočića mlada,;
Mehmed-aga i šnjime Mus-aga,
Mula Jusuf veliki dahija,
Derviš-aga gracki taindžija,
Starac Fočo od stotine ljeta,
Sve sedam se sastalo dahija;
Bijogradu na Stambol-kapiji, ...
 
Ovim treba aktivnije da se pozabave i ministar Bradic i ministar Dulic.
Jer se ovim planom prvo devastira spomenik kulture, a povecava broj zivotinja koje ce ziveti u nehumanim uslovima.
 
A plus se na veoma dug period na tom delu tvrdjave onemogucavaju bilo kakva dalja iskopavanja i istrazivanja, sto smatram da treba da bude apsolutni kulturni prioritet Grada (uz Narodni muzej).
 
Pokusao sam vec par puta da napisem neki txt, koji bi bio uvod ili opis grupe na facebooku koja bi se bavila ovim problemom.
Sebe nesmatram pismenom osobom, pa mi sklapanje takvog teksta nekada prestavlja problem.
Uglavnom ono sto sam slozio sam mislio i da vam predstavim, pa ako imate neke zamerke da promenim.
Ni na facebook ne idem cesto, otvorio sam neku grupu, samo da vidim kako to radi. Nisam siguran ni kako bi grupa trebala da se zove.
Nazalost skeptican sam da se nesto moze promeniti, ali vredi pokusati.
svi predlozi su dobrodosli :>

Idejni predlog grupe facebook

Gradska uprava je najavila prosirenje Zooloskog vrta na prostor dela Donjeg Grada Kalemegdanske tvrdjave. Prostor koji gradjani vise nece moci slobodno koristiti za setnju,sport, opustanje I psihicku relaksaciju od svakodnevnih problema. U svim prethodnim godinama svakome je Donji Grad bio dostupan potpuno besplatno kada god pozelimo leti–zimi, danju-nocu.
Od proleca naredne godine to vise nece biti moguce. Tamo ce naseliti neke antilope,krokodile dovedene da svoj zivot zavrse na Kalemegdanskoj tvrdjavi uveseljavajuci sve one koji I danas uzivaju u posmatranju zivotinja iza resetaka u betonskim kavezima, naravno ukoliko prvo odvoje 300-400 din.
Zbog jeftine I odavno prevazidjne zabave odricemo se ne samo dusevnog mira koji Kalemegdanska tvrdjava pruza bez nadoknade, nego I unistavamo esenciju ovog grada dodavanjem nekih ograda, zica, stakla, rovova pored Crkve Ruzice, Vidin Kapije, Kapije Karla VI , Nebojsine kule. Kalemegdan je dovoljno lep bez dodatnih gradjevinskih projekata. Ne znaci da je sve dobro sto je uradjeno u proslosti, po mom misljenju I Zoo vrtu nije mesto na tvrdjavi, a za to imam vise od 5 razloga, ali ova grupa je usresredjena na ocuvanje I dostupnost Donjeg Grada svakome kada god to pozeli.

Donji Grad u prethodnim godinama od kada je sredjen, osvetljen privlaci mnogo vise posetilaca, ali njegov potencijal je mnogo veci. Sam prostor I okruznje u kome se nalazi omogucava organizovanje mnogih kulturnih dogadjaja. Koncerti klasicne muzike (neceg primerenog ambijentu), pozorisne predstave, izlozbe, razmene knjiga, stripova. Mogli bi se povremeno organizovati mini sajmovi (kao sto imamo male sajmove meda) zdrave hrane iz Srbije. Turisiti I gradjani bi na tim mestima mogli da se upoznaju sa najboljim sto Srbija moze da ponudi iz oblasti hrane, vina, rakija npr.

