Šta je novo?

Zlatibor

Kabex, dvojica brace koji su stekli kapital u nemackoj, zidaju po Zlatiboru. Slucajno upoznao mladjeg brata u avionu kad sam letio za nemacku. Prvi dojmovi pozitivni, onako kao osoba - a kvalitet gradnje, ne znam. Znam da zidaju po nemackoj sa nasim ljudima(majstorima) pa ocekujem da imaju strucnu ekipu i za “dole”
Došli ya Božić i juče smo "skoknuli", sa roditeljima, da pogledamo. Jedna zgrada je završena i što se radova tiče, odlično je ono - bolje nego 80% novogradnji u Bg-u. Razočarali smo se jer planiraju, u novoj zgradi, da traže dozvolu za još nekoliko spratova (jbt zašto mora soliter).
Ali, ali, ali... debelo smo razočarani u šta se centar pretvorio - pa čak i ova lokacija gde se opasno nazire brdo zgrada u gradnji. Roditelji i tazbina od juče ne žele ni da čuju za apartman na Zaltiboru, iako su i oni svesni da Zlatibor nije samo taj centar...
 
Au Bato grešna ti duša! Pa kako si mogao da dozvoliš da stara garda stekne takav utisak!? Nisi smeo da ih provezeš kroz onaj mali "betonirani" deo u samom centru, imaš toliko lepih krajeva kojima ja šetam sa starijima iz moje porodice. Jer si ih ovako, ako ne budu dolazili, lišio zdravlja koje se stiče boraveći na našoj lepotici, joda iz vazduha koji je dobar za sve žlezde i endokrine procese u organizmu...nije džaba da preko 30 fudbalskih i preko 70 drugih sportskih ekipa dolazi na pripreme i zimi i leti. Negde sam čuo da i vojska šalje pilote na planinu kako bi krv očistili.
Sad smišljaj način kako da ih vratiš što pre :cool:
 
Koja je šansa da u bliskoj budućnosti na Zlatiboru nikne zgrada sa 20+ spratova?

Raĉunam ako smo već dobili šta smo dobili na Zlatiboru (to je nemoguće vratiti u prvobitno stanje) onda bi kao inspiraciju za dalji razvoj možda trebalo uzeti planinski grad/resort u Maleziji Genting Highlands, pa ako ništa makar da dobijemo atrakciju u koja će privlačiti klijentelu i različitih delova sveta i hotelske lance tipa Hard Rock (jedna od slika koje sam postavio je tamošnji Hard Rock resort) koja će privlačiti klijentelu tog tipa.
exterior.jpg1054184.jpegScreenshot_20240113_142820_Gallery.jpg
 
U projektu Novi Zlatibor koji kreće od ove godine biće izgrađen toranj od oko 139m visine negde na vrhu Tornika + nekoliko manjih tornjeva okolo, rad profesora sa Arhitektonskog fakulteta, što će Zlatibor učiniti posebnim i prepoznatljivim u celom svetu. Imaće vidikovac, restorane, kulturno-umetničke galerije za izlaganje i svašta nešto...mogu samo da zamislim kako će biti sedeti u restoranu na oko 1600 mnv i gledati na celu Srbiju i pola balkana!
toranj Zlatibor.jpg


Mislim da je bolje graditi ovakva arhitektonska dela velike visine kao reper nego klasične zgrade
 
Poslednja izmena:
U projektu Novi Zlatibor koji kreće od ove godine biće izgrađen toranj od oko 139m visine negde na vrhu Tornika + nekoliko manjih tornjeva okolo, rad profesora sa Arhitektonskog fakulteta, što će Zlatibor učiniti posebnim i prepoznatljivim u celom svetu. Imaće vidikovac, restorane, kulturno-umetničke galerije za izlaganje i svašta nešto...mogu samo da zamislim kako će biti sedeti u restoranu na oko 1600 mnv i gledati na celu Srbiju i pola balkana!
Apsolutno se slažem, ovako nešto jeste vrhunska stvar i baš me zanima koliko će daleko da puca pogled i da li će moći da se vidi Avalski toranj po bistrom danu.

Da li imaš neki link za taj projekat?
 
Да није професор Лојаница у питању?
Ako budem saznao nešto više proslediću, znam da če biti umetničkih paviljona, prodavnica, staza za bicikle i još dosta sadržaja, sve u visokoj arhitekturi. Inače i za ostali deo ka centru Zlatibora se pripremaju različiti sadržaji svetskog nivoa tako da verujem da je više ljudi uključeno

Apsolutno se slažem, ovako nešto jeste vrhunska stvar i baš me zanima koliko će daleko da puca pogled i da li će moći da se vidi Avalski toranj po bistrom danu.