Nazalost niko se nepita da li gradjani to zele. Iako imamo zavod za zastitu spomenika ni oni se nepitaju.
Cemu onda sve te sluzbe kada se one ioanko nepitaju nizasta, njihovo misljenje se ne uzima u obzir, naprotiv nedaje im se za pravo ni da iskazu svoje misljenjenje. U svim clancima do kojih sam uspeo da dodjem preko internet - dnevnoj stampi se vidi samo jedna strana price,a to je prica Zoo Vrta I Dejana Malog. Od svih clanaka, samo u jednom se u 2 recenice navodi da zavod za zastitu spomenika smatra da nije dobro ista raditi dok se ne izvrse ispitivanja. To je sve sto mozete procitati od suprotnih misljenja. Sa druge strane imamo brdo tekstova u kojima je samo jedna strana price, koja gura tu ideju kako ce biti bolje, lepse, itd, nema drugog misljenja.
Ukoliko pozovete telefonom zavod za zastitu spomenika, I upitate ih sta misle o prosirenju Zoo vrta, shvatate da su oni svim srcem protiv tog cina, koji smatraju uzasnim I neprimerenim, ali ko njih pita. Reklo bih se cak da su uplaseni da iznesu svoje misljenje, lakse im je da cute.
Zbog cega nemozemo nigde da cujemo I procitamo milsljenje ustanove zaduzene za brigu o spomenicima? Zbog cega ljudi koji se bave zastitom spomenika ne dobiju minimum isti medijski prostor da iskazu svoje misljenje, kao oni koji se time uopste nebave. Gde je misljenje ministarstva za kulturu, gde je misljenje ministra za kulturu ?

Ova grupa ja za sve one kojima nije lakse da cute. Ova grupa je za sve one koji I dalje vide pored medijskog bojkota. Ova grupa je za sve one koji vole Kalemegdan onakav kakav je I ne stide se to da kazu.
 
Admin bi mogao zvanično da pošalje cirkularni E-mail zainteresovanim organizacijama , udruženjima i sl ( siguran sam ima Vucko spisak još od platana) sa sadržajem koj ih obaveštava šta se sprema Kalemegdanu - Zoou sa stavom sa ovog foruma
a sa molbom da isti svoj zvanični stav dostave Beobuildu koj će biti objavljen ovde.

E tako bi se pokazalo koliko smo u pravu i kolika bi bila udružena snaga, mozda jos neko gostovanje Beobuilda u medijima....
i time potkovani bi mogli i da utičemo na dalji tok događaja

Edit - :( Sumljam da će išta biti od toga, uvek se tu ispreči pomanjkanje dobre volje iz raznoraznih razloga...
 
Evo iskopao sam neke fotke Donjeg Grada od pre 5-6 godina.

p1010115gn.jpg

img5146j.jpg

img5153n.jpg

img5155v.jpg

img5191cd.jpg

img5196p.jpg

img5227c.jpg

p1010042q.jpg

p1010047fi.jpg

p1010049oi.jpg

p1010050o.jpg
 
Dobar tekst Buleavarac,neka ovo bude duza verzija,imaj kracu i sazetiju cisto da mogu i oni sa manjim strpljenjem da znaju o cemu se radi jerbo treba ici na masovnost :kk:
Predlazem ime grupe ne prosirenju zoo vrta.Takodje je moguce i ne prosirenju zoo vrta,da izmestanju. Sam izvagaj da li mislis da treba dati i taj kontra argument koji moze biti dvosekli mac,ili samo da bude protiv prosirenja.U svakom slucaju napravi grupu sto pre,jer kad krenu novogodisnji praznici bice vec kasno jer ce oni da krenu znajuci njih vec u februaru po snegu i ledu da rade tu rabotu,prvo se poslati junose iz zelenila da pripreme teren po starom receptu.

Evo i vesti iz Donjeg Grada,mogla bi se i kontaktirati crkva.Ne verujem da je i njoj u interesu da blizu crkve Ruzice i mesta srednjovekovne mitropolije bude izmet Antilopa i ostalih zivotinja.

Druga faza rekonstrukcije srednjovekovne Mitropolije na Beogradskoj tvrđavi
Buduće „mesto hodočašća“
AUTOR: A. V. MALUŠEV
Arheološki institut SANU predstavio je juče rezultate višedecenijskog istraživanja na prostoru srednjovekovne Mitropolije u Beogradu. Prezentaciju Marka Popovića iz Arheološkog instituta, pratili su član Gradskog veća, Mileta Radojević i patrijarh srpski Irinej.

- Tragajući 1977. za ostacima spaljene Crkve Uspenja shvatili smo da nešto nije u redu jer nikako nismo mogli da nađemo temelje. Uklonili smo naslage sa dunavske padine i shvatili da je reljef u međuvremenu znatno promenjen. Tek pošto smo iz Beča dobili planove ovog dela koji datiraju s kraja 17. veka, shvatili smo da se plato za kojim smo tragali spustio za čitavih osam metara. Našli smo relativno dobro očuvane ostatke mitropolijskog dvora. Završili smo modelovanje, konzervirani su ostaci i urađen projekat delimične rekonstrukcije koji podrazumeva podrum i prizemlje, dok prvi sprat ne znamo kako je izgledao – rekao je Marko Popović iz Arheološkog instituta SANU. Prema njegovim rečima, postoji mogućnost da je ovamo bila sprovedena voda sa izvora Svete Petke.

Popović je naglasio da je patrijarh Irinej, prvi mitropolit koji je posetio mesto nekadašnje Mitropolije, nakon Maksima Brankovića koji ju je i preselio u Krušedol.

Mileta Radojević, član Gradskog veća, zahvalio se patrijarhu na podršci ne bi li se druga faza rekonstrukcije Mitropolije što pre privela kraju i ovo mesto postalo „mesto hodočašća“ naših građana, ali i stranaca.

- Mitropolija treba da predstavlja period bogate istorije od 11. do 15. veka i da pokaže da su Srbi bili verujući narod, da istakne kulturna dostignuća i istorijsku baštinu našeg, ali i okolnih naroda. Osim toga ima veliki značaj za SPC i naš narod i zbog toga treba obezbediti sredstva i iz NIP-a, kako bi druga faza radova što pre otpočela i bila završena– rekao je Radojević.

Patrijarh srpski Irinej istakao je značaj ovakve vrste muzeja koji „oživljavaju istoriju“ i služe na čast narodu i crkvi, a naročito Crkva Svetog Uspenja i još poznatija ikona Bogorodice koja je nakon turskih osvajanja i paljenja, završila u Carigradu.

- Rekonstrukcija Mitropolije i Kule Nebojša znači oživljavanje istorije ovog prostora i treba da bude atraktivan muzej koji će svedočiti mladim ljudima o prošlim vremenima. Zahvaljujem se u ime crkve i u ime naroda što će ovako značajno zdanje biti rekonstruisano kako bi govorilo o ni malo jednostavnoj i lakoj istoriji – rekao je patrijarh Irinej.

Poseta Kuli Nebojša
Patrijarh Irinej sa predstavnicima gradskih vlasti i Sekretarijata za kulturu, posetio je juče i obnovljenu Kulu Nebojša.
- Ovo je istorijski spomenik u kome su mnogi ostali bez života na najstrašniji, najpogubniji način. Ovo što danas vidimo je priprema za atraktivni kulturni spomenik, veliki doprinos grada koji će oživeti našu istoriju, učiniti da ovi događaji postanu poznati prvo Beograđanima, a zatim i čitavom svetu - rekao je patrijarh Irinej.

http://www.danas.rs/danasrs/srbija/beograd/buduce_mesto_hodocasca.39.html?news_id=206054
 
I ja sam milio na SPC, ali i sve one koji su ucestvovali u obnavljanju Nebojsine kule. Za ima grupe nisam siguran da li je dobar naziv ne prosirenju Zoo vrta, mozda je bolje nesto vezano za Donji Grad i Kalis. Npr. Sacuvajmo Donji Grad i Kalemegdansku tvrdjavu ?
 
Dobra ideja,mada ne verujem da ce smeti ista da uradi Bradic i ekipa,ali treba pokusati,cim se javi veci broj ljudi koji se s razlogom buni protiv necega onda se jave i "glavonje". Naravno da je bolje taj naziv Sacuvajmo Donji Grad Kalemegdana ili tako nesto :)

Ja bih na tvome mestu vec veceras napravio grupu i poceo da je uhodavam,ne moras ni ti biti adminstrator sam,recimo za platane i sumu osobe koje su napravile grupe nisu na facebooku.A administruju ljudi koji su se kasnije prikljucili.Verujem da bi bilo ljudi koji bi rado administrirali grupom.
 
Vrh