Da li imaš neki link za taj projekat?
Pazi, ako se sa vrha Kopaonika vidi Avalski toranj i dalje koji je na 160km vazdušne linije, ne vidim razlog da se ne vidi i sa Tornika koji je na 135km. Jahorina i Durmitor na manje od 100km, Crnogorsko primorje je na 165km, Šar planina oko 200km, verujem da će pogled biti dramatičan i veličanstven!
Negde sam pročitao da u čistom danu može da se vidi do valjda 250km

Za sada nema linka koliko znam, ono što znam kao i slike koje sam prikupio ću gledati da uskoro prezentujem na forumu
 
Poslednja izmena:
Ukapiraš da si zaje*******ao stari, pa kreneš da praviš novi.
A opština Čajetina gola kao pištolj, bez dinara, i koliko god to neverovatno zvučalo, trebaju joj pare da bi f-nisala.
 
Da li će neki ikada ukapirati da su se zaj*** pa se malo potruditi da ne iznose i po sopstvenom nahođenju tumače internet informacije ostalim članovima foruma!
Istina je naravno na sasvim drugoj strani! Opština Čajetina ima izrazito investicioni budžet, a to znači da najmanji deo koriste za svoje potrebe (plate i drugi troškovi koji su već godinama na nivou od oko 2 miliona evra), dok je onaj veći deo do oko 33 miliona evra namenjen investicijama i razvoju Zlatibora (gradnja puteva, infrastrukture, kapitalni projekti, ekološki projekti itd)

Ubi nas neinformisanost i primitivni rekla-kazala mentalitet na šta obično zaliče politički ostrašćeni ljudi!
https://zoomue.rs/usvojen-budzet-cajetine-za-2024-godinu/
 
Poslednja izmena:
Ima jako malo stanovnika a jako veliki budžet. Oni su suštinski iz budžeta finansirali gondolu, što verovatno ne bi mogao nijedan grad u državi osim Beograda i eventualno Novog Sada.
Ali isto tako je činjenica da para ima sve manje i da ne postoji beskonačno parcela na prodaju. Moraju da traže druge načine da izvlače pare.
 
Neka, neka bude da nisam u pravu. Bar se jednog dana neću stideti ni jedne svoje reči ili postupka, neću nikada ubeđivati druge da im je dobro, neću minorne stvari uzdizati na nivo epohalnih
Prodaja stanova gotovo stala, eto kažem. Svi čekaju. Kupci da padnu cene, prodavci da prodaju te već izgrađene, ne bi li počeli novu gradnju, a opština da svih uzme po nešto. I sad svi stoje.
Ja sam neinformisan, pišem o rekla kazala, politički ostrašćeno.
Ako na Zlatiboru toliko cvetaju ruže, zašto je lokalni predsednik opštine i svoje partije, prišao vladajućoj...?
Vrv da uspori malo.
Stariji će se setiti knjige iz vremena kad je sve počelo, kada je otvorena Pandorina kutija - Olako obećana brzina.
 
Au Bato grešna ti duša! Pa kako si mogao da dozvoliš da stara garda stekne takav utisak!? Nisi smeo da ih provezeš kroz onaj mali "betonirani" deo u samom centru, imaš toliko lepih krajeva kojima ja šetam sa starijima iz moje porodice.
Ma Zlatibor je veliki i nije taj 'centar', ali ovamo gde smo gledali apartman je vec vidljiva betonizacija i urbanizacija (a gledali smo bas da bude malo udaljen od toga). Ja im i govorim, u apartman idite samo da prespavate i na pauzu, ali ipak cemo gledati jos neke opcije
 
Ima jako malo stanovnika a jako veliki budžet. Oni su suštinski iz budžeta finansirali gondolu, što verovatno ne bi mogao nijedan grad u državi osim Beograda i eventualno Novog Sada.
Ali isto tako je činjenica da para ima sve manje i da ne postoji beskonačno parcela na prodaju. Moraju da traže druge načine da izvlače pare.
Činjenica je da u celom svetu gradovi kubure sa parama, ali je i činjenica da Čajetina godinama ima tzv.investicioni budžet. Zar ne bi bilo bolje da sve opštine imaju tako nivelisan budžet, ili bi bilo bolje da tavore i ostaju nerazvijeni a i to malo para troše na gluposti ili povećanje sopstvenih plata, nova službena vozila, fotelje i ručkove...!? Ovo je dobar primer u celoj zemlji i treba ga podržati a ne kritikovati pošto-poto...i uopšte me ne interesuje ko se kome privoleo i ko koga podržava, ovde pričamo o konkretnim stvarima koje ljudima čine život kvalitetnijim.
Sada su se okrenuli sadržajima visokog svetskog nivoa i sigurno će privući i više strane klijentele. Da bi u tome uspeli potrebno je još:

- "odčepiti" saobraćajno usko grlo kojim se dolazi (autoput do Mačkata i aerodrom Ponikve)
- sagraditi započete sadržaje (golf teren, staze za nordijsko skijanje, sportske terene i drugo)
- srediti 10-20 fasada po centru (postoji i republički budžet za estetiku fasada u okviru Expo 2027 za te namene za koji Opština može konkurisati) u duhu planinske arhitekture a ne seljoberskog investitorskog urbanizma, što će znatno poboljšati imidž mesta (za to nije kriva Opština već pojedini pohlepni ili prosto od estetike operisani investitori)
 
Neko tim investitorima daje dozvole i odobrenja za gradnju na osnovu projekata. Ili to oni grade sami gde i kako žele?
Hajde, mani se takvih komentara i priča. Za 12 godina dovoljno se videlo kako se ovom zemljom upravlja. Možeš braniti koliko hoćeš, jasno je. Samo je pitanje koga koliko čepa sve ovo o da li ima razloga da ćuti ili podržava.
Međa. Ni jedno od to dvoje nemam. Zato je crno crno, belo belo, a car go.
Over!
 
@beli labud ne mogu ostali gradovi da imaju takve budžete jer imaju mnogo nameta zbog samog broja stanovnika. Prihodi opstine Čajetina su skoro potpuno vezani za prodaju i uredjenje parcela. Ti prihodi su potpuno nesrazmerni broju stanovnika i u zadnjih 15 godina ostalo je bas mnogo novca viska.
Glavni posao opstine Čajetina u izgradnji turistickog mesta Zlatibor jeste uredjenje izgradnje, infrastruktura i planiranje. Taj posao je uradjen KATASTROFALNO. Imamo zgrade od 15 spratova na planini, ljudi gledaju jedni drugima u prozore, ulice su iste kao i pre 30 godina a izgradjeno je 20 hiljada stambenih jedinica.
Ulazu se pare u puteve po selima, gondolu, onaj točak…. Ali iskreno ne bih Stamatu dao više od 3/10, za celokupan staž na celu opstine.
 
Postoji još jedan ozbiljan problem - transformaciju malog turističkog mesta u grad na planini ne prate komunalne službe, posebno one što se bave čistoćom i higijenom.
Do skoro, otpad su iznosili fapom 13, zaostalim iz sedamdesetih i osamdesetih. Vozila su zamenjena, ali organizacija i navike nisu - česte su slike prepunih kontrjnera. Ulice se prašnjave, ne samo od konstantne gradnje koja nema nikakvo sezonsko ograničenje, već i od rizle koja se zimi posipa i tu sačeka sledeću. Nešto malo je rađeno u centru na komunalnom uređenju i to je to. Onih nekoliko teretana u šumarcima se raspada. Vrlo malo je besplatnih sadržaja za decu - ljuljaška, tobogan, kućica... Pranje ulica je nepoznanica.
Sve deluje kao da mestom upravlja neko ko tome nije dorastao, ko nije u stanju da bude domaćin takvom mestu. Ako se teži da bude grad, onda neka bude grad, a ne zapušteno periferno naselje.
Mnogo grešaka je napravljeno. Mogao je onaj prostor da proguta onoliku gradnju, ali samo da je neko u startu imao kakvu takvu urbanističku ideju i viziju. Ovako, gradi se gde ko poželi, šta ko poželi - mešaju se stilovi, oblici zgrada, visine, materijali, boje... Postalo je primer za udžbenike deci u arhitektonskim školama kako ne treba da izgleda jedno naselje - grad, posebno ne ono koje pretenduje na neki viši turizam. Ta šansa je prokockana zarad trenutnog novca koji je neko uzimao, ne mareći za duži rok.
A dugoročno - pošto je sada većinska klijentela Zlatibora zapravo tamo domaća (vlasnici stambenog prostora) postaće to, kako rekoh, grad na planini od oko 50-100000 ljudi u kome će živeti neko ko će svoj posao moći da smesti u jedan lap top, dede i babe sa predškolskim unucima i oni mlađi ljudi kojima je Bg prevelika džungla, a ipak nisu tipovi ljudi koji bi se pronašli u ruralnom prostoru.
I tu su naravno i oni koji su sad najbrojniji - vikendaši, novopečeni vlasnici prostora za smeštaj dok se ne opasulje da svakog vikenda stavljaju glavu u torbu i da u sada redovnim zastojima na putu ostavljaju sate svog odmora, jer putovanje od Bg do Zl, umesto manje od tri, sve češće traje 5 i više sati.
Velika šansa je propuštena, šteta nepopravljivo napravljena i sad jedino što se može je da se na nekom još očuvanom prostoru krene ispočetka drugim konceptom. A to čujemo da se najavljuje - Ribnica, vrh Čigote, međustanica Gondole... I to će biti samo u početku, dok se pod pritiskom investitora ne naseli masovna gradnja okolo, bez reda i poretka.
 
Па у неку руку не могу ни да их кривим баш превише. Озбиљан је криминал у причи а држава не постоји да заштити било кога.
Знаш и сам колико озбиљни људи горе граде и шта граде.
А људи који живе и воде Чајетину, па и Ужице дефинитивно нису способни за било какво планирање или уређење. Тако да је ово максимум.
 
Poslednja izmena:
U pravu si. Vidim to sve i jedino što mogu je da takvo stanje konstatujem i ovde napišem to svoje viđenje.
Naravno, naći će se i oni koji će sve što se tamo dešava da brane, kojima je to vrhunac dometa današnje Srbije. Svako ima pravo na svoj stav, ukus i afinitete dok ne vređa i dok dok vodi pristojnu polemiku.
 
А ти мислиш да ово није врхунац домета данашње Србије? Шта је заправо врхунац данашње Србије?
 
Ovo jeste vrhunac današnje Srbije, voli narod da se gura, da nema trotoar, parking, pogled, da preplati hranu i piće, da čeka u kolonama,
da su mu na dohvat ruke maxi i lidl...i na kraju voli da kuka kao jaoj ćuti bio je haos kao da ga neko tera tamo...
Ja ne bih otišao da mi plate a za svoje pare tek nema šanse...
Posle se smejemo recimo Amerima koji vode decu na kampovanje da upoznaju prirodu...
 
А ти мислиш да ово није врхунац домета данашње Србије? Шта је заправо врхунац данашње Србије?
Jadni smo ako nam je ovo vrhunac.
Kulturni model koji nam se uselio je onaj zasnovan na eliti koja to nije, na ljudima koji su zaseli na krilima lažnih diploma, tabloidnim ličnostima, grafitima Kad se vojska na Kosovo vrati...
Onda i to guranje po zlatiborskim stanovima nekako dođe u paketu.
Ono čemu svako normalno i zdravo društvo treba da stremi je nešto sasvim drugo.
Sebe, iskreno, ne vidim tamo. Privatno nisam bio Zl mnogo dugo. Odlazim samo kada me posao nanese na kratko.
 
Ne znam da li nam je ovo vrhunac ali ne mislim da mi danasnji Srbi umemo mnogo bolje od ovoga. Ako i umemo bolje to je za nijansu. To smo sto smo.

U suštini ja volim da odemo na Zlatibor. Ima dobrih restorana, zanimljivih sadržaja i solidne klope. Ako hoću da odem u prirodu odem negde drugo u okolini i to je to. Doduše, ne verujem da bih ikada otišao na Zlatibor da nisam iz Uzica.
 
Imamo zgrade od 15 spratova na planini,
Meni je iskreno lepo da vidim visoke zgrade i velike hotele na planinama. Evo jednog lepog primera iz Francuske, u pitanju je zimovalište Les Menuires. Meni je ovo stvarno lep ambijent, ako bi se Zlatibor razvijao u ovom pravcu to bi bio pun pogodak. Ovde čak ima i viših zgrada od 15 spratova, a na Zlatiboru mislim da ni jedna zgrada nije viša od 10-11 spratova.

Screenshot_20240117_172750_Gallery.jpg
images.jpeg
0030410431_08.jpg
france-savoie-73-massif-de-la-vanoise-domaine-skiable-des-trois-vallees-saint-martin-de-bellev...jpg
Screenshot_20240117_172721_Gallery.jpg
174-730x452.jpg
 
Vrh